بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی را کنترل کنیم

مقدمه مقاله:

اگر می خواهیم ساختمانی را بازسازی کنیم، باید یک لیست از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی، تهیه کنیم. در این مقاله در رابطه با بخشهای مختلف یک ساختمان که باید قبل از شروع بازسازی آن وضعیت آنها کنترل شود، صحبت می کنیم.
اهمیت این موضوع این است که، گاهی اوقات مشاهده می کنیم بازسازی بخشی از یک ساختمان شروع می شود و بمرور در زمان بازسازی، بخشهای دیگر نیز به عملیات بازسازی اضافه می شوند. این وضعیت یعنی هیچ برنامه ریزی درستی برای پروژه بازسازی وجود ندارد. چنین شرایطی باعث دوباره کاری، هدر رفتن هزینه و نهایتاً افزایش بی مورد زمان بازسازی می شود. در نهایت هم کیفیت بازسازی که انجام شده است بشدت کاهش می یابد.
به زبان ساده، اگر میخواهیم بازسازی که انجام می دهیم اصولی، با کیفیت، با هزینه مناسب و در مدت زمان کافی انجام شود باید از ابتدای شروع بازسازی بدانیم دقیقاً چه کاری میخواهیم انجام دهیم. بنابراین باید بعنوان یکی از اولین و مهمترین مراحل بازسازی، تمام بخشهایی از ساختمان را که می خواهیم بازسازی نماییم را از همان ابتدا مشخص کنیم.

بازسازی پشت بام یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی است

هدف از مطالعه این مقاله:

به این ترتیب در این مقاله، تمام بخشهای یک ساختمان که ممکن است لازم باشد بازسازی شود را نام میبریم. اگر قصد بازسازی ساختمانی را داشته باشیم، تمام مواردی که در این مقاله ذکر شده است را در ساختمان مورد نظرمان کنترل می کنیم. و در نهایت یک لیست کامل از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی تهیه می کنیم.
با استفاده از این لیست می توانیم یک برنامه ریزی دقیق برای پروژه مورد نظرمان انجام دهیم. هزینه و مدت زمان بازسازی را با دقت پیشبینی کنیم و در نهایت یک بازسازی اصولی و بدون مشکل داشته باشیم.

پیاده رو جلوی ساختمان هم معمولاً یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی است:

با اینکه پیاده رو جزئی از ساختمان نیست و مربوط به فضاهای شهری است اما شهرداری اقدامی برای بازسازی یا زیباسازی آن انجام نمی دهد. مگر در خیابانها و گذرهای اصلی شهر. در اکثر خیابانها و گذرهای شهری، بازسازی و رسیدگی به پیاده رو ها، معمولاً برعهده سازندگان یا مالکان ساختمان است. به همین دلیل شرایط پیاده روی جلو ساختمان را نیز برای بازسازی کنترل می کنیم.
این بازسازی می تواند شامل تعویض کفپوش پیاده رو یا باغچه سازی و گلکاری باشد.

پیاده روی جلوی ساختمان را باید برای بازسازی کنترل کرد
درب ورودی باید بعنوان یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی کنترل شود

درب ورودی ساختمان ممکن است نیاز به بازسازی یا تعویض داشته باشد:

یکی از بخشهای دیگری که ممکن است در زمان بازسازی نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد، درب ورودی است. درب ورودی بهمراه نمای ساختمان اولین قسمت از ساختان است که مراجعین و افراد ساکن ساختمان با آن برخورد دارند. بنابراین باید نیاز یا عدم نیاز به بازسازی یا تعویض آن کنترل شود.

نمای ساختمان یکی از گزینه های اصلی مالکان ساختمان برای بازسازی است:

نمای ساختمان یکی از متداولترین بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی است. معمولاً نمای ساختمان بدلیل اینکه در مجاورت شرایط آب وهوایی مختلف قرار می گیرد، زودتر از بخشهای داخلی دچار فرسودگی و خرابی می شود. بخصوص در مورد نماهای سنگی که معمولاً نیاز به تعمیراتی مانند پیچ و رول پلاک دارند.
از طرف دیگر با توجه به پیشرفت و تغییر طرح های معماری نما در سالهای اخیر، سلیقه مالکین و سازندگان ساختمان معمولاً نماهای مدرنتر را قبول می پسندد. بنابراین در زمان بازسازی این ایده که نما نیز تغییراتی داده شود معمولاً پیش می آید.

نمای ساختمان معمولاً در زمان بازسازی ساختمان، بازسازی می شود.

پنجره ها یکی از متداولترین بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی:

یکی دیگر از متداولترین بخشهای ساختمان که در زمان بازسازی، به آن توجه ویژه ای می شود، پنجره ها هستند. علت آنهم پیشرفت در تولید پنچره های دوجداره است. پنجره هایی که با کاهش انتقال حرارت و صدا باعث شده اند تا همواره جزء بخشهای اصلی بازسازی یک ساختمان قرار داشته باشند.
حتی گاهی اوقات تنها بازسازی که در ساختمانها انجام می شود، همین تعویض پنجره های آهنی قدیمی با پنجره های یو پی وی سی یا آلومینیومی دوجداره و عایق است.

تعویض پنجره های در زمان بازسازی هر ساختمانی یکی از اولویتها است
لابی ساختمان یکی از بخشهای مهمی است که در زمان بازسازی باید کنترل شود

هدف از بازسازی لابی ساختمان، معمولاً بهبود ظاهر آن است:

در زمان بازسازی معمولاً به ظاهر ساختمان بسیار توجه می شود. لابی ساختمان یکی از بخشهایی است که بازسازی آن بسیار به چشم می آید. معمولاً در زمان بازسازی اگر امکان افزایش کیفیت لابی ساختمان با بازسازی آن وجود داشته باشد، این بخش نیز در لیست بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی قرار می گیرد.
معمولاً در زمان بازسای لابی ساختمان، هدف اصلی علاوه بر تعمیر و اصلاح اشکالات آن، بهبود زیبایی آن است.

پارکینگ نیز می تواند یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی باشد:

اگر پارکینگ ساختمان نیاز به بازسازی داشته باشد، معمولاً هدف از این بازسازی فقط تعمیر و اصلاح اشکالات فضای پارکینگ است. اشکالاتی مانند کف خراب پارکینگ، مشکل سیستم روشنایی، کثیف بودن دیوارهای و سقف پارکینگ بدلیل دوده ناشی از خودروها، آسیب دیدن دیوارها و ستونها به دلیل برخورد خوروها با آنها و … .
البته در ساختمانهای تجاری و اداری که ممکن است مراجعین و مهمانها در پارکینگ رفت و آمد داشته باشند، به زیبایی و طرح پارکینگها هم در زمان بازسازی توجه می شود.
همچنین درب پارکینگ نیز باید کنترل شود تا اگر نیاز به تعمیر یا تعویض دارد، در زمان بازسازی به آن رسیدگی شود.

راهپله ها به احتمال زیاد یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی هستند

راه پله ها بخاطر تردد زیاد حتماً نیاز به بازسازی خواهند داشت:

زمانی که یک ساختمان نیاز به بازسازی داشته باشد به احتمال بسیار زیاد راهپله ها و پاگردهای طبقات نیاز به بازسازی خواهند داشت. چرا که بیشترین رفت و آمدها و آسیبهای ناشی از آن در ساختمان، در راهپله ها و پاگردها اتفاق می افتد.
البته این موضوع در ساختمانهایی که بدلیل اصول معماری، باکس راهپله از بخش پاگرد طبقات و درب آسانسور جدا است، کمتر اتفاق می افتد. اما در ساختمانهای نسبتاً قدیمیتر که این شیوه طراحی معماری در رابطه با راهپله و آسانسور رعایت نشده است، این موضوع بوضوح دیده می شود.

دربهای ورودی واحد ها نیز می تواند تعویض یا بازسازی شود:

از آنجایی که شکل واحد دربهای ورودی واحدهای ساختمان یکی از مشخصه های هر ساختمانی است، بنابراین درصورتی که بخشی از آنها نیاز به بازسازی یا تعمیر داشته باشد، بهتر است تمام آنها بازسازی و تعمیر شوند. به این ترتیب همچنان تمام آنها یک شکل و منظم دیده خواهند شد.

تعویض یا بازسازی درب ورودی واحدها بعنوان یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی
بازسازی پشت بام یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی است

اهمیت بازسازی در محوطه:

در ساختمانهای آپارتمانی و بخصوص ساختمانهایی که از حداکثر فضایی که قانون شهرداریها به آنها برای ساخت مجوز می دهد، چندان فضای زیادی برای محوطه باقی نمی ماند. حتی این فضای کم محوطه اکثراً با توجه به عبور رمپ پارکینگها نیز کوچکتر می شود. در مورد محوطه هایی که در پشت ساختمان قرار دارند و معمولاً توسط مراجعین و ساکنین دیده نمی شود، اهمیت بازسازی آنها کم تر می شود. بطور مثال محوطه ساختمان های جنوبی در شهر تهران.
اما در مورد محوطه هایی که در قسمت جلویی ساختمان قرار دارند، حتی اگر متراژ آنها بسیار کم باشد، بازهم نمیتوان منکر اهمیت آنها شد. چرا که تمام مراجعین و ساکنین ساختمان دائماً در زمان عبور و مرور، از این محوطه استفاده می نمایند. بنابراین قرار دادن این نوع محوطه ها در لیست بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی کاملاً منطقی است.
بازسازی محوطه و صرف هزینه بیشتر برای بهبود ظاهر و کیفیت آن در بازسازی ویلا اهمیت بیشتری پیدا میکند. چرا که کاربرد و استفاده از محوطه در ساختمانهاهای ویلایی بیشتر است. از طرف دیگر، معمولاً مساحت بیشتری از زمین های ویلایی جزء محوطه ویلا هستند.

پشت بام ساختمان قطعاً جزء لیست بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی خواهد بود:

یکی از اولین گزینه هایی که در زمان برنامه ریزی و کنترل ساختمان برای بازسازی به آن توجه می شود، ایزوگام پشت بام است. ساختمانی که نیاز به بازسازی دارد، یعنی عمر مفید حداقل ۱۵ ساله داشته است. با توجه به تجربه ما، عمر مفید عایق های رطوبتی مانند قیر و گونی در ساختمانها، حدود ۱۵ سال است. بنابراین اگر قرار است هزینه ای صرف بازسازی ساختمان شود، بسیار منطقی است که بخش کوچکی از این هزینه صرف عایق کاری کف پشت بام و کفسازی آن بشود.
البته در شرایطی که هدف از بازسازی ساختمان افزایش کیفیت کاربری و ظاهری ساختمان باشد، میتوان با تعبیه روف گاردن در پشت بام، بازسازی پشت بام را با ایجاد یک فضای کاربردی و شیک برای ساختمان همراه کرد.

بازسازی پشت بام یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی است

بازسازی یا تعویض تأسیسات و سیستمهای الکترونیکی ساختمان

تأسیسات ساختمان یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی است

بازسازی موتورخانه ساختمان:

در ساختمانهایی که از چند واحد مجزا تشکیل شده اند، بخصوص در شهر تهران، در زمان بازسازی بهترین انتخاب، جمع آوری موتورخانه و تعبیه پکیج یا آبگرم کن جداگانه برای هر واحد است. علت آنهم دو موضوع است. اول اینکه بدلیل اهمیت پارکینگ در شهری مانند تهران، میتوان فضای موتورخانه را به یک پارکینگ اضافه در ساختمان اختصاص داد. علاوه بر آن، جدا کردن سیستم گرمایش واحدها و استفاده از پکیج کمک می کند تا بتوان کنتور گاز واحدها را نیز از هم جدا کرد.
چنین پیشنهادهایی در زمان بازسازی در ساختمانهای آپارتمانی بسیار مورد استقبال مالکین آن قرار می گیرد.

تأسیسات مشاعات بعنوان یکی از بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی:

متأسفانه در کشور ما بدلیل کیفیت نامناسب برخی اجناس تأسیساتی و همچنین کیفیت بسیار بد اجرای تأسیسات، معمولاً عمر تأسیسات ساختمانها کم است. بنابراین هر زمانی که قرار است بازسازی در هر نوع ساختمان یا فضایی صورت گیرد باید کل تأسیسات آن ساختمان کنترل شود تا شاید نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد.
بهتر است اگر کیفیت تأسیسات ساختمان چندان مناسب نیست، در همان زمانی که ساختمان در حال بازسازی است، تأسیسات نیز در لیست بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی قرار بگیرد.

سیستمهای الکترونیکی، آیفون و دوربین های مراقبتی در ساختمان:

یکی از سیستمهایی که دائماً درحال پیشرفت و تغییر است، سیستمهای الکترونیکی مدرن در ساختمان است. حتی در مورد سیستمهای در بازکن ساختمان ها یا همان آیفونها و دوربینهای مراقبتی، تکنولوژی دائماً در حال ارائه تجهیزات جدید است. بنابراین در زمان بازسازی ساختمانهای قدیمی میتوان به نصب یا تعویض این سیستمها نیز توجه کرد.

سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان نیز می تواند تعویض یا بازسازی شود:

در چندین سال اخیر بدلیل افزایش هزینه های مربوط به انرژی و از طرف دیگر پیشرفت هر روزه تجهیزات و سیستمهای سرمایش و گرمایش ساختمانها، کم کم سیستمهای قدیمی مانند بخاری، کولر آبی و … منسوخ شده اند. بنابراین در زمان بازسازی یک ساختمان می توانیم تعویض یا بازسازی سیستمهای سرمایش و گرمایش را نیز در نظر بگیریم.

در زمان کنترل تأسیسات ساختمان باید حتماً در رابطه با تأسیسات موقت برای بازسازی نیز برنامه ریزی دقیقی انجام شود. وجود این تأسیسات موقت برای انجام پروژه بازسازی ضروری است. پیشنهاد میکنیم مقاله ای که در این رابطه آماده و در سایت آیریا منتشر شده است را نیز مطالعه بفرمایید.

بازسازی داخلی واحدها در زمان بازسازی کل بنای یک ساختمان:

در این مقاله به کلیات و بخشهای عمومی تر ساختمان، بخصوص مشاعات ساختمانها در زمان بازسازی اشاره شده است. بحث مربوط به بخشهای مختلف بازسازی در داخل واحدهای یک ساختمان را در مقالات دیگری که در رابطه با بازسازی منزل مسکونی، دفترکار، فروشگاه و … تهیه کرده و منتشر کرده ایم می توانید مطالعه بفرمایید.

پیشنهاد میکنیم مقاله “بخشهای مختلف خانه برای بازسازی” را مطالعه بفرمایید.
در این مقالات تکمیلی بخشهای مختلف بازسازی داخل یک واحد ساختمانی با جزئیات بیشتری نام برده شده و بررسی شده است. بنابراین در زمان بررسی بخشهای مختلف ساختمان، باید با دقت بیشتری به بازسازی داخلی واحدهای ساختمان توجه کنیم. معمولاً در داخل واحدها بعلت کنترل نکردن دقیق همه آیتمهایی که نیاز به بازسازی دارند، چندین مورد مهم فراموش می شود که به ناچار در میانه پروژه به عملیات بازسازی اضافه می شوند.

جمع بندی مقاله:

در این مقاله بخشهای مختلف ساختمان برای بازسازی را که نیاز به کنترل دارند، نام بردیم. البته تمرکز این مقاله بیشتر بر روی مشاعات و بخشهای عمومی تر ساختمان بوده است. در مقاله های تکمیلی دیگری که در این رابطه نوشته شده و در سایت آیریا منتشر شده است، در رابطه با جزئیات بخشهای مختلف داخل واحدهای هر ساختمان توضیحات کاملی ارائه شده است.
اکنون پس از مطالعه این مقاله می توانیم با بررسی تک تک آیتمهایی که در این مطلب به آنها اشاره شده است، در ساختمان مور نظر خودمان، لیست کاملی از تمام بخشهایی که نیاز به بازسازی دارند تهیه کنیم. با در اختیار داشتن این لیست می توانیم هزینه و مدت زمان بازسازی مورد نظرمان را پیش بینی کنیم و براساس آن تصمیم نهایی خودمان را در رابطه با انجام بازسازی بگیریم.
از طرف دیگر باتوجه به لیست آیتمهایی که قرار است بازسازی شود، میتوانیم یک برنامه ریزی دقیق برای پروژه مور نظرمان انجام دهیم. بازسازی که با آمادگی کامل و برنامه ریزی دقیق شروع شود قطعاً کیفیت بسیار بالایی خواهد داشت.

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در رابطه با این مقاله در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید:

چنانچه نظر یا تجربه ای در رابطه با بازسازی بخشهای مختلف ساختمان که در این مطلب به آنها اشاره شده است دارید، لطفاً آنرا در بخش دیدگاهای این صفحه ثبت نمایید تا همه کاربران دیگر بتوانند با مطالعه آنها اطلاعات مفیدی را کسب نمایند.
از سوی اگر سؤالی در رابطه با هر یک از این بخشها برای بازسازی مورد نظر خودتان داشته باشید، به دو روش می توانید پاسخ خود را از همکاران ما دریافت نمایید. در روش اول با ثبت سؤال خود در بخش دیدگاه های این صفحه، همکاران ما در اولین فرصت پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود. در روش دوم می توانید از طریق شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ یا شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷ با همکاران ما تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایید.
همچنین درصورتی که نیاز به دریافت مشاوره رایگان بازسازی داشته باشید، همکاران ما شما را برای دریافت این مشاوره های رایگان که توسط کارشناسان شرکت بازسازی ساختمان آیریا ارائه می شود، راهنمایی خواهند کرد.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.