دکوراسیون اتاق خواب
اهمیت اتاق خواب در فضای خانه نیاز به توضیح خاصی ندارد. میدانیم که وجود یک فضای خاص بعنوان محدوده حریم خصوصی هر یک از اعضای خانواده در محیط خانه یک ضرورت است. همین اهمیت ویژه باعث می شود تا نیاز باشد به دکوراسیون اتاق خواب بصورت جدی و از دید یک متخصص بپردازیم تا در زمان طراحی، به سادگی از کنار آن عبور نکنیم.

طراحی داخلی اتاق خواب مانند هر فضای دیگری میبایست براساس اصول و استانداردهای خاصی انجام شود. این اصول و استانداردها با توجه به مشخصات فردی صاحب یا صاحبین اتاق خواب، سلیقه شخصی آنها و در نهایت تأمین نیازهای آنها در حریم خصوصیشان تعیین می شود. در ادامه مطالب این صفحه و سایر مقالاتی که درانتها معرفی می شوند، در رابطه با انواع دکوراسیون اتاق خوابها، آیتمهایی که در طراحی آنها تأثیرگذار هستند، دکوراسیون بخشهای اختصاصی هر اتاق، امکانات و فضاهای عمومی اتاق ها و نهایتاً توجه به ویژگیهای فردی صاحبان اتاق خوابهای مورد نظر صحبت خواهیم کرد.

دکوراسیون اتاق خواب چه کسی را طراحی می کنیم؟
یکی از اصلیترین موضوعاتی که باید قبل از شروع انتخاب دکوراسیون داخلی اتاق خواب مورد نظرمان به آن بپردازیم، مشخص کردن صاحب یا صاحبین آن اتاق خواب است. بسیاری از مواقع مراجعین و کارفرمایان ما در مورد اینکه هر یک از اتاق خوابهای منزلشان متعلق به کدام یک از اعضای خانواده است، مردد هستند. یا حتی از ما در خواست می کنند تا بگونه ای طراحی اتاق ها انجام شود که در شرایط جابجا شدن اتاقها بین اعضای خانواده، دکور اجرا شده برای تمامی آنها مناسب باشد. در این شرایط تصمیم گیری در رابطه با طراحی دکوراسیون اتاق ها کاملاً اشتباه است. در واقع صرف هزینه و زمان برای دکوراسیونی که مشخص نیست دقیقاً برای چه شخصی با چه مشخصاتی قرار است طراحی شود، تنها هدر رفت این مبالغ و زمان است.

بنابراین بسیار مهم است که در ابتدا مشخص شود هر اتاق برای کدام یک از افراد خانواده درنظر گرفته شده است. به این ترتیب خواهیم فهمید که قرار است دکوراسیون اتاق خواب مستر را طراحی کنیم یا دکور اتاق پسر خانواده را و یا دکوراسیون داخلی اتاق دختر خانواده قرار است انتخاب و طراحی شود. حتی ممکن است یک اتاق خواب بصورت مشترک برای استفاده چند نفر از اعضای یک خانواده در نظر گرفته شود. بطور مثال ممکن است اتاق خواب خواهر و برادر های در سنین پایین مشترک باشد.

اصول و چهارچوبهایی که براساس آن اطلاعات مورد نیاز برای تعیین دکوراسیون اتاقها بدست می آید کاملاً وابسته به صاحب یا صاحبین اتاق خواب و کاربری آن است. شکل و اصول کار بر روی دکوراسیون هر یک از اتاقهایی که در بالا نام برده شد کاملاً متفاوت از دیگری است.

مشخصات دکوراسیون اتاق خواب
هر دکوراسیونی یک سری مشخصات و فاکتورهای اصلی دارد. سبک و ترکیب رنگ اصلیترین فاکتورهای یک دکوراسیون هستند. در واقع سایر مشخصات دکور در چهارچوبی که این دو فاکتور مشخص می کنند تعیین می شوند. البته فاکتورها و مشخصات دیگری نیز مانند نور پردازی دکور بسیار تعیین کننده هستند. اما این فاکتورها نیز تحت تأثیر دو مشخصه اصلی یعنی سبک و ترکیب رنگ هستند.

در طراحی دکوراسیون اتاق خواب نیز پیش از شروع طراحی باید این دو مشخصه تعیین تکلیف شود. یعنی باید سبک و ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی اتاق مورد نظر مشخص شود.
سبک مناسب طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب:
اینکه چه سبکی برای دکوراسیون اتاق خواب مناسب است، مشخصات صاحب یا صاحبین اتاق خواب تعیین کننده آن است. یعنی اینکه صاحب اتاق خواب یک دختر خانم است یا یک آقا پسر و یا اتاق خواب مستر والدین خانواده قرار است دکور شود، مشخص می کند که سبک مناسب طراحی اتاق کدام است. بطور مثال برای دکوراسیون اتاق خواب پسرانه سبک دکوارسیون صنعتی میتواند گزینه مناسبی باشد. اما همین سبک برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب یک دختر خانم احتمالاً جزء گزینه های مناسب نخواهد بود.
ترکیب رنگ مناسب طراحی اتاق خواب:
ترکیب رنگ اتاق خواب نیز همانند سبک آن به مشخصات صاحب اتاق وابسته است. علاوه بر آن انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون اتاق باید در چهارچوب سبکی باشد که برای آن انتخاب شده است. در نهایت معمولاً رنگ دکوراسیون و سبک آن بطور همزمان و با توجه به رابطه آنها با یکدیگر برای هر طرحی تعیین می شود. اما به هر صورت می توان گفت سبک دکور همواره تعیین کننده تر است.

چه بخشهایی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب در نظر گرفته می شود؟
فضای هر اتاق خوابی را می توان به چند بخش تقسیم کرد. هر بخش مربوط به یک فعالیت خاص در آن اتاق خواهد بود. این بخشهای مختلف را میتوان هم با استفاده از جداکننده هایی مانند دیوار یا دیوارهای دکوراتیو از هم مجزا کرد و هم میتوان با استفاده از ویژگیهای که در هر یک از این بخشها در طراحی دکوراسیون اتاق خواب به آنها داده میشود جدا کرد. در ادامه تعدادی از این بخشها را بررسی می کنیم:
تخت خواب و فضای استراحت در اتاق خواب:
قطعاً اتاق خواب بدون فضای استراحت و خواب معنا ندارد. بنابراین اولین بخشی که در دکوراسیون اتاق خواب باید به آن توجه شود، فضای خواب و محل قرارگیری تخت خواب است. اینکه تخت خواب چه سایزی داشته باشد و یا در کدام بخش اتاق قرار بگیرد بستگی به ویژگیهای اتاق و مشخصات فردی صاحب اتاق دارد. اصول و استانداردهای طراحی محل قرار گیری تخت خواب در اتاق خوابهای کوچک با اتاقهای بزرگ و همچنین طراحی آن در اتاق خوابهایی که متعلق به یک نفر است با اتاق خوابهایی متعلق به بیش از یک نفر است کاملاً متفاوت است. این موضوع را در مقالات اختصاصی بیشتر بررسی خواهیم کرد.
میز کار یا مطالعه:
در اتاق خوابهای فرزندان خانواده وجود چنین بخشی در دکوراسیون بسیار ضروری است. اما در مورد اتاق های مستر که متعلق به والدین خانواده یا زوجها می باشد، معمولاً تلاش می شود تا اتاق مجرای دیگری بعنوان اتاق کار در نظر گرفته شود. دلیل آنهم این است که بهتر است حس فضای اتاق مستر والدین و زوجها با قرار دادن یک بخش کاری داخل فضا مختل نشود. البته لازم به ذکر است که این موضوع کاملاً عمومی و کلی میباشد و ممکن است بطور اختصاصی در مورد یک زوج خاص، وجود میز یا فضای کار و مطالعه به بهبود حس مورد انتظار زوج صاحب اتاق در دکور اتاقشان کمک کند.

حتی ممکن است محدود بودن متراژ در اختیار برای طراحی داخلی منزل، امکان اینکه بتوان اتاق مجزایی را برای کار و مطالعه در نظر گرفت به طراح ندهد. در این شرایط نیز در نظر گرفتن فضا و میز کار در دکوراسیون اتاق خواب مستر می تواند منطقی باشد.
اتاق لباس:
یکی از فضاهایی که طراحی و در نظر گرفتن آن در دکوراسیون اتاق خواب، بشدت کیفیت کاربری اتاق را افزایش می دهد. اما در نظر گرفتن چنین فضایی در اتاق، مستلزم این است که متراژ نسبتاً بزرگی در اختیار طراح باشد. در شرایطی که متراژ اتاق خواب، پاسخگوی در نظر گرفتن اتاق لباس نباشد، در طراحی دکوراسیون باید به قفسه ها، کمدها و محل آویزان کردن لباسهای صاحب یا صاحبین اتاقها توجه شود. اگر اتاق بصورت مشترک استفاده می شود، باید در زمان طراحی دکور، فضاهای مجزایی برای قرارگیری لباسها در نظر گرفته شود.
لوازم دکوری در اتاق خواب:
هر شخصی یکسری لوازم مخصوص به خود را دارد که میتواند از آنها بصورت لوازم دکوری در اتاقش استفاده نماید. اینکه در طراحی دکور اتاق خواب هر فردی، چنین فضاییی برای لوازم شخصی مهم او در نظر گرفته شود، ویژگی خاص بودن و اختصاصی بودن دکوراسیون اتاق را برای صاحبش بوجود می آورد. چنین بخشی در اتاق، تبدیل به مشخصه اصلی دکور آن خواهد شد.
سرویس اختصاصی:
در اصطلاح عامیانه ای که در بازار مسکن مشاهده می کنیم، اتاق خوابهایی که سرویس بهداشتی اختصاصی خود را داشته باشند، بعنوان اتاق های مستر نام برده می شوند. اگر براساس معنای لغوی این اتاقها که به معنی اتاق اصلی میباشد، قضاوت کنیم، این اصطلاح کاملاً اشتباه است. چرا که در هر خانه ای اتاق خواب والدین خانواده یا زوج صاحب خانه تنها اتاق اصلی و مستر خواهد بود. اما در هر صورت باید زمانی که از این واژه در عرف جامعه استفاده میشود مفهوم آنرا درست متوجه شویم. به این ترتیب باید بدانیم که در عرف هر اتاق خوابی را که دارای سرویس بهداشتی اختصاصی باشد را اتاق مستر مینامند.

در هرصورت جدای از معنی و مفهوم این اصطلاح، وجود چنین ویژگی در دکوراسیون هر اتاق خوابی، یک امتیاز بسیار مهم است. وجود سرویس بهداشتی اختصاصی در اتاق خواب مستر والدین خانواده یا زوج صاحب خانه بسیار ضروری است اما وجود چنین فضای اختصاصی در اتاق خواب فرزندان خانواده نیز میتواند به پرورش حس استقلال و اعتماد بنفس آنها کمک بسیار زیادی کند.

با وجود تمامی امتیازاتی که سرویس بهداشتی اختصاصی بهمراه دارد، در نظر گرفتن آن در طراحی اتاق خواب نیاز دارد تا متراژ کافی از خانه در اختیار طراح قرار گرفته باشد.
دیوار تلویزیون در اتاق خواب:
وجود تلویزیون در هر اتاق خوابی یک امتیاز برای دکور آن اتاق بحساب می آید. در اتاق خوابهای مستر معمولاً یک دیوار که دقیقاً در زاویه مناسب برای تماشای تلویزین در زمان استراحت بر روی تخت خواب باشد، بعنوان دیوار تلویزیون انتخاب و طراحی می شود. ارتفاع نصب تلویزیون نیز از روی دیوار براساس فاصله آن از تخت خواب و ارتفاع تخت خواب تعیین می شود. حتی میتوان محل قرار گیری تلویزیون را بصورت یک المان دکوراتیو در وسط اتاق خواب و مقابل تخت خواب در نظر گرفت. در هرصورت انتخاب محل آن وابسته به طرح کلی دکوراسین خواهد بود.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که ممکن است وجود تلویزیون در اتاق خواب فرزندان خانواده باعث شود مدت زمان کمتری را در فضای عمومی تر خانه همراه با خانواده سپری کنند. اما از طرف دیگر وجود تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب نوجوانان و جوانان به پرورش حس استقلال و اعتماد به نفس آنها کمک خواهد کرد. در هرصورت انتخاب چنین موضوعی بستگی به شرایط خانواده و خصوصیات فردی فرزند خانواده و در نهایت انتخاب والدین او دارد.
فضاهای اختصاصی در اتاق خواب:
چند فضایی که در بالا نام برده شد، همگی فضاهای عمومی است که برای تمامی اتاق خوابها میتواند در نظر گرفته شود. برخی فضاها کاربری اختصاصی دارند. یعنی برای تمامی کاربریها و در دکوراسیون اتاق خواب تمامی افراد مورد نیاز نخواهد بود. در ادامه چند مورد از این فضاهای اختصاصی را بیان خواهیم کرد:
میز آرایش:
طراحی و درنظر گرفتن میز آرایش در دکوراسیون اتاق خواب مستر یا اتاق خواب یک دختر خانم کاملاً ضروری است. مشخصات و خصوصیات این بخش از اتاق و میز آرایش، به ویژگیهای فردی خانم صاحب اتاق و همچنین سبک، رنگ و متراژ اتاق خواب بستگی دارد. یکی دیگر از نکات مهم در مورد میز و فضای آرایش در اتاق خواب، توجه به نور پردازی آن است. نور پردازی این فضا همانند نور پردازی میز کار و مطالعه بسیار اهمیت دارد و بر روی رضایت خانم یا دختر خانم صاحب آن بسیار تأثیرگذار است.
فضای بازی:
در اتاق خواب کودکان خانواده وجود فضای بازی یک اولویت بحساب می آید. شکل و چهارچوب طراحی دکوراسیون این فضا در اتاق خواب یک کودک، بسته به سن و سال و علاقه مندی های اون دارد. در هر صورت نکته مهم در مورد طراحی این فضا توجه به رشد و تغییر علایق کودک همراه با افزایش سن او میباشد.
فضای فعالیتهای اختصاصی:
در هر اتاق خوابی بسته به فعالیتهای اختصاصی که صاحب آن اتاق به آنها می پردازد، فضای مختص به آن فعالیت باید در طراحی دکوراسیون اتاق در نظر گرفته شود. بطور مثال اگر صاحب اتاق فعالیت ورزش داشته باشد، یک فضای مناسب جهت انجام فعالیتهای ورزشی او میتواند داخل اتاق در نظر گرفته شود. اگر این فعالیتها مربوط به موسیقی باشد، شاید نیاز باشد یک بخش از فضای اتاق با رعایت اصول موسیقیایی و حتی آکوستیک به این نوع قعالیت صاحب اتاق اختصاص داده شود. همین موضوع در رابطه با سایر علاقه مندیها و فعالیتها مانند نقاشی یا رقص و … میتواند در نظر گرفته شود.

در هرصورت وجود این نوع فضاها به دو عامل بستگی دارد. اول ویژگیها و علایق شخصی صاحب اتاق و دوم، وجود فضای کافی در اتاق برای در نظر گرفتن این بخشها.

ویژگیهای فردی صاحب اتاق خواب
برای طراحی دکوراسیون هر فضایی، باید به ویژگیهای فرد یا افرادی که قرار است از آن فضا استفاده نمایند توجه شود. در رابطه با دکوراسیون اتاق خواب نیز این موضوع صادق است. یعنی مشخصت فردی صاحب اتاق یکی از اصلی ترین چهارچوبهای دکوراسیون آن فضا است. تعدادی از این ویژگیهای فردی را در ادامه بیان خواهیم کرد:
سن صاحب اتاق:
اینکه سن صاحب اتاق یکی از اصلیترین مشخصه های تعیین دکوراسیون اتاق خواب است جای تردیدی وجود ندارد. اما موضوع مهم دیگر توجه به این است که این دکوراسیون آیا در آینده نزدیک براساس افزایش سن صاحب یا صاحبین اتاق همچنان میتواند خوب عمل کند یا نه. این حساسیت و تغییر شرایط، در سنین پایینتر بسیار سریعتر اتفاق می افتد. یعنی یک فرد نوجوان میتواند در طول یکسال یا حتی کمتر تا حد بسیار زیادی سلیقه و علایقش در رابطه با دکوراسیون اتاقش تغییر کند. به همین دلیل این موضوع باید در زمان طراحی دکوراسیون فضای مختص افراد کم سن و سالتر بیشتر مورد توجه باشد.
جنسیت صاحب یا صاحبین اتاق:
این موضوع که دختر یا پسر بودن یا خانم یا آقا بودن صاحب اتاق در دکوراسیون تعیین کنند است، کاملاً واضح است. اما حساسیت این موضوع در اتاق خوابهایی افزایش می یابد که بصورت مشترک استفاده می شود. یعنی یا صاحبین اتاق خواب دو دختر و پسر کم سن و سال هستند و یا قرار است دکور اتاق خواب یک زوج طراحی شود. در این شرایط باید طراحی به نحوی صورت گیرد که دکوراسیون بخشهای عمومی اتاق برای یک جنسیت خاص طراحی نشود و خصوصیات مشترک داشته باشد. اما بخشهای اختصاصی اتاق خواب مشترک میتواند شامل المانهای دکوراتیو، سبک رنگ و طرح مختص جنسیت صاحب آن بخش از اتاق باشد.
سلیقه صاحب اتاق:
طراحی دکوراسیون هر فضایی بستگی به سلیقه صاحبین و کاربران آن فضا دارد. اما در مورد اتاق خوابها این موضوع اهمیت بیشتری دارد. چرا که در سایر فضاهای عمومی تر، میبایست از چهارچوبی در طراحی استفاده شود که مورد پسند و نظر همه کاربران و صاحبین آن فضا باشد. اما در مورد اتاق خواب، بدلیل آنکه یک فضای خصوصی بحساب می آید، همه بخشهای دکوراسیون اتاق باید براساس سلیقه و نظر صاحب اتاق انتخاب و تعیین شود. در این شرایط نمیتوان از طرح ها و سبکهای عمومی تر استفاده کرد. بلکه برای اینکه فضای اتاق خواب و دکوراسیون آن اختصاصی تر باشد، باید دقیقاً در چهارچوب سلیقه و نظر صاحب آن اتاق طراحی انجام شود.

در کل میتوانیم مشاهده کنیم که افراد با یک جنسیت، در یک رنج سنی و با فرهنگهای مشابه، اکثر اوقات سلایق و انتخاب های کاملاً متفاوتی در مورد دکوراسیون اتاق خوابشان دارند. این موضوع باعث می شود که در رابطه با دکوراسیون فضای شخصی هر فردی براساس سلایق و مشخصات فردی آن شخص تصمیم گیری شود.
مدت زمانی که صاحب اتاق خواب از آن استفاده میکند:
اینکه صاحب اتاق خواب بطور متوسط چه مدت و در چه ساعتهایی از شبانه روز داخل اتاقش حضور دارد و از آن استفاده می کند بسیار مهم است. اهمیت این موضوع به چند دلیل است. اول اینکه مدت زمان حضور افراد داخل یک فضا در دکوراسیون آن فضا تأثیر گذار است چرا که هر میزان یک نفر بیشتر در یک محیط بسته قرار بگیرید، تأثیر دکوراسیون آن فضا بر روی او بیشتر خواهد بود. بطور مثال اگر یک اتاق خواب تنها بعنوان محل استراحت صاحب آن طراحی می شود میتوان با خیال راحت از سبکهای مدرن یا مینیمال با رنگهای خنثی و ساده استفاده نمود. اما اگر صاحب اتاق در زمان مطالعه، بازی یا سایر فعالیتها در اتاق خود وقت می گذراند نمیتوان چنین سبک و ترکیب رنگی را برای دکوراسیون اتاق خواب او انتخاب کرد. اگر مدت طولانی در چنین فضایی با این رنگبندی حضور داشته باشیم بمرور حس بی حالی، بی تحرکی و کسالت بر روی ما تأثیر خواهد گذاشت.

از طرف دیگر، موضوع تابش نور خورشید بسیار بر روی دکوراسیون اتاق تأثیرگذار است. اینکه صاحبین اتاق خواب فقط بعد از ظهرها یا شبها و پس از غروب خورشید از اتاق خوابشان استفاده میکنند و یا از ابتدای صبح داخل آن فضا حضور خواهند داشت، بسیار مهم است. چرا که در طول روز نور خورشید در داخل فضا و بر روی دکوراسیون آن تأثیر خواهد گذاشت بنابراین دکور باید با توجه به تابش نور خورشید طراحی شود. ولی در طول شب دکوراسیون بیشتر باید براساس نور پردازی داخل اتاق طراحی و تعیین شود.

مطالب و مقالات مرتبط با طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب
در ادامه مطالب این صفحه، مقالات و مطالبی که در رابطه با دکوراسیون داخلی اتاق خوابها توسط کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی آیریا تهیه و منتشر شده است را معرفی خواهیم کرد. این نکات در مورد انواع اتاق خوابها با شرایط مختلف می باشد. همچنین اطلاعات کافی در مورد سبک، رنگ و جزئیات دکوراسیون انواع اتاق خوابها در این مقالات ارائه شده است. پیشنهاد می کنیم، مقالات و مطالبی که به نوع اتاق خواب مورد نظر شما مرتبط هستند را از لیست مقالات زیر انتخاب نموده و آنها را مطالعه و بررسی بفرمایید. اطلاعات و نکاتی که با مطالعه این مقالات و مطالب بدست خواهید آورد، کمک میکند تا تصمیمات درست تری در رابطه دکور اتاق خواب مورد نظرتان اتخاذ نمایید.

همچنین در صورتی که در مورد دکوراسیون مورد نظرتان نیاز به راهنمایی و مشاوره رایگان داشته باشید، پیشنهاد میکنیم از طریق شماره تلفن 88851643-021 یا شماره واتس اپ یا تلگرام 09352441137 با همکاران ما در شرکت آیریا تماس گرفته و مشخصات پروژه خود را اعلام نمایید. کارشناسان متخصص و با تجربه مجموعه آیریا، تمامی اطلاعات، راهنماییها و مشاوره هایی که مورد نیاز شما است بصورت کاملاً رایگان را در اختیارتان قرار خواهند داد.

دکوراسیون داخلی
رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه