بازسازی اصولی ساختمان با رعایت ۹ اصل مهم!

بررسی نکات مهمی که برای بازسازی اصولی ساختمان موظف به رعایت آن ها هستیم

مقدمه

خیلی از مواقع متأسفانه پس از گذشت مدت کوتاهی از بازسازی ساختمان، ایرادات و کاستیهایی نمایان میشود که نشان می دهد بازسازی اصولی ساختمان انجام نشده است. مالک یا کارفرما نیز از زمان و پولی که صرف بازسازی کرده اند ناراضی خواهند بود.

به زبان ساده، بازسازی اصولی ساختمان یعنی رضایت مالکین و ساکنین ساختمان، از کیفیت نهایی ساختمان بازسازی شده.

در این مقاله سعی کرده ایم تا چند نکته مهم که کمک میکند تصمیمات درست تری برای بازسازی مورد نظر گرفته شود را بیان نماییم. درمورد هزینه های بازسازی ساختمان نیز صحبت می کنیم.

اگر تصمیم به بازسازی ساختمان خود دارید، پیشنهاد میکنیم حتما یکبار نکات مهم این مقاله را بررسی نمایید. نکاتی که در این مقاله بررسی خواهیم کرد عبارت است از:

 • بررسی درست بودن تصمیم به بازسازی ساختمان.
 • مقاوم سازی ساختمان یک موضوع کاملا تخصصی است.
 • اخذ مجوز یا پروانه بازسازی ساختمان.
 • راه هایی برای افزایش ارزش مالی و قیمت ساختمان(متراژ خالص، آسانسور، پارکینگ و …).
 • تأسیسات ساختمانی مهمترین و خطرناکترین بخش بازسازی.
 • آیا به طراحی داخلی ساختمان نیاز است یا خیر؟
 • اهمیت برآورد مدت زمان بازسازی ساختمان.
 • پیش بینی هزینه بازسازی ساختمان.
 • انتخاب پیمانکار بازسازی مناسب.

مطالبی که در ادامه این مقاله به آنها میپردازیم، کمک می کند تا بهتر بتوانیم بازسازی ساختمان خود را مدیریت یا کنترل کنیم و از تصمیمات اشتباه در مراحل و بخشهای مختلف عملیات بازسازی جلوگیری کنیم.

اصلا شاید نباید ساختمان مورد نظر را بازسازی کنیم!

اولین قدم از تصمیمگیری درست برای بازسازی اصولی ساختمان، پاسخ به این سؤال است:

“آیا اصلا تصمیم درستی است که ساختمان مورد نظر خود را بازسازی کنیم؟”

گاهی اوقات تصمیم به بازسازی یا نوسازی یک ساختمان گرفته میشود درحالی که اصلا اینکار از لحاظ اصول فنی و اقتصادی تصمیم درستی نیست. به زبان ساده تر، بازسازی ساختمانی که شرایط مناسب بازسازی را ندارد یعنی از دست دادن پول و زمان. گاهی اوقات نیز افراد به ظاهر متخصص، یا از روی بی تجربگی و یا متأسفانه برای رسیدن به سود مالی بیشتر برای خود، به غلط، مالکین ساختمان یا مراجعین خود را ترغیب می کنند تا ساختمانی که بازسازی آن تصمیم درستی نیست را بازسازی نمایند. برای اینکه درگیر چنین انتخاب اشتباهی نشویم، تنها راه، دریافت مشاوره بازسازی از چند فرد یا شرکت متخصص بازسازی ساختمان می باشد. بعد از مقایسه چند نظر کارشناسی شده، می توانیم انتخاب درست را تشخیص دهیم. پیشنهاد می کنیم از طریق تماس با شرکت بازسازی و دکوراسیون داخلی آیریا، مشاوره کاملاً رایگان درمورد بازسازی ساختمان مورد نظر خود دریافت نمایید.

یک مثال واقعی از پروژه خانه ای که نباید بازسازی میشد را بطور کامل در یک مقاله اختصاصی شرح داده ایم. پیشنهاد می کنیم حتماً این مقاله را بررسی بفرمایید. امیدواریم تجربه بازسازی اشتباهی که در این مقاله آنرا بیان کرده ایم برای پروژه شما هیچگاه اتفاق نیفتد.

مقاله مهم دیگر در رابطه با تصمیم اشتباه در بازسازی اصولی ساختمان: پیشنهاد می کنیم مقاله "چطور تشخیص بدهیم که بازسازی ساختمان، تصمیم اشتباهی نیست؟" را مطالعه فرمایید. در این مقاله درمورد موضوعات زیر توضیحات مفصلی ارائه شده است: توقعات بیش از اندازه مالک یک ساختمان از نتیجه بازسازی آن ساختمان. سازه یا بنای قدیمی ساختمان که ارزش بازسازی ندارد. چه زمانی تخریب و نوسازی ساختمان مورد نظر درست تر از بازسازی آن است. مدت زمان بسیار کم برای بازسازی ساختمان. بودجه مالی بسیار محدود برای بازسازی ساختمان. موانع و مشکلات حاشیه ای در مورد بازسازی. موانع بر سر راه اخذ مجوز یا پروانه بازسازی ساختمان. شرایط بد اقتصادی و نابسامان بازار لوازم و مصالح ساختمانی مرتبط با بازسازی. منطقه یا محله نامناسب ساختمان.

چند نکته درمورد مقاوم سازی در زمان بازسازی آن:

آیا ساختمانی که قرار است باز سازی کنیم، نیاز به مقاوم سازی دارد؟ یعنی سازه و بنای ساختمان نیاز به تقویت دارد یا خیر؟

یکی دیگر از نکاتی که باید برای رسیدن به یک بازسازی اصولی و استاندارد ساختمان قدیمی بررسی شود، نیاز به مقاوم سازی آن است. یعنی آیا مقاوم سازی از نظر فنی و از نظر اقتصادی کار درستی است؟

چند نکته مهم در مقاوم سازی برای بازسازی اصولی ساختمان:

 • مقاوم سازی ساختمانها قدیمی یک موضوع کاملاً تخصصی و محاسباتی است. با تجربه بودن افراد در ساختمانسازی فقط کمی در تشخیص کمک میکند.
 • معمولاً تا قبل از عملیات تخریب نازک کاری و بخشی از سفت کاری ساختمان قدیمی و مشاهده اسکلت یا اعضاء باربر ساختمان، نمیفهمیم که ساختمان مقاوم سازی نیاز دارد یا نه.
 • هیچ شخصی با هر میزان تجربه و تخصص نمی تواند بدون انجام محاسبات درست، بگوید که مقاوم سازی به چه نحوی باید انجام شود.
 • باید تکلیف خودمان را روشن کنیم. مقاوم سازی برای مقاومت در برابر وزن طبقات است؟ یا مقاوم سازی برای جلوگیری از ریزش آوار ساختمان در زمان زلزله بر روی سر ساکنین یا مراجعین؟
 • مقاوم سازی ساختمان باید کلی باشد. مقاوم سازی چند بخش در دسترس ساختمان نه تنها فایده ندارد، بلکه احتمالاً بیشتر باعث ضعیف شدن اسکلت یا بنای ساختمان می شود.
 • مهم است که بدانیم مقاوم سازی ساختمان قدیمی، حد دارد. از یک مقداری بیشتر مقاوم کردن اعضاء ساختمان، بیشتر باعث ضعیف تر شدن کل ساختمان می شود.
 • گاهی اوقات ساختمان نیاز به مقاوم سازی دارد، ولی چون دسترسی به کل ساختمان نداریم، هزینه کردن برای مقاوم سازی هدر دادن پول و زمان است.
مقاوم سازی اسکلت در بازسازی ساختمان در پروژه بازسازی ساختمان ویلایی در شهرک غرب تهران

بی اطلاعی از پروانه یا مجوز بازسازی، شما را حتماً به دردسر می اندازد:

گاهی اوقات با مراجعینی روبرو میشویم که در برابر پیشنهاد ما برای اخذ مجوز بازسازی خانه، ساختمان، دفتر کار، ویلا یا فروشگاه خود مخالفت می کنند. اگر برای ایشان تجربه اول همکاری با ما باشد، قانع کردن این دست از کارفرمایان در این مورد نیز گاهاً بسیار دشوار است.

علت این مخالفت، این است که یا خود این افراد یا اطرافیان ایشان، تجربه خوبی از برخورد مأمورین شهرداری با بازسازی، تغییر دکوراسیون داخلی و یا نوسازی پروژه های قبلی نداشته اند. اما در اصل، مهمترین دلیل بروز چنین مشکلاتی در زمان بازسازی ساختمان، آشنا نبودن مالکین و افراد مجری پروژه های بازسازی یا دکوراسیون داخلی، با قوانین و مجوزهای ساختمانی می باشد.

اگر اطلاع درست و دقیق از مراحل و شرایط اخذ مجوز بازسازی و تغییر دکوراسیون داشته باشیم و انواع مجوزها و پروانه های بازسازی ساختمانی را بشناسیم، دیگر نیازی به نگرانی چندانی درمورد برخورد مأمورین شهرداری با پروژه بازسازی خود نخواهیم داشت.

مهمتر از این موارد، این است که بدانیم برنامه ما برای بازسازی یا تغییر دکوراسیون تا چه حد نیاز به مجوز یا پروانه دارد و تا چه حد آن می تواند بدون اخذ مجوز انجام شود.

برای بازسازی استاندارد یک ساختمان، اخذ مجوز یا پروانه ساختمانی بسیار اهمیت دارد. زیرا به این ترتیب موانع قانونی و فنی شهرداریها، مشکلی در روند بازسازی ساختمان مورد نظر ما ایجاد نخواهد کرد و دیگر نیازی به نگرانی برای چنین مسائلی نخواهد بود. به این ترتیب تمام ظرفیت و تمرکز بر روی بازسازی با کیفیت ساختمان صرف می شود.

راههایی که برای افزایش ارزش مالی ساختمان در زمان بازسازی میتوانیم بررسی نماییم:

در زمان بازسازی ساختمان میتوانیم به این فکر کنیم که چه کارهایی می توان برای افزایش ارزش مالی ساختمان انجام دهیم. این موضوع البته کاملا به کاربری ساختمان بستگی دارد که آیا یک ساختمان مسکونی است یا یک ساختمان اداری یا یک ساختمان تجاری و … .

درهرصورت خیلی ساده می توانیم چند راه حل برای این موضوع پیدا کنیم. کافی است به این موضوع فکر کنیم که اگر برای خرید یک ساختمان یا واحد ساختمانی اقدام کنیم، چه آیتمهایی میتواند مارا ترغیب کند که قیمت خرید آن ساختمان یا واحد ساختمانی را بپذیریم. این آیتمها همان مواردی است که میتوانیم درصورتی که هر کدام از آنها در ساختمانی که قرار است بازسازی کنیم وجود نداشته باشد، آنها را ایجاد نماییم.

بطور مثال میتوانیم برای ساختمانهایی که آسانسور ندارند، آسانسور نصب کنیم، یا از فضاهای در اختیار در ساختمان برای تعبیه پارکینگ استفاده نماییم و یا حتی متراژ فضاهای خالص ساختمان که مشتریها و خریداران بابت هر متر مربع از آنها پول پرداخت می کنند را در ساختمان، بارعایت اصول قانونی آن، افزایش دهیم. میتوانیم کاربری فضا را با اخذ مجوزهای مربوطه و پرداخت هزینه نسبتاً زیاد آن تغییر دهیم. و یا هر آیتم دیگری که درمورد ساختمان موردنظر باعث افزایش ارزش مالی ساختمان می شود را در روند بازسازی ساختمان، به ساختمان اضافه نماییم.

انجام هر یک از این موارد نیاز به بررسی کارشناسی کاملی دارد که درصورت موفقیت، میتواند سود بسیاری برای مالک ساختمان یا واحدهای ساختمانی داشته باشد.

رسیدن به چنین هدفی در زمان بازسازی یک ساختمان، بمعنی افزایش منافع مالکین و کارفرمایان ساختمان میباشد که هدف اصلی در رسیدن به بازسازی استاندارد برای هر ساختمانی می باشد.

تأسیسات بخش خطرناک و مهم در بازسازی اصولی ساختمان هستند:

در بازسازی اصولی و استاندارد ساختمان، باید بدانیم که تأسیسات مهمترین و خطرناک ترین بخش کار هستند. اجرای اشتباه تأسیسات فقط باعث هدر رفتن پول شما نخواهد شد بلکه خطر بروز حوادث جانی را نیز بدنبال خواهد داشت. در ادامه به چند مورد از اشتباهات خطرناک و متداول در بازسازی ساختمانها اشاره می کنیم:

 • اولین کار پیش از آغاز عملیات اجرایی بازسازی یک ساختمان، پیدا کردن شیرهای اصلی آب، گاز و کنتور برق هر بخش از ساختمان برای آمادگی در زمان بروز حوادث می باشد.
 • در زمان بازسازی ساختمان، تأسیسات آب، گاز و برق موقت برای اجرای عملیات بازسازی، حتماً باید با رعایت تمام نکات ایمنی و حفاظتی اجرا شود.
 • تحت هیچ شرایطی شیر گاز متصل به اجاق گاز نباید در زمان بازسازی آشپزخانه داخل کابینت قرار داده شود.
 • دریچه کولر داخل آشپزخانه یا جهت پرتاب باد در اسپلیتها به سمت آشپزخانه، باعث خاموشی شعله اجاق گاز و گاز گرفتگی یا انفجار می شود.
 • به هیچ عنوان اجازه نصب پکیج آبگرم کن را در حمام یا فضاهای متصل به آن ندهید.
 • شیر اصلی گاز هر واحد ساختمان، باید حتما در مقابل درب ورودی و داخل واحد قرار داشته باشد و به هیچ عنوان پوشانده نشود.
 • لوله های دودکش موتورخانه، پکیج، شومینه و بخاریها، می توانند یا یک اشتباه ساده در اجرای آنها، خطر مرگ برای ساکنین بدنبال داشته باشند.
 • اگر پنجره های ساختمان را تعویض نموده و از پنجره های دوجداره هوابند استفاده نمودید، حتماً دریچه دائم هوا را برای هر فضای داخلی ساختمان تعبیه نمایید. در غیر اینصورت کمبود اکسیژن باعث سردرد و خفگی می شود.
 • انتخاب درست برای انتقال آب گرم داخل واحدهای ساختمان یا آپارتمان، لوله های پنج لایه می باشد و نباید از لوله های سفید PP استفاده شود.

مقاله تکمیلی مرتبط با اشتباهات تأسیساتی:

پیشنهاد می کنیم مقاله “۸ مورد از اشتباهات تأسیساتی خطرناک در بازسازی ساختمان” را که در توسط کارشناسان باتجربه و متخصص ما آماده شده و در سایت آیریا منتشر شده است را بررسی بفرمایید.

اجرای خطرناک تأسیسات در بازسازی ساختمان به این شکل و قرار دادن شیر گاز داخل کابینت در کنار پریز برق

باید تشخیص دهیم که آیا بازسازی اصولی ساختمان نیاز به طراحی معماری یا داخلی دارد؟

بازسازی کامل و اصولی ساختمان می تواند شامل تغییر در دکوراسیون داخلی و یا معماری داخلی ساختمان هم باشد. این موضوع از این جهت جزء نکات مهم در بازسازی است که می توان با صرف هزینه ای نه چندان زیاد، با بهره گرفتن از علم طراحی داخلی و اجرای دکوراسیون داخلی ساختمان، در زمان بازسازی، ارزش معماری زیادی به ارزش ساختمان اضافه کرد.

به زبان ساده تر، زمان بازسازی کامل ساختمان، بهترین زمان برای اصلاح معماری ساختمان است. البته باید به هزینه اجرای این طرح ها هم توجه شود.

به این ترتیب، در زمان تصمیم گیری درمورد بازسازی ساختمان، خیلی مهم است تا تعیین شود که آیا نیاز به تغییر دکوراسیون و طراحی داخلی برای ساختمان داریم یا خیر. اگر تعمیر و بازسازی ساختمان بدون ایجاد تغییرات معماری و اجرای دکوراسیون داخلی، جوابگوی نیاز و هدف مالکین و کارفرمایان ساختمان است، پس نیازی به صرف هزینه اضافی در این بخش نیست.

همچنین باید توجه شود که طراحی معماری یا طراحی داخلی یک تخصص است. افراد می توانند با سلیقه شخصی خودشان نیز به یک ایده و طرح کلی برای فضای معماری ساختمان برسند. اما رعایت اصول معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، توانایی نیست که بوسیله سلیقه شخصی و ذوق هنری قوی بدست بیاید.

توصیه میکنیم اگر تصمیم به تغییر دکوراسیون یا تغییر در معماری داخلی ساختمان دارید، این موضوع را به متخصص با تجربه آن حوزه بسپارید.

مقاله مرتبط:

پیشنهاد می کنیم مقاله ای را که در رابطه با تفاوت پروژه دکوراسیون داخلی و بازسازی در سایت آیریا منتشر نموده ایم را مطالعه بفرمایید. با مطالعه این مقاله تا حدودی تفاوت بازسازی بدون طراحی و یا بازسازی همراه با تغییر دکوراسیون روشن تر خواهد شد.

نیاز به طراحی داخلی در بازسازی اصولی ساختمان

باید برآورد دقیقی از مدت زمان بازسازی اصولی ساختمان، داشته باشیم:

بعنوان یک اصل کلی، برآورد درست از مدت زمان اجرای هر پروژه ای، کلید به نتیجه مطلوب رسیدن در آن پروژه است.

درمورد بازسازی اصولی ساختمان نیز این موضوع کاملاً صادق است. مدت زمان بازسازی ساختمان تعیین کننده بسیاری از آیتمهای مهم یک پروژه است. مدت زمان بازسازی بطور مستقیم بر هزینه بازسازی و کیفیت آن تأثیر میگذارد.

به بیان ساده، اگر همه چیز تا حد قابل قبولی مطابق برنامه زمانبندی پیش بینی شده برای پروژه پیش نرود، کیفیت اجرای بازسازی بشدت کاهش می یابد. دلیل آن کاملاً روشن است. زمانی که از برنامه زمانی پروژه عقب باشیم، بخش زیادی از توان و انرژی نیروی کار، صرف جبران این عقب ماندگی می شود، بجای آنکه بر روی کیفیت کار تمرکز شود.

به این دلیل است که برآورد دقیق از زمانبندی پروژه را یکی از نکات مهم برای رسیدن به بازسازی استاندارد و اصولی ساختمان می دانیم.

همچنین شرایط خاصی که ممکن است زمان پروژه را تحت تأثیر قرار دهند نیز باید با دقت در نظر گرفته شوند. شرایط ساده ای مانند بازسازی در زمان سرما یا گرمای شدید هوا تا شرایط بسیار غیر عادی و خطرناکی مانند بازسازی در زمان شیوع ویروس کرونا.

همه چیز باید با دقت از ساده ترین موضوع تا پیچیده ترین مسائل در برآورد دقیق زمان پروژه ما در نظر گرفته شود.

اهمیت زمانبندی دقیق در بازسازی اصولی ساختمان

باید تا حد ممکن، دقیق پیش بینی کنیم که بازسازی اصولی ساختمان چقدر هزینه دارد؟

به سه روش می توانیم پاسخ این سؤال را برای شما بیان نماییم:

 1. می توانیم روش محاسبه هزینه بازسازی را برای شما بیان نماییم. به این ترتیب پیشنهاد می کنیم مقاله “چطور هزینه بازسازی یک پروژه را در ۱۱ مرحله محاسبه کنیم؟” را مطالعه فرمایید. در این مقاله بصورت ساده و در یازده مرحله، برآورد اولیه هزینه هر بخش از پروژه بازسازی را بیان نموده ایم. بهمراه یک مثال ساده از برآورد هزینه مرحله تخریب در بازسازی خانه.
 2. راه دیگر این است که یک قیمت کلی و در اصطلاح سر انگشتی، از هزینه بازسازی هر متر مربع ساختمان به شما ارائه نماییم. به این ترتیب برای اینکه برآورد حدودی، براساس هر متر مربع از ساختمان برای شما امکان پذیر باشد، مقاله “متوسط هزینه بازسازی” را در سایت آیریا تهیه و منتشر نموده ایم. این مقاله و مبالغ حدودی و سرانگشتی هزینه بازسازی هر مترمربع از ساختمان در آنرا، هر چند ماه یکبار، براساس آخرین تغییرات قیمتها در بازار بروز خواهیم کرد.

برای مشاهده هزینه بازسازی هر متر مربع از ساختمان، مقاله”هزینه بازسازی هر مترمربع ساختمان” را بررسی نمایید.

 1. روش دیگری که می توانیم برای بدست آوردن هزینه بازسازی ساختمان به شما معرفی نماییم، این است که این برآورد هزینه را به افراد یا مجموعه های متخصص و با تجربه بسپارید. برای بازسازی اصولی ساختمان خود برآورد دقیق نیاز دارید.

کارشناسان شرکت ما، این برآورد اولیه هزینه بازسازی ساختمان را، بصورت کاملاً رایگان، در اختیار شما قرار می دهند. برای دریافت این برآورد قیمت و مشاوره رایگان، با ورود به صفحه تماس با شرکت بازسازی آیریا ، بوسیله یکی از روشهای ارائه شده، با همکاران ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم در اختیار شما قرار داده شود.

مهم است که بازسازی را به چه شخص یا شرکتی میسپاریم:

اگر به تمام نکاتی که برای رسیدن به نتیجه مطلوب در بازسازی اصولی ساختمان بیان کردیم، توجه شده و رعایت شوند، ولی تیم یا شخصی که مسئول اجرای پروژه بازسازی است، متخصص و باتجربه نباشد، قطعا به نتیجه مطلوب نمیرسیم.

شاید مهمترین نکته ای که در این مقاله باید به آن اشاره کنیم، همین باشد. ویژگیهای یک شرکت بازسازی ساختمان مناسب برای اجرای پروژه شما.

نکات مهم برای بررسی صلاحیت پیمانکار بازسازی مورد نظر شما:

برای بازسازی اصولی ساختمان، باید مجری یا پیمانکار بازسازی درستی انتخاب شود. برای اینکه پیمانکار بازسازی ساختمان مناسب را بهتر بتوانیم تشخیص دهیم، به چند نکته مهم، اشاره می کنیم:

 • نمونه کارهای بازسازی مشابه پروژه شما در رزومه و نمونه کارهای این افراد یا شرکتها وجود دارد؟
 • کیفیت نمونه کارهای انجام شده آنها در حد مورد انتظار شما می باشد؟
 • جلسه مشاوره خوبی با آنها داشته اید؟ اطلاعات کامل و مفیدی به شما ارائه داده اند؟
 • در روند مشاوره صداقت را در کار این شخص یا تیم احساس می کنید؟
 • باید همواره تجربه و دانش فنی فرد یا افراد را جداگانه بررسی کنیم. اگر پیمانکار بازسازی مورد نظر هر کدام از این دو ویژگی را به اندازه کافی نداشته باشد، دیگر گزینه مناسبی نیست.
 • نکاتی که از بررسی حضوری محل ساختمان شما بدست آورده و به شما اعلام می نمایند، میتواند درمورد تخصص و تجربه آنها را برای شما روشن تر کند.
 • قرارداد بازسازی ساختمان را که تصمیم دارند به شما برای شروع کار ارائه نمایند به دقت بررسی نمایید. جزئیات قرارداد هر شخص یا شرکتی نشان دهنده ویژگیهای کاری آنها است. قرارداد ساده و بدون جزئیات برای بازسازی به احتمال زیاد شما را به دردسر می اندازد.
 • ظاهر مناسب و قوی یک فرد یا مجموعه بسیار نکته مثبتی میباشد، ولی گاهی اوقات کم تجربگی و کم تخصصی افراد یا شرکتها در پشت سرمایه مالی قوی آنها پنهان می شود. باید همواره مراقب این موضوع باشیم.
 • حتماً و تحت هر شرایطی بیشتر از یک گزینه را برای انتخاب پیمانکار بازسازی، بررسی و مقایسه نمایید. هیچگاه نباید بدون مقایسه چند گزینه یک پیمانکار را انتخاب نماییم.

انتخاب شرکت بازسازی مناسب برای بازسازی اصولی ساختمان شما

جمع بندی مقاله ۹ اصل بسیار مهم برای بازسازی اصولی ساختمان!

در این مقاله سعی کردیم تا بصورت خلاصه، چند نکته مهم که به بازسازی اصولی ساختمان کمک می کند را بیان کنیم. در هر بخش از مقاله نیز، مقالات کامل تر دیگری به شما معرفی شد تا درصورت نیاز با مطالعه آنها اطلاعات کاملتری در مورد موضوع آن بخش بدست بیاورید.

بررسی تصمیم به بازسازی، موضوع مقاوم سازی ساختمان، اخذ مجوز بازسازی، افزایش ارزش مالی ساختمان، اهمیت و خطر تأسیسات ساختمان در بازسازی، نیاز به طراحی در بازسازی، برآورد مدت زمان و هزینه بازسازی و انتخاب پیمانکار بازسازی مناسب، نکات مهمی بوده است که به آنها پرداختیم.

اکنون می توان گفت، توجه به نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد، باعث خواهد شد که برخی تصمیمات نادرست و اشتباهات رایج در بازسازی ساختمانها پیش نیاید.

لطفاً نظر خود و یا ایرادات موجود درباره محتوای این مقاله و نکات مهم دیگر در بازسازی اصولی ساختمان را، ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. لطفاً نظر خود را در مورد شیوه بیان مطالب و نکات گفته شده در رابطه با بازسازی ، براساس تجربه یا دانش فنی خود، در بخش دیدگاه­ها ثبت نمایید. به این ترتیب بر اساس نظر شما می توانیم اصلاحات لازم را در مقاله لحاظ نماییم تا یک مقاله کاربردی و مفید برای افرادی که می­توانند از آن بهره ببرند فراهم نماییم.

اگر سؤال و نکته ای درمورد بازسازی در مورد مواردی که ارائه شد دارید، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا همه کسانی که این مقاله را بررسی نموده اند امکان ابراز نظر و یا پاسخگویی به آنرا داشته باشند و کارشناسان شرکت آیریا نیز در اولین فرصت نظر خود را در مورد دیدگاه شما بیان خواهند نمود.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .