دکوراسیون رستوران و نکات مهم مربوط به آن

مقدمه مقاله:

دکوراسیون رستوران، یکی از مهمترین و مؤثرترین امکاناتی است که می توان برای موفقیت یک رستوران از آن استفاده کرد. سرمایه ای که برای اداره و یا راه اندازی یک رستوران میبایست هزینه شود، معمولاً مبلغ زیادی است. بنابراین باید از تمام امکانات موجود برای موفقیت رستوران استفاده شود.
همانطور که گفته شد، توجه و استفاده درست از دکوراسیون داخلی رستوران، می تواند در موفقیت یک رستوران تأثیر بسیار زیادی بگذارد. بنابراین در این مقاله یکسری نکات مهم و اصولی که می تواند در مورد انتخاب دکوراسیون مناسب در طراحی رستوران مورد نظرمان به ما کمک کند را بیان کرده ایم.
نکاتی از قبیل اهمیت تعیین نوع رستوران، سبک و ترکیب رنگ مناسب دکوراسیون آن، دکور فضای وی آی پی، سالن انتظار و سایر نکات مهمی که علیرغم اهمیت آنها شاید کمتر در دکور رستورانها مورد توجه قرار بگیرد.

تصویر از جلوی درب ورودی رستوران در طراحی داخلی رستوران دیاکو در خیابان نیاوران تهران

هدف از مطالعه این مقاله:

با مطالعه این مقاله می توانیم در نهایت تصمیمات درست تری در رابطه با راه اندازی یا تغییر دکور داخلی رستوران مورد نظرمان بگیریم. نکاتی را بررسی خواهیم کرد که معمولاً کمتر به آن توجه می شود درحالی که تأثیر آنها در موفقیت یک رستوران بسیار زیاد است.
در نهایت پس از بررسی و رعایت نکاتی که در این مطلب بیان شده است، دکوراسیونی که برای رستوران انتخاب خواهیم کرد یک دکور زیبا و کاربردی با رعایت اصول و استانداردهای مهم آن است. مطمئناً نتیجه نهایی آن هم کاملاً قابل قبول و راضی کننده خواهد بود.

دکوراسیون رستوران به نوع رستوران بستگی دارد

نوع رستورانی که قرار است طراحی شود، شاید مهمترین اطلاعاتی باشد که برای طراحی دکوراسیون آن مورد نیاز ما است. منظور از نوع رستوران، نوع غذاهایی است که در رستوران سرو می شود. یا نام هایی که در اصطلاح به رستورانهای مختلف داده می شود.
انواع رستورانها شامل، رستوران سنتی، رستوران ایتالیایی، رستوران غذاهای دریایی ، رستوران چینی، رستوران عربی و … می باشد. مهمترین تفاوت و مشخصه انواع این رستورانها، نوع غذایی است که ارائه می دهند. دومین مشخصه هر رستورانی دکور آنها است. واضح است که دکوراسیون رستوران میباسیت براساس نوع رستوران طراحی شود.
انتخاب همه چیز اعم از سبک، ترکیب رنگ، مشخصات و المانهای دکوراتیو و … براساس نوع رستوران انجام می شود. بنابراین اولین گام از طراحی، تعیین نوع رستوران است.

دکوراسیون رستوران ایرانی
دکوراسیون رستوران چینی

تعیین سبک دکوراسیون رستوران:

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، تعیین نوع سبک دکوراسیون براساس نوع رستوران و در ادامه آن، سلیقه و نظر مالک رستوران تعیین می شود. بطور کلی نمیتوان یک سبک خاص را منحصراً بعوان سبک مناسب فضای یک رستوران انتخاب کرد. اما سبکهایی که بطور معمول در دکوراسیون رستورانها پر طرفدار هستند را برای هر نوع رستورانی می توانیم مشخص نماییم.
در نهایت این کارفرما یا مالک رستوران است که براساس توضیحات یا مشخصاتی که طراح پروژه به ایشان ارائه میدهد، تصمیم خواهد گرفت که میخواد فضای رستوران او به چه شکلی دکور شود.
به این ترتیب چند سبک متعارف و پرکاربرد را برای انواع رستورانها در ادامه توضیح می دهیم:

دکور داخلی رستوران سنتی یا رستوران ایرانی:

منظور از رستورانهای سنتی رستورانهایی است که غذاهای سنتی ایرانی سرو می کنند. اما نمی توان گفت که همیشه سبک سنتی ایرانی برای دکوراسیون این نوع رستورانها انتخاب می شود.
در شرایطی که قصد مالک رستوران ایجاد یک فضای کاملاً سنتی ایرانی باشد، قطعاً انتخاب ما باید سبک سنتی ایرانی باشد.
اما در موارد بسیاری هم مالکین رستورانها سبکهای کلاسیک و معاصر را نیز برای دکوراسیون دستوران خود انتخاب می نمایند. بطور کلی این نوع سبکها بدلیل مشخصات ویژه ای که دارند برای فضای نسبتاً رسمی رستورانهای سنتی ایرانی مناسب هستند.

دکوراسیون رستوران اروپایی:

منظور از رستورانهای اروپایی،رستوران هایی مانند رستورانهای ایتالیایی که در کشور ما بسیار جاافتاده و متداول هستند، است. به ممکن است فکر کنیم که این نوع رستورانها یکی از سبکهای کلاسیک اروپایی را برای دکور انتخاب نمایند.
اما براساس تجربه و آن چیزی که بیشتر در دکوراسیون مرسوم این نوع رستورانها در کشورمان میتوانیم مشاهده نماییم، استفاده از سبکهای مدرن، لافت و صنعتی برای دکوراسیون داخلی این نوع رستورانها است.

دکور رستورانهای عربی و چینی:

در مورد این نوع رستورانها چندان مشکلی با انتخاب نوع سبک دکوراسیون آنها نخواهیم داشت. چرا که سبکهای چینی و عربی اصول و مشخصات خاص خود را دارند و در مورد رستورانهایی که از این نوع هستند نیز انتخاب های دیگری معمولاً نخواهیم داشت.

دکور رستورانهای دریایی:

رستورانهای با غذاهای دریایی نیز مانند رستورانهای اروپایی متداول در کشور ما گاهی اوقات از سبکهای مدرن و حتی معاصر استفاده می نمایند.
اما در هر صورت سبکهایی مانند سبک کوستال یا همان سبک ساحلی و حتی سبک اسکاندیناوی نیز میتوانند گزینه های مناسبی برای دکوراسیون یک رستوران دریایی خاص باشند.

ترکیب رنگ دکوراسیون رستوران:

یکی از اهدافی که در دکور داخلی رستوران بدنبال آن هستیم، ایجاد فضای آرامش بخش و راحت برای مشتریان است. فضایی که باعث حضور بیشتر مشتریها در رستوران شود. دقیقاً به همان شکل که در دکوراسیون کافی شاپ تلاش می شود تا مراجعین و مشتریها، زمان بیشتری را با آرامش سپری نمایند.
از طرف دیگر دکوراسیون داخلی رستورانها برخلاف دکوراسیون فست فودها، معمولاً باید فضای رسمی تر و سنگین تری را ایجاد نماید.
تمام این مشخصاتی که از دکور یک رستوران انتظار می رود، بوسیله سبک و ترکیب رنگ دکوراسیون آن ایجاد می شود. به این تریب با توضیحاتی که در بخش قبلی ارائه شد، سبک مورد نظر برای دکور رستوران را انتخاب مینماییم. سپس در چهارچوب سبک انتخاب شده و مشخصاتی که در شروع این بخش به آنها اشاره شد، ترکیب رنگ مناسب رستوران را انتخاب می نماییم.

تصویر صندوق رستوران در طراحی داخلی رستوران دیاکو در خیابان نیاوران تهران

انتخاب مصالح مقاوم و مناسب در دکور رستوران

از آنجایی که در رستورانها نیاز است تا بطور مداوم نظافت و ضدعفونی انجام شود، لازم است تا مصالح و لوازمی برای دکوراسیون رستوران انتخاب شود که درکنار زیبایی و تناسب با طرح رستوران، مقاومت بالایی هم داشته باشند.
در برخی رستورانها می توانیم شاهد از بین رفتن پایه ها یا سطح میزها و یا حتی کف رستورانها باشیم. علت آنهم مقاوم نبودن مصالح و جنس لوازمی است که در دکور رستوران استفاده شده است. مصالح و لوازمی که باید مقاومت بالایی در مقابل شست و شو و نظافت دائمی داشته باشند.
بطور مثال استفاده از میزهای چوبی که بخوبی پرداخت نشده اند و لایه محافظ سطح چوبها به اندازه کافی مقاومت ندارد، اشتباه است. بهترین راه حل استفاده از روکش پلی اورتان با ضخامت کافی بر روی سطوح چوبها است. این روکش مقاوم بیرنگ است بنابراین طرح و نقش چوبها بخوبی نمایان خواهد بود.
مشکل دیگری که باید به آن توجه کرد، استفاده از متریالهایی است که امکان دارد براساس ضوابط بهداشتی امکان استفاده از آنها در رستورانها مجاز نباشد. بطور مثال، استفاده از کفپوشهایی که سطح یکنواخت و نفوذپذیری کمی ندارند قطعاً با مخالفت روبرو خواهد شد. از این نوع کفپوشها میتوان به کفپوشهای پلی وود یا حتی برخی از انواع لمینیتها یا پارکتها که درز دارند، اشاره نمود.
اگر در دکوراسون رستوران مورد نظرمان از این نوع کفپوشها استفاده نماییم، احتمالاً تأییدیه بهداشتی رستوران را دریافت نخواهد کرد. بنابراین در دکوراسیون داخلی رستوران باید به جنس و نوع متریالها و لوازم توجه ویژه ای شود.

استفاده از المانهای دکوراتیو خاص در رستوران

تصویر از بخش شرقی رستوران در طراحی رستوران دیاکو در خیابان نیاوران تهران

در انواع دکوراسیون فضاهای مختلف، برای ایجاد یک فضای خاص و بیادماندنی برای مراجعین و مشتریها، می توان از المانهای دکوراتیو خاصی در دکور آن فضا استفاده نمود.
به همین ترتیب در مورد دکوراسیون داخلی رستوران نیز، می توانیم با طراحی و در نظر گرفتن المانهای دکوراتیو خاص، فضای رستوران را بصورت ویژه ای در ذهن مراجعین و مشتریهای رستوران ثبت نماییم.
دکوراسیون مناسب، ویژه و به یاد ماندنی یک رستوران میتواند یک عامل مهم در بازگشت مراجعین و مشتریان به رستوران باشد. حتی باعث شود تا مشتریهای رستوران تبدیل به مشتریهای ثابت آن شوند.
المانهای خاص دکوراتیو میتواند، شامل مجسمه های زیبا، طرح های دیواری یا سقفی خاص و جذاب، نور پردازی ویژه و هر عنصر دکوراتیو دیگر باشد. بطور مثال میتوانید با بررسی نمونه کار طراحی داخلی رستوران دیاکو در خیابان نیاوران تهران، نحوه استفاده از این نوع المانهای خاص دکوراتیو را مشاهده بفرمایید.

فضای آشپزخانه و کارکنان رستوران بسیار اهمیت دارد:

یک موضوع بسیار مهم اهمیت فضای آشپزخانه و فضای مخصوص کارکنان رستوران است. هیچ شکی نیست که بدون ارائه غذای با کیفیت و برخورد مناسب کارکنان رستوران با مشتریان حتی با بهترین و زیباترین دکوراسیون رستوران هم نمیتوان مشتریهای یک رستوران را راضی کرد.
بنابراین باید همانقدر که به سالن اصلی رستوران اهمیت می دهیم، به بخش آشپزخانه رستوران نیز توجه ویژه ای داشته باشیم.
فضای کافی، دسترسی مناسب، کیفیت لوازم و تجهیزات آشپزخانه رستوران، تهویه مناسب، نور پردازی حساب شده و سایر مسائل مهم دیگر در آشپزخانه رستوران میتواند حتی بیشتر از یک دکوراسیون زیبا در سالن رستوران باعث رضایت مشتریها و مراجعین رستوران شود.
به این ترتیب نباید برای افزایش فضای دکوراسیون سالن اصلی رستوران و افزایش تعداد میزهای داخل سالن، فضای کافی مورد نیاز آشپزخانه را کاهش داد.
موضوع دیگر توجه به آسایش و راحتی پرسنل رستوران است. قطعاً لازم است تا فضایی حتی کوچک، به کارکنان رستوران اختصاص یاید. فضایی که بخوبی بتوانند لباسهای خود را تعویض کرده، لوازم خود را نگهداری نمایند و در زمان های استراحت، بتوانند وقت خود را در آنجا بگذرانند و استراحت نمایند.
نتیجه مثبت برخورد مناسب کارکنان با مشتریان از نتیجه یک دکوراسیون زیبا و مناسب در رستوران، کمتر نیست. بنابراین باید با در نظر گرفتن فضای مورد نیاز کارکنان، این امکان فراهم شود تا بهترین عملکرد را در زمان انجام وظایف خود داشته باشند.

فضای تجهیزات آشپزخانه بسیار اهمیت دارد

ایجاد فضای وی آی پی یا برگزاری دورهمی در رستوران:

این روزها با تغییر فرهنگ برگزاری مهمانی ها و تبدیل آنها به دورهمی هایی که گاهی اوقات در رستورانها برگزار می شود، توجه به این موضوع در دکور رستورانها اهمیت زیادی دارد.
موضوعی که می تواند دکوراسیون رستوران شما را متفاوت و خاص کند، در نظر گرفتن یک فضای بخصوص برای مشتریانی است که قصد رزرو میز برای مراسم یا دورهمی های خود را دارند.
اگر فضای بزرگی برای رستوران در اختیار باشد، میتوان یک بخش کاملاً مجزا بعنوان بخش وی آی پی رستوران در نظر گرفت. اما در فضاهای کوچکتر، میتوان این کار را با المانهای ویژه مانند دیواره ها یا جداکننده های دکوراتیو انجام داد.
وجود چنین فضایی می تواند باعث شود تا مشتریهای رستوران شما احساس راحت تری برای وقت گزرانی در رستوران شما داشته باشند. همچنین باعث می شود همیشه رستوران شما را بخاطر دکوراسیون خاص و مناسبش، بعنوان یک محل مناسب برای دورهمی های دوستانه یا خانوادگی در نظر داشته باشند.
در دکوراسیون چنین بخشهایی باید به محل قرار گیری آن، پیش بینی درست از تعداد مهمانها براساس تجربه، دسترسی پرسنل برای پذیرایی مناسب، نور پردازی، آکوستیک بودن تا حدی که صدای همهمه ی یک جمع چند نفره به بخشهای دیگر رستوران منتقل نشود و سایر مسائل مربوطه توجه ویژه ای شود.

مبلمان رستوران باید راحت و استاندارد باشد:

گاهی اوقات مشاهده می شود که در دکوراسیون داخلی رستورانها از میزها و صندلیهای بسیار زیبا و شیکی استفاده می شود که متأسفانه استانداردهای مناسب یک میز و صندلی غذاخوری را ندارند. بنابراین باید توجه داشت که زیبایی مبلمان و میز و صندلی های رستوران بیشتر از کاربرد مناسب و راحتی آنها اهمیت ندارد.
تجربه خوبی که یک مشتری در رستوران بدست می آورد، قطعاً به مبلمان رستوران نیز بستگی دارد. هدف نهایی از دکور یک رستوران نیز دقیقاً این است که مشتریها تجربه خوبی از فضای رستوران داشته باشند تا تبدیل به مشتریهای دائمی آن رستوران شوند.
به این ترتیب باید به راحتی و استاندارد بودن مبلمان و میز و صندلی های رستوران در دکوراسیون رستوران توجه بسیار ویژه ای شود.

مبلمان در دکوراسیون رستوران خیلی اهمیت دارد

طراحی سیستم تهویه، گرمایش و سرمایش مناسب برای رستوران:

در زمان تعیین تکلیف دکوراسیون رستوران، باید به موضوع تهویه هوا و سیستم گرمایش و سرمایش آن توجه شود. راحتی و تجربه خوب مشتریهای رستوران بسیار به این موضوع بستگی دارد.
با تهویه نامناسبی که گاهی اوقات بخاطر موانع دکوراتیو به آن دقت نمی شود، تجربه ناخوشایندی برای مشتریهای رستوران بوجود خواهد آورد.
سیستم گرمایشی که باعث شود بخشی از فضای رستوران در فصل سرما خیلی سرد باشد و بخش دیگر رستوران بیش از اندازه گرم باشد، باعث می شود افرادی که مشغول صرف غذا هستند از وقتی که در رستوران گذرانده اند ناراضی بوده و از غذایی که میل کرده اند لذت نبرند.
سیستم سرمایش نامناسب هم همین مشکلات یعنی نارضایتی مشتریان را بدنبال دارد. سرمایش ضعیف باعث می شود میل به غذای مراجعین به رستوران در فصل گرما کاهش یابد. از طرف دیگر سرمایش نامناسب و با پرتاب باد مستقیم، باعث سرد شدن غذا بر روی برخی از میزها می شود.
اینکه پس از راه اندازی رستوران گاهی اوقات شاهد هستیم که از دستگاه های بزرگ سرمایش و گرمایش یا تهویه در داخل سالن رستوران استفاده می شود یک مشکل بزرگ است. دکوری که برای آن هزینه بسیار زیادی شده است بخاطر اشتباه در انتخاب و اجرای سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع، با قرار دادن دستگاه های بزرگ با ظاهر زشت، تا حد زیادی ارزش خود را از دست می دهد.
چنین اتفاقاتی تنها با طراحی دکوراسیون ناشیانه و بدون تجربه کافی برای رستورانها اتفاق می افتد. بنابراین شاید در طرح نهایی دکوراسیون یک رستوران، سیستمهای تهویه و گرمایش و سرمایش آن به چشم بیننده نیایند، اما عدم توجه و طراحی و اجرای مناسب آنها، باعث خواهد شد تا بعداً کل فضای رستوران و دکوراسیون آن، ارزش خود را از دست بدهد.

در نظر گرفتن فضای انتظار مشتریها در دکوراسیون رستوران:

در شرایطی که مالک رستوران بر اساس تجربه، توقع این را دارد که در برخی از روزها و ساعات، ظرفیت رستوران پر شود و لازم باشد تا مشتریهای بعدی در انتظار خالی شدن میزها باشند، توجه به فضای انتظار مراجعین، یک ویژگی بسیار مثبت در دکور داخلی رستوران است.
اینکه مراجعین بدانند حتی با مراجعه در روزهای شلوغ، در صورتی که نیاز باشد منتظر خالی شدن میز بمانند، فضای راحت و مناسبی برای انتظار آنها در دکوراسیون رستوران در نظر گرفته شده است، قطعاً حس بسیار مثبتی نسبت به رستوران ما خواهند داشت.
در دکور چنین فضاهایی بهتر است امکان پذیرایی از مراجعین نیز در نظر گرفته شود.
البته در نظر گرفتن چنین بخشی در دکور یک رستوران برای رستورانهای با فضای کوچک و یا رستورانهایی که خیلی کم به حداکثر ظرفیت خود میرسند، اصلاً مناسب و منطقی نیست. اما برای رستورانهایی که شرایط آنرا دارند، یک آپشن بسیار ایده آل برای راحتی و آرامش در اختیار مراجعین و مشتریان رستوران قرار می دهد.

جمع بندی مقاله دکوراسیون رستوران:

در این مقاله در رابطه با تعیین نوع رستورانی که قرار است دکوراسیون آن انتخاب شود، سبک و ترکیب رنگ آن و در ادامه در رابطه با جنس مصالح و لوازم مورد استفاده در دکور داخلی رستوران و سایر نکات مهم در این زمینه صحبت کردیم.
مطالبی که در این مقاله به آنها اشاره شد، تنها بخشی از نکات و اصول بسیاری است که باید در مورد دکور رستورانها به آن توجه شود. اما سعی ما بر این بوده است تا مطالبی انتخاب شود که علیرغم اهمیت و تأثیر زیاد، کمتر به آنها توجه شده است. بنابراین اکنون با مطالعه این مقاله و بررسی این نکات مهم، می توانیم تصمیمات و انتخابهای درست تری در رابطه با دکوراسیون داخلی رستوران مورد نظرمان داشته باشیم.
دکوری که قطعاً با رعایت این اصول، کمک خواهد کرد تا از نتیجه نهایی آن، بطور کامل راضی باشیم.

دکوراسیون رستوران در نیاوران تهران

لطفاً نظرات و سؤالات خود را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید:

چنانچه در رابطه با راه اندازی یا تغییر دکوراسیون رستوران، تجربه یا نظری دارید، آنرا در بخش دیدگاه های ثبت نمایید تا همه کاربرانی که این مطلب را مطالعه می فرمایند بتوانند از آن استفاده نماییند.
از طرف دیگر اگر سؤالی در رابطه با اصول و نکات مروبوط به دکور داخلی رستوران داشته باشید میتوانید با ثبت آن در بخش دیدگاه ها، در اسرع وقت پاسخ سؤال خود را از طرف همکاران و کارشناسان مجموعه ما دریافت نمایید.
همچنین می توانید از طریق شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ یا شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷ با همکاران ما تماس گرفته و از مشاوره رایگانی که کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی آیریا در اختیار شما قرار می دهند استفاده نمایید.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .