هزینه بازسازی خانه، ساختمان، فروشگاه یا هر فضای دیگری چقدر است؟

مقدمه مقاله

حتماً قبل از شروع بازسازی، باید بدانیم که هزینه بازسازی چقدر است. اگر می خواهیم بازسازی انجام دهیم، باید برای پرداخت هزینه ها، از قبل آمادگی و برنامه ریزی داشته باشیم. در مراحل ابتدایی تصمیم گیری، نیاز به این داریم که هزینه حدودی بازسازی را بدانیم. به زبان ساده تر، بدانیم که بصورت سرانگشتی بازسازی مورد نظر ما چقدر هزینه برای ما خواهد داشت.

اما در مراحل برنامه ریزی پیش از آغاز بازسازی، باید هزینه و مخارج بازسازی را بصورت دقیق محاسبه و پیش بینی کنیم. باید بدانیم در چه زمانهایی، چه مبالغی را باید بپردازیم. باید براساس قیمت اجناس و مصالح، دستمزد نیروهای کار و هزینه های جانبی دیگر، تصمیم بگیریم که به چه نحوی می خواهیم بازسازی را انجام دهیم. میخواهیم زیاد هزینه کنیم یا کم؟

مقدار مبلغی که برای بازسازی درنظر داریم هزینه کنیم، تعیین می کند که بازسازی ساختمان یا خانه ما یا هر بنای دیگری به چه شکلی باید انجام شود.

معمولاً همیشه در ذهن ما یک شکلی از بازسازی وجود دارد. اما بعد از اطلاع پیدا کردن از هزینه ها و قیمتها، نظر ما در مورد بازسازی که باید انجام دهیم تغییر می کند.

در این مقاله در مورد سه روشی که به ما کمک می کند هزینه و مخارج بازسازی را بدست بیاوریم، صحبت می کنیم:

 • درمورد روش حدودی و سرانگشتی محاسبه مبالغ بازسازی توضیحاتی ارائه می کنیم.
 • درمورد برآورد دقیق هزینه بازسازی خانه یا ساختمان صحبت می کنیم.
 • و در آخر هم توضیح می دهیم که در چه شرایطی باید محاسبات دقیق هزینه را به فرد یا شرکت بازسازی متخصص بسپاریم.
هزینه بازسازی خانه ، ساختمان ، فروشگاه یا هر فضای دیگری چقدر است؟

برای دریافت رایگان برآورد هزینه بازسازی منزل، ساختمان، دفتر کار، فروشگاه یا ویلا خود، میتوانید با همکاران ما در شرکت آیریا تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایید.

هدف از مطالعه این مقاله:

در پایان مطالعه این مقاله:

 • متوجه خواهیم شد که در حال حاضر چه روشی برای بدست آوردن هزینه بازسازی ساختمان یا خانه یا هر فضای دیگر مورد نظر ما مناسب است. روش حدودی، روش محاسباتی دقیق یا روش دریافت نتیجه این محاسبات از افراد متخصص دیگر.
 • در مورد برآورد حدودی هزینه متوسط و سرانگشتی بازسازی نیز صحبت می کنیم. مقالات تکمیلی مربوط به آن را معرفی می کنیم. در این مقالات تکمیلی نمونه هایی از قیمت و هزینه تمام شده بازسازی پروژه های تکمیل شده ما، همراه با مشخصات هر پروژه بیان شده است.
 • در ادامه مطلب می توانیم تشخیص دهیم که آیا توانایی محاسبه و برآورد دقیق مبلغ بازسازی را داریم یا خیر. درصورت نیاز مقاله تکمیلی برای روش گام به گام برآورد دقیق هزینه پروژه بازسازی را نیز معرفی کرده ایم. با مطالعه آن می توانیم با شیوه محاسبات دقیق هزینه ها و مخارج بازسازی آشنا شویم.
 • شرایطی که لازم است تا بتوانیم خودمان محاسبات را انجام دهیم بیان شده است. به این ترتیب درصورتی که این شرایط و تخصص را نداشته باشیم، باید آنرا به افراد با تجربه و متخصص بسپاریم. درمورد شرایطی که افراد یا شرکتهایی که ادعا می کنند می توانند این کار را برای ما انجام دهند هم صحبت می کنیم. بنابراین متوجه خواهیم شد که به اطلاعات و ارقامی که افراد یا شرکتهای مختلف از هزینه های بازسازی مورد نظر به ما می دهند، چقدر باید اعتماد کنیم.

هر متر مربع از بازسازی ساختمان چقدر هزینه دارد؟

جواب این سؤال، با استفاده از محاسبه حدودی و سرانگشتی هزینه و مبلغ بازسازی انجام می شود. برای این نوع محاسبه حدودی، اول باید بدانیم پروژه های مشابه پروژه بازسازی ما، که اجرا شده و تمام شده اند، چقدر هزینه داشته اند. بعد محاسبه کنیم که این هزینه ها براساس متراژ آن بنا یا فضا چقدر بازای هر متر مربع بوده است. با مثال زیر ساده تر توضیح می دهیم:

مثلاً اگر میخواهیم فروشگاه خود را بازسازی کنیم، باید بدانیم بازسازی فروشگاه دیگری که مشابه بازسازی ما بوده و تکمیل شده ، هزینه تمام شده آن چقدر شده است. برای مثال می دانیم که هزینه پرداخت شده برای بازسازی فروشگاه دیگری، که مشابه فروشگاه ما بوده، ۱۰۰ میلیون تومان شده است. اگر متراژ آن فروشگاه، ۱۰۰ متر مربع باشد، این به معنای آن است که هزینه اجرای بازسازی هر متر مربع از آن فروشگاه، ۱ میلیون تومان بوده است. بنابراین بصورت حدودی می توانیم درنظر بگیریم که هزینه بازسازی فروشگاه ما نیز تقریباً ۱ میلیون تومان برای هر مترمربع خواهد بود. اگر فروشگاه ما ۱۳۰ مترمربع باشد، هزینه ای که برای بازسازی آن باید پرداخت نماییم، حدوداً ۱۳۰ میلیون تومان خواهد بود. حال با دانستن این برآورد حدودی هزینه، می توانیم، تصمیم اولیه درمورد بازسازی فروشگاه خودمان را بگیریم.

متوسط هزینه بازسازی هر متر مربع خانه یا ساختمان چقدر است؟

هر پروژه ای، مشابه پروژه بازسازی مورد نظر ما نیست!

اگر پروژه های اشتباهی را بعنوان پروژه بازسازی مشابه پروژه خودمان درنظر بگیریم، قیمت بازسازی که برای پروژه خودمان بدست می آوریم کاملاً غلط و نادرست خواهد بود. به این ترتیب خودمان را در تصمیم گیری برای بازسازی، به اشتباه می اندازیم.

بطور مثال، با فرض اینکه هدف ما بازسازی یک واحد آپارتمان مسکونی باشد.یک پروژه بازسازی ویلا هرچقدر هم ظاهر ظاهر آن شبیه به پروژه ما باشد، بازهم یک پروژه مشابه مناسب برای مقایسه و نتیجه گیری ما نخواهد بود.

برای بررسی مشابه بودن پروژه دیگری با پروژه خودمان، موارد زیر را باید در نظر بگیریم. اگر پروژه ها در این موارد با پروژه ما تشابه داشته باشند، میتوانیم آنها را پروژه های مشابه پروژه بازسازی خودمان درنظر بگیریم:

 • نوع بازسازی: بازسازی ما مربوط به کل ساختمان است یا بخشی از آن؟
 • کاربری محلی که بازسازی می شود: خانه است؟ فروشگاه است؟ ویلا است؟ اداری است؟ مسکونی است؟ یا …
 • متراژ بازسازی: متراژ و ابعاد فضاهایی که باهم مقایسه می کنیم، باید بهم نزدیک باشد.
 • حجم بازسازی: حجم بازسازی انجام شده و آیتمهایی که بازسازی شده است باید مشابه یکدیگر باشد.
 • منطفه و محله بازسازی: منطقه یا محله ای که بازسازی در آنجا انجام شده است یا انجام می شود باید شرایط مشابهی برای کار داشته باشد.
 • تاریخ بازسازی: پروژه بازسازی که الگوی محاسبه هزینه ما است، نباید زمان بازسازی آن خیلی وقت پیش باشد.
 • فصل و آب و هوا: فصل و آب و هوایی که پروژه بازسازی در آن زمان شروع شده و انجام می شود بسیار مهم است.
 • کیفیت بازسازی: باید کیفیت بازسازی انجام شده در پروژه ای که آنرا بررسی می کنیم، همان کیفیتی باشد که ما میخواهیم در پروژه بازسازی خودمان داشته باشیم.

مقاله پیشنهادی در رابطه با متوسط هزینه بازسازی:

پیشنهاد می کنیم، مقاله “متوسط هزینه بازسازی” را در بخش مقالات سایت آیریا مطالعه فرمایید.

مواردی که در این مقاله آنها را توضیح داده ایم عبارت است از:

 • مشخصات انواع پروژه های بازسازی، تکمیل شده، همراه با هزینه هر مترمربع بازسازی آنها بیان شده است. به این ترتیب می توانیم مشخصات آنها را با پروژه بازسازی مورد نظر خودمان مقایسه نماییم و حدود قیمت بازسازی پروژه خود را بدست بیاوریم.
 • توضیحات کاملی در مورد اینکه چه پروژه های بازسازی را می توانیم مشابه هم درنظر بگیریم نیز داده شده است. این موضوع بسیار مهم می باشد. چراکه اگر پروژه اشتباهی را بعنوان پروژه مشابه درنظر بگیریم، متوسط هزینه ای که بدست می آوریم غلط خواهد بود. در نتیجه ما را در برنامه ریزی برای بازسازی به اشتباه خواهد انداخت.
ساختمان ، خانه یا فروشگاه بازسازی شده مشابه فضای مورد نظر خودمان برای بازسازی را پیدا کنیم

چطور برآورد دقیق هزینه بازسازی خانه یا ساختمان مورد نظرمان را بدست آوریم؟

دانستن هزینه حدودی بازسازی، برای تصمیم گیری اولیه در مورد بازسازی لازم و کافی است. اما اگر قرار باشد برای بازسازی آپارتمان یا خانه یا ساختمان یا هر بنای دیگری برنامه ریزی انجام دهیم، باید برآورد دقیق هزینه و قیمت بازسازی را بدانیم.

اصلاً نباید بازسازی را بدون برنامه ریزی و برآورد دقیق هزینه آن شروع کنیم. براساس تجربه ما، این کار حتماً ما را به دردسر خواهد انداخت. باید همه شرایط اعم از همانگی های لازم، برنامه ریزی، اخذ مجوز بازسازی مورد نیاز، برآورد هزینه ها و آیتمهای مهم دیگر کاملاً مهیا باشند بعد بسراغ شروع بازسازی برویم.

از طرف دیگر باید بدانیم چطور قیمت و مبلغ بازسازی تمام آیتمهای مورد نظر در پروژه را دقیق محاسبه کنیم. محاسبه دقیق این مبالغ، برای پروژه های بازسازی متوسط و بزرگ، میتواند بسیار پیچیده و زمانبر باشد.

ما در مقاله “محاسبه هزینه بازسازی در ۱۱ گام” روش محاسبه و برآورد دقیق هزینه و قیمت بازسازی را گام به گام در ۱۱ مرحله توضیح داده ایم. پیشنهاد میکنیم این مقاله را در بخش مقالات شرکت آیریا مطالعه بفرمایید.

در این مقاله تکمیلی، برای درک بهتر محاسبات، یک مثال بسیار ساده و ابتدایی از مرحله تخریب بازسازی یک خانه، نیز در هر گام محاسبه شده است.

محاسبه دقیق هزینه بازسازی ساختمان، آپارتمان، خانه، ویلا یا فروشگاه

محاسبه دقیق هزینه و مبلغ بازسازی، نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد:

باید توجه داشته باشیم که برآورد دقیق هزینه ها، نیاز دارد تا بتوانیم شرایط، مراحل مختلف و مدت بازسازی هر بخش پروژه را پیش بینی و تجسم کنیم. پیش بینی کردن شرایط کار در زمان بازسازی و درنظر گرفتن نکات و موانع احتمالی در کار بازسازی، تنها از افراد متخصص و با تجربه بر می آید.

باید بدانیم که هر نوع پروژه بازسازی، مشکلات و روشهای اجرای خاص خود را دارد. تجربه داشتن در یک نوع پروژه نمی تواند باعث شود تا ما متخصص انواع دیگر پروژه های بازسازی بشویم. این موضوع را براساس تجربه ای که در اجرای انواع پروژه های بازسازی مسکونی، اداری، ویلایی، فروشگاهی، آپارتمانی و… داشته ایم برای شما بیان می کنیم.

به این ترتیب اگر پس از مطالعه مقاله تکمیلی “محاسبه هزینه بازسازی در ۱۱ گام” متوجه شدیم که تخصص و تجربه کافی برای انجام این محاسبات را داریم، می توانیم با استفاده از روش ارائه شده در این مقاله تکمیلی، محاسبات کامل و بسیار دقیقی از هزینه ها و مبالغ پروژه بازسازی مورد نظرمان بدست بیاوریم.

اما اگر با مطالعه این مقاله تکمیلی متوجه شدیم که تخصص و تجربه کافی را نداریم، باید براساس توضیحات بخش بعدی مقاله عمل نماییم.

چه زمانی و چطور محاسبه هزینه بازسازی را به فرد یا شرکت متخصص بازسازی بسپاریم؟

براساس توضیحاتی که در بخش قبلی ارائه شد، متوجه شدیم که اگر تخصص و تجربه کافی در پروژه های بازسازی نداریم، نمی توانیم خودمان هزینه های پروژه بازسازیمان را پیش بینی و محاسبه کنیم.

در پروژه های بازسازی متوسط و بزرگ، محاسبات و برآورد دقیق مبلغ بازسازی، برای افراد متخصص نیز گاهی اوقات پیچیده و طولانی است. به این ترتیب باید در انتخاب فرد یا شرکت متخصص بازسازی مناسب نیز دقت زیادی داشته باشیم. اطلاعات و قیمتهایی که هر فرد یا شرکتی بعنوان متخصص به ما می دهد، قابل اعتماد نیست. اطلاعات و قیمتهای غلط ما را به اشتباه خواهد انداخت.

موارد بسیاری از پروژه های بازسازی را سراغ داریم که مالکین و کارفرمایان، در آخر پروژه بازسازی، از تصمیم خود برای بازسازی پشیمان شده اند. دلیل آن هم این بوده است که هزینه برآورد شده برای بازسازی، در شروع کار، با مبلغی که برای تکمیل شدن بازسازی پرداخته اند خیلی تفاوت داشته است.

متأسفانه گاهی اوقات افراد یا شرکتهایی بعنوان متخصص، قیمتهایی را برای بازسازی به ما اعلام می کنند که کاملاً غلط است. در میانه بازسازی، متوجه می شویم این قیمتها بسیار کمتر از هزینه واقعی بازسازی است. اما در هرصورت میدانیم که ناتمام رها کردن هر پروژه بازسازی، ضرر مالی زیادی دارد. به این ترتیب، حتی اگر آمادگی پرداخت این هزینه های اضافی را نیز نداشته باشیم، مجبور خواهیم بود به هر شکلی تمام آنرا پرداخت کنیم تا پروژه بازسازی که شروع کرده ایم تمام شود.

مراقب باشیم تا هزینه و قیمت اشتباه بعنوان بازسازی ارزان به ما اعلام نکنند:

دلیل اعلام قیمتهای اشتباه، می تواند نداشتن تجربه و تخصص کافی این افراد یا شرکت ها باشد. متأسفانه در برخی موارد، کاملاً عمدی این قیمتهای ارزان و اشتباه را به مراجعین و مشتریان اعلام می کنند. گاهی اوقات اگر هزینه واقعی به مراجعین اعلام شود، آنها بعلت هزینه بیشتر از پیشبینی خود، منصرف می شوند. اگر در شروع کار قیمت بازسازی پایین اعلام شود، مراجعین با بازسازی موافقت می کنند. پس از آن در میانه بازسازی، مالک را مجبور می کنند، هزینه های بیشتر را پرداخت کند تا پروژه او تمام شود.

هدف این افراد سودجو، دادن قیمت پایین برای جذب مشتری در شروع کار است. پس از آن در میانه های کار بازسازی، با بهانه های مختلف اعلام می کنند که بعنوان مثال هزینه بازسازی آپارتمان شما بیشتر از مبلغی است که در شروع کار پیش بینی شده بود. در چنین شرایطی کارفرما یا مشتری آنها اگر قرارداد کامل و دقیقی نداشته باشد و ضرر و زیان مناسبی تعیین نکرده باشد، حتماً ضرر مالی زیادی خواهد کرد.

به این ترتیب بسیار مهم است که از چه اشخاصی یا شرکتهایی، قیمت و برآورد هزینه میگیریم. و از آن مهمتر اینکه به چه برآورد قیمتهایی می توانیم اعتماد کنیم. هر قمیت ارزانی که به شما برای بازسازی اعلام می کنند، قابل اعتماد نیست.

انتخاب فرد یا شرکت متخصص برای محاسبه هزینه ها

به چه فرد یا شرکتی برای برآورد قیمت بازسازی اعتماد کنیم؟

همیشه به همه مراجعین و مشتریهای خودمان توصیه می کنیم که حتماً قبل از تصمیم گیری، از بیش از یک فرد یا شرکت متخصص مشاوره رایگان بازسازی دریافت نمایند.

شرکتها و افراد متخصص در حوزه بازسازی، معمولاً مشاوره رایگان در اختیار مشتریان و مراجعین خود قرار می دهند. در این جلسات مشاوره، اطلاعات بسیار خوبی در اختیار مالکین و کارفرمایان پروژه ها قرار داده می شود. یکی از این اطلاعات مفید، برآورد هزینه پروژه بازسازی شما است. به شما اعلام می کنند که بنظر آنها، هزینه بازسازی خانه، ساختمان، ویلا، مغازه یا هر نوع فضای مورد نظر شما، چقدر خواهد بود.

تمام افراد و شرکتهای متخصص بازسازی که با آنها مشورت نموده ایم میخواهند با کمترین و مناسبترین قیمت ممکن به شما پیشنهاد اجرای پروژه بازسازی را بدهند. به این ترتیب بعد از دریافت مشاوره از چندین فرد یا شرکت، می توان شرایط و قیمتهای اعلام شده از طرف تمام آنها را با هم مقایسه کرد.

با مقایسه این شرایط، اطلاعات و قیمتها، میتوان قیمتهای بسیار پایین غلط را براحتی تشخیص داده و حذف کرد. سپس با بررسی شرایط هر یک از طرفهایی که با آنها مشورت انجام داده اید، میتوانید گزینه مناسب برای اجرای پروژه بازسازی خود را انتخاب نمایید.

این روش بهترین روش برای انتخاب فرد یا شرکت پیمانکار بازسازی مناسب برای پروژه شما می باشد.

پیشنهاد میکنیم بعنوان یکی از گزینه های دریافت مشاوره رایگان برای پروژه بازسازی خود، ازطریق تماس با کارشناسان شرکت بازسازی ساختمان آیریا، اطلاعات مورد نیاز پروژه خود، از جمله برآورد هزینه انجام بازسازی را دریافت نمایید.

تفاوت در محاسبه هزینه بازسازی ساختمان و یک واحد آپارتمان:

در اینجا منظور از هزینه بازسازی آپارتمان، دقیقاً بازسازی یک واحد از مجتمعی چند واحدی می باشد. از طرف دیگر منظور از محاسبه مبالغ مربوط به بازسازی ساختمان، بازسازی کل یک ساختمان اعم از ساختمان ویلایی یا کل یک مجتمع چند طبقه می باشد.

تفاوت اصلی این دو نوع محاسبه هزینه، در آیتمهای هزینه ها است. یعنی آیتمهای بازسازی یک ساختمان کامل با آیتمهای بازسازی یک واحد آپارتمانی با یکدیگر متفاوت هستند. بعنوان مثال آیتم بازسازی و تعمیرات موتورخانه یا تعمیرات پشت بام و یا تعمیرات استخر، جزء آیتمهای بازسازی یک واحد مسکونی نیست اما در محاسبه هزینه بازسازی ویلا یا خانه ویلایی دیده می شود.

تفاوت دیگر این دو نوع محاسبه هزینه، سختی و محدودیتهای کار در پروژه های بازسازی کوچک مانند بازسازی یک واحد از یک ساختمان مسکونی است. بدلیل وجود این محدودیتها و سختی ها، میبایست هزینه دستمزدها و آیتمهای مختلف بازسازی را براساس تجربه و برنامه ریزی دقیق، کمی بیشتر در نظر گرفت.

تفاوت هزینه بازسازی یک واحد از آپارتمان و ساختمان ویلایی

لطفاً نظر خود و یا ایرادات موجود درباره محتوای این مقاله را در بخش دیدگاه ها، ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. لطفاً نظر خود را در مورد شیوه بیان مطالب و نکات ارائه شده برای محاسبه هزینه بازسازی، براساس تجربه یا دانش فنی خود، در بخش دیدگاه­ها ثبت نمایید. به این ترتیب بر اساس نظر شما می توانیم اصلاحات لازم را در مقاله لحاظ نماییم تا یک مقاله کاربردی و مفید برای افرادی که می­توانند از آن بهره ببرند فراهم نماییم.

اگر سؤال و نکته ای درمورد محاسبه مبالغ بازسازی دارید، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا همه کسانی که این مقاله را بررسی نموده اند امکان ابراز نظر و یا پاسخگویی به آن را داشته باشند و کارشناسان شرکت آیریا نیز در اولین فرصت نظر خود را در مورد دیدگاه شما بیان خواهند نمود.

همچنین برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت برآورد هزینه پروژه مورد نظرتان، میتوانید از طریق شماره تلفن ۸۸۸۵۱۶۴۳-۰۲۱ یا شماره واتس اپ و تلگرام ۰۹۳۵۲۴۴۱۱۳۷ با همکاران ما در شرکت آیریا تماس گرفته و درخواست مشاوره خود را اعلام فرمایید. همکاران ما راهنماییهای لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.