دکوراسیون کافی شاپ و ۸ نکته مهم در رابطه با آن!

مقدمه مقاله:

راه اندازی کافی شاپ نیاز به هزینه نسبتاً زیادی دارد. یکی از مهمترین هزینه ها، هزینه برای دکوراسیون کافی شاپ است. زمانی که قرار است در یک بخش بخصوص هزینه زیادی صرف شود، باید حتماً دقت کار در آن بخش نیز افزایش یابد. این یعنی باید طراحی کافی شاپ، بصورت کاملاً اصولی و با رعایت همه نکات و جوانب مهم در طرح یک کافه انجام شود.

مطالبی که در ادامه به آنها اشاره می شود، بخش کوچکی از نکات مهم در دکور کافی شاپ است. اصولی که می تواند باعث شود کارایی کافه مورد نظر افزایش یابد. مشتریها و مراجعین حس بهتری در فضای کافه داشته باشند. نتیجه آنهم این خواهد بود که مالک کافی شاپ هم درآمد بیشتری کسب می کند.

در این مقاله در رابطه با سبک مناسب کافی شاپ، اصول نور پردازی، تعیین شرایط و نوع مراجعین به کافه و بسیاری از نکات مهم دیگر صحبت خواهد شد.

هدف از مطالعه این مقاله:

مطالعه این مقاله برای اشخاصی که قصد تغییر دکوراسیون یا راه اندازی کافی شاپ دارند مناسب است. نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شده است، کمک می کند تا انتخاب های بهتری در رابطه با طرح دکور کافه مورد نظر داشته باشند. از طرف دیگر دید بهتری نسبت به شرایط فضایی که میخواهند آنرا به کافی شاپ تبدیل کنند بدست خواهند آورد.

در پایان با مطالعه مطالب این مقاله، با اطمینان و اطلاعات بیشتری می تواند تصمیم گیری در رابطه با دکوراسیون کافی شاپ مورد نظر را آغاز کرد.

نکات مهم در رابطه با دکوراسیون کافی شاپ

کافی شاپی که قرار است طراحی شود در کجا قراردارد؟

ممکن است کافی شاپ مورد نظر ما در کنار یک خیابان پر رفت و آمد در مرکز تجاری شهر مانند میدان ونک باشد. ممکن است کافی شاپ در منطقه خاصی مانند محدوده دانشگاه تهران و خیابان انقلاب باشد. یا ممکن است در یک محدوده مسکونی و در یک خیابان خلوت قرار داشته باشد.

اهمیت مشخص شدن این موضوع دو نکته است. اول اینکه میزان رفت و آمد و تعداد مشتریانی که ممکن است به کافی شاپ مورد نظر ما مراجعه نمایند تا حدود زیادی مشخص می شود. اینکه چه تیپ افرادی در محدوده این کافه، به آن مراجعه خواهند نمود نیز قابل تشخیص تر خواهد بود.

از همه مهمتر نوع فضای کافی شاپ که قرار است طراحی شود را مشخص می نماید. اینکه با استفاده از دکوراسیون کافی شاپ قرار است یک فضای دنج و خصوصی برای افراد ایجاد شود و یا یک فضای دورهمی و دوستانه برای جمعهای چند نفره و یا ترکیبی از هر دو این موارد.

از سوی دیگر طراحی نمای کافی شاپ و مشخص کردن اینکه چه نوع ایده و طرحی باید برای جذب عابرینی که از مقابل کافه عبور می کنند انتخاب شود نیز، به محل کافی شاپ بستگی دارد.

کافی شاپ در چه منطقه و محلی قرار دارد؟

سبک مناسب برای دکوراسیون کافی شاپ

سبک های مدرن و صنعتی، امروزه به عنوان محبوب ترین سبک ها در طراحی داخلی کافی شاپ ها مطرح هستند. با انتخاب این سبک ها با صرف بودجه کمتر، می توان فضای مشتری پسندی را در کافی شاپ مورد نظر خلق کرد.

البته در طراحی های خلاقانه و خاص، از سایر سبکهای طراحی داخلی نیز مانند سبک بوهمیان یا سبک عربی نیز استفاده می شود. اما در این بخش ما به توضیح دو سبک پرکاربرد در کافی شاپ ها می پردازیم.

cafe and bar in hotel loft style

سبک صنعتی در دکور کافه:

از و یژگی‌های بارز سبک صنعتی در طراحی کافه ها، می‌توان به لامپ‌های بزرگ، دیوار‌های آجری به رنگ‌های مختلف، و لوله کشی‌ تاسیسات اکسپوز اشاره کرد. به عبارت دیگر، در این سبک مصالح و وسایل استفاده شده در ساخت فضا را می‌توان در معرض دید قرار داد. برای اینکه فضای طراحی شده کافه با این سبک، گرم تر و راحت تر به نظر برسد کافی است از چوب در کنار سایر مصالح صنعتی استفاده شود.

سبک مدرن در طراحی کافه:

در دکوراسیون کافی شاپ با سبک مدرن نیز، معمولاً توجه به کاربری و سادگی در انتخاب مصالح و جزییات طراحی بعنوان اصول طراحی با سبک مدرن استفاده می شود. در کنار سبک مدرن، با استفاده از مصالح و رنگ های طبیعی و استفاده از بافت آجر در کنار سطوح صاف و صیقلی مدرن، محیط گرم و صمیمی بدست می آید.

می توان از رنگ سیاه و رنگ های خنثی ، رنگ چوب و گیاهان و نورپردازی نیز استفاده کرد. در مجموع می توان گفت معمولاً استفاده از خصوصیات سبک مدرن در طرح کافی شاپ، در کنار بهره گیری از بعضی متریالهای خاص مانند چوب و آجر، طرح نهایی مورد نظر برای محیط کافه را بدست میدهد.

سبک مدرن در دکوراسیون کافی شاپ

نورپردازی هدفمند در دکوراسیون کافی شاپ ها

همانطور که گفته شد، اینکه قرار است فضای کافه مورد نظرما، تا چه حد یک فضای دنج و خصوصی برای مراجعین باشد و تا چه حد یک فضای دوستانه جمعی باشد، بسیار اهمیت دارد. اما بعد از اینکه این موضوع مشخص شد باید با استفاده از ابزارهایی که در دکوراسیون کافی شاپ در اختیار ما است، فضای مورد نظر در کافه را ایجاد نماییم.

استفاده از نورپردازی، یکی از مؤثرترین ابزارهایی است که در دکوراسیون داخلی فروشگاه یا فضاهای مشابه دیگری که برای مراجعه مشتریان و جلب نظر آنها طراحی می شود، بکار می رود. در طراحی یک کافه نیز به همین ترتیب از نورپردازی اصولی و کارشناسی شده، استفاده می کنیم تا حسی که بدنبال آن هستیم را داخل فضای کافه ایجاد نماییم.

ایجاد فضای دنج و خصوصی در کافه با استفاده از نورپردازی:

اگر هدف ما طراحی یک فضای دنج و خصوصی است، باید نوع نور پردازی فضا را متمرکز و بصورت متمرکز طراحی نمود. به این ترتیب که، فضای نشستن در هر بخش نور پردازی اختصاصی خود را داشته باشد.

فضاهای مابین میزها و فضاهای نشستن مشتریان کافه، باید تاریک تر باشد. به این ترتیب با استفاده از طراحی نورپردازی هدفمند، یک مرز و محدوده خصوصی برای هر میز یا هر بخش در کافه ایجاد می شود.

برای اجرای چنین طرحی، میبایست در طرح از چراغهای اسپات استفاده شود. چراغهایی که بخش بزرگی از پخش نور آنها، بوسیله قابهای چراغ پوشانده شده است تا نور بصورت متمرکز و تنها در یک محدوده مشخص تابانده شود. همچنین منبع نور این چراغها میبایست در ارتفاع پایینتری نصب شود تا دقیقاً محدوده مورد نظر را روشن نماید.

همچنین برای یک فضای دنج در کافه، میبایست تا حد استاندارد، شدت نور در فضا را کاهش داد.

نور پردازی متمرکز در کافی شاپ
نورپردازی گشترده در کافی شاپ

ایجاد فضای دوستانه و جمعی در کافه:

از طرف دیگر، در کافی شاپهایی که با مشتریان هدفی سرو کار دارد که بیشتر بصورت جمعی و دوستانه به کافه مراجعه می نمایند، از نور پردازی باید بگونه دیگری استفاده شود. کافی شاپهایی که  در مناطق پر رفت و آمد و در کنار گذرها اصلی یا در مناطق خاصی مانند اطراف دانشگاه ها واقع هستند، چنین شرایطی میبایست با استفاده از طراحی ایجاد شود.

بنابراین بازهم نور پردازی بعنوان یک ابزار بسیار کاربردی در این زمینه میبایست بدرستی در طرح ها انتخاب و مشخص شود. به این ترتیب که معمولا می باسیت نور کل فضا بصورت یکدست طراحی شود. یعنی بخشی از محیط کافه تاریکتر از بخش دیگری نباشد.

از طرف دیگر فضای چنین کافه هایی، معمولاً روشنتر و پر نور تر است.

در این فضاها از چراغهایی استفاده می شود که نور را بصورت کلی پخش می نمایند. این چراغها در ارتفاع بالا نصب می شوند و کل فضا را بصورت یکدست روشن می کنند.

  • ایجاد هر دو نوع فضا در دکوراسیون کافی شاپ:

برای چنین طراحی، نیاز است تا فضای کافی شاپ بزرگ باشد. یا پلان کافی شاپ در چند طبقه طراحی شود. در این صورت می توان اصول طراحی هر دو نوع فضا را، در بخشها یا طبقات مختلف کافه مورد نظر، رعایت نمود و در نظر گرفت.

پنجره ای به سمت خیابان یک نکته مثبت در دکوراسیون کافی شاپ!

تجربه مطلوبی است اگر برخی از صندلی های کافه رو به خیابان قرار بگیرند. برای این که فضای پشت پنجره های کافه جای مناسبی برای چیدن میز و صندلی باشد، لازم نیست حتما با یک منظره رویایی سر و کار داشت. مناظر و اتفاقاتی که در خیابان شاهد هستیم نیز می توانند سوژه های جالبی برای قاب پنجره های یک کافه باشند.

گاهی اوقات افراد برای صرف اوقاتی بصورت تنها و تمرکز بر روی موضوعی خاص و یا استراحت، تنها به کافی شاپها مراجعه می نمایند. چنین فضاهایی معمولاً برای نشستن چنین افرادی ایده آل خواهد بود. مطمئنا در روزهای برفی و بارانی این صندلی ها طرفداران زیادی را به خود جلب خواهند کرد.

اهمیت پنجره در دکوراسیون کافی شاپ

استفاده از وسایل دکوری شاخص در دکوراسیون کافی شاپ

استفاده از المانهای دکوراتیو جذاب در دکوراسیون کافی شاپ

استفاده از عناصر المانهای تزئینی و دکوراتیو خاص در طراحی دکوراسیون داخلی هر فضایی، باعث به یاد ماندن آن فضا در ذهن مخاطب می شود. در مورد کافی شاپها هم این موضوع صادق است و بسیار اهمیت دارد.

عنصری مانند یک لوستر جذاب، خاص و گیرا و یا یک گلدان خاص یا استفاده از نقاشی ها و وسایل و تزئیناتی که می تواند توجه افراد را خود جلب کند.

همچنین می توان ایده های خاصی در فضای کافه بوجود آورد. ایده هایی مانند ایجاد دیوارها یا تابلوهایی برای نوشتن مطالب کوتاه و جذاب توسط مشتریان کافه. یا فضاهای مخصوص بازیهای دو یا سه نفره مناسب فضای یک کافه مانند تخته، منچ، شطرنج یا هر نوع بازی دیگری.

تمام خلاقیتها و ایده هایی که در دکوراسیون کافی شاپ می تواند باعث بوجود آوردن یک ویژگی به یاد ماندنی در مراجعین شود، از این دست نمونه ها هستند.

گوشه های دنج در دکوراسیون کافی شاپ ها

اکثر کافی شاپ ها فقط فضایی برای نوشیدن قهوه نیستند. همانطور که در بخش نور پردازی توضیح داده شد، بسته به نوع نیاز و مراجعین کافه مورد نظر، میبایست تعیین نماییم که آیا در فضای کافه نیاز به بخشهای دنج و خصوصی تر وجود دارد یا نه. اگر چنین نیازی وجود داشته باشد، یکی از راههایی که در بخش نور پردازی بیان شد، استفاده از طراحی مناسب نورپردازی در کافه است.

اما روشها و ابزارهای بسیار دیگری هم وجود دارد که در طراحی می توان با استفاده از آنها، این بخشهای دنج و خودمانی تر فضای کافه را ایجاد کرد.

طراحی گوشه ای دنج با مبلمان راحتی مانند کاناپه یکی از این راه ها است. این مورد در نمونه کار طراحی داخلی کافی شاپ در خیابان مرزداران تهران توسط تیم طراحی ما انجام شده است.

طراحی شومینه و قرار دادن یک قفسه کتاب، نیز می تواند افراد زیادی را به خود جذب کرده و فضای دنج مورد نظر ما را در یک بخش کافی شاپ ایجاد نماید.

استفاده از مبلمان بزرگ با پشتی و تکیه گاه های بلند بصورتی که میزها و بخشهای مجاور نتوانند براحتی دید مستقیم برروی میزهای مورد نظر داشته باشند هم یک راه حل دیگر است که گاهی اوقات در کافه ها یا حتی دکوراسیون رستوران ها دیده می شود.

استفاده از پارتیشنها یا دیوارهای دکوراتیو با طرحی متناسب با طرح کلی کافه، یک راه حل اصولی دیگر برای ایجاد چنین فضایی است.

اما در کنار همه این موارد میبایست به محدودیتها و قوانینی که مراجع ذیربط مانند اداره اماکن تعیین نموده اند نیز توجه شود. تا جایی که از این محدوده قوانین و ضوابط عبور نکنیم، میتوانیم فضاهای خصوصی مورد نظرمان را در دکوراسیون کافی شاپ مورد نظرمان ایجاد نماییم.

ایجاد یک فضای دنج و خصوصی در دکوراسیون کافی شاپ با استفاده از شومینه و کتابخانه

استفاده از مبلمان راحت در دکوراسیون کافی شاپ

استفاده از مبلمان راحت برای مراجعین در دکوراسیون کافی شاپ

هدف از طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ، ایجاد یک فضای راحت و دوستانه برای گذراندن وقت مراجعین است. این گذراندن وقت باعث می شود تا مراجعین از خدمات و محصولات کافه، بیشتر استفاده نمایند. در نتیجه هدف اقتصادی مالک کافی شاپ، تأمین می شود.

بنابراین هر میزان فضای راحت تر و مناسب تری برای مراجعین کافه طراحی نماییم، مالک کافه میتواند برداشت اقتصادی و سود مالی بیشتری بدست بیاورد. بنابراین فضا باید تا حد ممکن برای مراجعین راحت و دلنشین باشد.

شاید مهمترین آیتم برای رسیدن به چنین هدفی، انتخاب و طراحی مبلمان کافی شاپ با توجه به راحت بودن آنها است. شاید مبلمان راحت باعث نشود مشتری زمان بیشتری از آنکه قصد داشته است را در کافه بگذراند. اما مبلمان نامناسبی که برای مشتری راحت نباشد، قطعاً باعث می شود مشتریها کمتر از زمانی که قصد داشته اند، در کافی شاپ بمانند. چنین اتفاقی یعنی اشتباه بودن طراحی و انتخاب مبلمان کافه.

دود سیگار در کافی شاپ

معمولاً مراجعین به کافی شاپ به دو دسته افراد سیگاری و غیر سیگاری تقسیم می شوند. این موضوع باعث می شود که اگر سیستم تهویه مناسبی برای کافی شاپ انتخاب نشود، هر دو دسته از افراد آرامش خود را در زمان حضور در کافه از دست بدهند.

افراد سیگاری از اینکه دود سیگار آنها عکس العمل نامناسب افراد دیگر را بدنبال دارد و افراد غیر سیگاری که مجبور هستند دود سیگار سایرین را تحمل نمایند، هر دو ناراضی خواهند بود.

دو راه حل برای این مشکل وجود دارد. راه حل اول این است که اگر فضای بزرگی برای کافه مورد نظر در اختیار است، بخش مشتریان سیگاری را از بخش مشتریان غیر سیگاری بصورت جداگانه طراحی نمود. به این تریب افرادی که با دود و بوی سیگار مشکل دارند، می توانند در بخش غیر سیگاری کافه وقت بگذرانند.

اما در راه حل دوم که در فضاهای کوچکتر مجبور به استفاده از آن هستیم، میبایست سیستم تهویه قوی برای کافی شاپ طراحی شود. سیستمی که احتمالاً دریچه های آن در ارتفاع پایینتر و حتی گاهی اوقات بصورت اکسپوز (نمایان) طراحی می شوند. در هر صورت این سیستم تهویه قوی هرجور که طراحی شود، قطعاً نمیتوان آنرا در دکور کافی شاپ نادیده گرفت.

دود سیگار در کافی شاپ
اصولی که باید در مورد دکوراسیون کافی شاپ بدانیم

جمع بندی مقاله:

در این مقاله در رابطه با یکسری از اصول و نکات مهم در دکوراسیون کافی شاپ صحبت کردیم. درمورد شرایط و محلی که قرار است کافه در آنجا تأسیس شود، در رابطه با سبک مناسب دکور آن، نور پردازی، انتخاب و طراحی مناسب مبلمان و بسیاری مطالب کاربردی دیگر نکات مهمی بیان شد.

اکنون پس از مطالعه و بررسی این نکات و اصول مهم در دکور کافه، می توان تصمیمات درست تری در رابطه با شکل طراحی بخشهای مختلف کافی شاپ مورد نظر گرفت. تصمیماتی که نتیجه آن، فضای دلنشینتر و مشتری پسندتر برای مراجعین و درآمد بیشتر را برای مالک کافی شاپ در پی خواهد داشت.

اگر قصد تغییر دکوراسیون یا راه اندازی کافی شاپ دارید، پیشنهاد می کنیم پیش از تصمیم گیری نهایی، با همکاران ما  در شرکت دکوراسیون داخلی آیریا، تماس گرفته و از مشاوره رایگانی که در اختیار شما قرار می دهند استفاده نمایید.

لطفاً نظرات، سؤالات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید:

چنانچه تجربه ای در رابطه با تغییر دکوراسیون یا راه اندازی کافی شاپ دارید، آنرا در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید. اگر هم ایراد و یا اشتباهی در محتوای این مقاله دیده اید، از شما ممنون می شویم تا نظر خود را همراه با دلیل آن در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا بتوانیم اشکالات احتمالی این مقاله را اصلاح نماییم.

از طرف دیگر چنانچه سؤالی در رابطه با موضوعات مطرح شده در این صفحه داشته باشید، می توانید علاوه بر تماس با مجموعه ما با استفاده از شماره ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ و شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷ و دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان ما، سؤال خود را در بخش دیدگاهها ثبت نمایید. همکاران ما و سایر دوستان متخصصی که این صفحه را بررسی می نمایند، در اولین فرصت پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .