رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه

مقدمه:

طراحی اتاق خوابها بخصوص طراحی اتاق خواب دختر خانمها، ریزه کاریها و اصول خاص خود را دارد. شاید بتوان گفت، مهمترین اصل و بخش طراحی اتاق دختر خانمها، انتخاب ترکیب رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه است.

برای انتخاب درست رنگ دکوراسیون داخلی اتاق خواب دخترانه، باید خصوصیات رنگهای مختلف را بشناسیم. علاوه بر آن، بدانیم هر رنگی مناسب چه بخشی از فضای اتاق است. در نهایت براساس نظر و سلیقه شخصی دختر خانم صاحب اتاق، رنگ بندی مناسب اتاق خواب او را تعیین کنیم.

همچنین رنگ انتخاب شده برای اتاق خواب باید با ترکیب رنگ و سبک اصلی در طراحی خانه تناسب داشته باشد. در هر صورت میباسیت یک هماهنگی و یکپارچگی قابل قبول در طراحی بخشهای مختلف خانه ایجاد شود. انتخاب درست رنگ مناسب بخشهای مختلف خانه یکی از شروط رسیدن به این تناسب است.

در این مقاله، هر رنگ را بصورت جداگانه بررسی می نماییم. درمورد ویژگیهای مثبت و منفی هر کدام در یک اتاق دخترانه، توضیحاتی را ارائه میکنیم. و درمورد کاربرد مناسب آنها در اتاق خوابهای دخترانه صحبت می کنیم.

هدف از مطالعه این مقاله:

هدف از مطالعه این مقاله، درک بهتر موضوعات زیر است:

  • شناخت ویژگیهای برخی از رنگهایی که می توانیم در طراحی داخلی اتاق یک دختر خانم از آنها استفاده کنیم.
  • بدانیم که هر رنگی برای چه بخشی از اتاق مناسب است و نباید در چه بخشهایی از اتاق استفاده شود.
  • خواهیم فهمید، چطور براساس سن دختر خانم صاحب اتاق، ترکیب رنگ مناسب اتاق را تشخیص دهیم.
  • در مورد هر رنگی باید بدانیم چطور در استفاده از آنها در فضای اتاق خواب، زیاده روی نکنیم.
  • و سایر مواردی که در مورد هر رنگ، بیان میکنیم و مارا در انتخاب رنگبندی مناسب اتاق دخترانه کمک خواهد کرد.

رنگ سفید، همیشه رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه است:

پرکاربردترین رنگ در طراحی داخلی اتاق خوابها است. یک رنگ خنثی که با هر رنگی ترکیب مناسبی میسازد. در طراحی داخلی اتاق خواب دخترانه، معمولاً رنگهای خاصی انتخاب می شود که استفاده بیش از اندازه از آنها باعث شلوغی و برهم زدن آرامش اتاق خواب می شود.

هر جایی که مقدار، شدت یا تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی یک فضا، بیش از اندازه باشد و بخواهیم اثرات آنها را کم کنیم، میتوانیم از رنگهای خنثی مانند سفید استفاده کنیم.

البته باید توجه داشت که سفید بودن بیش از اندازه تمام فضای اتاق خواب، حس بی تحرکی، سردی و یکنواختی خسته کننده ای به اتاق خواب دخترانه ای می دهد که باید هیجان، شادابی، قدرت و خلاقیت را افزایش دهد.

در هرصورت، استفاده از رنگ سفید برای دیوارها، سقف، کف و تمام لوازم اتاق خواب دخترانه که امکان کثیف شدن آنها کمتر است و یا نظافت آنها چندان مشکل ساز نیست می تواند انتخاب مناسبی باشد.

استفاده از رنگ سفید در سطوح در معرض کثیفی که قابل تمیز شدن و شست و شو نیستند، مانند سطوح چوبی کنار میز کار یا میز آرایش اصلاً انتخاب مناسبی برای اتاق خواب دخترانه نیست.

رنگ سفید، همیشه رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه است

رنگ بنفش در طراحی داخلی اتاق دخترانه:

بنفش بطور معمول رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه بحساب می آید. اما باید به میزان استفاده از آن و محل استفاده از آن توجه شود.

استفاده بیش از اندازه از این رنگ در فضای اتاق خواب دخترانه، باعث ایجاد پریشانی و در گیری های ذهنی می شود. حضور در چنین اتاق خوابی برای یک دختر خانم، باعث می شود دیرتر از درگیریهای ذهنی خود عبور کند. هرچقدر رنگ بنفش تیره تر باشد، این اثر شدیدتر خواهد بود.

خصوصاً در مورد دختر خانمهای با سن کمتر که ممکن است زمان بیشتری را در اتاق خوابشان بگذرانند، استفاده بیش از اندازه از رنگ بنفش اصلاً انتخاب مناسبی نیست.

اما استفاده از این رنگ در بخشهای محدود و مشخصی از اتاق مانند، فضای کناری میز کار یا محل مطالعه دختر خانم، تأثیرات بسیار مثبتی خواهد داشت. این انتخاب رنگ کمک می کند تا مطالعه و انجام کارها، با تمرکز و دقت بیشتری انجام شود.

استفاده از رنگ بنفش در لوازم و اثاثیه اتاق خواب دختر نیز، اگر محدود و حساب شده باشد و در ترکیب با رنگهای درستی باشد، ایجاد آرامش و ثبات لذت بخشی برای بیننده می نماید.

رنگ بنفش برای محدوده سنی خاصی از دختران تعریف نمی شود. بنابراین اگر این رنگ را در رنگبندی طراحی اتاق خواب دختر کم سن و سالی انتخاب نماییم، با افزایش سن او، امکان اینکه این رنگ برایش نامناسب بنظر بیاید خیلی کم است. تنها دلیلی که میتواند باعث شود که بمرور زمان بخواهد این رنگ را تغییر دهد، تنوع برای جلوگیری از یکنواختی رنگ اتاق خواب او می باشد.

رنگ بنفش در طراحی داخلی اتاق دخترانه

رنگ صورتی در طراحی اتاق خواب دخترانه:

در نظر و دید عام مردم، رنگ صورتی یک رنگ دخترانه است. شاید بیشتر افرادی که از آنها بخواهیم رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه را انتخاب کنند، صورتی را بعنوان اولین گزینه انتخاب کنند. اگر وارد یک اتاقی شویم که هیج وسیله ای داخل آن نباشد و تنها رنگ صورتی را در کل اتاق ببینیم، اولین ایده ای که به ذهن ما می رسد این است که این اتاق، اتاق یک دختر خانم است.

استفاده بیش از اندازه از این رنگ در اتاق خواب دختر، خسته کننده خواهد شد. بهتر است این رنگ با سایر رنگها مانند سفید استفاده شود. اگر میخواهیم حجم زیادی از رنگ صورتی را در دکوراسیون اتاق خواب دختر خانمی استفاده نماییم، بهتر است آنرا بصورت پراکنده در بخش های مختلف اتاق تقسیم نماییم.

نکته مهم در مورد استفاده از رنگ صورتی در اتاق خواب دخترانه این است که، گاهی اوقات دختر خانمها با افزایش سنشان و تغییر خلق و خوی آنها، دیگر نظر مثبتی به رنگ صورتی نخواهند داشت.

دلیل آن می تواند احساس نیاز به اعلام این باشد که بزرگ شده اند و دیگر نباید با آنها مثل کودکان برخورد شود. یا حتی در مواردی احساس نیاز به قوی بودن و مقاومت در برابر احساسات عاطفی اطراف آنها باعث می شود به رنگهای تندتر و قوی تر روی بیاورند. ممکن است در بازه ای از دوره سنی خود به سمت خاص بودن تمایل داشته باشند. در این شرایط باید منتظر انتخاب ترکیب رنگهای عجیب و غریبی از سوی دختر خانمها برای اتاق خوابشان باشیم.

اما در برخی موارد هم دختر خانمها در تمام دوره سنی خودشان از کودکی تا نوجوانی و جوانی، رنگ صورتی را بعنوان رنگ اول اتاق خواب خودشان ترجیح می دهند و این انتخاب چندان تغییری نمی کند.

رنگ صورتی در طراحی اتاق خواب دخترانه

آیا قرمز، رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه است؟

بطور کلی استفاده زیاد از این رنگ خصوصاً قرمز کمرنگ در اتاق خواب دخترانه انتخاب درستی نیست. رنگ قرمز کاملاً تأثیرات فیزیکی بر روی بدن ما میگذارد. باعث افزایش ضربان قلبمان می شود. تصمیمات عجولانه ما را توجیه می کند. نمونه ملموس آن استفاده از این رنگ در تابلوها و چراغ راهنمایی در تمام دنیا می باشد.

انتخاب این رنگ در دوره سنی نوجوانی و جوانی برای دختر خانمها در اتاق خوابشان منطقی است. در این دوره سنی احساسات عاطفی شکل گرفته و نمایان می شود. این انتخاب رنگ، نیاز آنها را در تمایل به درک این نوع احساسات پاسخ می دهد. اما وظیفه ما بعنوان طراح داخلی اتاق خواب دختر خانمی با این انتخاب رنگ، این است که بدانیم تا حد ممکن باید بصورت محدود از این رنگ استفاده نماییم. مهم است که بدانیم از قرمز پررنگ بیشتر از قرمز کمرنگ استفاده کنیم. زیرا قرمز کم رنگ اثرات منفی رنگ قرمز را بیشتر به همراه دارد.

تا حد ممکن از این رنگ تنها در لوازمی استفاده شود که دختر خانم بتواند آنها را براحتی در اتاق جابجا نماید.

درمورد اتاق خواب دختر بچه ها در سنی که ذهن آنها در حال رشد بصری است، ترکیب رنگهای متنوع اما حساب شده و کارشناسی شده، به رشد ذهنی آنها کمک می کند. قرمز می تواند یکی از رنگهای این ترکیب رنگی متنوع و خلاقانه در اتاق خواب کودکان باشد. استفاده از این رنگبندی متنوع شامل قرمز، بهتر است بیشتر در محیط بازی دختربچه ها استفاده شود.

انتخاب رنگ قرمز بعنوان بخشی از دیوار اتاق خواب دختر خانمها، معمولاً انتخاب خوبی نخواهد بود. چراکه اولاً مقدار زیادی از رنگ قرمز در فضای اتاق دیده می شود و همچنین امکان اینکه براحتی آنرا در اتاق جابجا نمود یا اصلاً آنرا حذف نمود وجود نخواهد داشت.

آیا قرمز، رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه است؟

رنگ نارنجی در طراحی اتاق خواب دخترانه:

خصوصیات نزدیک به رنگ قرمز را در اتاق خواب دختر خانمها دارد. خصوصاً نوع پر رنگ آن. بنابراین همچنان استفاده از رنگ نارجی در دیزاین اتاق خواب یک دختر خانم گزینه بسیار پر ریسکی است. مخصوصاً درمورد اتاق خواب یک دختر خانم نوجوان یا جوان.

البته براساس تجربه، رنگ نارجی معمولاً یکی از انتخابهای دختر خانمها برای ترکیب رنگ اتاقشان نیست. بخصوص درمورد دختر خانمهایی که نوجوان یا جوان هستند. بنابراین چندان مشکلی با استفاده از این رنگ در اتاق خواب آنها نخواهیم داشت.

درصورتی که استثنائاً، در پروژه ای دختر خانم نوجوان یا جوانی بخواهد از این رنگ در طراحی داخلی اتاقش استفاده شود، با آن باید مانند رنگ قرمز که در بالا توضیح دادیم، برخورد شود. استفاده زیاد آن باعث خستگی و یکنواختی اذیت کننده در اتاقی می شود که دخترها زمان زیادی را در آن میگذرانند. پس باید به شیوه استفاده از آن خوب فکر شود.

انتخاب ترکیب رنگ مناسب، تنها زمانی امکان پذیر است که با سبک مناسب طراحی اتاق خواب دخترانه مورد نظر تناسب داشته باشد. بنابراین در سبکی مناسب، می توان از نارنجی بخوبی در طراحی اتاق دختر خانم استفاده نمود.

اما در مورد اتاق خواب دختر بچه های کم سن و سال، برای رسیدن به یک تنوع رنگی دلنشین و خلاقانه، نارنجی گزینه مناسبی در رنگهای انتخابی است. رنگ نارنجی حس گرما و صمیمیت را به همراه دارد. محیط بازی دختر بچه ها در فضای اتاق می تواند از این تأثیر مثبت این رنگ استفاده نماید. اما بازهم باید توجه داشته باشیم که از این رنگ کاملاً کارشناسی شده و محدود استفاده نماییم.

درکل انتخاب نارنجی بعنوان رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه، می تواند درست باشد، اگر از تونالیته درست آن، محل درستی در اتاق خواب و به میزان درستی از آن استفاده شود.

رنگ نارنجی در طراحی اتاق خواب دخترانه

رنگ زرد برای اتاق خواب دخترانه:

استفاده از این رنگ در طراحی داخلی هر فضایی، نیاز به تخصص و شناخت خوب از ترکیب رنگها دارد. این رنگ بسیار رنگ قوی و تأثیرگذاری بر روی روحیه و عواطف افراد است. همانطور که تأثیرات مثبت آن بسیار قوی خواهد بود، تأثیرات منفی آن نیز بشدت تأثیر گذار است. به همین دلیل استفاده از آن در اتاق خواب یک دختر خانم با هر سنی، باید بسیار دقیق و حساب شده باشد.

رنگ زرد عموماً تشدید کننده احساسات ما است. برای یک دختر خانم، درصورتی که حس اعتماد بنفس قوی داشته باشد، آنرا قویتر می کند. اما چنانچه دچار ضعف عاطفی باشد او را از نظر عاطفی شکننده تر می کند.

نقطه مثبت این رنگ برای استفاده در اتاق خواب یک دختر خانم، برونگرایی، خلاقیت، خوشبینی و اعتماد بنفس است. این خصوصیات باعث می شود بتوانیم، از این رنگ در میز کار، فضای مطالعه، محل بازی و هر فضایی که تحرک و فعالیت دختر خانمها در آن زیاد است، استفاده نماییم.

در ترکیب رنگ اتاق خوابها، رنگ زرد نباید حجم زیادی از رنگهای اتاق را شامل شود. زرد یک رنگ با تأثیرگذاری قوی است که باید واقعا بدانیم چطور از آن در فضا استفاده کنیم.

رنگ زرد بعنوان رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه، برای دختر خانمهای کم سن و سال، مناسبتر است. زیرا خصوصیات مثبت آن که باعث افزایش ایده پردازی ذهنی، خلاقیت و برونگرایی می شود، می تواند به رشد مثبت دخترها و درکل کودکان بسیار کمک نماید. اما استفاده از این رنگ با افزایش سن دختر خانم صاحب اتاق باید تا حد ممکن محدود شده و یا بطور کامل حذف شود. زیرا افزایش سن دختر خانمها به معنی افزایش احساسات عاطفی آنها می باشد که رنگ زرد تأثیرات بسیار زیادی برآن خواهد داشت.

رنگ آبی در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب دخترانه:

استفاده از رنگ آبی در طراحی داخلی، به اندازه رنگهای تندی مثل قرمز، نارنجی و زرد نیست، انتخاب پر رسیک و سختی نیست. اما در هرصورت استفاده از آن نیز اصول خود را باید داشته باشد.

بطور کلی، همانطور که صورتی بصورت عامیانه، نشاندهنده فضای دخترانه است، رنگ آبی نیز به همین ترتیب می تواند بیان کننده فضای پسرانه باشد. این موضوع در طراحی داخلی اتاق خواب دخترانه و پسرانه نیز معمولاً درنظر گرفته می شود. هر مقدار آبی پر رنگتر باشد، به سمت پسرانه بودن و هر مقدار این رنگ کمرنگتر باشد به سمت دخترانه بودن نزدیک تر می باشد.

در هرصورت، خواص فوق العاده مثبت رنگ آبی باعث می شود که براحتی بتوان از آن در طراحی داخلی اتاق دخترانه استفاده نمود. این رنگ بیشترین تأثیر مثبت خود را برروی ذهن ما می گذارد. به این ترتیب باعث ایجاد حس آرامش، تسکین، اعتماد، ارتباط، منطق، انعکاس، تمیزی و خنکی می شود.

اما در کنار تمام این اثرات مثبت باید بدانیم که استفاده بیش از اندازه از این رنگ در طراحی اتاق خواب، باعث ایجاد، سردی، کسل شدن و کاهش احساسات می شود.

همچنین باید سعی شود به مقداری از این رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق خواب دخترانه استفاده شود، که ماهیت دخترانه اتاق را ضعیف نکند. در کل استفاده از رنگهای روشنتر آبی در اتاق دخترانه، نتیجه بهتری در مورد این موضوع خواهد داشت.

آبی، رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه، برای تمام رده های سنی دختر خانمها می باشد. بخصوص برای دختر خانمهای کم سن و سال. تنوع رنگی که با آن به دنبال افزایش رشد ذهنی کودکان هستیم، با اضافه شدن رنگ آبی به فضای اتاق خواب دخترانه، بخوبی بدست می آید.

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی اتاق دخترانه:

در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق دخترانه، استفاده از رنگ سبز می تواند تا حدود زیادی همان خصوصیات مثبت رنگ آبی را بهمراه داشته باشد. از طرف دیگر حس آرامش و طراوت، تعادل، رفع خستگی و حس ترمیم را نیز همراه دارد. همچون سایر رنگها، زیاده روی در استفاده از این رنگ در اتاق خواب دخترانه، باعث کسل شدن و رکود ذهنی آنها می شود.

استفاده از این رنگ در تمام بخشهای اتاق خواب دخترانه می تواند به ایجاد تعادل با سایر رنگهای استفاده شده در فضا کمک کند. استفاده از رنگ سبز کمی پیچیده تر از استفاده از رنگ آبی در طراحی داخلی میباشد. این مشکل درمورد رنگ های تیره تر سبز کمی کمتر است. زیرا هماهنگ کردن رنگ تیره تر سبز با سایر رنگها کمی راحت تر از رنگ روشن تر آن میباشد.

در طراحی اتاق خواب دختر بچه ها، استفاده از این رنگ، در ترکیب رنگ طراحی اتاق، نتیجه ایده آلی خواهد داشت. حس سرزندگی و سلامت، در کنار حس نزدیکی به طبیعت و آرامش آن، تأثیرات بسیار مثبتی در رشد ذهنی کودک خواهد داشت.

استفاده از رنگ سبز خصوصاً تنالیته روشن تر آن، در اتاق خواب دختران جوان نسبت به دختر خانمهای با سن کمتر، معمولاً کنترل شده تر و محدودتر است. زیرا ممکن است با سلیقه شخصی و طرح مورد نظر آنها همخوانی نداشته باشد. اگر بتوان در محدوده طرح و رنگ مورد علاقه دختر خانم صاحب اتاق خواب، از رنگ سبز بیشتری در اتاق او استفاده نمود، تأثیرات روحی و ذهنی مثبت طرح را افزایش داده ایم.

از طرفی هم اگر این رنگ، یکی گزینه های انتخابی دختر خانم صاحب اتاق باشد، به ما کمک می کند تا براحتی بتوانیم از رنگ سبز در ترکیب رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه استفاده نماییم.

جمع بندی این مقاله:

در این مطلب، چندین رنگ پرکاربرد را که در طراحی اتاق خوابهای دخترانه از آنها استفاده می شود را بررسی کردیم. خصوصیات مثبت و منقی آنها برای یک اتاق دخترانه را بیان کردیم. و شرایط و کاربرد مناسب هرکدام را در اتاق یک دختر خانم توضیح دادیم.

اکنون اگر بخواهیم یک اتاق خواب دخترانه را طراحی نماییم، میتوانیم با اطلاعات بیشتری رنگهای مختلف را در طرح مورد نظر امتحان کرده و در نهایت ترکیب رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه را انتخاب کنیم. مهمتر از آن، در مورد رنگهایی که توضیحات آنها را بیان کردیم، می توانیم تشخیص دهیم که برای چه سنی و در چه بخش از اتاق یک دختر خانم استفاده از آنها مناسب است.

در نهایت اگر تصمیم به طراحی داخلی یک اتاق خواب دخترانه دارید و خودتان متخصص این حوزه نیستید، پیشنهاد می کنیم ابتدا از طریق تماس با شرکت بازسازی و دکوراسیون داخلی آیریا، از مشاوره کاملاً رایگان طراحی داخلی کارشناسان ما استفاده نمایید. و پس از آن، تصمیم نهایی خود را برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب دخترانه مورد نظرتان بگیرید.

این توصیه را همواره به همه مراجعین خود می کنیم، تا پیش از تصمیم گیری نهایی، حتماً با بیش از یک فرد یا شرکت متخصص طراحی داخلی مشورت نمایید. به شما قول می دهیم که به این ترتیب، نتیجه انتخابتان برای شما بسیار راضی کننده تر خواهد بود.

لطفاً نظر خود و یا ایرادات موجود درباره محتوای این مقاله را در بخش دیدگاه ها، ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. لطفاً نظر خود را در مورد شیوه بیان مطالب و توضیحاتی که در رابطه با انتخاب نوع رنگ در طراحی دکوراسیون اتاق دخترانه ارائه شد، براساس تجربه یا دانش فنی خود، در بخش دیدگاه­ها ثبت نمایید. به این ترتیب بر اساس نظر شما می توانیم اصلاحات لازم را در مقاله لحاظ نماییم تا یک مقاله کاربردی و مفید برای افرادی که می­توانند از آن بهره ببرند فراهم نماییم.

اگر سؤال و نکته ای درموردمطالب گفته شده دارید، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا همه کسانی که این مقاله را بررسی نموده اند امکان ابراز نظر و یا پاسخگویی به آنرا داشته باشند و کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی آیریا نیز در اولین فرصت نظر خود را در مورد دیدگاه شما بیان خواهند نمود.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .