طراحی داخلی منزل ایرانی

مقدمه:

از گذشته تاکنون، در اکثر نقاط جهان، اصول طراحی داخلی فضاهای مختلف از جمله فضاهای مسکونی با تغییرات گسترده‌ای روبه‌رو شده است . تغییراتی در چیدمان وسایل منزل ، دکوری جات نصب‌شده ، میزان نورگیری پنجره‌ها ،موقعیت ابزارهای تزئینی و سایر موارد  از این جمله تغییرات هستند . در کشور ما نیز در طراحی داخلی منزل ایرانی این موضوع بوضوح دیده می شود.

استفاده از مصالح مختلف که بر اساس بودجه‌ی خانوار تنظیم‌شده و سلیقه‌ی افراد را در نظر داشته باشد ، نیز یکی از نشانه‌های تغییرات سبک معماری و طراحی داخلی منزل ایرانی است. البته ناگفته نماند که فرهنگ ایرانی  طبق اصول و پایه‌های خویش پیش رفته و مخاطبین خاص خود را دارد . گاهی نیز این فرهنگ با نمادهایی از مدرنیته و سبک طراحی داخلی اروپایی ترکیب‌شده و چشم‌نواز به نظر می‌آید . اما تنها نکته‌ی حائز اهمیت  رضایت و آرامش ساکنین منزل از تغییر دکوراسیون‌های انجام‌شده است که محیطی گرم و صمیمی برای گفت‌وگوهایشان را پدید آورد . در این بخش ، این نکات را به‌طور اجمالی بررسی و نمونه‌هایی را ذکر می‌کنیم.

علت تغییرات دکوراسیون و طراحی داخلی منزل ایرانی

دلایل مختلفی برای تغییر دکوراسیون و چیدمان وسایل منزل ایرانی‌ها در این چند دهه‌ی اخیر  ایجادشده است که به عوامل اقتصادی و سیاسی و حتی اجتماعی گسترده‌ای  مرتبط است . تفاوت سلایق افراد مختلف نسبت به گذشتگان خود نیز تائیدی بر این ماجراست . به‌نحوی‌که مثلاً قبلاً پدر و مادر بودند که طرح داخلی و بیرونی منزل را بر اساس بودجه و موقعیت جغرافیایی منزل  تعیین می‌کردند اما امروزه کودکان و نوجوانان نیز در این تصمیم گیری‌ها شریک هستند .

مهم‌ترین دلایل تغییرات طراحی داخلی منزل ایرانی به‌صورت زیر است :

تغییرات سلیقه‌ای :

به دلیل گسترش تعاملات ارتباطی از طریق دنیای اینترنت و روابط بین‌المللی افراد که اینترنت را برای همگان به‌صورت ارزان ارائه داده‌اند ، سلیقه‌ی افراد به نحو چشم‌گیری تغییر کرده است . به‌طور مثال ، مدل‌ها و طرح‌های مختلف مبلمان ، اقتباسی از مبل‌ها و کوسن‌های اروپایی است که سبک مبل‌های راحتی را رایج کرده‌اند . مبلمان سلطنتی اگرچه اثری از چیدمان‌های سنتی ایرانی دارد ، اما این مدل نیز تغییرات جالبی را به خود پذیرفته که هم چنان چشم‌نواز بوده و چشمان مخاطب را بر خود خیره می کند.

تغییرات جغرافیایی :

برخی از منازل کشور که در نواحی شرجی ، گرم و یا سرد واقع‌شده‌اند ، ازلحاظ تغییرات چیدمانی  نیز به‌طور زیادی قابل‌مقایسه با گذشته نیست . برای مثال ، موقعیت آشپزخانه‌ها و اتاق‌های خواب در مناطق سردسیر ، اغلب به سمت نواحی است که خورشید به‌طور مستقیم‌تر می‌تابد . درحالی‌که درگذشته  به این ویژگی‌های جغرافیایی ، توجه زیادی نمی‌شد .

تغییرات ساختار خانواده‌ها :

درگذشته‌های نه‌چندان دور در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ ، خانواده‌ها جمعیت بیشتری داشتند و طراحی داخلی منزل ایرانی اغلب متناسب با تعداد افراد خانواده نبود . زیرا به‌جز اعضای اصلی خانواده ، پدربزرگ و مادربزرگ نیز با خانواده زندگی می‌کردند . اما امروزه باوجود کاهش جمعیت خانوارها ، فضای بیشتری برای هریک از اعضا در نظر گرفته می‌شود . بنابراین فرزندان اتاق‌خواب‌های شخصی خود رادارند که دکوراسیون و چیدمان منزل را تغییر و سبکی مرتبط باسلیقه‌ی آن‌ها بر محیط خانه اجرا می‌شود .

پیشنهاد می کنیم، مقاله “اهمیت طراحی اتاق خواب یا سالن نشیمن خانه، کدام بیشتر است؟” را مطالعه فرمایید.

از دیگر نمونه‌های این‌چنینی می‌توان به آشپزخانه‌های اپن و بدون دیوار امروزی اشاره کرد که درگذشته از شکل و شمایل متفاوت‌تری برخوردار بودند .

خلاقیت در دکوراسیون ، یعنی پذیرش سلیقه‌های متفاوت ساکنین منزل

البته این نکته قابل‌ذکر است که امروزه ، برخی از نمونه های طراحی داخلی منزل ایرانی با حفظ بخشی از ساختار خانه‌های سنتی ، با وسیله‌ها و دکوری جات سنتی نیز تزئین و مزین شده‌اند که مخاطبین ایرانی را به خود جذب می‌کند . سماورهای قدیمی ، چراغ‌های گرم‌کن ، لیوان‌ها و پارچ‌ها و حتی ظرف‌های سفالی و مسی قدیمی از این دسته‌اند . به همین ترتیب است که طراحی داخلی منزل ایرانی ، این سبک‌ها را نیز طبق سلیقه مشتری برچیدمان منزل وارد کرده و موقعیتی خاص را برای آن در نظر می‌گیرد .

نمونه‌ای از تغییرات از گذشته تاکنون

تغییرات مختلفی در طراحی داخلی منزل ایرانی شکل‌گرفته است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سقف و گچ‌بری‌های خانه
 • موقعیت آشپزخانه و اتاق‌خواب
 • چیدمان هال پذیرایی
 • سبک انتخاب مبلمان و وسایل چوبی
 • سبک استفاده از دکوری‌های شیشه‌ای
 • سبک قسمت‌های نوربخشی و لامپ‌های منزل
 • فرش‌ها و گلیم‌های مورداستفاده
 • شیشه‌ها و پنجره‌های منزل
 • استفاده از ابزارهای نوردهی خورشیدی مانند سلول‌های خورشیدی در طراحی داخلی منزل ایرانی
 • پلکان‌ها و جای گزاری طبقات مختلف
 • استفاده از پرده‌های متنوع و متناسب با سایر چیدمان منزل

مشخصات طراحی داخلی منزل ایرانی چگونه است؟

 • زیبا و متنوع است :

در طی سه دهه‌ی اخیر با تغییرات گسترده‌ای در صنعت طراحی داخلی منزل‌ ایرانی مواجه بوده‌ایم که علیرغم علاقه گسترده به طرح‌های نوین و مبتکرانه ، به حفظ بخش‌های سنتی فرهنگ ایرانی نیز پرداخته‌اند و قسمتی از منازل به آثار قدیمی ایرانی اختصاص‌یافته است .

 • مهندسی‌شده و آزمایش‌شده است :

مهندسان ایرانی که اغلب محصلان دانشگاه نیز هستند ، از تحصیلات مناسب و دانش تجربی لازم برخوردارند و به‌مرور زمان به دانش این جوانان نخبه ، افزوده می شود . تنها متریال لازم برای پیشرفت در صنعت طراحی داخلی منزل ایرانی ، خلاقیت و پیش‌گام بودن با پیشرفت علم و دکوراسیون جهانی است .

 • سلیقه‌ی مشتری در کنار تجربه و دانش طراح استفاده می‌شود:

دانش طراح تنها در صورتی کاربردی است که باسلیقه و خواست مشتری هم‌جهت باشد. طراح بر مسائل جانبی زیرساختی منزل تسلط بیشتری دارد و از تأثیرات عوامل محیطی نیز آگاه است . بنابراین می‌تواند در نقش مشاور دکوراسیون ظاهرشده و سلیقه مشتری را در راستای اصول علمی و روانی طراحی دکوراسیون داخلی منزل ایرانی  قرار دهد .

 • طبق نیازهای روزمره طراحی داخلی منزل ایرانی انجام می‌شود:

درگذشته به علت جمع بودن چند خانواده در محیط یک‌منزل ، نیاز مبرمی به حیاط‌های بزرگ بود که اعضای آن خانواده را به دورهم جمع می‌کرد . درحالی‌که امروزه به علت کمبود فضای مسکونی افراد اغلب این توجه به سالن‌های پذیرایی اختصاص‌یافته است .

 • رعایت اصول و استانداردهای فنی:

طراحی داخلی منزل همواره میبایست در چهارچوب استانداردها و اصول فنی ساختمانی باشد. طراحی که این موارد را رعایت نکند، هر چقدر هم که ظاهر زیبایی داشته باشد، بدلیل بخطر انداختن سلامت ساکنان فضا، ارزش خود را از دست می دهد.

پیشنهاد میکنیم، مقاله ای که در این رابطه با نام “۸ مورد از اشتباهات تأسیساتی خطرناک در بازسازی” تهیه و در سایت آیریا منتشر نموده ایم را مطالعه بفرمایید.

ترکیب هنر و طراحی در طراحی داخلی منزل ایرانی

 

هنر عرصه‌ای برای نشان دادن افکار زیبا و ارائه‌های ذهنی هنرمندان است .  ترکیبی از ذهن پویای هنرمند که با رنگ‌های آمیخته بر کاغذ تصاویری عجیب و زیبا خلق می‌کند و تصویری که بر دیوارها و نمادهای داخلی نشسته و جذابیت بیشتری به اشکال هندسی می‌دهد .

تابلوها و گلدان‌ها نمونه‌ای کوچک از این هنرهای دستی و صنعتی هستند،  هنرهایی که تلفیقی از دانش و تجربه  را داشته و در طراحی‌های داخلی نیز به کار می‌روند . هر طراح باید از خلاقیت لازم و طرحی نو برخوردار باشد تا بتواند طبق بودجه‌ی خانواده ، میزان بزرگی فضا و امکان تنوع چیدنی‌های مختلف طرحی نوین و خلاقانه را نشان دهد . یعنی از کمترین فضا بتواند بیشترین استفاده را ببرد . فضایی را که آرام و روح‌نواز باشد و چشم را اذیت نکند، فضایی برای گفت و گو های صمیمانه‌ی ساکنین منزل به‌دور از خشونت‌های بیرون خانه که همراه باسلیقه‌ی ساکنین خانه و طبق اصول ساختمان‌سازی و طراحی  اجرایی شده باشد .

کاغذ و قلم و وسایل طراحی نیز ابزارهای اولیه‌ای هستند که طرح بر آن‌ها زده‌شده و ایده‌ی اولیه‌ی طراح اجرا می‌شود .

بنابراین چگونگی چیدمان وسایل منزل به جهت اهدافی چون آرامش بخشی ، دوری از آشفتگی ذهن و گسترده‌تر نشان دادن فضای منازل ،از اهداف اصلی طراحان است .

اشکال مدرن دکوراسیون خانه تحت تأثیر عوامل مختلفی شکل‌گرفته‌اند .

رازهایی جالب در مورد طراحی داخلی منزل ایرانی  از زبان طراحان حرفه‌ای

 • استفاده از رنگ‌های روشن که تقریباً در حوزه‌ی صورتی – سفید و زردرنگ هستند ، محیط خانه را بزرگ‌تر و آزادتر نشان می‌دهند . پیشنهادی ویژه برای منازل کوچک.
 • در استفاده از پرده‌ها دقت خاص را داشته باشید . پرده‌های دارای آویز برای سقف‌های بلندتر مناسب است که فضا را بیشتر نشان دهد . تناسب رنگ مبلمان و پرده‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .
 • استفاده از اشکال ظریف و ساده ، بر زیبایی منزل شما می‌افزاید . اگر از طرح‌های پیچیده در چیدمان منزل خود استفاده می‌کنید ، بهتر است از اصول آرامش بخشی رنگ‌ها نیز بهره ببرید.
 • اگر برنامه ای برای داشتن بخش سنتی منزلتان دارید ، استفاده از فرش‌ها و گلیم‌های گل قرمزی قدیمی را فراموش نکنید . وجود مبلمانی ساده‌تر نیز می‌تواند برای این بخش شما کاربردی باشد . استفاده از ظروف سفالی و ظروف مسی نیز به شکیل بودن بخش سنتی خانه شما ارزش بیشتری می‌دهد .

باید توجه داشت که اکثر این نکات و روشهای طراحی، در طراحی ویلا با سبک ایرانی نیز صادق است. بنابراین چنانچه هدف ما طراحی یک ویلا در مناطق مختلف کشور با سبک ایرانی باشد، باید این اصول را در چهارچوب اصول طراحی ویلاها رعایت نماییم.

 • پلکان بخش زیادی از زیبایی منزل شما را شامل می‌شود . بنابراین اگر دارای منزلی دو طبقه هستید ، اکثر طراحان داخلی مسلط به طراحی داخلی منزل ایرانی به شما پیشنهاد می‌کنند که پلکان را با متریال های شبیه به چوب و فرم دایره‌وار قرار دهید که دید گسترده‌تری به اطراف داشته باشد. وجود حفاظ‌های محکم در کنار پای گرد پله‌ها امکان خطر را برای کودکان  کم می‌کند .
 • مهم‌ترین عامل در جذابیت طراحی داخلی منزل‌ ایرانی چه به سبک مدرن و چه در بخش سنتی آن، فضای آرامش‌بخش و رنگ‌های آرامی است که به مهمانان خوشامد گفته و آرامش فکری ساکنین منزل را فراهم می‌کند . بنابراین رنگ‌های تند مانند بنفش و زرد را در صورتی استفاده کنید که طراحان منزل شما ، از کنار هم قرارگیری آن‌ها در کنار رنگ‌هایی آرام‌تر ، مطمئن شده باشند .
 • دکوراسیون اتاق‌خواب چه برای والدین ، چه اتاق کودک و چه اتاق مهمان از اهمیت خاصی برخوردار است . داشتن پرده‌ای که برای تنظیم نور به کار برود و پنجره‌ای جهت تهویه‌ی هوا و وسایل سرمایشی و گرمایشی مناسب ، فضای گرم و صمیمی‌تری را برای شما فراهم می‌کند . برخی از طراحان نیز امروزه با انتخاب طرح‌هایی نمادین بر روی شوفاژها ، از فضای بالای شوفاژ برای تعبیه‌ی گلدان و کتاب  استفاده می‌کنند .
 • نورپردازی برای جذب بیشتر انرژی به منزل در طراحی داخلی منزل ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است . خواه با وسایل و تزیینات دکوری و خواه با استفاده از پنجره‌هایی روشن‌تر برای جذب بیشتر نور خورشید در فضایی مانند آشپزخانه و اتاق‌خواب .
 • جزییاتی مانند موقعیت و رنگ فرش‌ها نیز عاملی مهم برای تناسب فضای خانه‌ی شماست . فرش قسمت پذیرایی باید به‌گونه‌ای باشد که توسط پایه‌ی مبل له نشود و تناسب بارنگ پرده‌ها داشته باشد .
 • بلند بودن پرده‌های سالن ، نمای منزل شمارا بزرگ‌تر خواهد کرد .
 • رنگ‌های آشپزخانه اگر از میان رنگ‌های زرد و قرمز انتخاب شود ، میزان اشتهای افراد را بیشتر می‌کند .
 • استفاده از کاغذدیواری‌های طرح دار برای سالن پذیرایی ، بستگی به‌تناسب رنگ با چیدمان سالن شما دارد . از طرح‌های شلوغ استفاده نکنید که چشم بیننده را اذیت و خسته می‌کند .
 • گلدان‌های جذاب و زیبا در ابعاد مختلف ، می‌تواند شادابی و نشاط بیشتری به محیط زندگی شما دهد . از این معجزه‌های طبیعی غافل نشوید . طبق اصول طراحی داخلی منزل ایرانی در آشپزخانه و گوشه‌ای از اتاق پذیرایی ، می‌توانید گلدان‌هایی متناسب باسلیقه و شرایط آب و هوایی منزل خود تعبیه کنید و از آن‌ها مراقبت کنید .
 • وجود بالکن‌های زیبا و متنوع که فضای دید بیشتری را به ساکنین منزل می‌دهد نیز می‌تواند منبعی برای استراحت و گفت‌وگوهای صمیمانه باشد . اگر این قسمت از منزل را با گل‌های تزئینی و فرش‌های قدیمی مزین کنیم مسلماً بخشی جالب برای طرح سنتی منزلمان خواهد شد . وجود حفاظ‌هایی رنگارنگ نیز می‌تواند مانع از سقوط اشیا یا فرزندانمان شود .
 • تناسب قسمت‌های مختلف منزل نیز می‌تواند کلیدی طلایی برای آرامش بخشی بیشتر منزل باشد . به این صورت که با توجه به متراژ اندک منازل کنونی ، طراحی داخلی آن‌ها بهتر است در راستای هم چینی مناسب اتاق‌ها و آشپزخانه باشد . به این صورت که آشپزخانه دید گسترده‌تری به سالن پذیرایی داشته و اتاق‌ها نیز مزاحمتی برای قسمت‌های پذیرایی ایجاد نکنند .
 • در اضافه کردن وسایل تزئینی مراقب باشید . یکی از ریز بینی های طراحی داخلی منزل ایرانی این چنین می گوید که وسیله‌های براق و سنگین می‌توانند باعث خسارت‌های مالی زیادی به شما نیز شوند .
 • درنهایت این سلیقه و شادی درونی ساکنین منزل است که زیبایی منزل را دوچندان کرده و برچیدمان ساده‌ی زندگی ، رنگی بانشاط می‌دهد . بنابراین بهتر است از راهنمایی‌های طراح منزل خود استفاده کرده و اقداماتی که مطابق سلیقه‌ی مشترک شماست را اجرایی کنید . فقط فراموش نکنید که تناسب رنگ‌ها به معنی یکدست بودن رنگ‌های سرد نیست .
نورپردازی در منازل مدرن

جمع بندی این مقاله

تاکنون با نکات مفیدی در مورد طراحی داخلی منزل ایرانی با شما سخن گفتیم. سخن‌ها بسیار و ناگفته‌ها فراوان است . زیرا روزبه‌روز بر پیشرفت صنعت دکوراسیون و طراحی  افزوده‌شده و خلاقیت‌های مختلفی نیز وارد می‌شود . در ادامه مطالب با ما همراه باشید و اطلاعات مفیدتری در این زمینه کسب و برای طراحی داخلی منزل خود استفاده کنید .

لطفاً نظرات خود در رابطه این مقاله را در بخش دیدگاه ها، ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. لطفاً نظر خود را در مورد شیوه بیان مطالب و مطالب گفته شده، براساس تجربه یا دانش فنی خود، در بخش دیدگاه­ها ثبت نمایید. به این ترتیب بر اساس نظر شما می توانیم اصلاحات لازم را در مقاله لحاظ نماییم تا یک مقاله کاربردی و مفید برای افرادی که می­توانند از آن بهره ببرند فراهم نماییم.

اگر سؤال و نکته ای درمورد طراحی داخلی منزل ایرانی دارید، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا همه کسانی که این مقاله را بررسی نموده اند امکان ابراز نظر و یا پاسخگویی به آنرا داشته باشند و کارشناسان شرکت طراحی داخلی آیریا نیز در اولین فرصت نظر خود را در مورد دیدگاه شما بیان خواهند نمود.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.