بازسازی با کیفیت چطور انجام می شود؟

مقدمه مقاله:

برای انجام هر پروژه بازسازی نیاز است تا مبلغ قابل توجهی پول پرداخت کنیم. مبلغی که از چند ۱۰ میلیون تومان تا چند صد میلیون یا چند میلیارد تومان می تواند باشد. از آن گذشته قرار است زمان و انرژی بسیار زیادی برای چنین پروژه ای صرف نماییم. بنابراین حتماً میخواهیم که نتیجه پروژه ما یک بازسازی با کیفیت و مورد انتظار ما باشد.
در این مقاله سعی شده است تا نکات و اصولی که برای رسیدن به یک نتیجه با کیفیت در بازسازی ساختمان یا هر فضای دیگری تأثیرگذار هستند، بیان شود. مطالبی که شاید چندان هم پیچیده نباشد اما متأسفانه اکثراً مالکین و کارفرمایان در زمان انجام بازسازی تعدادی از آنها در نظر نگرفته یا کم اهمیت در نظر میگیرند.
درحالی که توجه نکردن به همین نکات به ظاهر ساده، باعث خواهد شد تا نتیجه نهایی بازسازی مورد نظر، اصلاً در حد انتظار مالک نباشد. در این شرایط می توان گفت که بخش زیادی از پول و زمان مالک پروژه هدر رفته است.

بازسازی با کیفیت

هدف از مطالعه این مقاله:

با مطالعه این مقاله، یکسری از نکات و اصول مهم در پروژه های بازسازی را یادآوری خواهیم کرد. نکات و اصولی که واقعاً ساده هستند اما احتمالاً بدون توجه و تجربه کافی، تعدادی از آنها را فراموش خواهیم کرد و یا آنها را کم اهمیت در نظر خواهیم گرفت.
این فراموشی نکات ساده ولی مهم باعث بروز مشکلات بسیاری در پروژه ما خواهد شد. و نهایتاً از نتیجه بازسازی که انجام میشود راضی نخواهیم بد. نتیجه بدی که با مطالعه این مقاله، میتوانیم مانع بخشی از دلایل آن شویم.

بازسازی با کیفیت یعنی بازسازی با منطق درست:

اینکه در هر شرایطی یک ساختمان را بازسازی کنیم تصمیم درستی نیست. اگر بازسازی ساختمان مورد نظر ما همه مشخصات دیگر یک بازسازی با کیفیت را داشته باشد، اما از همان ابتدا تصمیم به بازسازی آن اشتباه بوده باشد، نتیجه نهایی کیفیت مورد نظر ما را نخواهد داشت. با کیفیت بودن به معنی منطقی بودن تصمیم برای بازسازی هم هست.
منظور از منطقی بودن این است که باید هزینه ای که قرار است برای بازسازی مورد نظر صرف شود، با انتظاری که از نتیجه نهایی آن داریم همخوانی داشته باشد. بسیاری از مواقع هزینه خوبی برای بازسازی می شود، همه کارها نیز با کیفیت انجام می شود، اما در آخر پروژه، مشاهده می کنیم که نتیجه بازسازی انجام شده، ارزش هزینه پرداخت شده را ندارد.
چنین اتفاقی معمولاً در حالتهایی مانند شرایط زیر پیش می آید:
_ زمانی که بخواهیم یک ساختمان را در یک منطقه نامناسب یا یک واحد را در یک ساختمان فرسوده، بازسازی کرده و کیفیت آنرا بالا ببریم. در مقاله “خانه ای که نباید بازسازی می شد” بطور کامل یک مثال واقعی از این موضوع را بررسی کرده ایم. پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید.
_ زمانی که تخریب و نوسازی ساختمان یا فروش ساختمان قدیمی و خرید ساختمان نوساز، انتخاب بهتری از بازسازی آن ساختمان باشد. یعنی با مقایسه بین بازسازی یا فروش ساختمان قدیمی، فروش انتخاب بهتری باشد.
_ در شرایطی که انجام بازسازی با موانع مهمی روبرو است. موانعی مانند عدم توافق مالکین و شرکاء در مورد بازسازی، عدم امکان اخذ مجوز بازسازی مورد نیاز پروژه، عدم دسترسی به نیروهای کار یا مصالح مورد نیاز و بسیاری موارد دیگر.
در شرایط که در بالا بیان شد، اگر بازسازی را با رعایت تمام اصول دیگر هم بدرستی انجام دهیم، قطعاً نتیجه کار با کیفیت مورد نظر ما نخواهد بود.

بازسازی که منطق درستی نداشته باشد کیفیت مناسبی هم ندارد
مشاوره با افراد متخصص بر روی کیفیت بازسازی تأثیر گذار است

مشورت با افراد متخصص:

اگر قصد انجام بازسازی اصولی و با کیفیت داشته باشیم اما خودمان تخصص وتجربه کافی در پروژه های مشابه نداشته باشیم، حتمآً باید در این مورد از افراد یا مجموعه های متخصص بازسازی مشورت بگیریم. بدون این مشاوره ها قطعاً نخواهیم توانست تصمیمات درستی در مورد بازسازی مورد نظرمان بگیریم. در نتیجه با تصمیمات اشتباه نمیتوان پروژه ای را با کیفیت مناسب انجام داد.
بنابراین یکی از مشخصاتی که یک پروژه قابل قبول و با کیفیت دارد، این است که برای برنامه ریزی و تصمیم گیری در مورد آن با افراد و شرکتهای متخصص و باتجربه مشورت شده باشد.

با صرف مدت زمان کافی می توانیم به نتیجه با کیفیت برسیم:

زمان کافی برای انجام پروژه یک آیتم بسیار تأثیر گذار بر روی کیفیت کار است. برنامه فشرده برای اجرای هر پروژه ساختمانی دقت و کیفیت کار را پایین می آورد. تعداد نیروهای کاری که همزمان در یک پروژه مشغول به کار هستند اگر از حد استاندارد آن بیشتر شود تا زمان پروژه را کاهش دهیم، باعث می شود کیفیت کار تمام بخشهای پروژه کاهش پیدا کند.
از طرف دیگر کم بودن مدت زمان پروژه بازسازی، باعث می شود تا کنترل و احتمالاً اصلاح ایرادات موجود در اجرا بدرستی انجام نشود.
زمان کافی اصلاً به معنی زمان زیاد نیست. تجربه نشان داده است همانقدر که عجله در اجرای فشرده بازسازی باعث می شود کیفیت نهایی کار پایین بیاید، طولانی شدن بیش از اندازه و کش پیدا کردن بی مورد بازسازی نیز باعث افت کیفیت نهایی پروژه می شود.
بنابراین اگر قصد ما از بازسازی رسیدن به یک ساختمان با کیفیت است، ابتدا باید زمان کافی مورد نیاز اجرای پروژه را محاسبه نماییم. براساس این محاسبات فقط زمانی بازسازی را آغاز کنیم که زمان کافی در اختیار ما باشد.
پس از آن با برنامه ریزی دقیق و کنترل پروژه در زمان اجرا براساس این برنامه ریزی، اجازه ندهیم مدت زمان بازسازی از مدت پیش بینی شده و لازم بیشتر طول بکشد. چراکه همانطور که گفته شد، افزایش بی مورد زمان پروژه نیز قطعاً باعث کاهش کیفیت آن می شود.

زمان کافی برای انجام بازسازی بر روی کیفیت تأثیر زیادی دارد

بازسازی با کیفیت فقط با صرف هزینه کافی ممکن است:

بازسازی که ظاهر آن فوق العاده با کیفیت باشد اما هزینه ای که برای انجام آن پرداخت شده است، بیشتر از میزانی باشد که نیاز بوده، اصلاً یک بازسازی با کیفیت بحساب نمی آید. احتمالاً با صرف هزینه چند برابری می توان در نهایت یک پروژه را به کیفیت ظاهری مورد نظر رساند. اما یک بازسازی اصولی و قابل قبول فقط وقتی اتفاق می افتد که به اندازه کافی برای آن هزینه شده باشد و نه بیشتر.
همچنین فقط در شرایطی میتوانیم هزینه بازسازی خانه، ساختمان، فروشگاه یا هر فضای دیگری را در حد کافی در نظر بگیریم که مانع دوباره کاری و تغییرات در برنامه ریزی پروژه بشویم. برای انجام چنین کاری، لازم است تا قبل از شروع بازسازی، دقیقاً همه بخشهای ساختمان یا محلی که قرار است بازسازی نماییم بررسی شده باشد. تمام موانع احتمالی شناسایی شده باشد. و نهایتاً همه کارهایی که در روند بازسازی باید انجام شود مشخص شده باشد.
اگر بخشی از ساختمان یا فضای مورد نظر که نیاز به بازسازی دارد، در زمان برنامه ریزی فراموش شود و در میانه پروژه به کار اضافه شود، این یعنی دوباره کاری، آسیب زدن به بخشهای دیگری که بازسازی شده اند و نهایتاً هدر رفتن مقدار زیادی پول مالک پروژه. چنین بازسازی را با هر نتیجه ظاهری اصلاً نمی توان با کیفیت درنظر گرفت.
بنابراین بسیار مهم است که اگر قصد انجام بازسازی با شرایط و کیفیت قابل قبولی را داریم، برای آن به اندازه هزینه کنیم. نه کمتر از میزان لازم هزینه شود و نه اجازه هدر رفتن و هزینه بی مورد داده شود. پروژه ای که با این مشخصات اجرا شده باشد و ظاهر مناسبی هم داشته باشد را می توانیم یک بازسازی قابل قبول و با کیفیت بدانیم.

بازسازی با کیفیت فقط با هزینه کافی برای بازسازی ممکن است و نه هزینه بیشتر یا کمتر
تیم اجرایی متخصص می تواند بازسازی با کیفیت را انجام دهد

برای انجام با کیفیت هر پروژه ای، تیم اجرایی متخصص و با تجربه نیاز است:

این موضوع کاملاً واضح است که برای رسیدن به نتیجه مناسب در هر پروژه ای، باید از یک تیم اجرایی متخصص و با تجربه استفاده شود. نمی توانیم انتظار داشته باشیم نتیجه کار افراد غیر متخصص و کم تجربه کیفیت قابل قبول مورد نظر ما را داشته باشد. در مورد پروژه های بازسازی هم برای رسیدن به نتیجه با کیفیت، باید از تیم یا شرکت بازسازی ساختمان متخصص و با تجربه بعنوان پیمانکار و مجری پروژه استفاده نمود.
از طرف دیگر ممکن است خود ما تجربه و تخصص مورد نیاز برای مدیریت و اجرای پروژه بازسازی مورد نظرمان را داشته باشیم، اما آیا زمان و نیروهای کار کافی برای انجام آنرا نیز داریم؟
این اشتباهی است که بارها شاهد آن بوده ایم. کارفرماها و مالکینی که قبلاً تجربه بازسازی های مشابه را داشته اند، خودشان تصمیم به اجرا و مدیریت پروژه مورد نظرشان می گیرند. بدون توجه به اینکه آیا زمان و انرژی کافی برای مدیریت و کنترل پروژه می توانند صرف نمایند یا نه.
اگر قرار است نتیجه پروژه ما یک بازسازی با کیفیت باشد، باید زمان و انرژی کافی برای مدیریت و کنترل آن صرف کنیم. اگر خودمان این زمان و انرژی را در اختیار نداریم، با هر میزان تجربه و تخصصی که داریم، باید مدیریت و اجرای پروژه را به افراد و تیمهای متخصص بسپاریم تا بتوانیم به نتیجه مورد قبول و با کیفیت مور نظر برسیم.

برنامه ریزی دقیق لازمه یک بازسازی اصولی و با کیفیت است:

هیچ پروژه ساختمانی را بدون برنامه ریزی دقیق و در ادامه اجرای دقیق آن برنامه، نمی توان بدرستی اجرا کرده و به نتیجه مطلوب رساند. بازسازی نیز به همین شکل نیاز به یک برنامه ریزی دقیق دارد. اهمیت برنامه ریزی برای پروژه های بازسازی بسیار بیشتر از پروژه های ساختمانی متعارف شهری است.
برنامه زمانی ساخت یک ساختمان ۵ یا ۶ طبقه با متراژ متعارف، چندان پیچیدگی خاصی ندارد. چرا که پروژه در یک فضای بزرگ و در مدت زمان طولانی قرار است انجام شود.
اما در مورد یک پروژه بازسازی، معمولاً فضای قابل استفاده محدودتر است. تعداد و تنوع کارهایی که بصورت همزمان باید انجام شود بسیار بیشتر است. کار نظارت و کنترل بیشتر و دائمی نیاز دارد. و از همه مهمتر، معمولاً مدت زمانی که برای بازسازی یک ساختمان در نظر گرفته می شود بسیار کمتر از مدت ساخت یک ساختمان است.
تمام این تفاوتها باعث می شود تا اهمیت برنامه ریزی دقیق برای پروژه های بازسازی روشن شود. خطا و خرابکاری در روند پروژه بازسازی بسیار آسیب زننده است.
به این ترتیب با توجه به اهمیتی که برنامه ریزی در چنین پروژه هایی دارد، اگر هدف رسیدن به یک بازسازی با کیفیت باشد، باید ابتدا یک برنامه ریزی دقیق انجام شود. و پس از آن، براساس این برنامه دقیق، همه کارها انجام شود.

نقشه های دقیق لازمه بازسازی با کیفیت است

آیا برای بازسازی با کیفیت نیاز به نقشه معماری داریم؟

جواب این سؤال در مورد پروژه های بازسازی که شامل تغییر نقشه معماری در ساختمان یا فضای مورد نظر ما می شوند مثبت است. یعنی در شرایطی که در بخشی از پروژه نیاز باشد تا معماری فضا مانند محل دیوارها، اندازه فضاها و … تغییر نماید، باید نقشه معماری مورد نظر برای آن تهیه شود.
گاهی اوقات شاهد هستیم که بدون تهیه نقشه و بصورت شفاهی یا نهایتاً بصورت پیش پا افتاده و چک نویس وار بر روی یک کاغذ تغییرات معماری مورد نظر در بازسازی بررسی و کنترل می شود. .

با این روش، احتمالاً در زمان اجرا به مشکل یا مانعی مانند ستون، داکت تأسیسات یا … برخواهیم خورد. بدلیل آنکه نتیجه این تغییرات، براساس یک نقشه معماری دقیق، کنترل نشده است بنابراین نمی توان آنها را تشخیص داد. بویژه در مورد بخش تأسیسات در بازسازی ممکن است، موانع بسیاری برای ایجاد تغییرات معماری مورد نظر، وجود داشته باشد.

بنابراین شاید برای تشخیص موانع بازسازی و تغییر نقشه مورد نظر، تنها لازم باشد یک نقشه پلان معماری ساده ولی دقیق تهیه شود. هیچوقت نباید ریسک بازسازی اشتباه را فقط بخاطر نداشتن یک نقشه دقیق، قبول کرد. با رعایت چنین نکاتی میتوانیم انتظار داشته باشیم نتیجه پروژه ما همان کیفیت مورد انتظارمان را داشته باشد.

انجام هر پروژه با کیفیتی نیاز به ضمانت دارد:

ضمانت هر پروژه اجرایی قرارداد آن است. بنابراین اگر قرار است بازسازی مورد نظرمان را به یک پیمانکار بسپاریم و انتظار داشته باشیم بازسازی مورد انتظار ما را در نهایت به ما تحویل دهد، باید با وی یک قرارداد کامل و استاندارد ببندیم. بدون داشتن یک قرارداد مناسب، حتی اگر پروژه ما را یک پیمانکار با وجدان و متعهد نیز بعهده گرفته باشد، بازهم انتظار یک بازسازی با کیفیت را نباید داشته باشیم.
چرا که داشتن یک قرارداد کامل و دقیق علاوه بر اینکه مانع سوء استفاده افراد سودجو می شود، مانع بروز سوء تفاهم میان افراد متعهد و قابل احترام هم می شود. فقط سوء استفاده پیمانکار نیست که می تواند باعث کاهش کیفیت پروژه ما شود. سوء تفاهم و هماهنگی نامناسب بین ما و پیمانکار پروژه مان نیز همین تأثیر بد را بر روی نتیجه بازسازی خواهد گذاشت.
به این ترتیب نباید تحت هیچ شرایطی قرارداد پروژه مورد نظرمان را کم اهمیت در نظر بگیریم. پیشنهاد می کنیم مقالاتی را که در بخش “مقالات” سایت آیریا در رابطه با انواع قراردادهای بازسازی تهیه و منتشر شده است مطالعه بفرمایید. اطلاعات و نکاتی که در این مقالات تکمیلی بیان شده است، برای رسیدن به یک قرارداد مناسب و کامل بسیار کمک کننده خواهد بود.

قرارداد ضمانت اجرای با کیفیت پروژه بازسازی است
مصالح مناسب و با کیفیت باید استفاده شود

بازسازی با کیفیت بدون مصالح با کیفیت ممکن نیست:

به هر میزان هم که نیروها و تیم اجرایی بازسازی پروژه ما متخصص و با تجربه باشند و با تمام توانشان تلاش نمایند تا بهترین نتیجه را به ما ارائه دهند، در صورتی که کیفیت مصالح مصرفی در پروژه مناسب نباشد، قطعاً نمی توانیم به یک نتیجه با کیفیت در انتهای پروژه برسیم.
همان قدر که انتخاب پیمانکار و تیم اجرایی پروژه مهم است، انتخاب درست مصالح و پرداخت مبلغ کافی برای آنها هم در افزایش کیفیت پروژه ما اهمیت دارد.
البته انتخاب درست مصالح کاملاً مربوط به انتخاب پیمانکار مناسب است. چراکه در نهایت پیمانکار است که باید مصالح مناسب و با کیفیت را به کارفرما معرفی کند.
اما در هر صورت این موضوع از آن جهت مهم است که برخی مواقع شاهد هستیم که مالکین و کارفرمایان پروژه های بازسازی در مقابل هزینه برای مصالح با کیفیت مناسب مخالفت می نمایند. اکثر اوقات انتظار آنها این است که با استفاده از همان مصالح موجود نامناسب، پیمانکار به نتیجه مورد نظر کارفرما برسد. قطعاً چنین انتظاری قابل اجرا نیست.
بنابراین اگر قصد انجام بازسازی با کیفیت داشته باشیم، باید به کیفیت مصالح مصرفی در پروژه نیز توجه نماییم. و هر هزینه ای که لازم باشد را برای آن پرداخت نماییم. البته همانطور که در بخشهای قبلی توضیح داده شد، هزینه ای که کافی باشد و نه بیشتر از میزان مورد نیاز.

جمعبندی این مقاله:

در این مقاله به نکات و شرایطی که باید رعایت شود تا بتوانیم به یک بازسازی با کیفیت برسیم، صحبت شد. نکاتی مانند دریافت مشاوره مناسب قبل از شروع بازسازی، هزینه برای پروژه به مقدار کافی نه زیاد و نه کم، در نظر گرفتن مدت زمان مناسب برای پروژه، انتخاب تیم اجرایی با تجربه و متخصص، استفاده از مصالح با کیفیت و بسیاری موارد دیگر.
در نهایت اکنون پس از مطالعه نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد و بکار گرفتن آنها در مورد پروژه بازسازی مورد نظرمان، میتوانیم انتظار داشته باشیم تا نتیجه نهایی پروژه ما، آنگونه باشد که انتظار داریم.

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در رابطه با این مقاله در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید:

لطفاً نظر خود را در رابطه با نکات و مطالبی که در این مقاله به آنها اشاره شد در بخش دیدگاه ها بیان بفرمایید. همچنین اگر تجربه ای در رابطه با هر یک از این موارد داشته اید، با ثبت آن در بخش دیدگاه ها این امکان را فراهم خواهید آورد تا افراد دیگری که قصد انجام بازسازی مشابه پروژه شما را دارند، بتوانند از آن بهره ببرند و نتیجه مناسبی از پروژه مورد نظرشان بدست بیاورند.
در نهایت هم اگر پروژه بازسازی در پیش رو داشته و نیاز به اخذ مشاوره بازسازی کاملاً رایگان دارید، پیشنهاد می کنیم از طریق شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ و شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷، با همکاران ما در شرکت آیریا تماس گرفته و درخواست مشاوره رایگان خود را اعلام نمایید.
همکاران ما شما را برای دریافت مشاوره مورد نظرتان با کارشناسان با تجربه و متخصص شرکت آیریا، راهنمایی خواهند کرد.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.