سبک طراحی داخلی

طراحی دکوراسیون هر فضایی با انتخاب سبک طراحی داخلی آن فضا شروع می شود. در ادامه، رنگها، المانهای دکوراتیو و سایر مشخصات طرح براساس سبک انتخاب شده تعیین می شود. بنابراین سبک دکوراسیون داخلی یک فضا، چهارچوب اصلی تمامی تصمیماتی است که از آن به بعد برای طراحی فضای مورد نظرمان خواهیم گرفت.

برای این که بتوانیم سبک دکوراسیون داخلی مورد نظرمان را بدرستی انتخاب کنیم، باید مشخصات و خصوصیات سبکهای مختلف را بشناسیم، آنها را باهم مقایسه کنیم و از بین آنها سبک مورد پسندمان را انتخاب کنیم.

شناخت دقیق تمام سبکها بدلیل تعداد زیاد آنها برای شخص غیر متخصصی که تنها قصد طراحی یک فضا را دارد، عملاً امکانپذیر نیست. بررسی و شناخت تمام سبکهای مهم دکوراسیون تنها برای یک فرد یا شرکت طراحی داخلی که تخصص و تسلط کافی به انواع سبکهای طراحی داشته باشد ممکن است.

اما در هرصورت، بررسی تنها چند سبک مهم در طراحی دکوراسیون داخلی، نیاز به زمان یا تخصص زیادی ندارد و هر شخص غیر متخصصی هم میتواند آنها را بررسی کرده و مشخصات هر یک را بشناسد.

بنابراین توصیه میکنیم اگر قصد تغییر دکوراسیون یا طراحی داخلی هر فضایی را دارید، ابتدا تنها چند سبک دکوراسیون معروف و پرطرفدار را بررسی نمایید. این خواسته ای است که همواره از مراجعین و کارفرمایانی که طراحی پروژه های خود را به مجموعه آیریا می سپارند داریم. دلیل آن هم این است که بعد از بررسی بسیار کوتاه چند سبک مطرح و پرطرفدار توسط کارفرما، بهتر می توانیم منظور و هدف ایشان را از سبک طراحی داخلی مورد پسند و مورد نظرشان بفهمیم.

در ادامه این مطلب، ابتدا روش انتخاب درست سبک مناسب و مورد پسندمان را توضیح داده ایم. پس از آن چند سبک مهم و پرطرفدار را معرفی کرده ایم. در انتهای این صفحه نیز مقالات و مطالبی که در رابطه با سبکهای مختلف توسط کارشناسان شرکت آیریا تهیه و منتشر شده است را معرفی کرده ایم.


چطور سبک طراحی داخلی مورد نظرمان را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب سبک طراحی دکوراسیون داخلی مناسب، راه های بسیار زیادی وجود دارد. اما براساس تجربه ما، اگر مراحل زیر را به ترتیب و گام به گام طی کنیم، در انتها می توانیم سبک مورد پسند و مناسبی که بدنبال آن هستیم را بدرستی انتخاب کنیم. بنابراین پیشنهاد میکنیم به ترتیب زیر عمل شود:

1- بعنوان اولین گام، در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک، پینترست و سایر شبکه هایی که امکان اشتراک گذاری و جستجوی عکس دارند را با عبارت “سبک طراحی داخلی” جستجو کنیم. همچنین در بخش تصاویر موتور جستجوی گوگل نیز میتوانیم این عبارت را جستجو کرده و تصاویر مربوط به آن را مشاهده کنیم.

2- تعداد زیادی از تصاویر مربوط به انواع سبکها را از طریق هر یک از ابزار فوق بررسی میکنیم و عکس هر سبک دکوراسیونی که از نظر ما جذاب و مورد پسند است را به هر نحوی ذخیره می کنیم. برای ذخیره کردن این عکسها میتوانیم از راه های متنوعی مانند اسکرین شات گرفتن از صفحه موبایل استفاده کنیم. اکنون یک دید کلی از نظر و سلیقه خودمان در مورد اینکه چه شکل دکوراسیونی را می پسندیم بدست آورده ایم. حال باید نام و مشخصات این سبکها را بیابیم.

3- در این مرحله برای اینکه بفهمیم تصاویر دکوراسیونی که در بخش قبلی انتخاب و ذخیره کرده ایم و مورد پسند ما بوده است مربوط به چه سبکهایی می باشد، دو راه پیش رو داریم:

 • راه اول که بسیار زمانبر است، این است که مطالب و مقالات اختصاصی که در رابطه با مشخصات و خصوصیات انواع سبکهای دکوراسیون پرطرفدار تهیه و در سایت آیریا یا سایر سایتهای اینترنتی منتشر شده است را یک به یک مطالعه و بررسی کنیم. در انتهای مطالب این صفحه، مقالاتی که توسط کارشناسان شرکت آیریا بطور اختصاصی در رابطه با انواع سبکهای طراحی داخلی تهیه و در سایت آیریا منتشر شده است را مشاهده می فرمایید. به این ترتیب براساس تعاریف مربوط به سبکهای مختلف در مورد هر یک از تصاویری که ذخیره کرده ایم، تعیین می کنیم که تصویر دکوراسیون مورد نظر ما مربوط به چه سبکی است. در نهایت با کمی خطا میتوانیم متوجه شویم که چه نوع سبکهای دکوراسیون داخلی را می پسندیم.
 • راه دوم که بسیار ساده تر است، این است که تصاویری که انتخاب و ذخیره کرده ایم را برای مجموعه هایی که مشاوره های رایگان دکوراسیون داخلی ارائه می نمایند ارسال نماییم و از آنها بخواهیم که بعنوان مشاوره، نوع سبک این تصاویر و مشخصات آنها را به ما معرفی نمایند. از آنجایی که شرکت آیریا خدمات مشاوره دکوراسیون رایگان در اختیار شما قرار می دهد، میتوانید از طریق تماس با کارشناسان ما، این اطلاعات را دریافت نمایید.

4- اکنون چند سبک دکوراسیون داخلی را که مورد پسند و سلیقه ما است را می شناسیم و مشخصات اصلی آنها را هم میدانیم. در این مرحله باید ببینیم که کدام یک از این سبکها، برای فضای مورد نظر ما انتخاب مناسبی است. هر سبکی براساس مشخصات ویژه ای که دارد، برای برخی فضاها و کاربریها مناسب است و برای برخی دیگر از فضاها نامناسب. همچنین ابعاد و اندازه و مشخصات فضاها نیز میتواند تعیین کند که آیا امکان استفاده از یک سبک خاص در آن فضا وجود دارد یا نه. بطور مثال استفاده از سبک صنعتی در دکوراسیون فضایی که سقف کوتاهی دارد چندان انتخاب درستی نیست. بخصوص در طراحی داخلی منزل که فضای اقامت دائمی افراد خانواده است و حس گرمی و صمیمیتی که باید با دکوراسیون مناسب به فضا اضافه شود را همراه نخواهد داشت.


انواع سبکهای طراحی داخلی معروف و پرطرفدار:

تعداد و انواع سبکهای دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است. بسیاری از سبکها تا حدود زیادی شبیه به یکدیگر هستند و تنها در جزئیات بسیار کوچکی با یکدیگر تفاوت دارند.  از طرف دیگر، بسیاری از مشخصات سبکهای دکوراسیون مختلف با یکدیگر مشترک است. یعنی یک یا چند مشخصه و ویژگی را میتوان در چندین سبک مختلف مشاهده کرد. بنابراین همانطور که در بخشهای قبلی بیان شد، امکان بررسی تمامی سبکها برای اشخاصی که تخصص این رشته را ندارند نه ممکن است و نه منطقی. بهترین کار انتخاب چند سبک طراحی داخلی معروف و پرطرفدار بعنوان گزینه های اصلی و بررسی آنها است. به این ترتیب در این بخش از مطالب این صفحه، تعدادی از این سبکهای دکوراسیون معروف نام برده می شود. توضیحات تکمیلی و کامل مربوط به هر یک از این سبکها، در مقالات اختصاصی جداگانه ای که در بخش بعدی مطالب این صفحه معرفی شده اند، قابل مشاهده، انتخاب و مطالعه می باشند:

 • سبک مدرن (Modern style)
 • سبک معاصر (Contemporary style)
 • سبک مینیمال یا مینیمالیست (Minimalist style)
 • سبک صنعتی (Industrial style)
 • سبک میدسنچری (Mid-century modern style)
 • سبک سنتی ایرانی (Traditional style)
 • سبک کلاسیک (Classic style)
  • سبک فرانسوی (French style)
  • سبک ویکتورین (Victorian style)
  • سبک رومی (Roman style)
  • سبک یونانی (Greek style)
  • سبک آرت دکو (Art Deco style)
  • سبک آرت نوو (Art Nouveau style)
 • سبک اسکاندیناویایی (Scandinavian style)
 • سبک نئو کلاسیک (New Classic style)
 • سبک روستایی (Rustic style)
 • سبک ساحلی (Coastal style)

مطالب و مقالات اختصاصی در مورد انواع سبک طراحی داخلی:

در ادامه این بخش، انواع مقالات و مطالبی که در رابطه با سبکهای مختلف دکوراسیون داخلی توسط کارشناسان شرکت آیریا تهیه و منتشر شده است را مشاهده می فرمایید. این مقالات دو نوع دسته بندی کلی دارند.

نوع اول این مقالات مربوط به مطالبی است که در مورد هر سبک طراحی داخلی بصورت اختصاصی و جداگانه در یک مقاله بخصوص نوشته شده است. بطور مثال، مقاله “سبک دکوراسیون مدرن” بطور اختصاصی فقط در رابطه با مشخصات و ویژگیهای این سبک بخصوص تهیه و نوشته شده است. برای هر یک از سبکهای معروف و پرطرفدار، یک مقاله اختصاصی به همین شکل توسط مجموعه آیریا تهیه شده است.

نوع دوم مقالاتی که در این بخش معرفی می شود، در رابطه با سبک مناسب دکوراسیون فضاهای مختلف است. یعنی بطور مثال، یک مقاله اختصاصی در رابطه با سبکهای مناسب دکوراسیون اتاق خواب یک دختر خانوم تهیه و منتشر شده است. این مقالات برای انواع فضاها و کاربریهای متعارف، یا تهیه و منتشر شده است و یا در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

اگر سبک خاصی را برای دکوراسیون مورد نظرتان انتخاب کرده اید، پیشنهاد میکنیم حتماً مقاله اختصاصی مربوط به آن را از بین مقالات زیر بیابید و آنرا مطالعه و بررسی بفرمایید تا اطلاعات و دید کاملتری از سبک مورد پسندتان در اختیار داشته باشید.