بازسازی تصمیم اشتباهی است؟

مقدمه مقاله:

اگر تصمیم به بازسازی ساختمان، خانه، فروشگاه، ویلا و هر مکان دیگری داشته باشیم، یعنی قرار است مقدار زیادی پول و زمان برای آن صرف کنیم. در شرایطی که بحث صرف پول و زمان است، باید مطمئن باشیم که تصمیم ما کاملاً درست بوده است. بنابراین باید اول مطمئن شویم که در مورد ساختمان، خانه، ویلا یا فروشگاه ما بازسازی تصمیم اشتباهی است یا نه.

چرا وقتی میتوانیم بازسازی با کیفیت و دقیقی انجام دهیم، بازهم باید نگران باشیم که شاید تصمیم ما برای بازسازی اشتباه است؟ در این مقاله سعی می کنیم در مورد این موضوع بحث کنیم.

در ادامه مقاله درمورد شرایطی که براساس تجربه ما، باعث می شود تصمیم به بازسازی، اشتباه باشد، صحبت می کنیم. مواردی که ممکن است مربوط به خود ساختمان یا خانه ما باشد، یا حتی در مورد موضوعات حاشیه ای دیگری در اطراف محل پروژه ما.

چه زمانی بازسازی تصمیم اشتباهی است؟

هدف از مطالعه این مقاله:

این سؤال که آیا در مورد پروژه مورد نظر ما، بازسازی تصمیم اشتباهی است یا نه، اولین سؤالی است که باید پاسخ دقیق آنرا قبل از شروع بازسازی بدست بیاوریم. دلیل مطالعه این مقاله هم دقیقاً برای بدست آوردن پاسخ این سؤال در مورد پروژه بازسازی ما است.

موضوعاتی که در این مقاله از آنها بعنوان دلایل اشتباه بودن تصمیم به بازسازی یاد می کنیم، همگی براساس تجربه ما از نارضایتی کارفرمایان از بازسازیهایی است که انجام داده اند. بازسازی هایی که بسیاری از مواقع بسیار هم با کیفیت بوده اند. بازسازی که هزینه و زمانی که صرف آن کرده اند، از نظرشان نتیجه مطلوب و مورد نظر آنها را نداشته است.

با مطالعه این موضوعات، براساس تجربه این افراد، سعی میکنیم مانع آن شویم که چنین نتیجه نا مطلوبی در انتهای پروژه بازسازی ما حاصل شود. نباید پول و زمانی که صرف بازسازی می کنیم در نهایت هدر رفته باشد. آنهم فقط بخاطر اینکه از اول بررسی نکرده ایم که تصمیم ما برای بازسازی درست است یا نه.

حتماً بازسازی تصمیم اشتباهی است اگر توقع ما بیش از اندازه باشد:

یکی از دلایل اشتباه بودن تصمیم به بازسازی، زمانی است که، توقعات مالک یا کارفرما از نتیجه بازسازی بیش از اندازه ممکن باشد. در این شرایط، پس از پایان پروژه بازسازی مورد نظر، هر چقدر هم کیفیت بازسازی بالا باشد، بازهم مالک ناراضی خواهد بود.

برای فهمیدن این موضوع که آیا انتظار ما از بازسازی که میخواهیم انجام دهیم انتظار به اندازه ای است یا نه، بهترین کار بررسی تصاویر و شرایط قبل و بعد پروژه های بازسازی است که هم مشابه پروژه مورد نظر ما هستند و هم قبلاً بطور کامل بازسازی شده اند.

بطور مثال، اگر تصاویر و شرایط تعدادی از پروژه های بازسازی دیگر که قبلاً بازسازی شده اند و شرایطشان هم مشابه پروژه ما بوده است را بررسی کردیم اما از نتیجه نهایی هیچکدام راضی نبودیم، این احتمالاً به معنی آن است که توقع ما از بازسازی مورد نظرمان بیش از اندازه است.

معنی چنین شرایطی این است که با توجه با توقع بالای ما از نتیجه کار، بازسازی تصمیم اشتباهی است. بنابراین یا باید توقعات خودمان را پایین بیاوریم یا اینکه از انجام بازسازی منصرف شویم.

بازسازی تصمیم اشتباهی است اگر سازه یا بنای ساختمان مقاومت کافی نداشته باشد

بازسازی ساختمانی که مقاومت کافی ندارد شاید تصمیم درستی نباشد:

گاهی اوقات با بررسی یک ساختمان متوجه می شویم که برخی از مشکلات و خرابیهای ظاهری ساختمان، در اصل بدلیل مشکلات سازه ای و مقاومت نامناسب کل ساختمان است. یعنی اگر بازسازی ساختمان هم بطور کامل انجام شود، بازهم مشکل ضعف سازه ای بنا و مقاوم نبودن ساختمان وجود خواهد داشت.

گاهی اوقات این مشکلات سازه ای درحال پیشروی هستند و اگر بازسازی ساختمان را هم انجام دهیم، باز هم خرابیهای ظاهری ساختمان بعد از مدت کوتاهی پس از تعمیرات و ترمیم بنا، بوجود می آید.

همچنین در مواردی، ممکن است هدف اصلی مالک، تغییر نقشه در بازسازی ساختمان مورد نظرش باشد، به شکلی که نیاز باشد المانهای سازه ای مانند دیوارهای حمال یا ستونها را بدون رعایت استانداردها، تخریب یا جابجا نمود.

درمورد اینگونه ساختمان ها و پروژه های بازسازی، به احتمال زیاد بازسازی تصمیم اشتباهی است. در این شرایط بهترین تصمیم از نظر فنی، تخریب و نوسازی ساختمان می باشد.

در مواردی که امکان تخریب و نوسازی ساختمان وجود ندارد، حال به هر دلیلی مانند عدم امکان اخذ مجوزهای مربوط به آن، می بایست در مراحل اولیه بازسازی ساختمان، مقاوم سازی اصولی و درست ساختمان انجام شود. البته باید توجه داشته باشیم که مقاوم سازی ساختمانهایی که شرایط ناپایداری دارند بسیار زیاد است.

مشخصاتی در ساختمان که مقاومت نبودن آنرا نشان میدهد:

برخی نشانه هایی که افراد غیر متخصص هم می توانند با مشاهده آنها به نامناسب بودن وضعیت سازه ای و مقاومت بنای ساختمان پی ببرند را نام میبریم:

وجود ترکهای قطری در دیواره های ساختمان در تمام طبقات، که نشانه نشست یکی یا تعدادی از ستونها می باشد.

دیده شدن چندین نشست و گودی در مدت زمان چند ماه یا یک سال در کف خیابان و گذر مجاور ساختمان که می تواند نشانه نشست کلی ساختمان باشد.

دیده شدن ترک ها ادامه دار در کل نمای ساختمان که درز بین آنها درحد نیم یا چند سانتیمتر باز شده است، که می تواند نشانه نشست ساختمان در یک سمت ساختمان باشد.

لرزش زیاد و غیر عادی کف طبقات ساختمان در زمانی که استفاده عادی از این طبقات می شود.

و سایر مشخصاتی که از نظر کارشناسان قابل تشخیص و تعیین وضعیت میباشد.

احتمالاً بازسازی اشتباه است اگر تخریب و نوسازی ممکن باشد:

گاهی اوقات مالکین ساختمانهای قدیمی یا کارفرمایان به این نتیجه میرسند که با هزینه کمتر از تخریب و ساخت ساختمان جدید، ساختمان قدیمی خود را بازسازی کنند. هدف از بازسازی بجای تخریب و نوسازی ساختمان جدید نیز معمولا یا ارتقاء کاربری ساختمان برای استفاده خودشان است و یا افزایش قیمت و ارزش ساختمان برای فروش یا اجاره دادن آن ساختمان.

اما واقعیت آن است که هزینه بازسازی اصولی ساختمان، در اکثر موارد پس از پایان بازسازی، بسیار بیشتر از پیش بینی مالکین از آب در می آید. نکته مهمی که در این میان به همه افرادی که تصمیم به بازسازی ساختمان خود دارند پیشنهاد می کنیم، قبل از تصمیم گیری، برآورد هزینه دقیق از پروژه بازسازی موردنظرشان، بدست بیاورند.

پروژه های بسیاری را می توان مثال زد که هزینه بازسازی آنها در پایان پروژه به حدی بالا رفته است که مشخصا مالکین می توانستند با هزینه کمی بیشتر از هزینه بازسازی، اقدام به تخریب و نوسازی ساختمان جدید نمایند.

که این تصمیم می توانست قطعا نتیجه بهتر و رضایت بخشتری برای مالکین و کارفرمایان پروژه داشته باشد. در هر صورت ارزش ساختمان نوساز از ساختمان بازسازی شده بسیار بیشتر است.

بنابراین درمورد ساختمانهایی که هم امکان بازسازی آنها فراهم است و هم امکان تخریب و نوسازی ساختمان جدید، حتماً لازم هزینه و نتیجه نهایی هر دو انتخاب را به دقت باهم بررسی و مقایسه نماییم. شاید بعد از مقایسه به این نتیجه برسیم که تصمیم به بازسازی اشتباه است و بهتر است ساختمان تخریب و از نو ساخته شود.

نداشتن زمان کافی دلیل مهمی برای اشتباه بودن تصمیم به بازسازی است:

عموماً هیج پروژه ای نیست که زمان اجرای آن را نتوان فشرده و کوتاهتر از حالت معمول درنظر گرفت. اما نکته مهم این است که بدانیم کاهش زمان بازسازی قطعاً افزایش هزینه بازسازی و در اکثر موارد کاهش کیفیت بازسازی را بدنبال خواهد داشت.

گاهی اوقات کارفرمایان تصمیم به بازسازی در مدت زمان بسیار کوتاهی میگیرند. گاهی اوقات حتی بدون درنظر گرفتن  احتمال افزایش هزینه و کاهش کیفیت بازسازی چنین تصمیمی را میگیرند. در این شرایط باید به دو موضوع مهم توجه داشته باشیم:

  • آیا بازسازی اصولی در مدت زمان کوتاه تر از حالت استاندارد آن، هزینه را تا حدی بالا میبرد که باعث شود از انجام بازسازی منصرف شویم؟
  • آیا بدلیل انجام بازسازی در مدت زمان فشرده و محدود، علی رغم هزینه هایی که صرف بازسازی خواهد شد، کاهش کیفیت بازسازی در آخر کار، بازهم در حد توقعات ما از نتیجه بازسازی است یا خیر؟

نتیجه پاسخ به این دو سؤال، مشخص می کند که آیا در شرایطی که مدت زمان بازسازی محدود تر از زمان استاندارد آن درنظر گرفته شود، بازسازی تصمیم اشتباهی است یا خیر.

تصمیم به بازسازی در زمانی که زمان کافی وجود ندارد اشتباه است
محدود بودن بودجه ممکن است دلیل این باشد که انجام بازسازی تصمیم اشتباهی است

انجام بازسازی اگر بودجه کافی برای آن نداشته باشیم، تصمیم اشتباهی است:

درمواقعی که بودجه تعیین شده برای هزینه بازسازی آپارتمان، خانه، ساختمان، دفتر کار یا حتی مغازه مورد نظرمان، بسیار محدود است و به این ترتیب افزایش بودجه، در میانه پروژه ممکن نخواهد بود، باید با دقت بیشتری تصمیمان را برای بازسازی بررسی کنیم.

دلیل آنهم این است که معمولا به دلایل مختلف ممکن است در پروژه های بازسازی یا دکوراسیون داخلی، هزینه هایی بیش از هزینه برآورد شده در شروع کار، به پروژه اضافه شود.

برای مثال ممکن است مالک یا کارفرمای پروژه، در میانه پروژه، تصمیم به اضافه کردن یا تغییر بخشی از عملیات بازسازی بگیرند. همچنین ممکن است در روند بازسازی با موانع یا خرابیهایی برخورد شود که پیش از آغاز بازسازی قابل تشخیص نبوده اند. موانعی که رفع و تعمیر آنها، مبالغ زیادی را به هزینه های پروژه اضافه خواهد کرد.

در بسیاری موارد پیش بینی و جلوگیری از این هزینه های اضافی در میانه پروژه، غیر ممکن است. بنابراین اگر امکان افزایش بودجه پروژه در میانه کار اصلاً وجود ندارد، شاید بازسازی تصمیم اشتباهی باشد. اگر نتیجه باکیفیت نهایی بازسازی برای ما مهم است، باید قبل از تصمیم گیری، این موضوع را بخوبی و با دقت بررسی کنیم.

بازسازی تصمیم اشتباهی است اگر نتوانیم برای آن مجوز بگیریم:

ممکن نبودن اخذ مجوز یا پروانه بازسازی دلیل کافی برای اشتباه بودن تصمیم به بازسازی است. بازسازی بدون مجوز دردسرهای بسیار زیادی دارد. دردسرهایی که هم هزینه و زمان پروژه را زیاد میکند و هم کیفیت بازسازی را بشدت کاهش میدهد.

با مطالعه و بررسی مقاله کاملی با نام “دردسرهای بازسازی بدون مجوز” که در بخش مقالات سایت آیریا منتشر شده است، میتوانیم علت این موضوع را بطور کامل متوجه شویم.

گاهی اوقات برخلاف توصیه های کارشناسان ما، مالکین و مراجعین اصرار دارند که بازسازی مورد نظر ایشان، نیاز به اخذ مجوز خاصی ندارد. بخصوص درمورد بازسازی خانه یا یک واحد آپارتمان از یک ساختمان.

اما در هر پروژه بازسازی، بسته به منطقه و محله ای که در آن قرار دارد، کاربری آن فضا و آیتمهای بازسازی پروژه، مشخص می کند که آیا بازسازی ساختمان مورد نظر نیاز به پروانه یا مجوز دارد یا خیر. و اگر نیاز به مجوز دارد، چه نوع پروانه یا مجوزی برای بازسازی نیاز است.

درمورد انواع مجوزهای بازسازی، شرایط و مدارک آنها، تعداد زیادی مقاله در سایت آیریا منتشر شده است. پیشنهاد میکنیم با ورود به بخش “مقالات” در منو سایت، مقالات مربوط به مجوز بازسازی را جستجو کرده و مطالعه بفرمایید.

همسایه های ناراضی می توانند باعث شوند بازسازی تصمیم اشتباهی باشد:

همسایه ها تا حد بسیار زیادی در روند پروژه های ساختمانی و بخصوص بازسازی و دکوراسیون داخلی مؤثر هستند. البته زمانی که ما در مورد بازسازی کل یک ساختمان صحبت می کنیم شدت همسایه ها بسیار کمتر خواهد بود. اما بازهم براساس تجربه، همسایه های مجاور ساختمانی که ما در آن کار می کنیم نیز می توانند روند اجرای پروژه را مختل نمایند.

این تأثیر درمورد بازسازی یک واحد از یک ساختمان یا مجتمع، چندین برابر است. یعنی وجود همسایه هایی که مخالف بازسازی مورد نظر ما در ساختمانشان هستند، میتواند مشکلات و موانع بسیار زیادی را برای پروژه ایجاد نماید.

بنابراین اگر در مورد پروژه بازسازی مورد نظر ما، چنین شرایط خاصی درمورد همسایه های ناراضی وجود دارد، باید با دقت تصمیم خود را بررسی نماییم. باید بدانیم که تا زمان حل و رفع نارضایتی این افراد بهتر است بازسازی مورد نظرمان را بعقب بندازیم. چراکه مشکلات ناشی از آن، میتواند باعث افزایش هزینه و زمان پروژه ما شود.

خطر ساختمانهای فرسوده مجاور ممکن است دلیل کافی برای اشتباه بودن تصمیم ما برای بازسازی باشد:

در شرایطی که ساختمان مجاور ساختمانی که قصد بازسازی آنرا داریم، بسیار فرسوده باشد و امکان دارد در آینده نزدیک اقدام به تخریب و نوسازی ساختمان انجام شود، بهتر است به نوع بازسازی که میخواهیم انجام دهیم توجه ویژه ای داشته باشیم.

در این شرایط، بازسازی بخشهایی از ساختمان که در پشت بام قرار دارند مانند روف گاردنها، بخشهای محوطه ساختمان و نمای ساختمان، می تواند در زمان تخریب و نوسازی ساختمان مجاور آسیب جدی ببیند. بنابراین در این شرایط احتمال دارد پس از بررسی، متوجه شویم در مورد این بخشها از ساختمان، بازسازی تصمیم اشتباهی است.

شرایط ساختمانهای مجاور باید بررسی شود

بازسازی تصمیم اشتباهی است اگر شرایط بازار نامناسب باشد:

در دوره هایی که بدلایل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و یا موارد دیگر، وضعیت بازار آشفته و غیر قابل اعتماد می باشد، ممکن تصمیم درست تر این باشد که بازسازی به زمان دیگری موکول شود.

در شرایطی که کافرمایان و مالکین به هر دلیلی اصرار به انجام بازسازی داشته باشند، باید در شرایطی این کار را انجام دهند که آمادگی طولانی شدن مدت زمان بازسازی مورد نظرشان را داشته باشند. و یا برای افزایش چند برابری هزینه های پروژه، پیشبینی های لازم را انجام داده باشند. در غیر اینصورت، انجام بازسازی تصمیم اشتباهی است.

چنین شرایط نا بسامانی در بازار مصالح و اجناس ساختمانی و بطور کلی در اقتصاد کشور ما بارها تجربه شده است. مشکلات و موانع بازسازی در زمان شیوع ویروس کرونا یا در زمان جهش ناگهانی قیمت ارزهای خارجی نمونه هایی از این شرایط نامناسب برای بازسازی هستند.

شرایط نامناسب محله یا منطقه نیز باعث میشود تصمیم به بازسازی اشتباه باشد:

بازسازی هر فضایی، با صرف هزینه زیاد برای رفع ایرادات، افزایش ارزش مالی و کیفیت کاربری آن فضا می باشد. بنابراین فقط در شرایطی باید بازسازی را انجام دهیم که این نتایج، پس از بازسازی بدست بیاید.

با این تعریف، اگر شرایط جانبی محل پروژه، آنقدر نامناسب باشد که با صرف هزینه زیاد و انجام بازسازی با کیفیت هم نتوان به نتیجه مورد نظر رسید، بنابراین انجام بازسازی تصمیم اشتباهی است.

به این ترتیب در این بخش، در کنار توجه به شرایط خود پروژه، باید به محله و منطقه ای که پروژه مورد نظر در آن قرار دارد نیز توجه شود. برای اینکه بفهمیم تصمیم ما برای بازسازی درست است یا نه، باید جواب سؤالات زیر را بدست بیاوریم:

  • اگر هدف ما بالابردن کیفیت کاربری فضای مورد نظر است، آیا کیفیت نهایی پس از بازسازی، از کیفیت منطقه ای که در آن قرار دارد بیشتر نمی شود؟ و این بی کیفیتی منطقه محل پروژه، باعث کاهش کیفیت کاربری خانه، ساختمان، ویلا یا فروشگاهی که بازسازی کرده ایم، نیست؟
  • اگر هدف افزایش ارزش مالی و قیمت محل پروژه است، آیا قیمت ساختمان و ملک در منطقه ای که این ساختمان در آن قرارداد، کشش چنین افزایش قیمتی را دارد؟ قیمت ملک در آن منطقه، باعث نخواهد شد تا افزایش قیمتی که ما انتظار آنرا داریم بدست نیاید؟
  • آیا صرف چنین هزینه ای برای بازسازی، اگر در منطقه یا محله دیگری برای فضای دیگری انجام شود، نتیجه بهتری برای نخواهد داشت؟ شاید بهتر باشد در منطقه مناسبتری این هزینه ها برای بازسازی صرف شود.

پاسخ این سؤالات نشان می دهد که آیا شرایط محله یا منطقه محل پروژه مورد نظر، یک مانع منطقی برای بازسازی و صرف هزینه برای آن می باشد یا خیر.

شرایط محله و منطقه محل پروژه در رابطه با تصمیم ما در مورد بازسازی مهم است

جمعبندی این مقاله:

در این مقاله در مورد موضوعاتی که میتواند مشخص کند که برای هر ساختمان، خانه، ویلا، فروشگاه یا هرفضای دیگری، بازسازی تصمیم اشتباهی است، صحبت کردیم. موضوعاتی که نتیجه تجربه بازسازی های باکیفیتی است که در شرایط نامناسبی انجام شده است و مالکین آنها از پول و زمانی که برای بازسازی صرف کرده اند اصلاً راضی نیستند.

اکنون پس از مطالعه این مقاله، میتوانیم شرایط پروژه بازسازی مورد نظر خودمان را با دقت کنترل کنیم. تا اگر هر یک از موضوعاتی که در این مقاله توضیح داده شد، در مورد پروژه ما صادق باشد، در مورد تصمیمان برای بازسازی، بیشتر فکر کنیم.

در نهایت اگر با بررسی همه موارد بیان شده در این مقاله بازهم تصمیم ما برای بازسازی بنظر منطقی باشد، به این معنی است که با انجام یک بازسازی استاندارد و با کیفیت، قطعاً از نتیجه کار و هزینه ای که پرداخت کرده ایم راضی خواهیم بود.

لطفاً نظرات یا تجربیات خود را در رابطه با اینکه شاید بازسازی تصمیم اشتباهی است، در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید:

اگر تجربه یا نظری در رابطه با موضوعاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد و تصمیمات اشتباه در مورد انجام بازسازی دارید، لطفاً آنرا در بخش دیدگاه های این مقاله ثبت نماید تا سایر کاربرانی که این مقاله را مطالعه می نمایند و قصد انجام بازسازی دارند بتوانند از آنها بهره ببرند.

همچنین درصورتی که پروژه بازسازی پیش روی دارید، پیشنهاد میکنیم قبل از تصمیم گیری نهایی، از مشاوره بازسازی رایگانی که کارشناسان با تجربه شرکت آیریا در اختیار شما قرار می دهند استفاده نمایید. در این جلسات مشاوره اطلاعات و تجربیات مفیدی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این اطلاعات و تجربیات کمک می کند تا تصمیمات دقیقتری در مورد بازسازی مورد نظرتان اتخاذ نمایید.

برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی، آنلاین یا حتی حضوری، میتوانید از طریق شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ یا شماره واتس اپ یا تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷ با همکاران ما در شرکت بازسازی ساختمان آیریا تماس گرفته و شرایط پروژه خود را اعلام نماید. در ادامه آن، راهنمایهای لازم توسط همکاران ما در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .