چوب در دکوراسیون داخلی
 

با دقت در فضاهای داخلی که در طراحی آنها از چوب استفاده شده است، متوجه می شویم که تأثیر چوب در دکوراسیون داخلی آن فضاها بسیار قوی است. حتی اگر از چوب در بخشهای کمی از فضا استفاده شده باشد این تأثیر قوی کاملاً قابل درک است.

تأثیرگذاری چوب در هر فضایی، باعث می شود نیاز داشته باشیم تا کاملاً حساب شده از چوبها در دکوراسیون داخلی مورد نظرمان استفاده کنیم. برای اینکه بتوانیم کاملاً درست و حساب شده، چوب را به متریالهای طراحی داخلی فضای مورد نظرمان اضافه کنیم، باید ویژگیها و کاربرد چوب در طراحی دکوراسیون داخلی را بشناسیم.

در ادامه این مقاله نکات مهمی را در رابطه با ویژگیهای چوب در دکوراسیون و حتی کاربرد چوب در کنار سنگ، فلز یا سایر متریالهای متداول در دکوراسیون داخلی بیان خواهیم کرد.

اما ابتدا باید تفاوت بین چوب طبیعی و چوب مصنوعی یا فرآورده های چوبی را بشناسیم. تا در ادامه بتوانیم تأثیر مثبت چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی را بررسی نماییم.
تفاوت چوب طبیعی با چوب مصنوعی یا فرآورده های چوبی در دکوراسیون داخلی:
لوازم چوبی در دکوراسیون داخلی معمولاً یا بطور کامل از چوب طبیعی ساخته شده اند و یا بطور کامل از فرآورده های چوبی یا چوبهای مصنوعی ساخته شده اند و یا از ترکیب چوبهای طبیعی و مصنوعی برای ساخت آنها استفاده شده است.
چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی:
چوبی که از تنه درختان با ابعاد و اندازه های مختلف بریده شده و در ساخت انواع آیتمهای دکوراتیو، مانند کفپوش پارکت، دیوارپوش، مبلمان، لوازم و اثاثیه چوبی و … استفاده می شود، چوب طبیعی است. چوب طبیعی گرانقیمت تر از انواع مصنوعی یا فرآوری شده چوب که در ادامه معرفی می کنیم می باشد.

همچنین ابعاد و اندازه های چوب طبیعی بصورت یک تکه و یا تخته ای، محدود می باشد و بستگی به ابعاد درختی دارد که چوب از بریدن آن بدست می آید. البته برای ساخت قطعات، حجمها و صفحات بزرگ، تکه های برش خورده چوب طبیعی کنار یکدیگر قرار داده می شوند تا صفحات بزرگ یا حجم های بزرگ از جنس چوب طبیعی را تشکیل دهند. تا بتوان به وسیله آنها لوازم یا آیتمهای دکوراتیو بزرگ چوبی را ساخت.

چوب مصنوعی یا فرآورده های چوبی مانند ام دی اف، نئوپان، چوب پنبه و …:
استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی بدلیل قیمت نسبتاً بالای آن چندان زیاد نیست. اما استفاده از فرآورده های چوبی و یا چوب مصنوعی در دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است. میتوان گفت تقریباً دکوراسیون داخلی فضایی را نمیتوان یافت که از چوب مصنوعی یا فرآورده های چوبی در آن استفاده نشده باشد.

این فرآورده های چوبی شامل، ام دی اف، نئوپان، ترمووود، چوب پنبه و سایر متریالهای مصنوعی مانند پی وی سی با ظاهر و رنگ چوب است.

در مورد چوبهای مصنوعی که جنس آنها از پلاستیک یا پی وی سی می باشد تنها ظاهری شبیه به چوب برای آنها طراحی شده است و چوب هیچ نقشی در تولید این نوع متریالهای دکوراسیون داخلی ندارد مانند دیوارپوشهای پی وی سی که ظاهر یا حتی رنگ چوب دارند اما جنس آنها از پلاستیکهای پی وی سی می باشد.

اما سایر فرآورده های چوبی یا چوبهای مصنوعی، با اعمال فرآیندهای ویژه ای بر روی چوب طبیعی ساخته و تولید می شوند. بطور مثال ام دی اف و نئوپان از قالبگیری خرده چوبها بصورت خمیر همراه با چسب ساخته می شوند. یا ترمووودها از فرآوری قطعات چوب طبیعی با استفاده از حرارت تولید می شوند. و یا چوب پنبه طبیعی که از پوست مرده درخت بلوط تهیه می شود در ترکیب با سایر مواد پلیمری، چوب پنبه های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی را شامل می شوند.

روکش چوب طبیعی:
در بسیاری از لوازم، اثاثیه و المانهای چوبی از ترکیب چوب مصنوعی با چوب طبیعی بصورت روکش استفاده می شود. به این ترتیب که برای ساخت یک قطعه چوبی از ام دی اف یا نئوپان استفاده می شود و در نهایت سطح این قطعات چوب مصنوعی با یک لایه نازک چند میلیمتری از چوب طبیعی روکش می شود.

استفاده از روکش طبیعی چوب در دکوراسیون داخلی در ساخت انواع کابینت آشپزخانه، میز و مبلمان، کمدها و شلفها و حتی برخی پارکتها، کفپوشها و دیوارپوشها کاربرد دارد.

کاهش استرس، مشکلات عصبی و فشار خون، با استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی:
استفاده از متریالهای طبیعی یا طرح های برگرفته از طبیعت آرامش بخش، در طراحی داخلی هر فضایی باعث ایجاد تأثیرات مثبت بر روی ساکنان یا کاربران آن فضا می شود. استفاده از سنگ، گیاه، آب و چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای داخلی، باعث کاهش استرس و مشکلات عصبی و تنظیم شدن فشار خون افراد می شود.

استفاده از چوب در دکوراسیون بعنوان عایق حرارتی:
چوب بدلیل داشتن منافذ هوا در داخل بافت طبیعی خود، میتواند نقش یک عایق حرارتی مناسب را ایفا نماید. استفاده از چوب در دکوراسیون و سطوح اصلی یک فضا ازجمله کف، سقف و دیوارها باعث کاهش هدر رفت انرژی که صرف گرمایش یا سرمایش آن فضا می شود، خواهد شد.

میزان عایق بودن چوب در مقابل حرارت را میتوانیم با مقایسه میزان انتقال حرارت چوت نسبت به سایر متریالهای متداول در دکوراسیون فضاهای داخلی بسنجیم.

بطور مثال، چوب در حدود 23 برابر کمتر از شیشه های تک جداره معمولی حرارت را منتقل می کند. و یا در مورد سنگهای سخت مانند گرانیت یا مرمر میزان انتقال حرارت 90 برابر بیشتر از چوب است. سطوح از جنس استیل یا آلومینیوم نیز به ترتیب در حدود 1650 و 7000 برابر بیشتر از سطوح چوبی، حرارت را منتقل می نمایند.

استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون داخلی بعنوان عایق صوتی:
با دقت در فضاهای بزرگ مانند برخی سالنهای نمایش، کنسرتها و حتی در فضاهای کوچک مانند استودیوهای تدوین یا ضبط صدا میتوانیم سطوح چوبی استفاده شده در فضا را مشاهده نماییم. علت انتخاب چوب در دکوراسیون این فضاها، انعکاس کمتر امواج صوت از سطح چوب نسبت به سایر متریالهای متداول می باشد.

البته باید توجه داشته باشیم که چوب به هیچ وجه به تنهایی مانع عبور امواج صوت یا آکوستیک شدن کامل فضا نمی شود. بلکه استفاده از چوب در طرح ها و شکلهای هندسی بخصوصی که سطوح موازی روبروی هم را در فضا حذف می نماید، میتواند نیاز به آکوستیک بودن فضا را تا حد بسیار زیادی تأمین نماید. علت طراحی و اجرای شکلهای هندسی شکسته و گاهاً عجیب و غریب بر روی سطوح دیوار، کف و سقف فضاهای آکوستیک از جنس چوب، پلاستیک یا حتی الیاف پارچه ای، همین موضوع می باشد.

همین مقدار کم از خاصیت عایق بودن سطوح چوبی در برابر صوت، باعث می شود تا استفاده از آن در دکوراسیون داخلی ساختمان های آپارتمانی امروزی بسیار انتخاب درستی باشد. استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی خانه های آپارتمانی، میزان انتقال صدا و همهمه بین واحدهای آپارتمانی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

کاربرد چوب در دکوراسیون داخلی:
برای اینکه از چوب در داخل فضای مورد نظرمان استفاده کنیم، گزینه های زیادی پیش روی ما وجود دارد. ابتدا باید مشخص کنیم که میخواهیم تا چه حد از چوب استفاده کنیم. یعنی چند درصد از سطوح فضای داخلی ما قرار است چوبی باشد. این موضوع به سبک طراحی دکوراسیون داخلی مورد نظر ما بستگی دارد.

در نهایت براساس اینکه تصمیم داریم به چه میزان از چوب در دکوراسیون داخلی مورد نظرمان استفاده کنیم، یکی از کاربردهای زیر را برای آن انتخاب می کنیم:

چوب بعنوان پوشش کف بصورت پارکت یا از نوع مصنوعی آن با طرح و رنگ چوب بصورت لمینت استفاده می شود.
برای پوشش دیوارها نیز چوب طبیعی یا حتی دیوارکوبهای پی وی سی با طرح و رنگ چوب استفاده می شود.
در سقفها نیز بصورت سقف کاذب میتوان از چوب طبیعی یا پنلهای پی وی سی با طرح و رنگ چوب در سقف استفاده نمود.
لوازم و اثاثیه ای که در دکوراسیون داخلی با چوب ساخته می شوند، متداولترین نوع استفاده از چوب در دکوراسیون می باشند.
از چوب بعنوان استراکچر و المانهایی که برای زیر سازی سایر لوازم دکوراتیو نیاز است استفاده می شود.
یکی دیگر از متداولترین کاربردهای چوب در دکوراسیون داخلی، استفاده از لایه های نازک چوب، بعنوان روکش طبیعی، بر روی سطوح سایر متریالها می باشد.

کاربرد چوب در دکوراسیون در مناطق سردسیر:
این خاصیت چوب که در مجاورت هوای بسیار سرد، دمای سطح آن زیاد سرد نمی شود، یک امتیاز بسیار مثبت برای استفاده از چوب در دکوراسیون فضاهای واقع در مناطق سردسیر می باشد.

اهمیت چوب در این موضوع، با مقایسه آن با سایر متریالها مانند سنگ، سرامیک یا فلزات مشخص می شود. سنگ، سرامیک و فلزات در مجاورت هوای بسیار سرد، سطح بشدت سرد و حتی یخزده ای خواهند داشت که نمیتوان با دست یا پای بدون پوشش، با آنها تماس برقرار کرد. اما در مورد چوب این سردی و یخزدگی بسیار کمتر خواهد بود.

بطور مثال در طراحی داخلی ویلا در مناطق سردسیری مانند منطقه دماوند تهران، اگر پوشش کف ویلا را از جنس سنگ یا سرامیک انتخاب کنیم در زمستان، کف سنگی یا سرامیکی ما بشدت سرد خواهد بود بطوری که با پای بدون پوشش نمیتوان بر روی آن راه رفت. اما اگر کف همین ویلا، از جنس پارکت چوبی انتخاب و اجرا شده باشد، سرمایی که در سطح آن احساس می شود بسیار کمتر خواهد بود.

این موضوع در مورد پوشش دیوارها، لوازم و اثاثیه داخلی، نرده ها و بخشهای دیگر دکوراسیون داخلی نیز صادق است.
ترکیب چوب با سنگ، فلز، سیمان و سایر متریالهای دکوراسیون داخلی:
در طراحی دکوراسیون داخلی هر فضایی، نیاز است تا چندین متریال با جنسهای مختلف در کنار یکدیگر قرار داده شوند. قطعاً نمیتوانیم دکوراسیون همه فضای یک اتاق را تنها از یک جنس مثلاً فقط از چوب طراحی و اجرا کنیم. بلکه نیاز داریم تا از سایر متریالها نیز در کنار چوب استفاده کنیم.

از این نظر، چوب متریالی در دکوراسیون داخلی است که ترکیب آن با سایر متریالها مانند سنگ، فلزات، سیمان، منسوجات (پارچه)، آجر، شیشه و هر متریال دیگری، معمولاً نتیجه بسیار جذاب و قابل قبولی دارد. اما با این وجود بازهم توصیه میکنیم در زمان انتخاب متریالهایی که تصمیم دارید در کنار چوب از آنها در دکوراسیون داخلی استفاده نمایید، با یک متخصص معماری و طراحی داخلی مشورت نمایید.

به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که بهترین نتیجه را از ترکیب چوب با سنگ، فلز، سیمان، شیشه یا هر متریال دیگری در دکوراسیون داخلی مورد نظرتان خواهید گرفت.

برای استفاده درست از چوب در دکوراسیون داخلی، مشاوره بگیرید:
اگر قصد استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی مورد نظرتان را دارید، پیشنهاد میکنیم برای اینکه نتیجه مطلوبی بدست بیاورید، با یک متخصص دکوراسیون داخلی مشورت نمایید.

کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی آیریا، میتوانند شما را برای انتخاب نوع مناسب چوب و یا محل استفاده از آن در دکوراسیون مورد نظرتان راهنمایی نمایند.

این مشاوره ها کاملاً رایگان و بصورت تلفنی، آنلاین و حتی حضوری در اختیار شما قرار داده می شود. برای دریافت این مشاره ها، میتوانید از طریق شماره تلفن 88851643-021 یا شماره واتس اپ و تلگرام 09352441137، با همکاران ما در شرکت آیریا تماس حاصل فرمایید.

انواع چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی