بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی باید کنترل شود

مقدمه مقاله:

بدون برنامه ریزی دقیق برای بازسازی یک ویلا، قطعاً پول و زمان کارفرما و مالک ویلا هدر خواهد رفت. بنابراین برای رسیدن به یک برنامه ریزی دقیق، باید اول از همه تمام بخشهای ویلا را با دقت بررسی و کنترل کنیم تا مشخص شود کدام بخشها نیاز به بازسازی دارد. سپس یک لیست از بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی تهیه کنیم. با در اختیار داشتن این لیست می توانیم در مورد بازسازی ویلا مورد نظرمان تصمیمات درست تری بگیریم.
اگر بدون کنترل دقیق همه بخشهای ویلا تصمیم گیری کنیم و پس از آن شروع به بازسازی کنیم، معمولاً در میانه پروژه بازسازی، بخشهای جدیدی به عملیات بازسازی ویلا اضافه می شود. اینکه برنامه بازسازی ویلا در میانه کار تغییر کند و بخشهای جدیدی به آن اضافه شود، به معنی دوباره کاری، هدر رفتن پول و زمان است.
در این مقاله درمورد بخشهای مختلف یک ویلا که شرایط آنها باید کنترل و بررسی شود صحبت می کنیم. این بخشهای مختلف را در دو بخش مجزای محوطه ویلا و ساختمان ویلا دسته بندی کرده و توضیح داده ایم.

بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی

هدف از مطالعه این مقاله:

همانطور که گفته شد، اگر قصد بازسازی یک ویلا را داشته باشیم، بعنوان یکی از اولین مراحل بازسازی، باید شرایط بخشهای مختلف ویلا را بطور کامل بررسی کنیم. مطالعه این مقاله کمک می کنند بتوانیم مرحله به مرحله بخشهای مختلف ویلا را کنترل نماییم و بمرور لیست مورد نظرمان را کامل کنیم.
اطلاعاتی که با مطالعه این مقاله بدست می آوریم کمک خواهد کرد تا با آمادگی بیشتری در رابطه با بازسازی مورد نظرمان تصمیم بگیریم. به این ترتیب، اجرای بازسازی ویلا با آمادگی کامل و برنامه ریزی دقیق، کمک خواهد کرد تا یک پروژه بازسازی بدون مشکل داشته باشیم. در نهایت هم از هزینه ای که پرداخت کرده ایم رضایت کامل خواهیم داشت.

کنترل ساختمان ویلا برای بازسازی

اصلی ترین بخش ویلا که باید در زمان کنترل برای بازسازی، بررسی شود، ساختمان ویلا است. بنابراین در این بخش، قسمتهای مختلف ساختمان ویلا که نیاز به کنترل و بررسی برای بازسازی دارد را نام برده و توضیح خواهیم داد. مهمترین آیتمهای لیست نهایی بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی، مربوط به ساختمان ویلا خواهد بود.

مقاوم سازی ساختمان ویلا:

اگر قصد بازسازی ساختمان یک ویلا را داشته باشیم باید حتماً شرایط استحکام ساختمان را بررسی کنیم. بررسی دقیق مقاومت یک ساختمان می بایست توسط کارشناس متخصص و باتجربه انجام شود. اما در هر صورت با کنترل وجود ترکهای مورب بر روی دیوارهای ساختمان یا شرایط زمین اطراف ساختمان ویلا، میتوانیم تا حدودی متوجه شرایط استحکام بنای ویلا شویم.
نامناسب بودن شرایط استحکام ساختمان باعث می شود نیاز باشد در زمان بازسازی، مقاوم سازی بنای ساختمان انجام شود. معمولاً هزینه مقاوم سازی بنای ساختمان به نسبت کل هزینه بازسازی زیاد خواهد بود.
بنابراین در شرایطی که استحکام بنای ویلا مناسب نباشد معمولاً اگر کارفرما از لحاظ بودجه امکان هزینه بیشتر برای ویلا را داشته باشد، توصیه میکنیم بجای بازسازی ساختمان ویلا، ساختمان موجود تخریب و ساختمان جدیدی ساخته شود.
به این ترتیب با هزینه کمی بیشتر، یک بنای جدید و استاندارد برای ویلا ساخته شده است.
درهرصورت در شرایط نامناسب بودن استحکام بنای ویلا، اگر به هر دلیلی کارفرما تصمیم به بازسازی ساختمان ویلا بجای تخریب و نوسازی آن بگیرد، قطعاً لازم خواهد بود تا مقاوم سازی ساختمان ویلا را نیز در لیست بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی قرار داد و توقع هزینه بالای مقاوم سازی را نیز داشت.

مقاوم سازی بنای ویلا نیز یکی از بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی است.
نمای ساختمان ویلا نیز نیاز به بازسازی دارد

نمای ساختمان ویلا:

نمای ساختمان باید از دو جهت بررسی شود. اول استحکام و فرسوده نبودن اجزاء آن و پس از آن زیبایی ظاهری نما. در هرصورت هدف از داشتن یک ویلا معمولاً گزراندن تعطیلات در یک فضای دوست داشتنی و آرامش بخش است. بنابراین ظاهر ویلا نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

سقف ویلا احتمالاً جزء بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی باشد:

اگر تصمیم به بازسازی ساختمان ویلا را داشته باشیم، باید سقف آن را با دقت بیشتری بررسی شود. دلیل این حساسیت به این است که قطعاً بیشترین قسمت ساختمان ویلا که در معرض شرایط سخت آب و هوایی قرار دارد و فرسوده می شود، سقف ساختمان ویلا است.
بنابراین اگر نوع سقف شیروانی باشد باید شرایط سازه، بلوکهای سطح آن و از همه مهمتر، عایق رطوبتی آن کنترل شود. بهتر است شرایط سقف از سمت زیر آن و داخل ساختمان نیز کنترل شود. در مورد سقفهای افقی که بصورت پشت بام هستند نیز، کنترل کفپوش پشت بام و شرایط عایق رطوبتی آن بسیار مهم است.
این موضوع را باید در نظر داشته باشیم که معمولاً براساس تجربه عایقهای رطوبتی که در کشور ما اجرا می شوند عمر متوسط ۱۵ ساله دارند. بنابراین اگر بیش از ۱ تا ۱۵ سال از عمر قیر و گونی یا ایزوگام سقف ساختمان ویلا می گذرد، پیشنهاد می کنیم تعویض و بازسازی عایق رطوبتی سقف نیز جزء بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی در نظر گرفته شود.

بازسازی سقف ویلا جزء لیست بازسازی ویلا است

تعویض پنجره های ساختمان ویلا:

اگر پنجره های موجود ساختمان ویلا از نوع قدیمی آهنی یا حتی چوبی باشند، حتماً باید تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دوجداره و عایق جدید از جنس پی وی سی یا آلومینیوم در لیست بازسازی ویلا قرار بگیرد.
ویلاها معمولاً در مکانهایی با شرایط آب و هوایی خاص قرار دارند بنابراین عایق بودن پنجره ها کمک بسیار زیادی در بهبود کیفیت سکونت در ویلا می کند.
از طرف دیگر در زمان بازسازی یک ویلا باید به افزایش امنیت آنهم توجه شود. معمولاً مدت زمان سکونت در ویلا ها کوتاه است و بیشتر اوقات ویلا خالی است. بنابراین باید امنیت ویلا با نصب نرده یا کرکره مناسب در پنجره های ویلا تأمین شود.

تعویض پنجره های ساختمان ویلا نیز جزء بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی است
درب ورودی ساختمان ویلا باید تعویض شود

درب ورودی ساختمان ویلا:

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، بعلت رفت و آمد و سکونت کوتاه مدت در ویلا، نیاز است تا امنیت آن در زمان بازسازی در نظر گرفته شود. یکی از روشهای افزایش امنیت ساختمان ویلا، تعویض درب ورودی ساختمان با یک درب ضد سرقت بسیار با کیفیت است. علاوه بر آن می توان نرده یا کرکره آهنی نیز در مقابل درب ورودی نصب کرد تا به امنیت آن اضافه شود.
علاوه بر امنیت ساختمان، برای زیباتر شدن ظاهر ویلا نیز معمولاً تعویض درب ورودی ساختمان جزء بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی قرار می گیرد.

تأسیسات و موتورخانه ویلا:

معمولاً در ویلا ها از یک موتورخانه استفاده می شود. این موتور خانه می تواند شامل منبع آب، دیگ و مشعل، پمپ آب، ژنراتور اظراری و حتی دستگاه تسویه آب باشد. با توجه به شرایط و محل قرار گیری موتورخانه ممکن است بخشی از تجهیزات استخر نیز در موتورخانه قرار داده شود.
به هر ترتیب یکی از اصلی ترین بخشهایی که در بازسازی هر نوع ساختمانی باید کنترل شود، تأسیسات آن ساختمان است. در مورد ویلا هم به همین ترتیب باید تأسیسات ساختمان و موتورخانه بدقت بررسی شود.
اگر ویلایی که قصد بازسازی آنرا داریم نسبتاً قدیمی باشد، بدلیل عمر کم تأسیسات در کشور ما، توصیه میکنیم حتماً تأسیسات اصلی ویلا در لیست بازسازی ویلا قرار داده شود.

تأسیسات موتورخانه ویلا نیز ممکن است نیاز به تعویض یا بازسازی داشته باشد
فضاهای داخلی ویلا یکی از بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی هستند

فضاهای داخلی ویلا از اصلی ترین بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی هستند:

بازسازی داخلی هر نوع ساختمانی، احتمالاً اصلی ترین قسمت بازسازی آن است. چون شامل اکثر امکاناتی است که ساکنین آن ساختمان قرار است از آن استفاده نمایند. بازسازی داخلی ویلا نیز به همین شکل است. یعنی در زمان تهیه لیست بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی، آیتمهای بازسازی داخل ساختمان ویلا بخش اعظم این لیست خواهد بود.
از آنجایی که در مقاله “بخشهای مختلف خانه برای بازسازی” در رابطه با بازسازی فضای داخلی مسکونی توضیحات بسیار کاملی ارائه داده ایم، پیشنهاد می کنیم در ادامه این مقاله تکمیلی را نیز مطالعه بفرمایید. در این مقاله تکمیلی، قسمتهای مختلف یک فضای داخلی مسکونی را برای بازسازی بطور کامل نام برده و توضیح داده ایم.
در اینجا بخشهای مختلف فضای داخلی یک ویلا که باید بررسی شود را نام میبریم:
_ آشپزخانه ویلا
_ سرویسهای ویلا
_ سالن ویلا
_ اتاق خوابهای ویلا
_ راهپله داخلی ویلا
_ انباری داخل ویلا
_ تأسیسات آب، فاضلاب ، برق و گاز داخل ویلا
_ سیستم های سرمایش و گرمایش ویلا

کنترل محوطه از بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی

از آنجایی که بخش بزرگی از مساحت زمین ویلا به محوطه آن اختصاص دارد، معمولاً بخشهای زیادی در محوطه ویلا نیاز به کنترل برای قرار گرفتن در لیست بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی دارند. در ادامه این بخشها را نام برده و بصورت مختصر توضیح می دهیم.

خیابان و مسیر منتهی به ورودی ویلا نیز جزء بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی هستند:

بسته به محلی که ویلا مورد نظر ما قرار گرفته باشد، باید فضای عبور و مرور بیرون ویلا را هم برای بازسازی بررسی کنیم. پیاده رو یا خیابانی که منتهی به ویلای ما میشود ممکن است نیاز به بازسازی داشته باشد. البته همانطور که گفته شد این موضوع بستگی به این دارد که ویلا در داخل یک شهرک ویلایی قرار داشته باشد یا در داخل یک مجموعه روستایی یا هر منطقه خاص دیگری.
بنابراین اگر شرایط موجود خیابان و پیاده رو بیرون ویلا نیاز به بازسازی داشته باشد، باید ابتدا مشخص نماییم که مسئول رسیدگی یا صدور مجوز بازسازی فضای بیرون ویلا مورد نظر ما، چه کسی است. آیا باید با هیئت مدیره شهرک هماهنگی انجام شود. یا با دهیاری روستایی که ویلای ما در آنجا قرار دارد. یا هر شخص و نهاد مسئول دیگری.
در هرصورت باید خیابان و پیاده رو منتهی به ورودی ویلا نیز حتماً کنترل شود.

گذر و محوطه بیرون ویلا هم ممکن است نیاز به بازسازی داشته باشد
دیوارهای ویلا نیز باید کنترل شود تا شاید نیاز به بازسازی داشته باشد

بازسازی دیوارهای ویلا:

برای کنترل بازسازی یک ویلا باید دیوارهای دور تا دور زمین ویلا و نرده های روی آنها را کنترل نماییم. اگر این دیوارهای و نرده ها نیاز به ترمیم و بازسازی داشته باشند آنها را در لیست بازسازی قرار می دهیم. ممکن است حتی تصمیم داشته باشیم دیوارهای دور تا دور ویلا را با نرده یا حتی درختهایی که نقش دیوار را برای زمین ویلا بازی می کنند جایگزین کنیم.
بیشتر از ظاهر دیوارها و نرده ها، شرایط استحکام آنها باید مورد توجه قرار بگیرد. بدلیل شرایط خاص مناطقی که معمولاً ویلا ها در آن قرار دارند، ممکن است دیوارها براثر نشست زمین زیر آنها یا تصادفات یا هر دلیل دیگر، استحکام خود را از دست داده باشند و نیاز باشد آنها را بازسازی یا مقاوم سازی کرد.

بازسازی مسیر عبور و مرور در محوطه ویلا:

مسیر عبوری از درب ورودی زمین ویلا تا درب ورودی ساختمان باید کنترل شود. همچنین مسیر عبور خودرو از درب ورودی ماشینرو ویلا تا محل پارک خودروها نیز باید بررسی شود. در نهایت ممکن است نیاز باشد کفپوش این مسیرهای عبور نیاز به بازسازی و تعویض داشته باشند.

مسیر عبور و مرور در محوطه ویلا نیز ممکن است نیاز به بازسازی داشته باشد
ممکن است بازسازی و تعمیرات آلاچیق نیز در لیست بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی قرار بگیرد

بازسازی بخشهای خاص محوطه ویلا:

اگر محوطه ویلا شامل راه پله، تراس، سکو، آلاچیق، باربکیو، انباری، دوربین یا هر آیتم خاص دیگری باشد، باید شرایط و نیاز این بخشهای مختلف نیز به بازسازی بررسی شود. تا اگر شرایط هرکدام قابل قبول نباشد، تعویض یا تعمیر آنها در برنامه بازسازی ویلا قرار بگیرد.

بازسازی فضای سبز محوطه ویلا:

اهمیت زیادی که فضای سبز محوطه ویلا ها دارد باعث میشود تلاش ما این باشد که همواره شرایط فضای سبز عالی و بدون ایراد باشد. معمولاً هماهنگی هایی انجام می شود تا فرد یا افرادی بصورت منظم و دوره ای به گیاهان و درختان محوطه ویلا رسیدگی نمایند.
اما در هرصورت ممکن است بمرور زمان بخشهای زیرساختی فضای سبز فرسوده و یا تخریب شده باشند. این بخشها می تواند شامل جدول کشی فضای سبز، سکوها، سیستم آبیاری فضای سبز ویلا باشد. حتی ممکن است بدلیل عدم رسیدگی منظم و درست به فضای سبز ویلا، نیاز باشد تا کل یا بخش بزرگی از درختان و گیاهان از بین رفته آن با درختان و گیاهان سالم و جدید جایگزین شوند.
در شرایطی که ویلا مورد نظر ما مدت زیادی بلا استفاده و بدون رسیدگی بوده باشد احتمالاً نیاز خواهد بود تا فضای سبز ویلا بطور کامل بازسازی شود. در این شرایط کل فضای سبز محوطه جزء بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی قرار می گیرد.

بازسازی فضای سبز محوطه ویلا نیز یکی از بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی است
روشنایی محوطه ویلا نیز باید برای بازسازی کنترل شود

روشنایی محوطه:

یکی از ابزاری که کمک می کند تا بتوانیم یک محوطه بسیار زیباتر برای ویلا ایجاد نماییم، استفاده از روشناییها و چراغهای مخصوص فضاهای باز است. بخش بسیار مهم روشنایی محوطه که باید حتماً کنترل شود، کیفیت و استاندارد بودن سیم کشی برق آنها است.
سیمکشی برق نامناسب در محوطه ویلا میتواند باعث بروز حوادث منجر به برق گرفتگی شود. از طرف دیگر باعث کاهش عمر سیستم روشنایی محوطه و قطعی مداوم آن می شود. بنابراین باید تمام اصول و استانداردهای لازم در سیم کشی برق محوطه رعایت شده باشد.
در غیر اینصورت باید اصلاح سیمکشی برق و روشنایی محوطه ویلا را نیز در لیست بازسازی، در نظر گرفته شود.

استخر یا آبنمای محوطه ویلا نیز میتواند جزء بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی باشد:

اگر محوطه ویلا دارای استخر یا آبنما باشد، باید عملکرد درست آنها کنترل شود.
در مورد استخرها باید عدم نشتی استخر کنترل شود. آنهم بوسیله پرکردن آب استخر و کنترل میزان پایین رفتن سطح آب آن. همچنین باید تجهیزات استخر اعم از پمپ، خروجی آب، تسویه و سایر تجهیزات آن کنترل شود.
در رابطه با آب نمای محوطه ویلا نیز به همین ترتیب باید پمپ، لوله کشی آبنما و عدم نشتی آن کنترل شود.

استخر یا آبنمای محوطه ویلا نیز ممکن است نیاز به بازسازی داشه باشد

جمع بندی مقاله بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی:

در این مقاله بخشهای مختلف یک ویلا که باید برای بازسازی آن کنترل شود را نام بردیم. در هر بخش هم توضیحاتی در رابطه با هر کدام ارائه دادیم. درمورد اهمیت چنین کاری قبل از شروع بازسازی نیز صحبت کردیم.
اکنون میتوانیم پس از مطالعه این مقاله با خیال راحت لیستی که برای انجام بازسازی ویلا مورد نیازمان است را تهیه کنیم. بنابراین با استفاده از این لیست می توانیم تصمیم درست تری در مورد پروژه مورد نظرمان بگیریم. در نهایت هم با تصمیم گیری درست و برنامه ریزی دقیقی که انجام داده ایم، ویلای مورد نظرمان را با کمترین مشکل و بهترین کیفیت بازسازی خواهیم کرد.

لطفاً نظرات خود را در بخش دیدگاه ها در رابطه با این مقاله ثبت نمایید:

لطفاً نظرات خود را در رابطه با مطالبی که در این مقاله بیان شده است، در بخش دیگاه ها ثبت نمایید. همچنین اگر تجربه ای در رابطه با بازسازی ویلا یا خانه ویلایی دارید لطفاً آنرا در این بخش ثبت نمایید تا سایرین نیز بتوانند از تجربیات شما در پروژه مورد نظرشان استفاده نمایند.
در نهایت هم اگر سؤالی در رابطه با موضوع این مقاله داشته باشید، با ثبت آن در بخش دیدگاه ها، همکاران ما در اولین فرصت پاسخگوی -شما خواهند بود. اگر هم نیاز به دریافت مشاوره رایگان در رابطه با بازسازی ویلای خود دارید، پیشنهاد می کنیم از طریق شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ یا شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷ با همکاران ما در شرکت بازسازی ساختمان آیریا تماس بگیرید.
همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد تا در اولین فرصت با کارشناسان با تجربه و متخصص مجموعه آیریا در رابطه با بازسازی ویلای مورد نظرتان مشاوره کاملاً رایگان داشته باشید.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *