قبل از شروع بازسازی باید چه کارهایی انجام دهیم؟

مقدمه مقاله:

اگر بازسازی مورد نظرمان را بدون آمادگی کافی شروع کنیم، قطعاً باعث مشکل و از دست دادن پول و زمان ما می شود. در این مقاله قصد داریم درمورد کارهایی که باید قبل از شروع بازسازی ساختمان، خانه، آپارتمان، ویلا، دفتر کار یا فروشگاه انجام شود، صحبت کنیم. کارهایی که انجام تمام آنها ضروری است. انجام ندادن هر کدام می تواند باعث بروز مشکل پس از شروع بازسازی شود.
البته موضوعاتی که در این مطلب بیان میشود بخشی از تمام کارهایی است که باید پیش از اجرای بازسازی انجام شود. سعی شده است موارد عمومی تر و مهمتر انتخاب شود. بنابراین در نهایت با مشورت افراد متخصص و با تجربه می توانیم به آمادگی کامل مورد نیازمان برای شروع بازسازی برسیم.
مواردی که در این مطلب به آن اشاره می شود شامل موضوعات زیر است:
_ بررسی اولیه شرایط بازسازی.
_ پیدا کردن افراد و شرکت های متخصص.
_ بازدید کارشناسان از محل پروژه.
_ دریافت مشاوره رایگان بازسازی.
_ هماهنگی با همسایه ها و افراد ذینفع.
_ انتخاب پیمانکار مناسب.
_ عقد قرارداد بازسازی.
_ اقدام و اخذ مجوز بازسازی.
_ برنامه ریزی دقیق.
_ آماده سازی و تهیه لوازم، امکانات و تأسیسات مورد نیاز برای شروع بازسازی.

کارهای مهم قبل از شروع بازسازی

هدف از مطالعه این مقاله:

با مطالعه مطالب بیان شده در این مقاله و اجرای درست آنها، میتوانیم با آمادگی کافی پروژه بازسازی مورد نظرمان را شروع کنیم. همانطور که گفته شد، شروع پروژه بازسازی بدون داشتن آمادگی لازم و انجام کارهای ضروری قبل از شروع بازسازی، باعث خواهد شد بازسازی به مشکل بربخورد. نتیجه این مشکلات نیز افزایش بیمورد هزینه و مدت زمان بازسازی خواهد بود. در نهایت هم کیفیت بازسازی انجام شده کاهش خواهد یافت.
چنانچه پروژه بازسازی پیش روی شما است، برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی، توصیه می کنیم نکات و توضیحات این مقاله را مطالعه نموده و اجرا نمایید.

بررسی اولیه شرایط قبل از شروع بازسازی خانه، فروشگاه یا هر فضای دیگری

قبل از اینکه بخواهیم زمان یا پول خودمان را صرف بازسازی مورد نظرمان بکنیم، یا بخواهیم بسراغ افراد یا شرکتهای متخصص بازسازی برویم، اول باید خودمان شرایط بازسازی را بررسی کنیم. بررسی اینکه آیا انجام بازسازی مورد نظر ما کار درستی است یا نه.
برای بررسی و تصمیم گیری اولیه نیاز به تخصص یا تجربه خاصی نیست. بلکه با صرف چند دقیقه و مطالعه مقاله “بررسی اولیه بازسازی را خودمان انجام دهیم” در بخش مقالات سایت آیریا، می توانیم بخوبی این کار را انجام دهیم. در این مقاله در رابطه با پیش بینی حدودی از هزینه و مدت زمان بازسازی و کنترل مراحل آن صحبت کرده ایم.

همچنین باید کیفیت و نیاز به بازسازی در بخشهای مختلف ساختمان یا فضایی که قصد بازسازی داریم را کنترل کنیم. بطور مثال اگر قصد بازسازی یک ویلا را داشته باشیم، باید بدقت بخشهای مختلف ویلا برای بازسازی کنترل شود. تنها زمانی می توانیم تصمیم گیری درستی انجام دهیم که این برررسی ها انجام شده باشد.
پس از بررسی اولیه شرایط، اگر همچنان تصمیم به انجام بازسازی داشته باشیم، باید بسراغ افراد یا شرکتهای بازسازی متخصص بازسازی برویم. پس مرحله بعدی پیدا کردن اشخاص و شرکتهایی است که بتوانیم پیش از شروع بازسازی از آنها مشاوره دریافت کنیم.

پیدا کردن افراد و شرکتهای متخصص بازسازی ساختمان که مشاوره رایگان ارائه دهند:

در این مرحله باید تعدادی شرکت یا فرد متخصص قابل اعتماد برای دریافت مشاوره را انتخاب کنیم. موضوع مهم این است که حتماً باید با بیش از یک نفر یا یک مجموعه مشورت نماییم. دلیل آنهم این است که بتوانیم شرایط و پاسختهای کارشناسی آنها را باهم مقایسه کنیم.
این شرکتها یا افراد قرار است با نظر کارشناسیشان به ما کمک کنند تا متوجه شویم که اولاً تصمیم ما برای بازسازی از لحاظ فنی کار درستی است. و پس از آن، شرایط، هزینه و مدت زمان بازسازی مورد نظر ما است را براساس تجربه و تخصصشان پیش بینی کرده و به ما اعلام نمایند.
نکته بسیار مهم این است که در مراحل بازدید و مشاوره اصلاً نیاز به پرداخت هزینه نداریم. بنابراین باید افراد یا مجموعه هایی را انتخاب نماییم که بازدید و مشاوره ای که به ما ارئه می دهند بصورت کاملاً رایگان باشد. اکثر افراد و مجموعه ها نیز این کار را انجام می دهند. بنابراین لازم نیست سراغ مجموعه هایی برویم که برای مشاوره دادن یا بازدید از محل پروژه ما وقت صرف نمی کنند.
شرکت آیریا نیز تمام این خدمات بازدید از محل پروژه و مشاوره برای شما را بصورت کاملاً رایگان در اختیارتان قرار می دهد. بنابراین پیشنهاد می کنیم یکی از گزینه های شما برای دریافت مشاوره بازسازی، کارشناسان متخصص و با تجربه شرکت آیریا باشد.

چطور این شرکتها یا افراد را پیدا کنیم؟

از دو راه معمول می توانیم ای افراد یا شرکت ها را پیدا کنیم:
_ از اطرافیان و آشنایانی که قبلاً پروژه بازسازی داشته اند و از پیمانکارانی که با آنها کار کرده اند راضی هستند سؤال می کنیم. حتی ممکن است از اقوام یا دوستان ما اشخاصی متخصص بازسازی باشند که میتوان از مشورت آنها استفاده کرد.
_ راه دوم این است که از طریق اینترنت و گوگل یا شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس بوک، عبارت بازسازی ساختمان یا هر نوع بازسازی دیگری که میخواهیم انجام دهیم را جستجو کنیم.
موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی افراد یا شرکتهایی را به شما پیشنهاد خواهند داد که براساس تجزیه و تحلیل آنها، فعال و متخصص هستند. بنابراین می توان به آنها بعنوان گزینه های مناسب توجه کرد.
در نهایت توصیه می کنیم حداقل ۲ و حداکثر ۴ فرد یا شرکت متخصص انتخاب شود. بیشتر از این تعداد به شکل غیر منطقی وقت ما را تلف خواهد کرد.

بازدید کارشناسان از محل پروژه قبل از شروع بازسازی ساختمان، مغازه یا دفتر کار:

پس از اینکه افراد و شرکتهای متخصص بازسازی را انتخاب کردیم باید از آنها بخواهیم تا محل پروژه ما را بصورت حضوری بررسی کنند. ارائه مشاوره و راهنمایی در مورد بازسازی هر فضایی بدون اینکه حضوری آن محل بررسی شده باشد، اصلاً قابل اعتماد نیست.
هر میزان هم که با دقت عکس برداری و فیلمبرداری از فضایی که می خواهیم بازسازی نماییم با دقت انجام شده و به کارشناس مورد نظر ارائه شود، بازهم نتیجه ای که بازدید حضوری بدست می دهد را نخواهد داشت.
بازهم لازم به ذکر است که این نوع بازدیدها توسط شرکت یا فردی که متخصص و با تجربه باشد رایگان است. چرا که خود این افراد و مجموعه ها هم براساس تجربه و تخصصشان امکان ندارد بدون بازدید حضوری از پروژه ای در مورد آن ابراز نظر کرده یا آنرا قبول کنند. بنابراین اینکار را بصورت رایگان انجام خواهند داد.
البته بازدید های رایگان فقط در محدوده فعالیت این افراد و شرکتها انجام می شود. یا در برخی موارد در مورد پروژه های بازسازی بزرگ این بازدیدها در خارج از محدوده آنها انجام می شود.
بطور مثال در شرکت آیریا، بازدید رایگان تنها در تهران، کرج و شهرهای اطراف آنها انجام می شود. همچنین بازدید رایگان پروژه های بازسازی بزرگ و متوسط یا پروژه های بخصوص پس از بررسی شرایط، در تمام نقاط کشور انجام می شود.
اگر پروژه بازسازیی، خارج از محدوده شهرهای تهران، کرج و شهرهای اطراف آنها دارید، می توانید با تماس با همکاران ما، شرایط پروژه خود را اعلام نمایید تا درصورتی که شرایط پروژه شما مناسب بود، بازدید اقدامات لازم جهت بازدید رایگان از محل پروژه شما انجام شود.

دریافت مشاوره رایگان قبل از شروع بازسازی:

پس از بازدید افراد و شرکتهای انتخاب شده از محل پروژه بازسازی، باید از مشاوره رایگانی آنها در اختیار ما قرار خواهند داد استفاده کنیم. در این جلسات مشاوره باید نظر و پیشبینی کارشناسی آنها را در رابطه با بازسازی مورد نظرمان بدانیم. باید توقعات خودمان را از نتیجه نهایی بازسازی که میخواهیم انجام دهیم برایشان شرح دهیم. و از آنها بخواهیم تا براساس تجربه و تخصصشان مشخص نمایند که آیا در نهایت پس از بازسازی نتیجه مورد نظر ما بدست خواهد آمد یا نه.
ممکن است پاسخی که به ما داده می شود منفی باشد. یعنی بطور مثال ممکن است برخی از این کارشناسان به ما بگویند که نتیجه نهایی بازسازی خانه ما، نمیتواند آنچیزی باشد که شما انتظار دارید. ممکن است دلیل چنین نظری، موانع موجود در پروژه باشد یا بودجه ناکافی ما برای بازسازی یا هر موضوع دیگری.
در هرصورت زمانی که شخص باتجربه و متخصصی قبل از شروع بازسازی چنین نظر کارشناسی به ما بدهد، باید با دقت بیشتری تصمیم خود برای بازسازی را بررسی کنیم. شاید لازم باشد از بازسازی صرفنظر کنیم.
در نهایت با مقایسه اطلاعاتی که در این جلسات بدست آورده ایم، می توانیم اطلاعات درست تر و قابل اعتماد تر را انتخاب نماییم. سپس براساس این اطلاعات که شامل پیشبینی از هزینه بازسازی، مدت زمان، شرایط و نتیجه نهایی آن است، تصمیم بگیریم که میخواهیم بازسازی را انجام دهیم یا خیر.
اگر برداشت نهایی ما از مجموع مشاوره هایی که دریافت کرده ایم این باشد که شرایط برای انجام بازسازی که مورد نظر ما است مناسب است، می توانیم مراحل بعدی را پیش ببریم.

مشاوره بازسازی رایگان

هماهنگی با همسایه ها و افراد ذی نفع در پروژه

پس از دریافت مشاوره ها و بدست آوردن اطلاعات کافی در مورد شرایط بازسازی پیش رو، نیاز است تا هماهنگی های لازم با افرادی که در این پروژه تأثیر گذار هستند را انجام دهیم. این افراد می توانند مالک فضایی باشند که در اختیار ما است و ما قصد بازسازی آنرا داریم. یا ممکن است شرکا و یا سایر اعضای خانواده باشند.
همچنین در این مرحله و قبل از شروع بازسازی آپارتمان، ویلا، فروشگاه یا دفتر کار و حتی قبل از عقد قرارداد آن، باید با کسانی که میتوانند باعث ایجاد محدودیت برای پروژه بازسازی ما شوند صحبت کنیم.
اگر قصد بازسازی آپارتمان داشته باشیم، باید با همسایه ها و مدیریت ساختمان صحبت کنیم. اگر قصد بازسازی ویلا داشته باشیم و ویلای مورد نظر ما داخل شهرک قرار داشته باشد، باید با مسئولین و مدیران آن شهرک هماهنگی نماییم. در شرایطی هم که قصد بازسازی یک فروشگاه در داخل یک پاساژ یا مجتمع تجاری را داشته باشیم، صحبت و هماهنگی با مدیران آن مجتمع و یا پاساژ ضروری است.
تازه پس از انجام تمام این هماهنگی ها و آگاهی از محدودیتهای مربوط به آنها، میتوانیم شرایط پروژه بازسازی مورد نظرمان را بسنجیم و در مورد آن تصمیم نهایی خودمات را بگیریم.

انتخاب پیمانکار مناسب برای انجام بازسازی:

اگر پروژه بازسازی مورد نظر ما، کوچک باشد و همچنین زمان کافی و تجربه اجرا یا مدیریت چنین پروژه هایی را داشته باشیم، لازم نیست بیشتر هزینه کنیم و کار را به یک پیمانکار بازسازی بسپاریم. خودمان با مدیریت یا اجرای بازسازی می توانیم تا حد قابل توجهی هزینه بازسازی را کاهش دهیم.
اما اگر هر یک از شرایط فوق را نداشته باشیم باید اجرای بازسازی را به یک فرد یا شرکت بازسازی مناسب بسپاریم. یعنی اگر زمان کافی و تجربه بازسازی یا مدیریت آنرا نداشته باشیم، یا اینکه پروژه مورد نظر ما پروژه بازسازی متوسط یا بزرگی باشد، اینکه خودمان بخواهیم آنرا مدیریت یا اجرا نماییم بسیار اشتباه است.
در نهایت اگر تصمیم ما سپردن بازسازی و پیمانکار آن است، باید گزینه مناسب را انتخاب نماییم. یکی از مهمترین دلایلی که بخاطر آن میباسیت با چند فرد یا شرکت متخصص مشورت می کردیم، این بوده است که بتوانیم تخصص، تجربه و توانایی هر یک از آنها را از نزدیک بررسی کنیم. بنابراین اکنون که با چندین پیمانکار بازسازی برخورد داشته ایم و نظرات و پیشنهاد های آنها را در رابطه با پروژه خودمان شنیده ایم، می توانیم آنها را با هم مقایسه کنیم.
برای مقایسه باید ابتدا نمونه کارهای بازسازی آنها را بهمراه مراحل اجرا و نهایتاً کیفیت نهایی پروژه های مورد نظر بررسی کنیم. بعلاوه میباست در جلسات مشاوره ای که داشته ایم، تسلط و تجربه آنها را نیز بسنجیم. از طرف دیگر پیشنهاد آنها برای بعهده گرفتن پروژه مورد نظرمان را نیز در اختیار داریم.
در نتیجه میتوانیم با مقایسه همه این اطلاعات و مشخصات، بهترین گزینه را از بین چند پیمانکاری که با آنها ارتباط داشته ایم انتخاب نماییم.

انتخاب پیمانکار بازسازی مناسب قبل از شروع بازسازی
انتخاب و عقد قرارداد بازسازی مناسب قبل از بازسازی

عقد قرارداد استاندارد قبل از شروع بازسازی:

بسیار مهم است که بدانیم هیچ پروژه بازسازی که اجرای آنرا به یک پیمانکار سپرده ایم، نباید بدون عقد یک قرارداد بازسازی کامل و استاندارد شروع شود. حتی اگر به پیمانکاری که قرار است بازسازی مورد نظر ما را انجام دهد خیلی اعتماد داشته باشیم.
قرارداد تنها مانع سوء استفاده افراد سودجو نمیشود. بلکه مانع بروز سوء تفاهم بین افراد قابل اعتماد نیز می شود. بنابراین تحت هر شرایطی باید قبل از شروع بازسازی، با پیمانکار مورد نظرمان قرارداد ببندیم.
این قرارداد باید کامل و جامع باشد. قرارداد بد ضررش از انجام بازسازی بدون قرارداد بیشتر است. بنابراین اصلاً نباید به سادگی از اهمیت استاندارد بودن قرارداد بگذریم.
در بخش مقالات سایت آیریا، تعداد زیادی مقاله در رابطه با نکات، اصول و نمونه های قراردادهای بازسازی منتشر شده است. پیشنهاد می کنیم ابتدا با مطالعه مقاله “انواع قرارداد بازسازی” در بخش مقالات سایت آیریا، بررسی این نوع قرارداد ها را آغاز نمایید. اطلاعاتی که در این مقاله بیان شده است، کمک خواهد کرد تا نوع قرارداد مناسب پروژه خود را مشخص نمایید. پس از آن میتوانید مقاله اختصاصی آن قرارداد بخصوص را مطالعه بفرمایید.

اخذ مجوز بازسازی:

اگر تصمیم گرفته ایم تا پروژه بازسازی موردنظرمان را خودمان اجرا نماییم، باید همچنان خودمان از این مرحله به بعد را نیز انجام دهیم.
اما اگر تصمیم نهایی ما سپردن اجرا و مدیریت پروژه به یک پیمانکار بازسازی است، از این مرحله به بعد تمام کارها بعهده آن پیمانکار است. اما ضرورت دارد تا ما کنترل و نظارت کافی بر روی تمام این مراحل داشته باشیم. تا اگر در کار پیمانکار نقص یا کم کاری مشاهده کردیم بتوانیم تا قبل از اینکه این نواقص یا کم کاری ها به پروژه ما آسیب بزند، جلوی آنرا بگیریم.
در این مرحله باید مجوز بازسازی مورد نیاز پروژه از شهرداری یا هر سازمان ذیصلاح دیگری اخذ شود. معمولاً هزینه، زمان و دردسر اقدام و اخذ مجوز یا پروانه بازسازی، بسیار کمتر از انجام بازسازی بدون داشتن مجوز قانونی آن است.
بنابراین توصیه می کنیم حتماً اقدام به اخذ مجوز بازسازی مورد نیاز قبل از شروع بازسازی نمایید. یا از پیمانکار خود در قرارداد پروژه بخواهید تا این کار را حتماً پیش از شروع پروژه انجام دهد.

برنامه ریزی دقیق قبل از شروع بازسازی

برنامه ریزی دقیق برای پروژه:

هیچ کار و عملیات ساختمانی بدون برنامه ریزی دقیق و حساب شده نمی تواند به نتیجه مطلوبی برسد. پروژه های بازسازی بدلیل فشرده بودن برنامه اجرایی آنها و از همه مهمتر تا حدی غیر قابل پیش بینی بودن برخی اتفاقات حین اجرای آنها، ضرورت بیشتری برای داشتن یک برنامه ریزی دقیق دارند. چرا که با بروز اتفاقات پیش بینی نشده در شرایطی که برای پروژه برنامه ریزی دقیقی وجود نداشته باشد، نمیتوان راه حل مناسبی برای این اتفاقات تعیین کرد.
به این ترتیب قطعاً باید از قبل، برنامه ریزی دقیقی برای تمام مراحل بازسازی تهیه شود. اگر این برنامه زمانبندی دقیق توسط پیمانکار تهیه می شود، باید حتماً پیش از شروع عملیات بازسازی، این برنامه را از پیمانکار تحویل گرفته و آنرا بررسی و کنترل نماییم.
همچنین با استفاده از این برنامه زمانبندی، میتوانیم بخوبی روند اجرای پروژه را بمرور کنترل نمایی و اگر ایراد یا کم کاری مشاهده نمودیم، آنرا به پیمانکار تذکر دهیم.

آماده سازی محل پروژه قبل از شروع بازسازی:

آخرین کاری که قبل از شروع بازسازی باید انجام شود، آماده سازی محل پروژه یا تجهیز کارگاه است. به این معنی که باید بطور کامل محل بازسازی تخلیه و در اختیار تیم اجرایی قرار گرفته باشد. همچنین تمام امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای شروع و پس از آن انجام پروژه بازسازی در محل مهیا باشد.
همچنین باید تأسیسات و امکانات موقتی مورد نیاز در محل پروژه بازسازی نیز تأمین و تعبیه شده باشد. پیشنهاد می کنیم مقاله “تأسیسات موقت برای بازسازی” را در بخش مقالات سایت آیریا مطالعه بفرمایید. در این مقاله، بخشی از تجهیزات و تأسیساتی که برای شروع و انجام اصولی بازسازی مورد نیاز است را بیان کرده ایم.
اگر اجرای بازسازی را به پیمانکار سپرده ایم، باید کنترل کنیم که آیا همه امکانات و تجهیزات مورد نظر در محل پروژه تهیه یا پیشبینی شده است یا نه. پروژه ای که بدون آمادگی لازم شروع شود، قطعاً با مشکلات و موانع بسیار زیادی روبرو خواهد شد و در نهایت کیفیت مورد انتظار ما را نخواهد داشت. بنابراین و توجه و کنترل این بخش بسیار اهمیت دارد.

جمع بندی این مقاله:

در نهایت پس از انجام تمام مراحل بالا، اعم از بررسی اولیه، بازدید محل پروژه و دریافت مشاوره رایگان توسط کارشناسان بازسازی، هماهنگی با افراد ذینفع ، انتخاب پیمانکار و نوع قرارداد آن، اخذ مجوز و در نهایت برنامه ریزی و آماده سازی کارگاه میتوانیم بازسازی مورد نظر را آغاز نماییم.
نتیجه کنترل و اجرای تمام مراحل اشاره شده، این خواهد بود که با آمادگی و اطمینان خاطر بیشتری اجرای پروژه را پیش ببریم. قطعاً در نهایت هم از نتیجه پروژه ای که با رعایت تمام اصول مورد نیاز آن آغاز شده است راضیتر خواهیم بود.

جمعبندی مقاله

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید:

اگر تجربه و یا نظری در رابطه با محتوای این مقاله و کارهای مهم قبل از شروع بازسازی دارید، لطفاً آنرا در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید. همچنین اگر سؤالی در این رابطه دارید، می توانید آنرا در همین بخش ثبت نمایید.
همچنین همانطور که در بخش مربوط به آن اشاره شد، درصورتی که نیاز به مشاوره بازسازی داشته باشید، می توانید با تماس با شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ و شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷ با همکاران ما در شرکت آیریا تماس گرفته و درخواست مشاوره رایگان خود را ثبت نمایید. پس از آن، همکاران ما شما را بطور کامل راهنمایی خواهند کرد.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.