متوسط مدت زمان بازسازی چقدر است؟

مقدمه:

برای اینکه از همان ابتدا متوجه شویم که میخواهیم بازسازی مورد نظرمان را انجام دهیم یا نه، باید بدانیم بازسازی چقدر زمان میبرد. برای شروع هم یک عدد حدودی برای ما کافی است تا تصمیم اولیه خود را بگیریم. این عدد حدودی، متوسط مدت زمان بازسازی است که برای پروژه موردنظرمان پیش بینی می کنیم.

معنی آن این است که بدانیم حدوداً قرار است این پروژه بازسازی ما، چقدر زمان ببرد. راه ساده فهمیدن این موضوع، مقایسه پروژه خودمان با پروژه های بازسازی دیگر است که مدت زمان اجرای آنها دقیقاً مشخص شده است.

در این مقاله، هدف ما این است که چندین پروژه بازسازی متفاوت را معرفی نماییم و بگوییم اجرای هر کدام چقدر زمان برده است.

درمورد اینکه بازسازی خودمان را با چه پروژه ای مقایسه کنیم هم توضیحاتی داده ایم. باید مدت بازسازی پروژه ای را بعنوان الگوی پروژه خودمان انتخاب کنیم که مشابه پروژه ما باشد.

هدف از مطالعه این مطلب:

بعد از مطالعه این مطلب، می توانیم از بین لیست پروژه هایی که نام برده شده است، آنهایی که مشابه پروژه ما هستند را انتخاب کنیم. سپس می توانیم مدت بازسازی آنها را بصورت متوسط بدست بیاوریم. در نهایت هم متوسط مدت بازسازی پروژه های مشابه پروژه ما، همان مدت زمان حدودی اجرای پروژه خودمان است.

برای بدست آوردن متوسط مبلغی که قرار است برای پروژه بازسازی مورد نظرمان هزینه کنیم، به ترتیب زیر عمل می کنیم:

   1. لیست پروژه های بازسازی زیر را بررسی می کنیم.
   2. پروژه های بازسازی که فکر میکنیم مشابه پروژه ما هستند را انتخاب میکنیم.
   3. با کلیک بر روی آنها، وارد صفحه توضیحات هرکدام میشویم. ویژگیها و مشخصات هر پروژه را بررسی می کنیم تا ببینیم آیا شبیه به پروژه بازسازی مورد نظر ما هست یا خیر.
   4. به این ترتیب از لیست زیر، چند مورد را بعنوان پروژه های بازسازی مشابه پروژه خودمان انتخاب می کنیم. برای اینکه بفهمیم هر پروژه ای مشابه پروژه ما است یا نه، باید توضیحات آنرا بصورت کامل بررسی کنیم.
   5. در گام بعدی، میانگین مدت بازسازی پروژه های مشابهی که انتخاب کرده ایم را محاسبه می کنیم. یعنی مجموع مدت اجرای آنها را تقسیم بر تعداد آنها میکنیم.

  بطور مثال، فرض کنیم از لیست زیر، سه مورد را بعنوان پروژه های مشابه پروژه خودمان انتخاب کرده ایم. مدت زمان اجرای پروژه اول ۳ ماه، پروژه دوم، ۴ ماه و پروژه سوم ۵ ماه بوده است. به این ترتیب، میانگین مدت اجرای این بازسازی ها،۴ ماه می باشد.

  1. در نهایت چون میدانیم که چند پروژه ای که بررسی کرده ایم مشابه پروژه ما هستند، پس مدت زمان بازسازی پروژه ما نیز، تقریباً همان میانگین زمان بازسازی آن پروژه های مشابه است. در مثال قبل این عدد ۴ ماه بدست آمده است. بنابراین در مثال قبلی ما به این نتیجه میرسیم که پروژه بازسازی که مورد نظر ما است، تقریباً ۴ ماه زمان خواهد برد

باید توجه کنیم که مدت زمانی که از طریق روش بالا بدست می آوریم، تنها یک عدد حدودی است. برای پیش بینی دقیق تر مدت بازسازی، پیشنهاد می کنیم مقاله “محاسبه مدت بازسازی” را مطالعه بفرمایید. در این مقاله روش محاسبه دقیقتر مدت زمان بازسازی را توضیح داده ایم.

لسیت متوسط مدت زمان بازسازی پروژه های مسکونی، اداری، تجاری، ویلایی و … در شهر تهران در سال ۱۳۹۸:

 • مدت زمان بازسازی یک واحد اداری ۶۳ متر مربعی در خیابان بخشایش سعادت آباد تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۸، برابر بوده است با دو ماه بعلاوه کار در روزهای تعطیل.
 • مدت زمان بازسازی بخشی از واحد مسکونی یعنی در حدود ۲۲ متر مربع از واحد ۷۰ متر مربعی در خیابان صرافها سعادت آباد تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۸، برابر بوده است با ۱۸ روز کاری. بعلت اینکه مجتمع مسکونی بوده است، روزهای تعطیل اجازه کار داده نشده است.
 • مدت زمان بازسازی خانه ۱۲۲ متر مربعی در خیابان سیمرغ شریعتی تهران در آبان ماه سال ۱۳۹۸، ۹۵ روز کاری بوده است. در بازسازی این پروژه بدلیل مسکونی بود آپارتمانی که واحد مورد نظر در آن بازسازی شده ، روزهای تعطیل اجازه کار داده نشده است.
 • مدت زمان زمان بازسازی آشپزخانه و تهیه غذا با متراژ ۵۵ متر مربع در خیابان مولوی تهران در آبان ماه سال ۱۳۹۸، ۳۵ روز کاری بوده است. روزهای تعطیل اجازه بازسازی داده شده چرا که بازسازی در داخل پاساژ بوده است.
 • مدت زمان بازسازی یک واحد مسکونی ۱۰۰ متر مربعی در خیابان بهار شیراز هفت تیر تهران در خرداد ماه سال ۱۳۹۸، ۹۸ روز کاری بوده است. روزهای تعطیل و ۱۷ روز از تعطیلات عید نوروز اجازه کار داده نشده است.
 • مدت زمان بازسازی کامل ویلا با ساختمان سه طبقه ۳۰۰ مترمربعی بهمراه محوطه ۵۰۰ متر مربعی در لواسان تهران در فروردین ماه ۱۳۹۸، ۲۲۰ روز کاری زمان برده است. تمام تعطیلات اجازه کار داده شده است.
لسیت، مدت زمان بازسازی پروژه های مسکونی، اداری، تجاری، ویلایی و ... در شهر تهران در سال 1398

لیست متوسط مدت زمان بازسازی پروژه های مسکونی، اداری، تجاری، ویلایی و … در شهر تهران در سالهای قبل از سال ۱۳۹۸:

 • مدت زمان بازسازی و اجرای طراحی داخلی دفتر کار اداری ۱۷۵ متر مربعی، محوطه ۸۰ متر مربعی ساختمان، فضای ورودی ساختمان و بخشی از نمای ساختمان در منطقه پارکوی تهران در خرداد ماه ۱۳۹۷، برابر بوده است با ۷۳ روز کاری. روزهای تعطیل نیز عملیات بازسازی انجام شده است.
 • مدت بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی، نما و محوطه سازی خانه ویلایی ۴۷۰ متر مربعی در دو طبقه و ۲۵۰ متر مربع محوطه خانه در خیابان فلامک شمالی منطقه شهرک غرب تهران، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷، ۲۵۰ روز کاری زمان برده است. برخی از تعطیلات اجازه کار داده شده و در برخی دیگر این اجازه داده نشده است.
 • متوسط مدت زمان بازسازی اجرای دکوراسیون واحد آپارتمانی تریبلکس (سه طبقه) به مساحت ۳۱۵ متر مربع، در خیابان دیباجی در منطقه منظریه تهران، در تیر ماه سال ۱۳۹۶، ۱۹۱ روز کاری طول کشیده است. از آنجایی که بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی در یک ساختمان آپارتمانی انجام می شده است، به ما اجازه کار در روزهای تعطیل، ۲۱ روز از تعطیلات قبل و بعد از عید نوروز و ۱۰ روز در زمان بیماری یکی از همسایگان بسیار خوب ساختمان، داده نشد.
 • مدت زمان بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی دفتر کار اداری به مساحت ۲۵۰ متر مربع در منطقه الهیه تهران، در بهمن ماه سال ۱۳۹۵، ۱۴۶ روز کاری طول کشیده است. از آنجایی که در یک ساختمان اداری، این بازسازی را انجام می داده ایم، بیشترین بخش کار را تنها اجازه داشتیم در روزهای تعطیل و بعد از ساعت اداری اجرا نماییم.
 • مدت زمان اجرای بازسازی و دکوراسیون داخلی فروشگاه لباس (بوتیک زنانه) ۸۲ متر مربعی در میدان ونک تهران، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵، ۳۱ روز کاری زمان برده است. تیم اجرایی شرکت بازسازی ساختمان آیریا، عملیات بازسازی را در روزهای تعطیل نیز ادامه داده است.

چه پروژه ای مشابه پروژه بازسازی ما است تا با توجه به آن، متوسط مدت زمان بازسازی را بدست آوریم؟

اگر هر موضوعی را ازجمله متوسط مدت زمان بازسازی پروژه خودمان را براساس اطلاعات پروژه ای که مشابه پروژه ما نیست، بدست بیاوریم، قطعاً موضوعات و اعداد بدست آمده اشتباه است. بنابراین باید پروژه های درستی را بعنوان الگوی محاسبات خودمان انتخاب کنیم.

در این بخش از مقاله، نکاتی را که باید برای انتخاب پروژه های مشابه پروژه خودمان نیاز است تا بررسی کنیم را بیان می کنیم.

 • نوع بازسازی:

باید آیتمهایی که در آن پروژه بازسازی، انجام شده است را با کارهایی که میخواهیم در مورد پروژه بازسازی خودمان انجام دهیم مقایسه کنیم. چراکه آیتمهای مختلف بازسازی، مدت زمان اجرا و شرایط اجرای متفاوتی دارد.

بطور مثال مدت زمان اجرا و آماده سازی گچکاری خیلی طولانی تر از اجرای پنلهای گچی یا همان کناف است. در ادامه برخی از این آیتمها که باید کنترل نماییم را نام میبریم:

 • پنچره ها تعویض می شود؟
 • کف واحدها تخریب و تعویض می شود؟
 • دیوارهای جدا کننده برداشته می شود؟
 • مقاوم سازی ساختمان انجام می شود؟
 • تأسیسات بطور کامل تعویض می شود؟
 • بازسازی براساس طراحی داخلی انجام می شود؟
 • و … .

بازسازی یا عدم بازسازی هر یک از آیتمهای فوق، زمان پروژه را می تواند چندین روز یا حتی هفته تغییر دهد. بطور مثال مقاوم سازی یک ساختمان در زمان بازسازی، میتواند مدت زمان اجرای بازسازی را تا دو برابر نیز افزایش دهد. به این ترتیب تمام آیتمهای بازسازی پروژه خودمان را با پروژه هایی که فکر می کنیم مشابه هستند، مقایسه می کنیم.

چه پروژه ای مشابه پروژه بازسازی ما است تا با توجه به آن، مدت بازسازی را بدست آوریم؟
 • کاربری:

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین آیتمهایی که در زمان محاسبه متوسط مدت زمان بازسازی به اشتباه در نظر گرفته نمی شود، کاربری ساختمانی باشد که قرار است در آن بازسازی انجام شود. اگر لیست بالارا بخوبی بررسی نماییم، متوجه خواهیم شد که اجازه کار در طول روز، یا بعد از ساعت اداری یا در روزهای تعطیل در پروژه های بازسازی تجاری، اداری، آپارتمانی و ویلایی بطور کامل متفاوت است.

بنابراین کاربری ساختمان یا محل پروژه بازسازی ما مشخص می کند که چه زمانهایی میتوانیم کار بازسازی را انجام دهیم.

 • متراژ بازسازی:

مدت زمان اجرای بازسازی، به راحتی انجام کار و داشتن فضای کافی برای اجرای آیتمهای بازسازی ارتباط زیادی دارد. اگر یک پروژه ای به نسبت حجم بازسازی که قرار است در آن انجام شود بسیار کوچک باشد، در اصطلاح کار بسیار دستگیر خواهد بود. در نهایت هم این دست گیر بودن باعث می شود تا بخشهای مختلف پروژه باهم تداخل نمایند.

به این ترتیب مدت زمان اجرای پروژه بازسازی که مورد نظر ما بوده است، بسیار بیشتر از پروژه های مشابهی خواهد بود که متراژ محل بازسازی بیشتر است. حتی اگر آیتمهای بازسازی و حجم بازسازی آنها یکسان باشد.

 • توجه به آیتمهای زمانبر در محاسبه متوسط مدت زمان بازسازی:

در زمان بررسی هر پروژه بازسازی یا مقایسه چند پروژه مشابه باهم، باید به آیتمهای بازسازی که بسیار زمان بر هستند، توجه بسیار ویژه ای نماییم و آنها را با دقت بیشتری بررسی کنیم. بطور مثال، آیتم تخریب از آن بخشهای بازسازی می باشد که برآورد و مقایسه آن با پروژه ای که میخواهیم بعنوان پروژه مشابه درنظر بگیریم بسیار مهم است. تخریب یکی از پر رسیک ترین، غیر قابل پیشبینی ترین و طولانی ترین آیتمهای هر پروژه بازسازی می باشد.

به این ترتیب، پروژه ای را باید مشابه پروژه بازسازی خودمان در نظر بگیریم که حجم و بخشهای مختلف تخریب آن با پروژه ما بسیار شباهت داشته باشد.

این موضوع در مورد تمام آیتمهای زمان بر و مهم دیگر بازسازی مانند گچکاری، کناف کاری، کفسازی و … باید مورد توجه قرار گیرد. در غیر اینصورت پروژه های اشتباهی را بعنوان پروژه مشابه بازسازی خودمان انتخاب خواهیم کرد و این موضوع باعث می شود مدت بازسازی که پیش بینی میکنیم کاملاً اشتباه باشد.

توجه به آیتمهای زمانبر در محاسبه متوسط مدت زمان بازسازی

 • منطقه و محله بازسازی:

سختی یا راحتی دسترسی نیروهای کار به محل پروژه باعث می شود که مدت زمان کار آنها در محل پروژه کم یا زیاد شود. اگر مسیر طولانی باشد یا همواره ترافیک سنگینی داشته باشد مسلماً در تمام طول بازسازی با مشکل دیر آمدن نیروهای کار بر سر کار مواجه می شویم. به این ترتیب منطقه ای که قرار است کار بازسازی ما در آنجا انجام شود باید حتماً مشابه منطقه پروژه هایی باشد که میخواهیم بعنوان الگوی محاسباتمان از آنها استفاده کنیم.

این بد قولی یا دسترسی سخت به محل پروژه علاوه بر نیروهای کار، درمورد مصالح و لوازمی که باید تا محل پروژه حمل شود هم اهمیت پیدا میکند.

دسترسی محله ما، در محاسبه ای که ما برای بدست آوردن متوسط مدت زمان بازسازی انجام میدهیم تأثیر زیادی میگذارد.

 • فصل و آب و هوا:

فصل و آب و هوا بر روی همه چیز در مدت زمان بازسازی تأثیر دارد. بطور مثال:

 • در فصل سرما تعداد نیروی کار کارگری فصلی کمتر است.
 • حجم کاری که نیروهای کار در زمان سرمای شدید یا گرمای شدید انجام می دهند کمتر است.
 • بدقولیها و دیر رسیدنها در فصلهای بارانی و برفی بیشتر اتفاق می افتد و مدت پروژه را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • برخی آیتمهای بنایی یا اجرایی در بازسازی، به درجه هوای محل پروژه ارتباط مستقیم دارد. مثل گچکار، سنگ کاری و … .
 • و … .

به این ترتیب باید توجه کنیم که پروژه هایی که میخواهیم بعنوان پروژه های مشابه درنظر بگیریم، دقیقاً در فصلها و آب و هوای مشابهی اجرا شده باشند.

 • مدت زمان اجرای بازسازی بر روی کیفیت تأثیر دارد، و بالعکس:

اگر یک پروژه بازسازی را بصورت فشرده و در زمان بسیار کمی انجام دهیم، یعنی کمی از کیفیت اجرای کار قرار است کاهش یابد. مدت زمانی که باید صرف اجرای یک بازسازی با کیفیت شود، با مدت زمان اجرای یک بازسازی عجله ای و فشرده متفاوت است.

از طرف دیگر شرایط اجرای پروژه های بازسازی بدون مجوز متفاوت از پروژهای دارای مجوز است. فشردگی و پنهانی کار کردن در پروژه های بدون مجوز برروی کیفیت، سرعت کار و نهایتاً روش اجرای بازسازی تأثیر دارد.

بنابراین در زمان بررسی پروژه های مختلف، باید کیفیت بازسازی انجام شده و شرایطی مانند داشتن مجوز را نیز در کنار مدت زمان اجرای آن در نظر بگیریم. اگر مدت زمان بازسازی پروژه خودمان را با توجه به یک پروژه بازسازی بی کیفیت یا پروژه ای که بدون مجوز انجام شده است، بسنجیم، مدت زمان اشتباهی را بدست آورده ایم.

مگر اینکه ما هم بخواهیم بازسازی بی کیفیتی را انجام دهیم.

مدت اجرای بازسازی بر روی کیفیت تأثیر دارد، و بالعکس

جمع بندی این مطلب:

در این مقاله لیستی از پروژه های بازسازی، دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی را مشخص کرده و مدت بازسازی هر کدام را نیز مشخص کردیم. بعلاوه در ابتدای مقاله درمورد اینکه چطور با استفاده از این لیست، متوسط مدت زمان بازسازی مورد نظرمان را بدست آوریم هم توضیحات کاملی دادیم.

در بخش پایانی نیز گفتیم که چطور پروژه ای را بعنوان پروژه بازسازی مشابه پروژه خودمان درنظر بگیریم. تا به این ترتیب بتوانیم براساس اطلاعات آن، مدت زمان پروژه خودمان را بدست بیاوریم.

اکنون با اطلاعاتی که از مطالعه این مقاله بدست آورده ایم، می توانیم براحتی، حدود مدت زمان بازسازی مورد نظرمان را پیش بینی کنیم. این موضوع به ما کمک می کند تا بتوانیم یک تصمیم اولیه درست درمورد بازسازی ساختمان یا خانه یا فروشگاه یا هر مکانی دیگری، بگیریم.

چنانچه برای محاسبه و برآورد مدت بازسازی پروژه خود، نیاز به مشاوره بازسازی داشته باشید، می توانید از طریق تماس با شرکت بازسازی و دکوراسیون داخلی آیریا، از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده نمایید.

لطفاً نظر خود و یا ایرادات موجود درباره محتوای این مقاله و محاسبه متوسط مدت زمان بازسازی را در بخش دیدگاه ها، ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. لطفاً نظر خود را در مورد شیوه بیان مطالب و سبک های طراحی داخلی ارائه شده، براساس تجربه یا دانش فنی خود، در بخش دیدگاه­ها ثبت نمایید. به این ترتیب بر اساس نظر شما می توانیم اصلاحات لازم را در مقاله لحاظ نماییم تا یک مقاله کاربردی و مفید برای افرادی که می­توانند از آن بهره ببرند فراهم نماییم.

اگر سؤال و نکته ای درمورد سبک طراحی داخلی دارید، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا همه کسانی که این مقاله را بررسی نموده اند امکان ابراز نظر و یا پاسخگویی به آنرا داشته باشند و کارشناسان شرکت آیریا نیز در اولین فرصت نظر خود را در مورد دیدگاه شما بیان خواهند نمود.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *