تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی

مقدمه

برای انتخاب درست رنگ در طراحی داخلی، باید تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی بخشهای مختلف فضای مورد نظرمان را بشناسیم. باید بدانیم استفاده از رنگ در سقف، دیوار و کف، چه تأثیری بر روی طرح داخلی هر فضایی خواهد داشت.

البته حتماً باید توجه داشته باشیم که تمام تأثیرات و ویژگیهایی که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم، فقط درحالت عمومی درست است. به این ترتیب ممکن است در طراحی های خاص دکوراسیون داخلی، برای فضاهای خاص و در ترکیب با بخشهای دیگر طراحی، تأثیرات و ویژگیهای رنگها، متفاوت از چیزی باشد که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم. تشخیص چنین موضوعی یا از یک متخصص طراحی داخلی برمی آید یا با تجربه کردن این شرایط و با گذشت زمان بدست می آید.

در هرصورت، مطالعه این مقاله را برای شناخت تأثیرات و ویژگیهای عمومی رنگها به شما توصیه می کنیم. چرا که ویژگیهای اولیه هر رنگی را باید بشناسیم تا بتوانیم ویژگیهای خاص آن رنگ را در شرایط خاص دیگر درک کنیم.

البته تسلط کامل به تأثیر رنگ ها در طراحی داخلی، نیاز به دانش تئوری رنگ، شناخت تأثیر رنگ بر روی انواع متریالهای داخلی و شناخت خصوصیات بازتاب نور از سطوح با رنگهای متفاوت، دارد. مطالعه تخصصی و تجربه طراحی داخلی فضاهای مختلف، می تواند به این موضوع کمک کند.

هدف از مطالعه این مقاله:

با مطالعه این مقاله، تأثیرات عمومی و کلی رنگها را بر روی دیوار، سقف و کف میشناسیم. به این ترتیب در زمان انتخاب ترکیب رنگ طراحی داخلی مورد نظرمان در طراحی داخلی فروشگاه، خانه، ساختمان یا هر فضای دیگری، می دانیم که تأثیر انتخاب ما چه خواهد بود.

بنابراین، هم سریعتر به ترکیب رنگ مورد نظرمان می رسیم و هم ترکیب رنگ مناسبتری انتخاب می کنیم.

تأثیرات رنگ قرمز در فضا بعنوان بخشی از تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی:

 • تأثیر رنگ قرمز در سقف: حس مزاحم بودن ، نابود کننده بودن و سنگینی را به بیننده القا می کند.
 • تأثیر رنگ قرمز در دیوارها: حس حرکت به جلو و تحاجم را ایجاد می کند.
 • تأثیر رنگ قرمز در کف: حس هوشیار بودن و باشکوه بودن را به فضا می دهد.

رنگ قرمز همچنین می تواند انرژی بخش باشد . در هر صورت باید هنگام استفاده از این رنگ در طراحی داخلی ، بسیار محتاط بود. چراکه تأثیرات این رنگ بسیار پرقدرت و فیزیکی است.

پیشنهاد می کنیم برای بررسی تأثیرات رنگ قرمز در فضا، نمونه کار “طراحی دفتر کار اداری در خیابان کریمخان تهران” را که با ترکیب رنگی شامل رنگ قالب قرمز توسط تیم ما طراحی شده است را بررسی بفرمایید.

تأثیرات رنگ قرمز در فضا بعنوان بخشی از تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی

ویژگی رنگ زرد در تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی:

 • تأثیر رنگ زرد در سقف: حس تشعشع خورشید و گرما بخشی را دکوراسیون فضای داخلی دارد.
 • تأثیر رنگ زرد در دیوارها: هیجان آور است.
 • تأثیر رنگ زرد در کف: حس حرکت به بالا و پرت کردن حواس را القا می کند.

رنگ زرد به دلیل اینکه بسیار جلب توجه می کند، در وسایل ایمنی بسیار استفاده می شود. از این خصوصیت بارز و عمومی رنگ زرد می توانیم در طراحی داخلی نیز استفاده کنیم.

تأثیرات رنگ زرد در طراحی داخلی

تأثیرات رنگ نارنجی در طراحی دکوراسیون داخلی:

 • تأثیر رنگ نارنجی در سقف: هیجان آور و جلب توجه کننده است.
 • تأثیر رنگ نارنجی در دیوارها: حس نور گرم را ایجاد میکند.
 • تأثیر رنگ نارنجی در کف: پر جنب و جوش و حس گردش چشم در فضا تأثیر میگذارد.

اگر محیط طراحی بسیار روشن باشد، تأثیر رنگ نارنجی بعنوان یکی از تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی، ایجادحس خشونت خواهد بود. استفاده از نارنجی روشن، حس زندگی می دهد و می توان برای برجسته نشان دادن سطوح از آن استفاده کرد.

نقش رنگ نارنجی در تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی

ویژگی رنگ آبی در تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی:

 • تأثیر رنگ آبی در سقف: حس دسترسی به آسمان، سنگینی فضا و حس خنکی را ایجاد میکند.
 • تأثیر رنگ آبی در دیوارها: حس خنکی، حس دور بودن دیوارها در صورت استفاده از آبی روشن و ایجاد عمق در صورت استفاده از آبی تیره را به دکوراسیون فضا اضافه می کند.
 • کف : حس حرکت در زمان استفاده از آبی روشن، حس توجه بیشتر به فضا با استفاده از آبی تیره، بوجود می آید.

این رنگ در طراحی داخلی، اگر در یک سطح گسترده استفاده شود حس ابهام و سرد بودن را القا می کند.

تأثیرات رنگ آبی در طراحی داخلی

تأثیرات رنگ قهوه ای در طراحی داخلی و دکوراسیون:

 • تأثیر رنگ قهوه ای در سقف: حس سرکوبگری و حس سنگینی فضا در صورت استفاده از تنالیته تیره قهوه ای در دکوراسیون فضا ایجاد می کند.
 • تأثیر رنگ قهوه ای در دیوارها: حس اطمینان بخشی را القا می کند، در صورتی که از پوشش چوبی برای اضافه کردن این رنگ به دکوراسیون داخلی فضا استفاده شود.
 • تأثیر رنگ قهوه ای در کف: حس ثبات را در محیط ایجاد می کند.

رنگ قهوه ای در طبیعت به خوبی عمل می کند ولی استفاده از آن در طراحی دکوراسیون داخلی خیلی راحت به نظر نمی رسد. رنگ قهوه ای به صورت همزمان هم می تواند رنگی مدرن و هم کلاسیک باشد. رنگ قهوه ای از روشن تا تیره می تواند با بسیاری از رنگ ها ترکیب شده و همنشانی خوبی داشته باشد.

نقش رنگ قهوه ای در تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی

ویژگی رنگ صورتی در تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی:

 • تأثیر رنگ صورتی در سقف: حس ظریف بودن طرح را در فضا القا می کند.
 • تأثیر رنگ صورتی در دیوارها: حس صمیمیت، شیرینی و خانمانه بودن دکوراسیون داخلی را بوجود می آورد.
 • تأثیر رنگ صورتی در کف: ظاهر بسیار ظریف و حس ناشناس بودن فضا را در طراحی ایجاد می کند.

اگر تناژ مناسب رنگ صورتی را انتخاب کنیم، بسیار آرامش بخش است. با استفاده از این رنگ در طراحی داخلی، می توان فضایی بسیار شیک را بوجود آورد. همانطور که استفاده خلاقانه از هایلایت این رنگ می تواند فضایی ایده آل را برای محیطهای خانومانه بوجود بیاورد، استفاده نادرست از آن می تواند در هر فضایی بسیار زننده باشد.

در مورد خصوصیات این رنگ بعنوان “رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه“، در مقاله مربوط به آن توضیحات کاملی ارائه داده ایم. پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید.

تأثیرات رنگ صورتی در طراحی داخلی

تأثیرات رنگ سبز در طراحی داخلی:

 • تأثیر رنگ سبز در سقف: حس تحت حفاظت بودن را به طرح فضای داخلی میدهد.
 • تأثیر رنگ سبز در دیوارها: با استفاده از سبز روشن،آرامش و با استفاده از سبز تیره، هیجان را به طرح داخلی ما میدهد.
 • تأثیر رنگ سبز در کف: حس نرمی را به بیننده القا می کند و با استفاده از سبز روشن، حس آرام بودن محیط را بوجود می آورد.

در کل حس مثبتی که از رنگ سبز می توانیم در فضاهای داخلی بگیریم، حس زنده بودن و ترمیم است. استفاده از آن شجاعت طراح را میطلبد. اما با استفاده درست از آن، نتیجه بسیار مثبتی بدست می آید.

نقش رنگ سبز در تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی

ویژگی رنگ سیاه در تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی:

 • تأثیر رنگ سیاه در سقف: حس منفی سیاه چاله بودن محیط را به بیننده میدهد.
 • تأثیر رنگ سیاه در دیوارها: حس شوم بودن در کنار حس سیاه چاله بودن فضا را بوجود می آورد.
 • تأثیر رنگ سیاه در کف: اگر به تنهایی در کف استفاده شود، می تواند حس عجیب و غریب بودن دکوراسیون داخلی طراحی شده را به بیننده نمایش بدهد.

استفاده از رنگ سیاه برای دیوار در طراحی داخلی نیاز به جسارت و یک طراحی بی نظیر دارد. دیوار هایی که به رنگ سیاه و یا هم خانواده آن، نقاشی می شوند می توانند به کلی ظاهر فضای داخلی را تغییر دهند. سقف بلند و نور طبیعی زیادی لازم است تا دیوار را به رنگ سیاه در آورد. اما حتی اگر فضا کوچک باشد، در صورتی که با سایر وسایل کنتراست خوبی ایجاد کند، می تواند بسیار مدرن و زیبا به نظر برسد.

تأثیر رنگ سیاه در طراحی داخلی

ویژگی رنگ سفید در تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی:

 • تأثیر رنگ سفید در سقف: می تواند حس پوچی را به محیط بدهد.
 • تأثیر رنگ سفید در دیوارها: خنثی بودن، استریل و بدون انرژی بودن را در دکوراسیون فضا بوجود می آورد.
 • تأثیر رنگ سفید در کف: حس اینکه نباید روی آن راه رفت را به بیننده القا می کند.

سنگ سفید در کف معابد به نشانه پاکی استفاده می شود. پاکی همان حسی است که بعنوان تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی از رنگ سفید بدست می آید. رنگ سفید بر روی دیوار ها، کاملا خنثی است و می توان با تابلو نقاشی و قاب عکس آن را تزیین کرد.

تأثیرات رنگ سفید در طراحی داخلی

جمع بندی این مقاله:

در این مطلب، با بررسی رنگهای پرکاربرد در طراحی داخلی، تأثیر عمومی و کلی آنها را در زمان استفاده در کف، سقف و یا دیوارها بیان کردیم. رنگهای قرمز، نارنجی، زرد، قهوه ای، صورتی، سبز، آبی، سفید و سیاه در این مقاله توضیح داده شده اند.

اکنون با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله بدست آورده ایم، کمی بهتر و با اطمینان بیشتری می توانیم در مورد رنگ سقف، دیوار و کف ها در طراحی دکوراسیون داخلی هر فضایی تصمیم بگیریم. اما همانطور که در ابتدای این مقاله بیان شد، تمام مشخصات و ویژگیهایی که در این مطلب بیان شده است، می تواند در طراحی های بخصوص، با شرایط ویژه و در کنار سایر المانهای طراحی داخلی، تغییر نماید.

پیشنهاد میکنیم اگر قصدی برای طراحی داخلی یا تغییر دکوراسیون خانه یا فروشگاه یا ساختمان خود دارید، با همکاران ما تماس گرفته و از مشاوره کاملاً رایگانی که توسط کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی آیریا به شما ارائه می شود استفاده نمایید.

لطفاً نظر خود و یا ایرادات موجود درباره محتوای این مقاله و تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی را در بخش دیدگاه ها، ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. لطفاً نظر خود را در مورد شیوه بیان مطالب و تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی، براساس تجربه یا دانش فنی خود، در بخش دیدگاه­ها ثبت نمایید. به این ترتیب بر اساس نظر شما می توانیم اصلاحات لازم را در مقاله لحاظ نماییم تا یک مقاله کاربردی و مفید برای افرادی که می­توانند از آن بهره ببرند فراهم نماییم.

اگر سؤال و نکته ای درمورد تأثیرات رنگهای مختلف در طراحی داخلی دارید، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا همه کسانی که این مقاله را بررسی نموده اند امکان ابراز نظر و یا پاسخگویی به آنرا داشته باشند و کارشناسان شرکت آیریا نیز در اولین فرصت نظر خود را در مورد دیدگاه شما بیان خواهند نمود.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.