خانه ای که نباید بازسازی میشد!!!

یک مثال واقعی از آپارتمان مسکونی در خیابان مطهری تهران که نباید بازسازی میشد

مقدمه:

گاهی اوقات هرچقدر هم به مالکین پروژه ها و مراجعین شرکت آیریا، اصرار کنیم که بازسازی خانه یا آپارتمان آنها تصمیم اشتباهی است، بازهم به راهنمایی ما توجه نمی کنند. بارها اتفاق افتاده است که بعد از اینکه مجموعه ما بازسازی پروژه آنها را رد کرده است، برخلاف نظر کارشناسان ما اقدام به بازسازی نموده اند و درنهایت متأسفانه پس از پایان بازسازی متوجه شده اند که خانه یا ساختمانشان اصلاً نباید بازسازی میشد.

در اینجا یک مثال کاملاً واقعی در مورد یکی از مواردی که کارفرما برخلاف نظر کارشناسی مجموعه ما اقدام به بازسازی آپارتمان خود نمود را بیان می کنیم. این پروژه یک واحد آپارتمان ۴ طبقه در خیابان مطهری تهران بوده است که در سال ۱۳۹۶ به مجموعه ما پیشنهاد شده بود. متأسفانه در نهایت کارفرمای این پروژه بطور کامل از تصمیم خود برای بازسازی و هزینه مبلغ بسیار زیادی که پرداخته بود، ناراضی و پشیمان بوده است.

در ادامه روند انجام این پروژه و اتفاقاتی که ما را در جریان آن قرار داده اند، میپردازیم.

هدف از مطالعه این مقاله:

با مطالعه این مقاله بعنوان یک مثال واقعی از پروژه بازسازی که نباید از ابتدا انجام میشد، متوجه خواهیم شد که به نظر کارشناسان بازسازی بیشتر اعتماد کنیم. اگر شخص با تجربه و متخصصی به ما پیشنهاد کند که نباید بازسازی خانه یا آپارتمانمان را انجام دهیم، باید نظرات و دلایل ایشان را با دقت بررسی نماییم. به این ترتیب پس از بازسازی ساختمان مانند کارفرمای پروژه ای که در ادامه آنرا برای شما توضیح خواهیم داد، از هزینه، وقت و انرژی که برای بازسازی خانه خود صرف کرده ایم پشیمان نمی شوید.

مراجعه مالک به شرکت آیریا و پیشنهاد اجرای پروژه ای که نباید بازسازی میشد!

در سال ۹۶، یک خانواده برای مشاوره در مورد بازسازی خانه ۹۵ مترمربعی خود که به تازگی خریداری نموده بودند، در یک آپارتمان ۴ طبقه واقع در خیابان مطهری تهران، به کارشناسان ما مراجعه نمودند. ابتدا صحبتها و مشاوره اولیه به ایشان ارائه شد. سپس، کارشناسان ما برای برداشت اطلاعات مورد نیاز بمنظور برآورد هزینه بازسازی خانه مورد نظر و مدت زمان بازسازی، به آدرس مورد نظر رفته و محل پروژه را بررسی نمودند.

بررسی اولیه کارشناسان ما از آن ساختمان و واحد آپارتمان و نظر کارشناسی ایشان:

ابتدا بررسی های اولیه از وضعیت مشاعات ساختمان، سیستم تأسیسات و وضعیت عمومی آپارتمان انجام شد. در نهایت نظر کارشناسان ما این بود که هزینه نمودن برای تعمیرات اساسی در چنین ساختمانی تنها برای یک واحد از آن ساختمان، منطقی و به صلاح کارفرما نیست. زیرا این هزینه ها برای بازسازی قرار است با هدف افزایش کیفیت آن واحد آپارتمانی انجام شود. اما با بازسازی آن یک واحد آپارتمان این نتیجه بدست نمی آید.

درمورد این پروژه، براساس پیش بینی کارشناسان شرکت آیریا، بازسازی کلی تصمیم درستی نبوده و در نهایت نتیجه مطلوبی برای مالک آپارتمان نخواهد داشت. هرچقدر هم که بازسازی با کیفیت انجام شود و هزینه زیادی هم برای آن پرداخت شود، بازهم نتیجه موردنظر مالک بدست نخواهد آمد.

دلیل آن نیز این است که تنها قرار بوده است تا بر روی یک واحد از کل ساختمان بازسازی انجام شود. درحالی که کل ساختمان، بطور کامل نیاز به تعمیرات اساسی داشته است.

تنها زمانی می توانستیم از نتیجه نهایی مطلوب بازسازی آن آپارتمان مطمئن باشیم که بازسازی آن یک واحد، بخشی از بازسازی کل ساختمان باشد. یعنی کل ساختمان یا لااقل قسمتهای مشترک و مشائات ساختمان همراه با آن واحد آپارتمان، بازسازی شود.

بررسی اولیه کارشناسان ما از آن ساختمان و واحد آپارتمان و نظر کارشناسی ایشان

دلایل کارشناسان ما درباره اینکه چرا این آپارتمان نباید بازسازی میشد.

 • ترکهای مورب در میان دهنه های ستونها که نشانه نشست پی ساختمان در طولانی مدت است. که علت آن احتمالاً منفرد و غیر استاندارد بودن پیهای پای ستونهای ساختمان بوده است. یعنی احتمالاً پی های پای ستونهای ساختمان، بهم اتصال نداشته اند.
 • سیستم منسوخ شده تیرهای خرجینی. به معنی ناپایداری و مقاومت کم ساختمان در برابر زلزله.
 • لکه های زرد در سقف و دیوارهایی که مرطوب بودند. که نشان دهنده نشتی و پوسیدگی تأسیسات کل ساختمان و واحدهای همسایه بوده است. بخصوص همسایه طبقه بالا.
 • پوسیدگی لوله های ساختمان که در مشاعات ساختمان نیز قابل رویت بوده است.
 • نشانه هایی از نشست کف پارکینگ بدلیل ریزش چاه قبلی ساختمان. و روند نشست خاک در زیر ساختمان در کنار چاه جدید که ادامه دار خواهد بود.
 • سیستم موتورخانه قدیمی که بمرور در آینده نزدیک به دفعات نیاز به تعمیرات صرف هزینه خواهد داشت.
 • ساختمان ۵۰ سال ساخت و آماده تخریب و نوسازی بوده و عمر مفید آن به پایان رسیده بوده است. بنابراین، بازسازی بخشی از آن، تصمیم اشتباهی بوده است.

پیشنهاد ما به مالک این آپارتمان:

پیشنهاد اول کارشناسان ما به مالکین این واحد آپارتمان این بود که، بجای هزینه کردن برای بازسازی کامل این واحد آپارتمان که نباید بازسازی میشد، آن را بفروشند. با اینکه به تازگی آنرا خریداری کرده بوده اند. سپس با مبلغ فروش این خانه بعلاوه مبلغی که تصمیم داشتند صرف بازسازی آن نمایند، آپارتمان نوسازتر و بدون نیاز به بازسازی خریداری نمایند. یا اگر تمایل به بازسازی خانه با سلیقه خود دارند، آپارتمانی را در ساختمانی خریداری نمایند که انجام بازسازی آن، منطقی و بصرفه باشد.

پیشنهاد دوم ما به مالک این بوده است که، بجای بازسازی کامل و پرهزینه، یکسری تعمیرات و بازسازیهای ساده در این آپارتمان انجام دهند. و هزینه زیادی برای بازسازی آن نپردازند. تعمیرات و بازسازی ساده مانند بازسازی سرویسها، تعویض کابینتها و رنگ آمیزی خانه که بخشهای مهمی از مراحل بازسازی کامل آپارتمان هستند.

به این ترتیب پس از این بازسازی ساده، یا خودشان در این واحد ساکن شوند و یا درصورتی که بازهم انتظارات آنها برآورده نشده باشد، این واحد را اجاره داده و خود در واحد آپارتمان بهتری ساکن شوند.

اما در هرصورت مجموعه ما اجرای بازسازی این پروژه را قبول نکرد. چرا که هیچ مجموعه متخصص و متعهدی، تنها برای رسیدن به سود پروژه، برخلاف منفعت کارفرما، انجام چنین پروژه ای را قبول نمیکند. اینکار تنها از اشخاص و شرکتهای بی تجربه و غیر متخصصی بر می آید که رضایت نهایی و صرفه اقتصادی مشتریان آنها برایشان اهمیتی نداشته باشد.

پیشنهاد ما به مالک این آپارتمان

تماس دوباره مالک این آپارتمان با مجموعه ما پس از گذشت چند هفته:

پس از پایان مشاوره و رد این پروژه از جانب ما و گذشت چند هفته، مالک این آپارتمان با مجموعه ما تماس گرفتند. در نتیجه این تماس، متوجه شدیم که برخلاف راهنمایی کارشناسان ما، مالک خانه، بازسازی خانه خود را به مجموعه غیر متخصص و کم تجربه نچندان مناسبی، سپرده بوده است. هدف از تماس با کارشناسان ما، دریافت مشاوره درمورد مشکلی بوده است که در زمان بازسازی برای خانه ایشان، پیش آمده است. متأسفانه با توجه به کیفیت کار پیمانکاری که برای ایشان بازسازی را انجام می داده است، اعتماد خود را به این پیمانکار از دست داده بودند.

در نهایت، کارشناسان ما راهنمایی و مشاوره ای که مورد نیاز مالک بوده است به ایشان ارائه دادند. همچنین با توجه به اینکه در میانه بازسازی خانه قرار داشتند، به ایشان پیشنهاد شد تا با صرف کمترین هزینه ممکن کار بازسازی را با همان پیمانکار اولیه به پایان برسانند. چرا که تعویض پیمانکار در میانه بازسازی معمولاً تصمیم اشتباهی برای کارفرما است.

پس از گذشت حدود ۴ ماه، بار دیگر مالک برای دریافت مشاوره با مجموعه ما تماس گرفتند. طی تماس تلفنی ایشان، متوجه شدیم که مدت بازسازی بیش از ۴ ماه طول کشیده است.

درخواست مالک این آپارتمان، بازدید و بررسی دوباره کارشناسان ما از محل آپارتمان ایشان بود. هدف از بازدید دوباره نیز ارائه مشاوره و راهنمایی برای رفع ضعفها و مشکلات باقیمانده از بازسازی نامناسب و غیر اصولی خانه ایشان بود. تا درصورت امکان، این رفع ایرادها بوسیله تیم اجرایی شرکت آیریا انجام شود.

به این ترتیب، کارشناسان ما بار دیگر به محل واحد مسکونی مورد نظر مراجعه کرده تا بنا به درخواست کارفرما نظر کارشناسی خود را اعلام نمایند.

نتیجه بازدید و بررسی آپارتمان بازسازی شده ای که نباید بازسازی میشد:

پس از بررسی آپارتمان بازسازی شده، متأسفانه مشخص شد که بازسازی انجام شده، بسیار نامناسب بوده است. اجرای کناف سقف، کاشی کاری و بازسازی سرویسها، کابینتها و بازسازی آشپزخانه، سرامیک کاری کف و متأسفانه اکثر بخشهای آپارتمان ایرادات بسیار زیادی داشته است. حتی نصب درب ضد سرقت واحد نیز، دارای ایرادات بسیار زیادی بوده است.

همچنین براساس وضعیت موجود، مشخص بوده است که پس از انجام بازسازی، بارها تلاش شده تا برخی ایرادات برطرف شود. اما در بیشتر موارد، این ایرادات یا برطرف نشده است یا حتی بدتر شده است.

براساس نظر کارشناس شرکت آیریا ، تنها بخشی از کار که با کیفیت مطلوب انجام شده بود ، نقاشی واحد بوده است. به این ترتیب حدس ما این بوده است که، تخصص پیمانکاری که بازسازی را انجام داده است دراصل نقاشی ساختمان بوده است. متأسفاه گاهی اوقات این اتفاق در پروژه های بازسازی حتی دکوراسیون داخلی نیز می افتد. اینکه افرادی با تجربه و تخصص زیاد در یک بخش از کار ساختمانی، مدیریت و اجرای پروژه های کامل بازسازی و دکوراسیون داخلی را قبول می کنند. که خب نتیجه آن نیز معمولاً یک چیز است، نارضایتی مالکین.

نتیجه بازدید و بررسی آپارتمان بازسازی شده ای که نباید بازسازی میشد

هزینه ۱۲۰ میلیون تومانی در سال ۱۳۹۶ برای بازسازی آپارتمانی که اصلاً نباید بازسازی میشد!!!!!

براساس اطلاعاتی که از مالک این واحد آپارتمانی گرفته شد، هزینه بازسازی خانه ایشان، در سال ۱۳۹۶، درحدود ۱۲۰ میلیون تومان بوده است. که البته در حدود ۱۰۰ میلیون تومان آن به پیمانکار پرداخت شده بود و مابقی خرج هزینه های جانبی شده بوده است.

هزینه ای که برای بازسازی این آپارتمان صرف شده است، خیلی بیش تر از مقداری که واقعاً نیاز به هزینه داشته نبوده است. بلکه مشکل پرداخت چنین هزینه ای، دو موضوع می باشد:

 • اول اینکه، این هزینه باید برای یک بازسازی کامل بدون ایراد و نقص پرداخت شود.
 • دوم اینکه، ۱۲۰ میلیون تومان صرف بازسازی خانه ای که اصلاً نباید بازسازی میشد، شده است.

در نهایت، هزینه کردن برای هر موضوعی اگر نتیجه مطلوبی نداشته باشد، هدر دادن، پول، زمان و انرژی است. حتی اگر این هزینه کم باشد.

بنابراین باید در زمان تصمیم گیری در رابطه با بازسازی، انتخابهای درستی انجام دهیم تا هزینه ای که انجام می دهیم، هدر نرود. مهمترین و اصلی ترین راه برای رسیدن به تصمیمات درست نیز، دریافت مشاوره بازسازی کامل و درست است.

هزینه 120 میلیون تومانی در سال 1396 برای بازسازی آپارتمانی که اصلاً نباید بازسازی میشد!!!!!

پیشنهاد آخر ما به مالک این آپارتمان:

بازهم براساس تجربه خودمان، به مالک پیشنهاد دادیم تا برای اصلاح ایرادات اقدامی انجام ندهد. زیرا تنها راه برطرف کردن تمام ایرادات این بود که، هر قسمت بطور کامل از ابتدا بازسازی شود. براساس تجربه، گاهی اوقات تلاش برای رفع یک ایراد در بازسازی، تنها باعث خرابتر شدن و شدیدتر شدن آن ایراد می شود.

در انتها براساس وضعیت موجود و نظر کارشناسی شرکت ما، مالکین تصمیم گرفتند تا واحد بازسازی شده را به همان شکل موجود اجاره دهند. خود نیز در یک واحد آپارتمان دیگر بعنوان مستأجر ساکن شوند. تا به این ترتیب، در موقعیت مناسب، این واحد آپارتمان خود را فروخته و یک واحد آپارتمان دیگر با شرایط بهتر خریداری نمایند.

تجربه و نکات مهمی که در مورد این پروژه بدست آوردیم:

 • تمام خانه ها و واحدهای مسکونی و بطور کلی تمام فضاها، ارزش بازسازی کامل ندارند. پرداخت هزینه بسیار زیاد نیز در بسیاری از مواقع کارساز نیست. مانند این پروژه، نباید ۱۲۰ میلیون تومان هزینه کنیم و در انتها بازهم کیفیت کار بخاطر پیمانکار نامناسب، راضی کننده و مناسب نباشد.

حتی اگر پیمانکار مناسبی نیز این پروژه بازسازی را انجام میداد و حتی با هزینه کمتر، بازهم در انتها، مالک این خانه، از نتیجه بازسازی، بطور کامل راضی نمیبود. زیرا خانه بازسازی شده ایشان در یک ساختمان با مشکلات بسیار زیاد قرار داشته است که تنها گزینه های مناسب برای آن، تخریب و نوسازی یا بازسازی کل ساختمان می توانست باشد.

 • حتماً پیش از تصمیم به بازسازی خانه یاهر فضایی باید با افراد یا شرکتهای باتجربه که واقعیتهای پروژه ما را به ما میگویند مشورت کنیم. و حتماً با بیش از یک فرد یا شرکت متخصص بازسازی مشاوره داشته باشیم. بعد از دریافت مشاوره بازسازی میتوانیم تصمیم نهایی خود را بدرستی اتخاذ نماییم.

همچنین توجه داشته باشیم که هر کدام از این افراد و یا شرکتها، ممکن است بخاطر دست یابی به سود پروژه، به شما نگویند که بازسازی خانه شما تصمیم درستی نیست.

 • چنانچه کسی قصد داشته باشیم خانه ای بخریم با این شرایط که بعد از خرید بازسازی کنیم، باید با چند متخصص مشورت کنیم. مشورت در مورد اینکه بازسازی این واحد منطقی و اصولی است یا خیر. درغیر اینصورت ممکن است به اشتباه خانه ای را خریداری نماییم که بازسازی آن و هزینه کردن بازسازی آن تصمیم اشتباهی باشد. دقیقاً مانند پروژه خیابان مطهری که اصلاً نباید بازسازی میشد.

راه حل اینکه ما این اشتباه را نکنیم چیست؟

باید حتماً از بیش از یک فرد یا شرکت متخصص بازسازی مشاوره رایگان دریافت نماییم و بعد تصمیم بگیریم. اولین قدم در هر پروژه ساختمانی، مشورت با افراد و یا تیمهای با تجربه و از همه مهمتر منصف در مورد پروژه مورد نظرمان است. شاید اگر با یک فرد یا شرکت دکوراسیون داخلی و بازسازی در مورد پروژه خود مشورت کنیم، به این نتیجه برسیم که اصلاً نباید خانه خود را بازسازی کنیم .

در نهایت، پیشنهاد میکنیم اگر تصمیم به بازسازی اصولی ساختمان یا خانه یا فروشگاه یا هر محل دیگری را دارید، قبل از تصمیم گیری، با کارشناسان ما در شرکت آیریا تماس گرفته و از مشاوره کاملاً رایگانی که در اختیار شما قرار داده می شود، استفاده نمایید.

راه حل اینکه ما این اشتباه را نکنیم چیست؟

جمع بندی این مقاله:

در این مقاله یک مثال واقعی از آپارتمانی که نباید بازسازی میشد را بطور کامل توضیح دادیم. در مورد پیشنهادهای کارشناسانمان به مالک آن صحبت کردیم. دلایل مخالفت کارشناسان شرکت آیریا را با بازسازی توضیح دادیم. در نهایت هم نتیجه بازسازی این آپارتمان را بیان کردیم.

اکنون دیگر توضیح بیشتری برای اینکه بگوییم چرا گاهی اوقات تصمیم به بازسازی ساختمان، اشتباه است، نیاز نیست. حال می دانیم که اجرای پروژه هایی که نتیجه آنها نمیتواند رضایت بخش باشد را، افراد یا شرکت های متخصص قبول نمیکنند. بنابراین قبول کردن پروژه بازسازی ما از سمت یک پیمانکار، دلیل بر درست بودن تصمیم ما درمورد انجام بازسازی نیست.

در نهایت هم توصیه کردیم که برای جلوگیری از چنین اشتباهاتی در تصمیم گیری، حتماً پیش از تصمیم گیری نهایی، با بیش از یک یا فرد متخصص صحبت کرده و نظرات ایشان را دریافت نماییم.

لطفا نظر خود را در مورد این مقاله در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. لطفاً نظر خود را در مورد شیوه بیان مطالب و مثالی که در رابطه با خانه ای که نباید بازسازی میشد گفتیم را براساس تجربه یا دانش فنی خود، در بخش دیدگاه­ها ثبت نمایید. به این ترتیب بر اساس نظر شما می توانیم اصلاحات لازم را در مقاله لحاظ نماییم تا یک مقاله کاربردی و مفید برای افرادی که می­توانند از آن بهره ببرند فراهم نماییم.

اگر سؤال و نکته ای درمورد بازسازی خانه دارید، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا همه کسانی که این مقاله را بررسی نموده اند امکان ابراز نظر و یا پاسخگویی به آنرا داشته باشند و کارشناسان شرکت بازسازی ساختمان آیریا نیز در اولین فرصت نظر خود را در مورد دیدگاه شما بیان خواهند نمود.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *