دکوراسیون داخلی منزل
در این صفحه در رابطه با دکوراسیون داخلی منزل صحبت خواهیم کرد. مراحلی که برای انتخاب درست دکوراسیون منزلمان باید طی کنیم را بیان میکنیم. اطلاعات، مشخصات و نکات مهمی که باید در رابطه با دکوراسیون مسکونی بدانیم را توضیح خواهیم داد.

اینکه دکوراسیون یک فضای مسکونی دارای چند قسمت و بخش است، چه موانعی در زمان انتخاب آن باید کنترل شود و در نهایت مطالب و مقالات تکمیلی دیگری که در رابطه با دکور منزل توسط کارشناسان شرکت آیریا تهیه و منتشر شده است را بررسی خواهیم کرد.

هر چقدر اطلاعات کامل تری در رابطه با دکوراسیون خانه داشته باشیم، تصمیمات و انتخاب های درست تری در رابطه با دکور خانه خود خواهیم داشت.
اگر نیاز به مشاوره و یا سؤالی دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید:
درصورتی که در رابطه با دکوراسیون داخلی منزل خود نیاز به مشاوره با کارشناسان متخصص داشته باشید و یا سؤالی در این زمینه برای شما مطرح باشد، میتوانید از طریق شماره تلفن 88851643-021 و یا شماره واتس اپ و تلگرام 09352441137 و یا چت آنلاین سایت که آیکون آن در قسمت پایین سمت راست سایت قابل مشاهده است، با همکاران ما در شرکت آیریا تماس گرفته و مشخصات پروژه مورد نظر خود را اعلام نمایید تا پاسخ سؤالات، مشاوره و راهنمایی مورد نیازتان  بصورت کاملاً رایگان در اختیار شما قرار داده شود.

برای انتخاب دکوراسیون داخلی منزل باید چه کارهایی انجام داد؟
زمانی که میخواهیم در رابطه با دکوراسیون داخلی منزلمان تصمیم گیری نماییم و دکور آنرا انتخاب کنیم، باید به ترتیب زیر عمل نماییم:

اول از همه مشاوره میگریم:

اولین گام از تصمیم گیری برای دکور منزل، دریافت مشاوره از افراد متخصص است. این افراد متخصص و با تجربه میتوانند از افراد خانواده یا دوستان ما باشند. اگر چنین اشخاصی را در اطرفیان خود سراغ نداریم باید به سراغ جستجوی اشخاص یا مجموعه های متخصص دکوراسیون برویم.

برای این منظور میتوانیم در موتورهای جستجویی مانند گوگل یا حتی در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام بدنبال شرکت دکوراسیون داخلی بگردیم. مشاوره هایی که این افراد و مجموعه ها در اختیار ما قرار می دهند معمولاً رایگان است.

شرکت آیریا نیز یکی از شرکتهایی است که مشاوره دکوراسیون داخلی کاملاً رایگانی در اختیار شما قرار می دهد. برای دریافت مشاوره رایگان دکوراسیون داخلی می توانید از طریق شماره تلفن 88851643-021 یا شماره واتس اپ و تلگرام 09352441137 با مجموعه آیریا تماس بگیرید.

افراد و مجموعه های متخصصی که از آنها مشاوره گرفته ایم را مقایسه می کنیم:

یکی از اهداف دریافت مشاوره از افراد و شرکتهای متخصص، علاوه بر بدست آوردن اطلاعات، بررسی تجربه و تسلط آنها به دکوراسیون داخلی منازل می باشد. با این بررسی ها، در نهایت پس از مقایسه چندین گزینه مناسب با یکدیگر، گزینه نهایی را بعنوان پیمانکار پروژه دکوراسیون داخلی مورد نظرمان انتخاب خواهیم نمود.

طراحی دکوراسیون داخلی منزلمان انجام میشود:

پس از انتخاب شرکت یا تیم متخصص و عقد قرارداد در رابطه با پروژه مورد نظرمان با آنها، طراحی داخلی منزل ما انجام خواهد شد. پس از طراحی اولیه، طرح ها تا چند مرتبه با نظر ما اصلاح خواهد شد تا در نهایت به طرح دکوراسیون داخلی مورد پسند ما برای خانه برسیم.

برنامه ریزی، تعیین هزینه و مدت زمان اجرای طرح ها:

پس از نهایی شدن طرح های دکوراسیون منزل، پیمانکار مجری این طرح ها باید یک برآورد دقیق از هزینه و زمان اجرا دکوراسیون مورد نظر همراه با برنامه ریزی دقیق تهیه کرده و به ما ارائه نماید.

اجرای طرحها:

در نهایت دکوراسیون مورد پسند خانه ما مطابق طرح های تهیه و تأیید شده، اجرا و ساخته خواهد شد.

اصلاح ایرادات و نواقص:

براساس تجربه همواره تا چندین روز یا حتی چند هفته پس از تحویل پروژه، نیاز است تا پیمانکار برای اصلاح و تعمیر برخی ایرادات و نواقص در دکوراسیون خانه اقدام نماید. بنابراین پروژه دکوراسیون تا مدتی پس از تحویل نیز ادامه خواهد داشت.

دکوراسیون داخلی منزل دارای چند بخش است؟
در اصطلاح عام زمانی که در مورد دکوراسیون داخلی منزل صحبت می شود، منظور نقشه معماری خانه، معماری داخلی و در نهایت چیدمان و مبلمان دکور منزل است.

این سه بخش از دید فنی کاملاً از یکدیگر مجزا هستند بنابراین باید به تفاوت آنها توجه شود. در ادامه این سه بخش را کمی بیشتر معرفی میکنیم:
نقشه معماری خانه:
این بخش از دکوراسیون منزل، مربوط به تقسیم بندی فضاهای کل خانه می باشد. یعنی محل دیوارها و در نتیجه اندازه و ابعاد اتاق خوابها، سرویسها، سالن نشیمن و پذیرایی، آشپزخانه، راهروها و … در این بخش مشخص می شود.

همچنین مسیر دسترسی فضاهای مختلف، اینکه از کدام جهت باید نور بیرون را دریافت کنند و مجاورت این فضاها نسبت به یکدیگر در نقشه های معماری آپارتمان یا خانه مورد نظر ما مشخص خواهد شد.
معماری داخلی منزل:
در این بخش از دکوراسیون خانه، نوع مصالح مصرفی نهایی مانند طرح و جنس کف، دیوارها و سقف مشخص می شود. اینکه باید کف خانه سنگ باشد، یا سرامیک یا پارکت و …، در این بخش از دکوراسیون داخلی منزل تعیین می شود.

در این مرحله باید سبک دکور داخلی منزل نیز مشخص شود. براساس سبک انتخاب شده، ترکیب رنگ دکوراسیون شامل رنگ دیوارها، کفها و سقفها و سایر المانها و حتی مبلمانی که در بخش بعدی باید انتخاب شود نیز تعیین میشود.

حتی شکل و مشخصات نورپردازی بخشهای مختلف منزل نیز باید در همین مرحله انتخاب شود.

در نهایت با توجه به نقشه ای که در مرحله قبل برای فضای مسکونی تهیه شده است و سبک و ترکیب رنگ دکوراسیون آن، شکل معماری داخلی آپارتمان یا خانه ویلایی مورد نظر بدست خواهد آمد.
چیدمان و مدل دکوراسیون مبلمان منزل:
در این بخش از دکوراسیون داخلی منزل، شکل و طرح مبلمان براساس سبک و رنگبندی که در بخش قبل تعیین شد، انتخاب خواهد شد. همچنین چیدمان و محل قرارگیری آنها نیز در همین مرحله از دکوراسیون داخلی انتخاب می شود.

چه موضوعاتی در دکوراسیون داخلی منزل اهمیت دارد؟
زمانی که بحث دکوراسیون داخلی منزل مطرح باشد، چند موضوع بسیار مهم نیاز به توجه و تعیین تکلیف دارد. برای مشخص شدن شکل و مدل دکوراسیون خانه مورد نظر، نیاز است تا در رابطه با هر یک از این موضوعات تصمیمگیری درستی شود. این موضوعات را یک به یک بررسی خواهیم کرد:
دکوراسیون برای یک آپارتمان نوساز است یا قرار است خانه مورد نظر بازسازی شود؟
زمانی که میخواهیم در رابطه با دکوراسیون یک آپارتمان مسکونی یا خانه ویلایی صحبت کنیم، اولین بحثی که به ذهن ما خطور خواهد کرد این است که آیا این دکوراسیون باید در یک فضای خالی از ابتدا اجرا شود یا اینکه بخشی از یک پروژه بازسازی خواهد بود.

دلیل اهمیت این موضوع، مشخص شدن محدودیتهایی است که در مورد دکور منزل مورد نظر مطرح است. قطعاً در یک فضایی که هیچ دکور یا طرحی در آن اجرا نشده است، محدودیتهای انتخاب دکوراسیون بسیار کمتر از فضایی است که از قبل دارای دکوراسیون و تقسیم بندی معماری است.
دکوراسیون چه بخشهایی از منزل مسکونی، مورد نظر مالک آن است:
بسیاری از مواقع بدلیل محدود بودن بودجه، زمان یا هر موضوع دیگری در پروژه دکوراسیون داخلی یک خانه، نمیتوان دکوراسیون تمام فضاهای آن خانه را یک به یک بررسی نمود. در چنین شرایطی لازم است تا فضاهایی از منزل مسکونی مورد نظر را که قرار است در پروژه دکوراسیون، لحاظ شوند را تعیین کرد.

معمولاً فضاهای عمومی تر منزل مانند سالن پذیرایی، آشپزخانه، ورودی و نشیمن جزئی از تمامی پروژه های دکوراسیون داخلی مسکونی است. از بین فضاهای خصوصی تر نیز اتاق خواب مستر والدین در پروژه لحاظ می شود. در نهایت سرویس بهداشتی مهمان نیز میتواند دکور شود.

البته در پروژه های دکوراسیون داخلی لوکس، تمامی فضاها در پروژه لحاظ می شوند. حتی فضایی مانند لاندری نیز بطور کامل دکور می شود. جدای از این موضوع این نوع پروژه های خاص دارای فضاهای اختصاصی مانند اتاق مطالعه یا کتابخانه، اتاق ورزش، اتاق بازی، اتاق تلویزیون، استخر و … میباشند که دکوراسیون تمامی این فضاها نیز بطور کامل بررسی و مشخص می شود.
سبک اصلی دکوراسیون داخلی منزل چه خواهد بود؟
چهارچوب دکوراسیون خانه را سبک اصلی آن مشخص می کند. زمان و دقتی که برای تعیین این آیتم صرف می شود بسیار اهمیت دارد. به هیچ عنوان در این بخش از تصمیم گیری نباید عجله کرد و هر میزان زمان و دقت که نیاز است باید صرف شود.

دلیل آنهم تأثیر مستقیم سبک دکوراسیون بر روی تک تک آیتمهای یک خانه است. از بین سبکهایی که برای یک منزل مسکونی مناسب هستند میبایست بررسی های کامل انجام شود، تصاویر مربوط به هر سبک مشاهده شده، نقاط قوت و ضعفی که از نظر کارفرما هر سبکی دارد نیز مشخص شود. در نهایت سبک اصلی دکوراسیون خانه تعیین خواهد شد.

منظور از سبک اصلی، سبک غالب فضاهای مختلف خانه است. یعنی سبک دکوراسیون سالن پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه، وروردی و … . اما فضاهای دیگر مانند اتاق خوابها، میتواند سبک بخصوص خود را داشته باشد.

البته همخوانی دکوراسیون فضاهای عمومی خانه با فضاهای خصوصی نیز مهم است. نباید تضاد زیادی در دکوراسیون بخشهای مختلف خانه بدلیل تفاوت در سبک، بوجود بیاید.


رنگ بندی مناسب برای دکوراسیون خانه چیست؟
ترکیب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی خانه، همانند سبک دکوراسیون، بسیار مهم است و هرچقدر زمان و دقت که لازم باشد باید برای آن صرف شود. رنگ بندی تا حدود زیادی بستگی به سبک دکوراسیون منزل دارد بنابراین انتخاب این دو مشخصه دکوراسیون باید تا حدودی بصورت همزمان و وابسته به یکدیگر انتخاب شوند.

انتخاب رنگ بندی دکور منزل براساس سلیقه کارفرما و مشخصات و خصوصیات رنگهای مختلف خواهد بود. در رابطه با تأثیرات رنگهای مختلف مقالات کاملی در سایت آیریا توسط کارشناسان ما تهیه و منتشر شده است که توصیه میکنیم آنها را مطالعه بفرمایید.

فضاهای مختلف با کاربری های مختلف ترکیب رنگ مناسب مخصوص به خود را خواهند داشت. معمولاً فضاهای دورهمی خانواده مانند سالن نشیمن یا پذیرایی و حتی ناهارخوری، براساس رنگهای گرم تر و پر حرارت تر و فضاهای خصوصی تر مانند اتاق خوابها با رنگهای آرامش بخش تر و ملایم تر دکور می شوند. اما در نهایت همه چیز به سلیقه و خواست مالک آن فضا و کارفرمای پروژه بستگی دارد.
بودجه ای که برای دکوراسیون منزل مشخص شده است:
دکوراسیون خانه یک پروژه بسیار هزینه بر است. البته میتوان با برنامه ریزی و انتخاب های درست و حساب شده هزینه ها را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. اما در هر صورت تصمیم به دکور کردن یک خانه به معنی آن است که بوجه مناسب آن نیز در نظر گرفته شده است.

انتخابهای مربوط به دکوراسیون باید در چهارچوب بودجه و مبلغی باشد که کارفرما قصد هزینه کردن آنرا دارد. انتخابهای بسیار شیک و گرانقیمت در زمان تصمیم گیری بدون آنکه به مبالغ آنها توجه شود، به معنی بالا بردن انتظارات کارفرما و ساکنین آن خانه است.

نتیجه چنین اشتباهی این است که دکوراسیون نهایی که بر اساس بودجه پروژه آنها انتخاب خواهد شد، به هر میزان هم که جذاب و مناسب باشد، بازهم بطور کامل مورد قبول ایشان نخواهد بود چرا که دکوراسیون گرانقیمت اولیه را در ذهن خود خواهند داشت و آنرا با دکوراسیون ارزانتر منزل خود مقایسه خواهند کرد.
زمان محدود برای پروژه دکوراسیون خانه تأثیرگذار است:
اینکه چقدر زمان برای پروژه دکوراسیون داخلی مورد نظر در اختیار است نیز در انتخاب مدل دکوراسیون بسیار تأثیر گذار است. یک دکوراسیون بسیار شیک و پر از جزئیات را نمیتوان در یک بازه زمانی کوتاه در یک خانه آماده نمود.

به این ترتیب اگر محدودیتی در زمان پروژه وجود دارد، باید در زمان انتخاب بخشهای مختلف دکوراسیون، به این موضوع و زمان مورد نیاز ساخت هر بخش توجه شود.
محدودیتهای خاص برای دکوراسیون منزل را مشخص کنیم:
بجز زمان و بودجه دکوراسیون، احتمالاً محدودیتهای دیگری نیز در مقابل انتخاب دکوراسیون وجود دارد. این محدودیتها میتواند با بررسی شرایط محل منزل مورد نظر تعیین شود. معمولاً این نوع محدودیتها برای دکوراسیون در پروژه های بازسازی خانه بسیار بیشتر است.

اینکه امکان کار در محل پروژه وجود دارد یا نه بستگی به شرایط کاربری خانه دارد. یعنی آیا درحال حاضر در خانه ساکن هستند یا خیر. و یا اینکه در خانه های آپارتمانی آیا همسایه ها با ساعات کاری پر سرو صدا چه برخوردی خواهند کرد.

موضوع مهم دیگر آب و هوای محل پروژه است. آیا محل پروژه آب و هوای شدیدی دارد که باعث شود نیاز داشته باشیم نوع مصالح خاص و یا طرح خاصی را در دکوراسیون انتخاب کنیم یا خیر. بطور مثال در مناطق با آب وهوای گرم و تابش شدید نور خورشید انتخاب کفپوشهای لمینت و پی وی سی با رنگهای تیره در دکوراسیون خانه چندان مناسب نیست.

مقالات و مطالب مرتبط با دکوراسیون داخلی منزل:
در ادامه مطالب این صفحه، مقالات و مطالب تکمیلی دیگری که در رابطه با بخشهای مختلف دکوراسیون داخلی منازل مسکونی در مجموعه آیریا توسط کارشناسان متخصص تهیه و منتشر شده است را معرفی خواهیم کرد. درصورتی که هر یک از این مقالات یا مطالب به پروژه مورد نظر شما مربوط می شود، پیشنهاد میکنیم آنرا مطالعه و بررسی بفرمایید.

به هر میزان اطلاعات بیشتری نسبت به دکوراسیون منزل مسکونی داشته باشید، قطعاً تصمیمات درست تر در رابطه با آن خواهید گرفت و در نهایت از نتیجه دکور منزل خود راضیتر خواهید بود.

ابعاد استاندارد و حداقل مساحت، عرض و ارتفاع سقف آشپزخانه
چطور رنگ کابینت انتخاب کنیم؟
انواع کابینت آشپزخانه
طراحی داخلی منزل ایرانی
اهمیت طراحی اتاق خواب یا سالن نشیمن خانه، کدام بیشتر است؟
دکوراسیون داخلی
رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه