دیوار بخش جنوب غربی لابی ساختمان بعد از طراحی داخلی در پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در منطقه سعادت آباد تهران

بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در منطقه سعادت آباد تهران

مشخصات پروژه:

مدیر پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در سعادت آباد تهران: آقای مهندس سادات – شرکت دکوراسیون داخلی آیریا
طراح پروژه: خانم مهندس زهره رنج پور _ شرکت دکوراسیون داخلی آیریا
سبک طراحی: نئوکلاسیک
رنگ غالب طراحی: آبی، سفید، سبز، طلایی
متراژ فضا: متر مربع
موقعیت قرار گیری: همکف
کف: سرامیک
دیوارها: بنایی و کناف
سقف: کناف
متریال های اصلی مورد استفاده: سرامیک، رنگ روغن، شیشه، سنگ، سنگ مصنوعی

خصوصیات پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در سعادت آباد تهران:

فضای ورودی یک ساختمان، علاوه بر فضای عبور و انتظار، مقدمه ای از مهمان نوازی و احترام به مدعوین و کاربران آن ساختمان می باشد. از طرف دیگر بسیار در امنیت ساختمان تأثیر گذار است. بنابراین طراحی داخلی و دکوراسیون چنین فضایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در منطقه سعادت آباد تهران مربوطه به یک ساختمان مسکونی ۴۳ واحده در نزدیکی میدان کاج سعادت آباد می باشد. پس از بررسی شرایط این پروژه و صحبت با نمایندگان و هیئت مدیره ساختمان که بصورت جمعی تصمیم به طراحی داخلی و بازسازی لابی مجتمع خود گرفته بودند چند موضوع مشخص شد.
با بررسی هدف کارفرمایان از بازسازی ساختمان و طراحی لابی آن، مشخص شد مقصود اصلی، ایجاد محیطی مناسب و دعوت کننده برای گفتگو و برگزاری جلسات عمومی مربوط به ساکنین مجتمع می باشد.
بعلاوه هدف دیگر از طراحی دکوراسیون این لابی، ایجاد یک فضای قابل استفاده برای تمام ساکنین بعنوان محلی برای دیدارهایی است که به تشخیص ساکنین بهتر است در محیط عمومی و نه در منزلشان صورت گیرد.
به این ترتیب این فضا قرار است علاوه برا استفاده عمومی تر برای کل مجتمع، استفاده شخصیتر برای ساکنین نیز داشته باشد.
همچنین با توجه به اینکه این فضای برای انتظار مراجعین بسیار مناسب است، کنترل رفت و آمدها و تأمین امنیت ساختمان را نیز به همراه خواهد داشت.

تغییراتی که کارفرمایان این پروژه بدنبال آن بوده اند:

علی رقم اینکه عمر این مجتمع مسکونی چندان زیاد نیست اما طرح هایی که بعنوان دکوراسیون لابی این مجتمع استفاده شده است، از نظر تمام ساکنین اصلاً قابل قبول نبوده است. بخصوص طرح سقفها که واقعاً منظور و هدف انتخاب شکل آن برای تیم طراحی مجموعه ما نیز جای سؤال بوده است.
از طرف دیگر همانطور که در تصاویر قبل از طراحی داخلی این لابی مشاهده می فرمایید، سنگهایی که در کف و دیواره آن استفاده شده است تا حدودی رنگ خاکستری همراه با سبز می باشد. جنس و طرحی از سنگ که بسیار قدیمی و از مد افتاده است.
بنابراین حتی با توجه به جنس فوق العاده مقاوم این سنگها که مطمئناً تا سالیان درازی همچنان کیفیت خود را حفظ خواهد کرد، تصمیم نهایی کارکنان تعویض این سنگها بدلیل ظاهر آنها است.
قسمت نگهبانی در این لابی، شامل میز پیشخوان و یک فضای مانیتورینگ در محل مناسبی بوده است. قرارگیری فضای نگهبانی در محلی است که هم نگهبان بتواند به راحتی روی رفت وآمد مراجعین اشراف داشته باشد و هم مراجعین در صورت نیاز بتوانند برای کسب اطلاعات لازم به این قسمت مراجعه نمایند.
بنابراین تنها تغییری که در بخش اطلاعات داده شده است طراحی دکوراسیون داخلی آن است و نیازی به جابجایی محل آن وجود نداشته است.

سبک انتخابی در پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در سعادت آباد تهران:

در انتخاب سبک طراحی داخلی ساختمان خصوصاً در مورد فضاهای عمومی تر آن مانند همین لابی، معمولاً انتخاب سبکهای رسمی تر در اولویت قرار می گیرد. از طرف دیگر بدلیل اینکه سلیقه کارفرمایان در سالهای اخیر بسیار به سمت سبکهای مدرنتر تمایل پیدا کرده است، می بایست این ویژگیها نیز در انتخاب سبک در نظر گرفته شود.
در نهایت با توجه به مطالب فوق و بررسی نظر کارفرما، سبک نئوکلاسیک برای پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در سعادت آباد تهران در نظر گرفته شد. نئوکلاسیک، در واقع ترکیبی از گرایشات مدرن با ویژگی های کلاسیک است. در این سبک ضمن رعایت ویژگی های اصلی سبک کلاسیک، طراح در انتخاب رنگ، مصالح و مبلمان می تواند آزادانه تر عمل نماید.
تقسیم بندی کارآمد فضاهای نشیمن لابی بوسیله مبلمان، شومینه و عناصر تزئینی دیگر صورت گرفته است. رعایت تناسبات هندسی کلاسیک در کنار عملکردگرایی سبکهای معاصر، استفاده از نمادهای معماری کلاسیک مثل گچبری ها و سر ستونها، استفاده از مبلمان مخمل و چرم، لوستر های لوکس در مرکز هر فضای نشیمن و استفاده از رنگ های خیره کننده همچون طلایی، آبی و سبز راهکارهای اتخاذ شده در این پروژه با توجه به سبک انتخابی برای دکوراسیون آن می باشد.
همچنین با نظر کارفرما جهت ایجاد محیطی مناسب برای میزبانی و گفتگو، یک قفسه کوچک برای قراردادن وسایل پذیرایی در نظر گرفته شده است. استفاده از عناصر تزئینی خاص همچون طراحی یک آکواریوم در مرکز فضا، به زیبایی بیشتر فضا کمک نموده است.

انتخاب مصالح مناسب:

انتخاب مصالح مورد استفاده در پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در سعادت آباد تهران بعلت پر رفت و آمد بودن آن بسیار حائز اهمیت بوده است. بطور مثال انتخاب کفپوش به دلیل عبور و مرور زیاد از شرایط خاصی برخوردار است. بنابراین در این پروژه با توجه به نظر کارفرما، سرامیک که هم از مقاومت قابل قبولی برخوردار است و هم تمیز کردن آن با سهولت بیشتری انجام می شود انتخاب شده است.
در انتخاب دیوارپوش در لابی های کوچک با توجه به محدودیت فضا و امکان برخورد اثاثیه، بهتر است از سنگ و سرامیک استفاده شود. اما در این پروژه با توجه به بزرگی نسبی فضا و بودجه کارفرما، الزام استفاده از سنگ یا مصالح مشابه را نداشتیم. بنابراین مصالح انتخابی ما برای دیوارپوش ها، تنها رنگ روغن بوده است.

نورپردازی در پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در سعادت آباد تهران:

نورپردازی لابی یکی دیگر از مواردی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در فضای نشیمن این لابی، از لوسترهای سقفی در مرکز بخش های نشیمن و هالوژن های رو کار و توکار و آباژور در باقی قسمت ها استفاده شده است.
چنین ترکیبی از نور پردازی قویتر با استفاده از لوستر در مرکز هر بخش از لابی و استفاده از روشناییهای کم نور تر در فضاهای ما بین فضاهای اصلی نشیمن، کمک میکند تا یک مرز نامرئی بکم نور پردازی بین بخشهای مختلف ایجاد شود.
همچنین با توجه به برخورداری فضا از نور طبیعی مناسب از گیاهان طبیعی استفاده کردیم.

سایر نمونه کارهای بازسازی و طراحی داخلی شرکت آیریا را بررسی بفرمایید:

پیشنهاد می کنیم با ورود به بخش “نمونه کارهای ما” در منوی سایت، سایر نمونه کارهای طراحی داخلی و بازسازی شرکت آیریا را بررسی و مشاهده بفرمایید. تعدادی از این نمونه کارها را در ادامه معرفی میکنیم:
بازسازی و طراحی داخلی ویلا محلی لواسان.
بازسازی و طراحی داخلی یک واحد آپارتمان در خیابان توحید تهران.
بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی طلا فروشی در پاساژ قائم تهران.
بازسازی و طراحی داخلی بوتیک زنانه در میدان ونک تهران.
طراحی داخلی دفتر کار اداری در منطقه کریمخان تهران.
طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ در خیابان مرزداران تهران.
بازسازی و اجرای طراحی داخلی منزل تریبلکس در خیابان منظریه تهران.

پیشنهاد میکنیم برای دریافت مشاوره رایگان طراحی داخلی و بازسازی تماس بگیرید:

اگر پروژه طراحی داخلی یا بازسازی مشابه پروژه بازسازی و طراحی داخلی لابی مجتمع مسکونی در منطقه سعادت آباد تهران پیش رو دارید، پیشنهاد میکنیم پیش از تصمیمگیری نهایی، از مشاوره رایگان طراحی داخلی و بازسازی که کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی آیریا در اختیار شما قرار می دهند، استفاده نمایید.

در این جلسات مشاوره رایگان، نکات، اصول و تجربیات مجموعه ما در پروژه های مشابه پروژه مورد نظر شما، در اختیارتان قرار داده می شود تا با کمک این اطلاعات و نکات کاربردی، بتوانید تصمیمات درست تری در مورد پروژه پیش رویتان اتخاذ نمایید.
برای دریافت این مشاوره ها، میبایست از طریق شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ یا شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷ درخواست مشاوره خود را به همکاران ما اعلام نمایید. تمام راهنماییهای مورد نیاز برای دریافت مشاوره مورد نظرتان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

6 پاسخ
 1. علی پور
  علی پور گفته:

  جسارتتون در انتخاب رنگ عالیه، این رنگها و سبک های لاکچری مابانه واقعا کسل کننده شدن. موفق باشین مهندس

  پاسخ
 2. شجاعی
  شجاعی گفته:

  با عرض سلام
  بنظر بنده رنگ های روشن باعث بزرگتر نشان دادن فضا میشود . و با توجه به اینکه سقف در عکس کوتاه بنظر میرسه رنگ تیره باعث میشه محل قابل تحمل نباشد .

  پاسخ
  • آقای مهندس سادات
   آقای مهندس سادات گفته:

   سلام
   ممنون از اعلام نظرتون
   بله توضیحات شما در رابطه با تأثیر رنگ تیره و کوتاه بودن سقف کاملاً درست هستش، اما این فضا یک فضای اقامتی موقت است و کاربران فضا زمان زیادی در اون سپری نمیکنن. بنابراین ترکیب رنگی که براساس کانسپت مورد پسند کارفرما برای این طرح انتخاب شده، مناسب کاربری لابی ساختمان هستش.
   البته همانطور که گفته شد این ترکیب رنگ بخصوص در فضاهای مشابه با سقف کوتاه، که زمان اقامت در آن طولانی تر باشن مثل خانه، فروشگاه، دفتر کار و …، اصلاً مناسب نخواهد بود.

   پاسخ
 3. احمدپور
  احمدپور گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  به نظرم رنگها در لابی میتونست هماهنگتر باشه

  پاسخ
  • آقای مهندس سادات
   آقای مهندس سادات گفته:

   سلام
   ممنون بابت ثبت نظرتون. البته رنگها براساس یک کانسپت خاص تعیین شدن و هیچ رنگی خارج از چهارچوب کانسپت انتخابی نبوده. این موضوع رو بطور کامل در مقاله “انتخاب ترکیب رنگ در طراحی داخلی” بیان کردیم. پیشنهاد میکنیم اگر علاقه مند به این موضوع هستید مطالعه بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.