بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی باید کنترل شود

مقدمه مقاله:

مشخص است که بدون برنامه ریزی دقیق برای بازسازی مغازه یا فروشگاه، پول و زمان مالک هدر میرود. برای تهیه برنامه دقیق مورد نظر نیز، باید ابتدا تمام بخشهای فروشگاه مورد نظرمان از لحاظ نیاز به بازسازی کنترل شود. بهتر است این کنترل براساس یک لیست از بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی انجام شود تا هیچ بخشی از قلم نیافتد.

هدف از تهیه این مقاله نیز، ارائه چنین لیستی است. اصل تهیه یک لیست از شرایط بخشهای مختلف فروشگاهی که قرار است بازسازی شود، برای این است که در زمان برنامه ریزی برای بازسازی آن، هیچ بخشی فراموش نشده یا از قلم نیافتد.

اهمیت چنین کاری به این دلیل است که، در بسیاری از مواقع در میانه پروژه، آیتمهای جدیدی به مراحل بازسازی اضافه می شود. درحالی که میشد این آیتمها را از همان ابتدای کار مشخص کرده و در برنامه بازسازی در نظر گرفت. اینکار برنامه ریزی پروژه را بهم می زند.

چنین شرایطی به معنی دوباره کاری، آسیب رسیدن به بخشهای بازسازی شده و خارج شدن پروژه از برنامه زمانبندی آن است. مشخص است که نتیجه آن نیز هدر رفتن پول و زمان مالک یا کارفرمای پروژه است.

حساسیت این موضوع در مورد پروژه های بازسازی تجاری چند برابر است. چرا که این هدر رفتن پول مالک فقط به اضافه شدن هزینه بی مورد در پروژه مربوط نمی شود. بلکه هر روز تعطیل بودن اضافی یک فروشگاه یا مغازه بمنظور بازسازی، خود به تنهایی ضرر مالی بسیار زیاد برای درآمد و کسب و کار آن واحد تجاری است.

بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی باید کنترل شوند

هدف از مطالعه این مقاله:

همانطور که در بخش مقدمه گفته شد، اگر قصد بازسازی فروشگاه یا مغازه ای را داشته باشیم، باید برای آن برنامه ریزی انجام دهیم. برای برنامه ریزی اصولی هم نیاز به بررسی تمام بخشهای فروشگاه یا مغازه مورد نظرمان داریم.

مطالعه نکات و اصولی که در این مقاله در مورد بخشهای مختلف مغازه برای بازسازی بیان شده است، در زمان کنترل بخشهای مختلف پروژه، به ما کمک زیادی خواهد کرد.

در ادامه این مقاله، بخشهای مختلف هر فروشگاه یا مغازه ای را نام برده و بررسی میکنیم.

دکور داخلی یکی از بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی است:

یکی از اولین بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی که باید در نظر گرفته شود، دکور داخلی آن است. دکور داخلی بسته به نوع کسب و کار آن مغازه یا فروشگاه، شامل قفسه، مبلمان، المانهای دکوراتیو و آیتمهای دیگر می باشد.

باید توجه داشته باشیم که، تأثیر منفی اینکه کل فضای یک مغازه بازسازی شود، اما دکور آن کهنه و فرسوده باشد، بعد از چیدمان دکور کهنه داخل فضای مغازه، مشخص خواهد شد.

بنابراین در بازسازی هر فروشگاهی، توصیه می شود تا حد ممکن دکور داخلی آن فروشگاه نیز بازسازی یا تعویض شود.

آیا دکور داخلی مغازه جزء بخشهایی است که نیاز به بازسازی دارد؟
کف مغازه یا فروشگاه جزء بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی است که زود فرسوده می شود

تعویض یا بازسازی کف فضاهای تجاری پرتردد لازم است

کف فضاهای تجاری بعلت رفت و آمد زیاد با کفش، در معرض آسیب و فرسودگی بیشتری نسبت به سایر بخشها است. از طرف دیگر تأثیر بازسازی یا تعویض آن کیفیت مغازه یا فروشگاه را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

بازسازی کف کاملاً به جنس کف موجود و جنس نهایی که برای آن در نظر گرفته شده است، بستگی دارد. بطور مثال اگر کف فروشگاه سنگ باشد و همچنان نظر مالک حفظ سنگ در زمان بازسازی باشد، بهترین گزینه احتمالاً کفسابی سطح سنگ است.

کفسابی سنگ، یکسری از لکه ها و کهنه گی ظاهر سنگ را از بین خواهد برد. از طرف دیگر با اجرای رزین روی این سنگها پس از کفسابی، میتوان کیفیت ظاهر سنگ را نیز افزایش داد.

ویترین و ورودی مغازه یکی از اصلیترین بخشهای مغازه برای بازسازی است:

هر زمانی که صحبت از ایجاد تغییر در فرشگاهی باشد، اولین بخشی از فروشگاه که برای ایجاد تغییر به ذهن ما میرسد. ویترین آن است. تغییر ساده در ظاهر و دکور ویترین فروشگاه یا مغازه میتواند تنها با جابجایی یا تغییر اجناس داخل آن صورت گیرد.

اما برای تغییر اساسی و اجرای یک طرح خاص و جدید، احتمالاً نیاز خواهد بود تا ویترین و ورودی مغازه بطور کامل بازسازی شود.

از طرف دیگر بخشهای مختلف ویترین و ورودی مغازه ممکن است بدلیل قدیمی بودن آن، فرسوده شده باشد. بطور مثال شیشه های ویترینها بمرور زمان شفافیت خود را از دست می دهند. یا فریمهای دور تا دور ویترین بخصوص در بخش خارجی آن ممکن است بر اثر اینکه در معرض آب و هوا و تابش آفتاب قرار دارند نیاز به بازسازی یا حتی تعویض داشته باشند.

ورودی و ویترین مغازه احتمالاً در لیست بخشهای مختلف مغازه برای بازسازی قرار بگیرند
تعویض یا بازسازی تابلو باید در نظر گرفته شود

شرایط تابلو فروشگاه یا مغازه را نیز بررسی می کنیم:

در پروژه بازسازی هر فضای تجاری چه هدف از بازسازی، تغییر کسب و کار آن فروشگاه یا مغازه باشد و چه تغییر ظاهر کسب و کار قبلی، بازسازی تابلو یکی از اولین انتخابها از بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی است.

بازسازی و تعویض تابلو یک فروشگاه حتماً از بازسازی داخلی آن فروشگاه، تأثیر بیشتری دارد. چرا که اولین بخشی از فروشگاه که میتواند با کیفیت بودن اجناس داخل مغازه را به عابرین نمایش دهد، ظاهر بیرونی مغازه یا فروشگاه است. بخش اصلی ظاهر فروشگاه هم در کنار ویترین، تابلو آن است.

از طرف دیگر حتی اگر قصد تغییر کسب و کار فروشگاه را نداشته باشیم و حتی تغییر زیادی هم در مورد کسب و کار موجود فروشگاه مرو نظرمان نباشد، بازهم بدلیل آنکه تابلو فروشگاه در معرض سرما و گرمای شدید، تابش آفتاب، بارش و سایر عوامل خارجی است، بسرعت فرسوده می شود. بنابراین باید تابلو فروشگاه یا مغازه را نیز در لیست بخشهای مختلف مغازه برای بازسازی قرار دهیم.

پیاده رو مقابل مغازه نیز در لیست بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی قرار دارد:

با اینکه شهرداریها اجازه استفاده تجاری از فضای مقابل مغازه یا فروشگاه را نمی دهند، اما بازسازی پیاده رو و فضای مقابل مغازه، بعهده مالک ساختمان یا فروشگاه مجاور آن پیاده رو است. البته به شرطی که اولاً با هماهنگی شهرداری ناحیه باشد، ثانیاً در گذرهای اصلی شهر مانند خیابان ولیعصر (عج) یا خیابان انقلاب رعایت حساسیتهای مربوطه شده باشد.

در نهایت هر چقدر هم که فضای داخلی مغازه یا فروشگاه و بخش ویترین و تابلو آن، با کیفیت و زیبا بازسازی شده باشد، اگر پیاده رو مجاور فروشگاه شرایط بدی داشته باشد، ارزش بازسازی با کیفیت و زیبایی که برای فروشگاه انجام شده است را از بین میبرد.

بنابراین باید شرایط پیاده رو مجاور مغازه را بررسی کنیم تا اگر نیاز به بازسازی داشته باشد، آنرا در لیست بازسازی پروژه مورد نظرمان قرار دهیم.

انبار مغازه اهمیت زیادی دارد:

معمولاً شاهد هستیم که مالکین مغازه ها یا فروشگاه ها در زمان بازسازی، اهمیت زیادی به انبار محصولات خود نمی دهند. علت آنهم این است که انبار فروشگاه یا مغازه توسط مشتریها بازدید نمیشود بنابراین ظاهر آن اصلاً اهمیتی ندارد.

البته این موضوع در رابطه با ظاهر انبارها درست است. یعنی نیازی نیست بودجه بازسازی را صرف ظاهر انبار مغازه یا فروشگاه کنیم. اما در مورد کیفیت فضای انبار، این موضوع درست نیست.

منظور از کیفیت انبار، جنس دیوار ها، کف، روشنایی، تهویه، دسترسی و قفسه بندی آن است. فضایی که قرار است اجناس فروشگاه یا مغازه در آن نگهداری شود، باید کف، دیوار و سقف آن با هر ظاهری، از جنس باکیفیتی اجرا شده باشد.

بسیاری از مواقع انتخاب مالک برای کف و دیوار ، پوشش سیمانی است. در حالی که در مدت کوتاهی این پوشش از بین رفته تبدیل به گرد و خاک شده و انبار فروشگاه و مغازه را خراب می کند.

بهترین گزینه استفاده از سنگهای با مقاومت مناسب است. اصلاً نوع، رنگ و ظاهر سنگ مهم نیست. بنابراین میتوان به نزدیکتر بازار سنگ مراجعه نمود و ارزانترین سنگی که به متراژ مورد نیاز انبار ما وجود دارد را تهیه نماییم.

همچنین تهویه انبار هم بسیار اهمیت دارد. معمولاً انبارها در فضاهای بسته انتهای فروشگاه ها درنظر گرفته می شوند. نبود تهویه مناسب در چنین فضاهای بسته ای، باعث ایجاد رطوبت و بوی نامطبوع می شود. این رطوبت و بوی نامطبوع بر روی اکثر اجناس تأثیر بدی دارد و حتی ممکن است باعث خراب شدن آنها شود.

در نهایت در نظر گرفتن، تعویض یا اصلاح قفسه بندی و روشنایی مناسب در لیست بخشهای مختلف مغازه برای بازسازی، باعث می شود کارایی و کیفیت انبارداری در آن کسب و کار افزایش یابد.

آبدارخانه و سرویس بهداشتی باید بازسازی شود

آبدارخانه و سرویس بهداشتی حتماً بازسازی شود:

در فضاهای تجاری معمولاً به نظافت آبدارخانه و سرویس بهداشتی توجه زیادی نمی شود. درحالی که نظافت این فضاها اهمیت بسیار زیادی در سلامت کارکنان فروشگاه یا مغازه دارد.

یه این ترتیب اگر فرصتی برای بازسازی سرویس بهداشتی و آبدارخانه مغازه یا فروشگاهی که چندین سال از ساخت یا تعمیرات آن میگذرد، پیش آمد، اضافه کردن بازسازی سرویس بهداشتی و آبدارخانه به بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی، یک تصمیم کاملاً درست خواهد بود.

در مورد فروشگاه های بزرگ که برای مراجعین و مشتریها نیز دسترسی به سرویس بهداشتی و استفاده از آن ممکن است، اهمیت بازسازی سرویسها چند برابر است. چرا که ظاهر سرویس بهداشتی ها بخشی از ظاهر فروشگاه است که بر روی مشتریها و مراجعین تأثیر گذار است.

تأسیسات نیز جزو بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی هستند:

متأسفانه اکثر حوادثی که در فروشگاه ها یا مغازه های نسبتاً قدیمی رخ می دهد، بدلیل فرسودگی تأسیسات آنها می باشد. بارها شاهد آتش سوزی در فضاهای تجاری بدلیل فرسوده بودن یا نامناسب بودن سیستم برقکشی بوده ایم. همچنین نشتی لوله های آب و فاضلاب قدیمی نیز بارها به اجناس فروشگاه ها آسیب رسانده و حتی تا مدتی باعث تعطیلی کسب و کار آنها شده است.

بخاطر چنین اتفاقاتی، کنترل وضعیت تأسیسات در بخشهای مختلف مغازه یا فروشگاه برای بازسازی، اهمیت بسیار بالایی دارد. فقط در صورتی باید تأسسیاتی مانند آب و فاضلاب و برق را از لیست بازسازی مغازه یا فروشگاه مورد نظر خارج کرد که از کیفیت و سلامت آنها مطمئن باشیم.

بازسازی یا تعویض تأسیسات سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع نیز اگر اهمیتی بیش از بازسازی ظاهر فروشگاه نداشته باشد، قطعاً اهمیتی کمتر از آن ندارد. فضای داخل فروشگاه یا مغازه علاوه بر اینکه باید ظاهر مشتری پسندی داشته باشد، باید هوای مطبوع با دمای مناسبی هم داشته باشد.

مشتریها و مراجعین در داخل مغازه یا فروشگاهی که هوای نا مطبوع و گرم یا سردی داشته باشد، نمی مانند و آنرا ترک می کنند. و احتمالاً اکثر آنها دفعات بعدی به آن فروشگاه مراجعه نکنند.

تأسیسات هم از بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی هستند
تجهیزات امنتی جزء بخشهای مختلف مغازه برای بازسازی هستند

بازسازی بخشهای امنیتی مغازه مانند کرکره، دوربین، گیت ورودی و دزدگیر:

امنیت فضاهای تجاری بدلیل رفت و آمد مراجعین زیاد و ناشناس و همچنین گران قیمت بودن اجناس موجود در آنها، بسیار اهمیت دارد. بنابراین کیفیت آیتمهای مختلف یک فروشگاه یا مغازه نیز باید بعنوان جزئی از بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی کنترل شود.

بازسازی یا تعویض کرکره ها، دوربینهای مدار بسته داخل و خارج فروشگاه، گاوصندوق با کیفیت، گیتهای کنترل ورودی و دزدگیر مناسب، هر یک به تنهایی یکی از اصلی ترین آیتمهایی است که میتواند امنیت فروشگاه مورد نظر ما را تأمین نماید. بنابراین بهترین زمان برای بازسازی یا تعویض تمام این آیتمهای امنیتی در زمان بازسازی مغازه یا فروشگاه است.

نیاز به طراحی بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی:

یکی از نکاتی که در زمان کنترل بخشهای مختلف مغازه برای بازسازی باید به آن توجه شود، این است که آیا بخشی وجود دارد که نیاز به طراحی داشته باشد. یعنی آیا تابلو، ویترین و دکوراسیون داخلی فروشگاه نیاز به طراحی دارد یا نه.

از آنجایی که هدف از بازسازی، افزایش کیفیت ظاهر و کارایی فروشگاه یا مغازه مورد نظر است، انجام بازسازی براساس طراحی که توسط متخصصین آن انجام شده است، باعث می شود نتیجه بازسازی بسیار با کیفیت تر و ایده آل تر باشد.

یه این ترتیب اگر قصد بازسازی کامل مغازه یا فروشگاهی را داریم، بهتر است که قبل از شروع بازسازی، از یک فرد یا مجموعه متخصص بخواهیم تا با حضور در محل پروژه و برداشت ابعاد و پلان معماری فضا با روشهای دقیقی مانند روش مثلث بندی، طرح های پیشنهادی خود را برای فضای موجود آماده کرده و ارائه نمایند.

براساس تجربه، حتماً مالکین مغازه و فروشگاه، با مشاهده طرح های ارائه شده، تفاوت بازسازی معمولی با بازسازی براساس طراحی حرفه ای تجاری را متوجه خواهند شد. در این شرایط اگر بودجه پروژه اجازه دهد، حداقل برای بخشهای مهمی از فروشگاه، بازسازی براساس طرح های ارائه شده انجام خواهد شد.

آیا بازسازی تجاری مورد نظر نیاز به طراحی هم دارد؟

جمعبندی این مقاله:

در این مقاله در مورد هر یک از بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی، توضیحات مختصری ارائه شد. اکنون پس از بررسی و مطالعه این توضیحات، میتوانیم تمام بخشهای فروشگاه یا مغازه ای که قصد بازسازی آنرا داریم را با دقت بررسی نماییم تا اگر شرایط مناسبی ندارند، آنها را در لیست بازسازی پروژه مورد نظرمان قرار دهیم.

در انتها نیز با در اختیار داشتن این لیست میتوانیم تصمیمات درستی در مورد پروژه مورد نظرمان بگیریم. پس از آن براساس تصمیمگیریهای نهایی، برنامه ریزی دقیقی انجام داده و با آمادگی کامل، پروژه بازسازی تجاری مورد نظرمان را شروع کنیم.

با طی این مراحل، می توانیم مطمئن باشیم که بازسازی که برای مغازه یا فروشگاه مورد نظرمان انجام خواهیم داد، با کیفیت مورد انتظار ما انجام خواهد شد. همچنین در این شرایط، تا حد بسیار زیادی مانع هزینه های اضافی، هدر رفتن بودجه و تأخیر در پایان پروژه بازسازی مورد نظرمان شده ایم.

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در رابطه با بخشهای مختلف فروشگاه برای بازسازی ثبت نمایید:

اگر تجربه ای از بازسازی فضاهای تجاری مانند فروشگاه یا مغازه دارید، پیشنهاد میکنیم آنرا در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا سایر کاربرانی که این مطلب را مطالعه می کنند بتوانند از آن بهره ببرند.

همچنین اگر نظری در رابطه با مطالب بیان شده در این مقاله دارید، لطفاً آنرا در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا بتوانیم براساس نظر شما، کیفیت مقالات و مطالب ارائه شده در سایت آیریا را افزایش دهیم.

در نهایت هم اگر قصد بازسازی فروشگاه یا مغازه خود را دارید، پیشنهاد میکنیم قبل از تصمیم گیری نهایی، از مشاوره بازسازی رایگانی که کارشناسان متخصص و با تجربه شرکت بازسازی آیریا در اختیار شما قرار می دهند، استفاده نمایید.

در این جلسات مشاوره رایگانی که بصورت تلفنی، آنلاین یا حتی حضوری در اختیار شما قرار می گرید، نکات و تجربیات مهمی در ارتباط با پروژه بازسازی مورد نظر شما، در اختیارتان قرار خواهند گرفت. این نکات و تجربیات کمک میکند تا تصمیمات دقیقتری در رابطه با بازسازی مورد نظرتان اتخاذ نمایید و درنهایت بازسازی با کیفیتی داشته باشید.

برای دریافت مشاوره رایگان، میتوانید از طریق شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ یا شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷، با همکاران ما در شرکت آیریا تماس گرفته و مشخصات پروژه خود را اعلام نمایید. تمام راهنماییهای مورد نیاز بعدی را همکاران ما در اختیار شما قرار خواهند داد.

موفق باشید …

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .