چند سبک طراحی داخلی معروف و پرطرفدار را بشناسیم

مقدمه:

اگر بخواهیم طراحی داخلی هر فضایی را انجام دهیم، باید اول سبک طراحی داخلی مورد نظرمان را انتخاب کنیم. برای این که بتوانیم سبک مورد نظرمان را انتخاب کنیم، باید مشخصات و خصوصیات سبکها را بشناسیم.

بررسی و شناخت تمام سبکهای مهم طراحی داخلی تنها برای یک فرد یا شرکت طراحی داخلی متخصص توجیه پذیر  و ممکن است.

به این ترتیب، شناخت دقیق تمام سبکها بدلیل تعداد زیاد آنها برای شخص غیر متخصصی که تنها قصد طراحی داخلی خانه، ساختمان یا فروشگاه خود را دارد، امکانپذیر نیست. اما بررسی تنها چند سبک مهم در طراحی داخلی، نیاز به زمان یا تخصص زیادی ندارد.

بنابراین توصیه میکنیم اگر قصد تغییر دکوراسیون یا طراحی داخلی هر فضایی را دارید، ابتدا تنها چند سبک معروف و بسیار پرطرفدار را بررسی نمایید. ما این خواهش را از تمام مراجعه کنندگان مجموعه آیریا می کنیم. دلیل آن هم این است که بعد از بررسی بسیار کوتاه چند سبک مطرح و پرطرفدار، بهتر می توانیم منظور و هدف مشتریان خود را را از طراحی داخلی مورد نظرشان بفهمیم.

ما این مقاله را دقیقاً به همین دلیل آماده کرده ایم. چند سبک مهم و پرطرفدار را تا جای ممکن با زبان ساده معرفی کرده ایم. توضیحاتی که خواندن آنها نیاز به هیچ تخصص معماری یا طراحی داخلی ندارد. بنابراین پیشنهاد می کنیم از فهرست بالای صفحه، چند سبک معروف را انتخاب و بررسی نمایید. یا با یک بررسی کلی و مشاهده تصاویر سبکهای مختلف در این مقاله، در بخش مربوط به تصاویری که برای شما جالب بوده است توقف نمایید و آن بخش و اطلاعات آن سبک را بخوبی و کامل مطالعه فرمایید. به این ترتیب، بسرعت می توانید سبکهای نزدیک به سلیقه شخصی خودتان را پیدا کنید.

انواع سبکهای طراحی داخلی که در این مقاله بررسی می کنیم:

در این مقاله در مورد سبکهای زیر توضیحاتی ارائه داده ایم:

 • سبک مدرن (Modern Style).
 • سبک معاصر (Contemporary Style).
 • سبک مینیمال (Minimalist Style).
 • سبک صنعتی (Industrial Style).
 • سبک میدسنچری (Mid-century modern Style).
 • سبک اسکاندیناویایی (Scandinavian Style).

هدف از مطالعه این مطلب:

با بررسی توضیحاتی که در این مطلب در مورد چند سبک مختلف داده شده است، متوجه میشویم که سلیقه ما در طراحی فضاهای مختلف مطابق با کدام سبک معروف و پرطرفدار است.

به این ترتیب بخوبی می توانیم هدف و نتیجه نهایی مورد نظر خودمان را از پروژه طراحی داخلی، برای طراح پروژه مشخص کنیم.

به زبان ساده تر، به تیم طراحی می گوییم که به چه سبکی علاقه داریم و میخواهیم طرحی که آماده میکنند در چه سبکی باشد. در نهایت چنین هماهنگی میان کارفرما و طراح پروژه، باعث می شود، طرح مورد نظر بسیار قوی و کاملاً مطابق با سلیقه کارفرما باشد.

از طرف دیگر یکی از مهمترین جزئیاتی که در یک قرارداد دکوراسیون داخلی در بخش جزئیات طراحی آن، باید مشخص شود، نوع سبک، رنگ و سایر بایدها و نبایدهایی است که کارفرما برای پروژه خود مشخص می نماید.

وظیفه تیم طراحی با مشخص شدن این اطلاعات در قرارداد، مشخص می شود.

سبک مدرن  (Modern Style):

همواره اشتباهی بسیار رایج درمورد سبک طراحی داخلی مدرن در بین مراجعین مجموعه خودمان میبینیم. اینکه سبک مدرن را سبکی بروز و امروزی میدانند. درحالی که این تعریف تا حدودی شبیه به سبک معاصر است که در ادامه این مقاله آنرا معرفی خواهیم کرد.

دراصل سبک مدرن، سبکی است که متعلق به قرن بیستم میلادی است و در آن دوره شکل گرفته است. این سبک در زمان حال نیز طرفداران بسیاری دارد. علت آن نیز خصوصیات جالب آن می باشد. برخی از خصوصیات این سبک را در ادامه نام می بریم:

 • خطوط صاف، شکسته و بدون انحناء در فضا.
 • رنگهای عمدتاً خنثی یا بسیار ساده و یکدست.
 • عدم استفاده از پترن و طرحهای شلوغ و پیچیده در بخشهای مختلف فضا.
 • استفاده از متریالها و مصالح نهایی با جنس فلز، شیشه یا استیل.
 • استفاده از لوازم و اثاثیه ساده و بدون پیچیدگی زیاد در طرح و شکل ظاهری آنها.
 • وجود سطوح براق و صیقلی.
 • استفاده از پارچه ها و منسوجات ساده و بدون طرح خاص و پیچیده.

فضایی که با سبک مدرن طراحی شده باشد، حس سادگی در کنار شفافیت و براق بودن را برای بیننده ایجاد می کند. در طراحی با این سبک همواره تلاش می شود تا از شلوغی در فضا جلوگیری شود.

سبک طراحی داخلی معاصر  (Contemporary Style) :

همانطور که درتوضیحات سبک مدرن اشاره کردیم، سبکهای مدرن و معاصر ؛ دو سبکی هستند که معمولا با هم اشتباه گرفته می شوند. اما باید بدانیم که سبک مدرن در قرن بیستم میلادی شروع شده و شکل گرفته است درحالی که سبک معاصر در مورد سبکهای رایج زمان حال می باشد.

در نتیجه به سبکی معاصر گقته میشود، که بیان کننده سبک طراحی زمان حال ما و در منطقه معماری که در آن قرار داریم باشد. به زبان ساده تر، سبکی که اکنون در شهر یا کشور یا منطقه ما پرطرفدار شده است و در دسته سایر سبکها قرار نمیگیرد و نسبتاً جدید است را بعنوان سبک معاصر می شناسیم. بطور مثال در شهر تهران در سالهای اخیر، بشدن استفاده از باکسهای نور مخفی با گچبری دور آن و استفاده از چراغهای سقفی، در کنار دیوارهایی که با کاغذ دیواری پوشانده شده اند، مد و متعارف شده است. به این ترتیب شاید سبک معاصر زمان ما در تهران را بتوانیم با همین خصوصیات مشخص کنیم.

تفاوت اصلی دیگر دو سبک مدرن و معاصر این است که سبک مدرن تعبیر دقیقی از یک سبک طراحی است که از قرن بیستم میلادی آغاز شده و تا امروز ادامه پیدا کرده است. از طرف دیگر، سبک معاصر پایبندی کمتری را نسبت به یک سبک خاص دارد و حسی روان تر را القا می کند. به عنوام مثال سبک معاصر ممکن است شبیه به سبک مدرنی باشد که شامل خطوط منحنی نیز هست. در حالی که در طراحی مدرن اینگونه نیست.

سبک معاصر (Contemporary Style)

سبک مینیمال  (Minimalist Style):

مفهوم مینیمالیست مفهومی است که بیشتر در کشور هایی مانند ژاپن و استرالیا رواج دارد. با یک توضیح ساده، میتوانیم بگوییم که سبک مینیمالیست شکلی از سبک مدرن است که بسیار ساده تر و بدون هیچ طرح یا نقش اضافه ای میباشد.

مینیمال، بعنوان یک سبک طراحی داخلی پرطرفدار خصوصاً در مورد محیط های اداری، هر المان اضافه ای را در فضا حذف می کند. هر چیزی که در یک طرح مینیمال دیده میشود، کاملاً کاربردی و بدون هرگونه المان اضافی است.

لوازم و اثاثیه داخل فضا، بیشتر به زمین نزدیک هستند و حس مسطح بودن را به فضا می دهند. این لوازم و اثاثیه چه از نظر شکل هندسی و چه از نظر پترن و طرح پارچه ها و سطوح  نهایی آنها، بسیار ساده هستند.

رنگبندی سبک مینیمال، کاملاً خنثی و بدون استفاده از هر رنگ دیگری می باشد. یعنی سفید تا سیاه و تنالیته های مختلفی از خاکستری و نهایتاً رنگ خاکی بسیار روشن.

بطور کلی می توانیم بگوییم استفاده از رنگ در طراحی داخلی مینیمال باید به حداقل برسد. حتی در مورد رنگهای خنثی مانند سیاه، خاکستری و خاکی که نام برده شد.

در نهایت می توانیم بگوییم طرح مینیمال، بسیار ساده، با خطوط صاف و بدون پیچیدگی و لوازم، رنگ و المانهای کاملاً کاربردی و فضای مسطح را در خود دارد.

سبک طراحی داخلی مینیمال

سبک طراحی داخلی صنعتی (Industrial Style)  :

سبک صنعتی، حس فضای صنعتی، کارگاهی یا کارخانه ای را به بیننده القا می کند. برای رسیدن به ظاهر صنعتی در سبک طراحی داخلی فضا، پوشش نهایی سطوح حذف میشود یا از پوششهای فلزی، بتنی یا هر شکل صنعتی دیگری استفاده میشود.

به این ترتیب، اگر تیر آهن یا بتن، جنس نهایی تیر، ستون، سقف یا کف فضا را تشکیل دهد، دیگر پوشش دیگری بر روی این سطوح اجرا نمی شود. یا اگر نیاز باشد، در بخشهایی از فضا، بصورت پوشش نهایی، از فلز، بتن یا متریالهای مشابه صنعتی استفاده می شود.

دیده شدن دیوارهای سیمانی یا بتنی، دیوارهای آجری، کف و سقف سیمانی و یا فلزی و یا چوب خام، برخی دیگر از پوششهای ظاهری سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی هر فضایی هستند.

حتی دیده شدن و به نمایش گزاشتن تأسیسات از قبیل لوله کشیها، داکتها، کانالها و دیگر المانهای تأسیساتی، تکنیکهای دیگر طراحی داخلی به سبک صنعتی می باشند.

ابعاد بزرگ فضا، بهمراه سقفهای بلند، همچون سوله های کارخانه ها، می تواند این حس صنعتی بودن را در طراحی مورد نظر ما تقویت نماید.

تمام مواردی که بعنوان ظاهر نهایی و پوشش سطوح در سبک صنعتی نام برده شد، باید بصورتی اجرا شود یا دربیاید، که در کنار حس صنعتی و طبیعی بودن، جذابیت، ظرافت و دقیق بودن را نمایش دهد.

البته باید بدانیم که، این سبک در برخی از کشور ها همچون روسیه به اسم لافت شناخته می شود.

سبک صنعتی (Industrial Style)

سبک طراحی داخلی میدسنچری (Mid-century modern Style):

این سبک در اصل طراحی دکوراسیون داخلی به سبک دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ می باشد. به این ترتیب زمانی که سبک طراحی داخلی میدسنچری را بعنوان چهارچوب طراحی مورد نظرمان در نظر می گیریم، باید حس محیط مرتبط با این دوره را در فضا ایجاد نماییم.

این سبک می تواند با اکثر سبکهای متداول و مطرح در طراحی داخلی، ادغام شود و مکمل بسیار خوبی برای آنها باشد.

از طرف دیگر این ویژگی مهم سبک میدسنچری باعث می شود تا سبک مناسبی برای استفاده در فضای مابین فضای خارجی و فضای داخلی باشد.

علت آن هم این است که خصوصیات این سبک، تناسب بسیار خوبی بین هر دو نوع طراحی فضای خارجی و طراحی فضای داخلی ایجاد می کند. این ویژگی باعث می شود، این سبک طراحی، سبک مناسبی برای طراحی ویلا در بخشهای مشترک بین محوطه بیرونی ویلا و محوطه داخلی آن باشد

چند خصوصیت بارز این سبک را در ادامه بیان می کنیم:

 • طراحی کاربردی و کامل فضا، بدون ایجاد پیچیدگی و شلوغی در دکوراسیون داخلی.
 • استفاده از اشکال طبیعی و ارگانیک. بطور مثال، استفاده از صندلی های به شکل تخم مرغی بسیار در معرفی این نوع سبک مطرح می شود.
 • استفاده از منسوجات و پارچه های ساده و یا تا حد ممکن با طرح و پترن کم.
 • خطوط صاف و ساده.
 • استفاده ار رنگهای سبز و آبی با تنالیته تیره.
 • استفاده از چوب و فلزات با ظاهر فرسوده.
سبک طراحی داخلی میدسنچری (Mid-century modern Style

سبک اسکاندیناویایی (Scandinavian Style):

این سبک همانطور که از اسم آن مشخص است، برگرفته از سبک طراحی داخلی بخشهای شمالی اروپا می باشد. ویژگی اصلی که در این سبک دیده می شود یعنی توجه به روشن کردن بیشتر فضا نیز دقیقاً به جغرافیایی که این سبک در آن بوجود آمده است برمی گردد.

کشورهای اسکاندیناوی، مانند سوئد، نروژ، دانمارک و …، معمولاً دارای آب و هوای ساحلی، بارانی و برفی هستند. به این ترتیب بیشتر اوقات آسمانی ابری دارند. نتیجه این آب و هوای عمدتاً ابری، تابش کمتر نور خورشید به داخل فضاهای بسته است. بنابراین، تمام المانهای سبک اسکاندیناویایی، بر این اصل شکل گرفته است که حداکثر استفاده از نور خورشید در فضای داخلی بشود.

به این ترتیب خصوصیات زیر را می توان در طراحی های برپایه سبک اسکاندیناویایی دید:

 • پنجره های قدی بزرگ که کمک می کند حداکثر نور طبیعی خورشید که در بیرون فضای داخلی میتابد را به داخل بکشاند.
 • استفاده از رنگهای اصلی و پایه خنثی و روشن، خصوصاً سفید و خاکستری روشن یا رنگ چوب طبیعی روشن. این رنگهای روشن بازتاب نوری بسیار زیادی دارند. بنابراین نوری که وارد فضا می شود، با تابش بر روی این رنگها، درخشندگی و روشنایی بیشتری در فضا ایجاد می کند.
 • استفاده از خطوط ملایم و بدون پیچیدگی زیاد.
 • ایجاد حس تعادل در طراحی بخشهای مختلف فضا.
 • استفاده از رنگهای پر جنب و جوش در میان رنگهای اصلی خنثی در فضا.
 • لوازم ساده و کاربردی و عموماً بر پایه چوب و معمولاً استفاده از چوب برای کف. این استفاده زیاد از چوب بدلیل خصوصیت و ماهیت منطقه سرسبز شمال اروپا است که پوشیده شده از درختان می باشد. این محیط طبیعی، تأثیر خود را در داخل فضاهای طراحی شده در این منطقه نیز گزاشته است. بنابراین سبک اسکاندیناویایی که برآمده از جغرافیای این منطقه است نیز چنین خصوصیتی را دارد.

سبک اسکاندیناویایی (Scandinavian Style)

جمع بندی این مقاله در رابطه با انواع سبک طراحی داخلی:

در این مقاله در مورد انواع سبکهای طراحی داخلی صحبت کردیم. تنوع سبکها بسیار زیاد است بنابراین تنها سبکهای پرطرفدار و مهم را توضیح داده ایم. همچنین بمرور سعی خواهیم کرد تا اطلاعات این مقاله را تکمیل نموده و درمورد سبکهای بیشتری توضیحات دقیقی ارائه نماییم.

اکنون با مطالعه این مقاله و آشنایی با انواع سبکهای طراحی داخلی، میتوانیم سبکهایی که نزدیک به سلیقه شخصی ما هستند را انتخاب کنیم.

بنابراین اگر قرار باشد از طراح داخلی پروژه خودمان، بخواهیم تا برای ما طراحی کند، براحتی می توانیم برای ایشان سبک طراحی داخلی مورد علاقه خودمان را مشخص کنیم. به این ترتیب، طراحی داخلی ساختمان، خانه، فروشگاه یا هر فضای دیگری، دقیقاً آنگونه طراحی خواهد شد که در ذهن ما است.

پیشنهاید می کنیم اگر درمورد انتخاب سبک مورد نظر تان برای طراحی داخلی نیاز به مشاوره و اطلاعات بیشتری داشتید، با مجموعه ما تماس گرفته و از مشاوره کاملاً رایگان طراحی داخلی ما استفاده نمایید.

لطفاً نظر خود و یا ایرادات موجود درباره محتوای این مقاله و سبک طراحی داخلی گفته شده را در بخش دیدگاه ها، ثبت نمایید:

ممنون از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید. لطفاً نظر خود را در مورد شیوه بیان مطالب و سبک های طراحی داخلی ارائه شده، براساس تجربه یا دانش فنی خود، در بخش دیدگاه­ها ثبت نمایید. به این ترتیب بر اساس نظر شما می توانیم اصلاحات لازم را در مقاله لحاظ نماییم تا یک مقاله کاربردی و مفید برای افرادی که می­توانند از آن بهره ببرند فراهم نماییم.

اگر سؤال و نکته ای درمورد سبک طراحی داخلی دارید، می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا همه کسانی که این مقاله را بررسی نموده اند امکان ابراز نظر و یا پاسخگویی به آنرا داشته باشند و کارشناسان شرکت آیریا نیز در اولین فرصت نظر خود را در مورد دیدگاه شما بیان خواهند نمود.

اگر محتوای این صفحه برای شما مفید بوده است، لطفاً آنرا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.