مشاوره بازسازی کامل و تخصصی مورد نظرمان را چطور دریافت کنیم؟

مقدمه:

برای هر نوع پروژه بازسازی، قرار است چند ده یا چند صد و یا حتی چند میلیارد تومان پول هزینه کنیم. قرار است برای انجام بازسازی برای چندین هفته یا چندین ماه، زمان و انرژی خودمان را صرف نظارت، کنترل و بررسی بازسازی کنیم. پس با اینهمه هزینه مالی و زمانی، اصلاً نباید اجازه اشتباه به خودمان بدهیم. مهمترین و اصلی ترین راه برای جلوگیری از تصمیم اشتباه در بازسازی مورد نظرمان، دریافت مشاوره بازسازی از افراد متخصص در مورد پروژه مورد نظرمان است.

دریافت مشاوره یکی از مهمترین کارهایی است که قبل از شروع بازسازی باید انجام شود.

در این مقاله میخواهیم درمورد دریافت مشاوره اولیه رایگانی که افراد یا شرکتهای متخصص در اختیار ما قرار می دهند صحبت کنیم. اینکه چطور افراد مناسب را برای دریافت مشاوره انتخاب کنیم. باید بدانیم که قرار است برای ارائه مشاوره به ما، چه بررسی هایی را انجام شود. چه سؤالاتی را بپرسیم و چه اطلاعاتی را از آنها دریافت کنیم. چطور آنها را بررسی کنیم و متوجه شویم که کدام یک برای اجرای پروژه بازسازی ما مناسب هستند.

هدف از مطالعه این مقاله:

در این مقاله، چندین نکته مهم درمورد دریافت خدمات مشاوره بازسازی را بیان می کنیم. اگر قصد بازسازی ساختمان یا هر مکان دیگری را داشته باشیم، رعایت و استفاده از این نکته ها در زمان دریافت مشاوره، به ما کمک می کند تا بهترین نتیجه ممکن را از مشاوره هایی که برای بازسازی مورد نظرمان دریافت کرده ایم، بدست آوریم.

در این مطلب توضیح خواهیم داد که چطور در زمان مشاوره می توانیم درست بودن اطلاعاتی که پیش از جلسات مشاوره بدست آورده ایم را کنترل نماییم. اطلاعاتی مانند حدود هزینه یا مدت پروژه که با بررسی متوسط مدت زمان بازسازی یا هزینه پروژه های مشابه دیگر بدست آورده ایم.

هر چقدر قویتر و کامل تر پروژه خود و پیمانکار بازسازی مورد نظرمان را در زمان مشاوره بررسی نماییم، تصمیمات درست تری برای بازسازی موردنظرمان خواهیم گرفت.

حتماً با بیش از یک فرد یا شرکت متخصص بازسازی مشورت کنیم

باید یک موضوع مهم که همیشه بر روی آن تأکید می کنیم را در اینجا دوباره یاد آوری کنیم. حتماً پیش از تصمیم گیری نهایی، با بیش از یک فرد یا شرکت متخصص بازسازی مشورت نماییم. نظر کارشناسی یک نفر حتی فرد بسیار قابل اعتماد ما، نمی تواند کافی باشد. ممکن است موضوعی را که افراد حتی مورد اعتماد ما در مورد پروژه بازسازی ما متوجه نشده اند، یک فرد یا کارشناسان یک شرکت دیگر متوجه شوند.

از همه مهمتر اینکه، باید در مورد درستی یا نادرستی نظر کارشناس یا متخصص در زمان مشاوره بازسازی تصمیم بگیریم. وقتی ما خودمان تخصص کافی در بازسازی را نداریم، تنها راه ما مقایسه نظر چندین متخصص مختلف است. به این ترتیب با بررسی نظرات مختلف میتوانیم نظر دقیقتر و قابل اعتمادتر را انتخاب کنیم.

حتماً با بیش از یک فرد یا شرکت متخصص مشورت کنیم

از آن گذشته، متأسفانه، گاهی اوقات برخی افراد سودجو، از عدم آگاهی فنی مالکان یا کارفرمایان پروژه های بازسازی، سوء استفاده می کنند. آنها را ترغیب به انجام کارهایی در مورد بازسازی مورد نظرشان می کنند که به نفعشان نیست. و تنها، سود مالی بیشتری برای این افراد سودجو خواهد داشت. بطور مثال ممکن است در بخشهایی که نیازی به بازسازی نیست، مالک یا کارفرما را ترغیب به بازسازی و پرداخت هزینه نمایند.

یا حتی ممکن است ابتدا مبلغ بازسازی را بسیار کم اعلام کنند. با عنوان بازسازی ارزان. تا مالک برای انجام بازسازی رضایت دهد. سپس در میانه بازسازی، همراه با دلایل متفاوتی، اعلام کنند که هزینه، بیشتر از مبلغ اولیه است و مالک باید آنرا پرداخت کند. تا پروژه بازسازی او کامل شود. در چنین شرایطی کارفرما و مالک، کاری بجز پرداخت مبلغ بیشتر نمی توانند انجام دهند. درغیر اینصورت بازسازی خانه، ساختمان یا هر مکان دیگری که در اختیار آنها است، کامل نخواهد شد.

از چه کسانی مشاوره بازسازی دریافت کنیم؟

برای دریافت مشاوره، باید سراغ افرادی برویم که حداقل ظاهر مناسب یک فرد یا شرکت بازسازی قابل اعتماد را داشته باشند. ممکن است آشنایان یا دوستان ما این افراد را به ما معرفی کنند. ممکن است یکی از همان دوستان و آشنایان ما متخصص بازسازی باشد. دریافت مشاوره از تمام این افراد انتخاب درستی است. چراکه در هر صورت، میدانیم که این افراد تجربه و تخصص بازسازی دارند.

اما درصورتی که هیچ یک از شرایط بالا را نداشته باشیم باید بدنبال افراد متخصص بگردیم. استفاده از آگهیهای اینترنتی مانند سایتهای دیوار، شیپور، سنجاق و … میتواند چندین گزینه را به ما معرفی کند.

راه حل بسیار کاربردی، جستجو در سایت گوگل است. خود سایت گوگل، قبل از شما برای مدت طولانی، سایت این افراد یا شرکتها را بررسی کرده است. به این ترتیب وقتی آنها را به شما پیشنهاد می دهد که بداند جوابگوی نیاز شما هستند.

اما درمورد هر دو مورد بالا، ممکن است این افراد یا شرکتها تنها ظاهر مناسبی داشته باشند. به این ترتیب اولین کار قبل از انتخاب گزینه های مناسب برای دریافت مشاوره، بررسی سایت، شبکه های اجتماعی و صحبت تلفنی با آنها است.

در نهایت، از طریق موارد فوق، چند فرد یا شرکت متخصص را بعنوان گزینه های مناسب دریافت مشاوره انتخاب می کنیم. پس از آن، با آنها قراری برای دریافت مشاوره میگذاریم. بهترین مکان برای دریافت مشاوره، محل پروژه بازسازی است.

پیشنهاد میکنیم، نمونه کارهای بازسازی شرکت آیریا را نیز بررسی بفرمایید. تا چنانچه پس از بررسی، به این نتیجه رسیدید که مجموعه ما تخصص کافی برای بازسازی پروژه شما را دارد، برای دریافت مشاوره رایگان بازسازی با همکاران ما تماس بگیرید. به شما قول میدهیم، از اینکه مجموعه آیریا را بعنوان یکی از گزینه های دریافت مشاوره انتخاب نموده اید، راضی خواهید بود.

از چه کسانی مشاوره بازسازی دریافت کنیم؟

بررسی اولیه حضوری و کارشناسی محل پروژه بازسازی ما

اولین گام از ارائه مشاوره رایگان بازسازی، این است که، کارشناسان و متخصصینی که برای دریافت مشاوره بازسازی، به آنها مراجعه کرده ایم، اطلاعات محل پروژه ما را  از ما دریافت نمایند. سپس حتماً از محل ساختمان، خانه، فروشگاه، ویلا یا هر مکان دیگری که میخواهیم بازسازی کنیم، بازدید خواهند کرد.

در این بازدید حضوری، شرایط و وضع موجود پروژه بررسی می شود. همچنین احتمالاً با استفاده از یک روش دقیق مانند روش مثلث بندی، نقشه وضع موجود فضا را اندازه گیری و برداشت می نمایند. از مجموع این بررسیها، اطلاعات مورد برای بررسی و کارشناسی شرایط پروژه ما را در اختیار خواهند داشت.

در نهایت باید نظر کارشناسی آنها را با توجه به مواردی که در ادامه آنها را بیان میکنیم، دریافت و بررسی نماییم.

اصلاً تصمیم به بازسازی ساختمان، خانه، فروشگاه یا ویلای ما انتخاب درستی است؟

یکی از موضوعاتی که پس از بازدید محل پروژه ما باید در مورد آن نظر کارشناسی دریافت کنیم، این است که آیا تصمیم به بازسازی برای پروژه ما انتخاب درستی است یا خیر. این موضوع باید از چند جنبه، از لحاظ فنی و تجربی بررسی شده و پاسخ داده شود.

اول اینکه نتیجه ای که مالک یا کارفرمای پروژه انتظار دارند، در نهایت از بازسازی که قرار است انجام شود، بدست می آید یا نه. یعنی اینکه، آیا بعد از انجام بازسازی، کارفرما از نتیجه نهایی ساختمان یا خانه یا فروشگاه بازسازی شده خود راضی خواهد بود؟

ما موارد زیادی را شاهد بوده ایم که در نهایت مشخص شده است که انجام بازسازی تصمیم اشتباهی بوده است. چرا که شرایط محل پروژه باعث می شده است تا نتیجه بازسازی برای مالک راضی کننده نباشد. برای اینکه بتوانیم منظورمان را از این موضوع بطور کامل برای شما بیان کنیم، پیشنهاد میکنیم، مقاله “یک مثال واقعی از خانه ای که نباید بازسازی میشد” را مطالعه بفرمایید. در این مقاله یک پروژه واقعی که اصلاً از ابتدا تصمیم به بازسازی آن اشتباه بوده است را توضیح داده ایم.

یک کارشناس و مشاور متعهد و منصف، ممکن است برخلاف منفعت مالی خود، به ما بگوید که اگر تصمیم دیگری بجز بازسازی بگیریم، برای ما بهتر است. مثلاً اگر خانه یا ساختمان یا فروشگاه خود را اجاره بدهیم، بفروشیم یا بطور کامل تخریب و نوسازی کنیم، از نظر اقتصادی و نتیجه آن، راضیتر خواهیم بود. اگر شخص متخصصی چنین مشاوره بازسازی به ما داد، حتماً باید بخوبی به دلایل او توجه کنیم. چرا که نفع ما را بر منفعت اقتصادی و سودی که از انجام پروژه ما قرار است بدست بیاورد، مهمتر میداند.

پیشبینی اولیه ما از زمان و هزینه بازسازی درست بوده است؟

همانطور که در مقاله “مراحل بازسازی خانه و ساختمان” توضیح داده ایم، قبل از صرف زمان و مراجعه به متخصصین برای دریافت مشاوره، باید خودمان یکسری پیش بینی های ساده را انجام دهیم. مهمترین آنها پیشبینی حدودی هزینه و مدت زمان بازسازی مورد نظر ما است. به این ترتیب بعد از آنکه براساس این پیشبینیهای حدودی، به این نتیجه رسیدیم که میخواهیم بازسازی را انجام دهیم، برای دریافت مشاوره رایگان بازسازی اقدام میکنیم.

به این ترتیب، در این مرحله که درحال دریافت مشاوره بازسازی اولیه از متخصصین هستیم، باید نظر آنها در مورد حدود مبلغ و زمانی که پیش بینی کرده ایم را بپرسیم.

پیشبینی اولیه ما از زمان و هزینه بازسازی درست بوده است؟

اگر اختلافی بین پیشبینی ما و پیشبینی حدودی این افراد متخصص باشد، باید دلیل این اختلاف را نیز سؤال کنیم. زمانی که از چند متخصص، این پیشبینیها را دریافت کرده باشیم می توانیم آنها را باهم مقایسه کنیم. در نتیجه، با مقایسه آنها باهم، متوجه خواهیم شد که کدام مبلغ و زمان حدودی، احتمالاً پیشبینی دقیقتری است.

در نهایت حتی ممکن است با دریافت حدود قیمت و زمان بازسازی از چند مجموعه و فرد کارشناس، متوجه شویم که باید از انجام بازسازی منصرف شویم. بنابراین به این شکل از انجام یک بازسازی اشتباه و هدر دادن مقدار زیادی پول و زمان خودمان، جلوگیری کرده ایم.

توضیح کاملی در مورد روند کاری آن شخص یا شرکت در پروژه های بازسازی دریافت میکنیم

باید بدانیم که برنامه کاری فرد یا مجموعه ای که میخواهد بازسازی پروژه ما را انجام دهد چیست. باید بدانیم مراحل بازسازی و کارهایی که بعد و قبل از آن قرار است توسط این فرد یا شرکت انجام شود چیست.

زمانی که از این افرادی که خود را متخصص بازسازی معرفی می نمایند، در مورد روند و مراحل کارشان سؤال کنیم، متوجه خواهیم شد که تا چه حد، اصولی و درست در پروژه های بازسازی عمل می کنند.

درضمن از آنجایی که با چندین فرد یا شرکت مشورت کرده ایم، میتوانیم روند و مراحل کاری آنها را باهم مقایسه کنیم. این موضوع یکی از ویژگیهای هر فرد یا مجموعه ای است که به ما کمک می کند پیمانکار و متخصص مناسبی را برای پروژه بازسازی خودمان انتخاب نماییم.

در زمان دریافت مشاوره بازسازی، باید مشخص شود که چه نوع قرارداد بازسازی قرار است بسته شود؟

مهمترین اصل هر همکاری، خصوصاً در پروژه های پیمانکاری ساختمانی، عقد قرارداد مناسب آن پروژه است. هر مجموعه ای براساس شرایط کاری خودش و شرایط پروژه ای که به او پیشنهاد میشود، نوع خاصی از قرار داد را تعیین میکند.

انواع قراردادهایی که در پروژه های بازسازی میتوان از آنها استفاده نمود، بطور کلی، چهار نوع می باشد:

  • پیمانکاری با مصالح
  • پیمانکاری بدون مصالح
  • مدیریت پیمان درصدی
  • مدیریت پیمان دستمزدی

در مقاله “انواع قراردادهای ساختمانی شخصی” میتوانید توضیحات مربوط به انواع قرادادهای فوق را مطالعه فرمایید.

نمونه قرارداد این مجموعه ها را باید دریافت کرده و آنرا بخوبی و بند به بند بررسی کنیم. هرچقدر قراردادهای این افراد یا شرکتها کامل تر و سخت گیرانه تر باشد، نشان از دقت و تعهد آنها در پروژه ای که قرار است انجام دهند دارد.

چه تعهدات و اطلاعاتی قرار است به ما ارائه دهند؟

باید از این افراد و متخصصین بپرسیم که اگر آنها را بعنوان پیمانکار بازسازی پروژه مورد نظرمان انتخاب کنیم، چه اطلاعاتی را در شروع کار و به چه شکلی در اختیار ما قرار خواهند داد.

به زبان ساده تر، آیا در زمان شروع پروژه، برنامه زمانبندی، هزینه های هر بخش و کل آیتمهای بازسازی پروژه ما را در اختیار ما قرار میدهند؟ این اطلاعات کاملاً تفکیک شده در اختیار ما قرار می گیرد یا یکجا؟ پیش بینی دقیق هزینه بازسازی و پیش بینی دقیق مدت زمان بازسازی را محاسبه و در اختیار ما قرار میدهند؟

البته اینکه اصولاً کدام یک از این موارد را پیمانکار باید به کارفرم ارائه دهد و کدام یک را نباید ارائه دهد، کاملاً بستگی به نوع قرار داد دارد.

بطور مثال، در قرار داد مدیریت پیمان دستمزدی، پیمانکار فقط باید یک مبلغ کلی مشخص را بعنوان هزینه دستمزدهای پروژه مشخص کند. اما در مورد هزینه مصالح و لوازم مصرفی که رقم آن مشخص نیست، پیمانکار متخصص و مناسب برای بازسازی، یک پیش بینی دقیق و کاملاً تفکیک شده از مصالح و لوازم مصرفی پروژه، به کارفرما یا مالک ارائه میدهد. ارائه چنین اطلاعاتی به کارفرما، نشانه تخصص، تسلط، تجربه و اعتماد بنفس آن فرد یا شرکت است.

تجربه، تخصص و تواناییهای آن فرد یا شرکت را برای انجام پروژه خودمان بررسی می نماییم

در زمان دریافت مشاوره بازسازی، باید سعی کنیم تا تمام اطلاعات لازم را برای شناخت توانایی های آن فرد یا مجموعه بدست بیاوریم. یعنی باید بفهمیم، چقدر تجربه، سابقه اجرای پروژه های بازسازی، تخصص و دانش فنی در مورد بازسازی و چقدر صداقت و شفافیت در رفتار حرفه ای خود دارند.

قرار است از بین تمام اشخاص و شرکتهایی که با آنها مشورت می کنیم، یکی را بعنوان مناسب ترین گزینه برای اجرای بازسازی فروشگاه، خانه، ساختمان یا هر مکان دیگری، انتخاب نماییم. بنابراین در کنار اطلاعاتی که در رابطه با پروژه خودمان از ایشان دریافت می کنیم، باید در مورد خود این افراد یا شرکتها نیز اطلاعات کافی بدست بیاوریم.

بهترین راه حل ها برای شناخت یک فرد یا شرکت بازسازی ساختمان مناسب، بررسی نمونه کارهای آنها، پرسیدن سؤالات مهم از چندین نفر یا شرکت و مقایسه پاسخها باهم و در نهایت بررسی ظاهر رفتار حرفه ای این افراد و تصمیم گیری درباره میزان قابل اعتماد بودن آنها میباشد.

جمع بندی مطالب این مقاله در مورد مشاوره بازسازی:

در این مقاله در رابطه با اینکه چطور مشاوره بازسازی مفیدی بگیریم صحبت کردیم. در مورد اهمیت اینکه با بیش از یک نفر یا یک شرکت مشورت کنیم نیز توضیح دادیم. راه هایی که به ما کمک می کند تا گزینه های مناسب برای دریافت مشاوره را انتخاب کنیم را نیز بیان کردیم. در ادامه مقاله نیز، درمورد نکات و سؤالاتی که باید رعایت کرده یا پاسخ آنها را در جلسات مشاوره رایگان دریافت نماییم نیز مطالب مهمی را بررسی کردیم.

در نهایت بعد از مطالعه این مقاله، میدانیم که هدف ما از مشاوره ای که درمورد بازسازی میگیریم چیست. میدانیم که باید بدنبال چه اطلاعاتی در زمان مشاوره باشیم. اکنون اگر براساس مطالب این مقاله مشاوره های بازسازی درستی بگیریم، قطعاً تصمیمات بسیار درستی را برای بازسازی مورد نظرمان خواهیم گرفت. با آمادگی کامل به سراغ پروژه بازسازیمان می رویم. و براساس تجربه ما، حتماً نتیجه بسیار بهتری از انجام بازسازی خواهیم گرفت.

از همه این موارد مهمتر، احتمال اینکه به اشتباه چندین میلیون تومان هزینه نادرست برای بازسازی انجام دهیم، بسیار کمتر خواهد بود.

لطفاً نظر خود و یا ایرادات موجود درباره محتوای این مقاله و اصول دریافت مشاوره بازسازی که گفته شد را در بخش دیدگاه ها، ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. خواهش می کنیم اگر نظر یا تجربه ای در رابطه با دریافت مشاوره بازسازی دارید، آنرا در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید. همچنین در صورتی که سؤالی در این رابطه داشته باشید، یا با تماس با همکارارن ما و یا با ثبت سؤال خود در بخش دیدگاهها، کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

در صورتی که بخشی از مطالبی که در این صفحه بیان کرده ایم، از نظر شما نیاز به اصلاح دارد، لطفاً آن بخشها همراه با دلایل خود را در بخش دیدگاه های یادداشت نمایید. به این ترتیب خواهیم توانست با در نظر گرفتن نظرات شما، این مطلب را اصلاح نموده و بصورت کاملتر و درست تر در اختیار مابقی خوانندگان آن قرار دهیم.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.