تصویر شب رو به شمال روف گاردن در تهران خیابان مریم شرقی

تفاوت پروژه های مختلف ساختمانی با یکدیگر

توجه به این که پروژه های مختلف ساختمانی نظیر پروژه های دکوراسیون داخلی ، پروژه های ساختمان سازی و پروژه های بازسازی ، علی رغم شباهت ظاهری بسیار زیاد ، با یکدیگر تفاوت دارند . به همین دلیل در این مقاله و دو مقاله دیگر “تفاوت معنای دکوراسیون داخلی از دید متخصصین و افراد غیر متخصص” و “تفاوت پروزه دکوراسیون داخلی و بازسازی” به بیان توضیحات و مشخص کردن این تفاوتها پرداخته ایم.

علت این تفاوتها نیاز و هدفی است که از سوی کارفرایان تعیین می شود . محدودیتهای مالی ، زمانی و موقعیتی در هر یک از این نوع پروژه ها نیز در چهارچوب هدف کارفرما مشخص کننده ویژگی هرنوع پروژه ای خواهد بود و علت دیگر تفاوت پروژه های مختلف با یکدیگر می باشد .

ما پس از طراحی و اجرای چندین پروژه دکوراسیون داخلی و ساختمان سازی و بازسازی ، به این نتیجه رسیده ایم که یک پیمانکار حوزه دکوراسیون داخلی که تجربه ای در ساختمان سازی ندارد به هیچ وجه نخواهد توانست یک پروژه ساختمان سازی را با کیفیت حتی قابل قبولی طراحی و اجرا نماید . زیرا حجم کار متفاوت از حجم کار دکوراسیون میباشد و برنامه ریزی و بررسی این حجم کار تجریه کافی در حوزه ساختمان سازی را میطلبد .

همچنین در پروژه های ساختمان سازی آیتمهایی به مراحل اجرا اضافه می شود که در پروژه ها ی دکوراسیون داخلی وجود نداشته و قابل پیش بینی و برنامه ریزی دقیق از طرف یک پیمانکار بی تجربه و حتی کم تجربه در عرصه ساختمان سازی نخواهد بود .

لازم به ذکر  است که طراحی و برنامه ریزی برای پروژه ای از سوی یک طراح یا شرکت دکوراسیون داخلی که تجربه کافی درمورد تمام مراحل اجرای آن ندارد ، خواه به هر میزان که چشم نواز و کامل بنظر برسد ، درهر صورت در زمان اجرا بدلیل محدودیتهای اجرایی ، زمانی ، مقررات و ضوابط و محدودیتهای مالی ، بطور قطع تغییرات زیادی خواهد نمود .

به همین شکل از سوی دیگر یک پیمانکار ساختمان سازی نمی تواند وارد یک پروژه دکوراسیون داخلی شده بدون اینکه چندین تجربه با کیفیت در انجام پروژه های این چنینی داشته باشد زیرا محدودیتهای زمانی و موقعیتی در چنین پروژه هایی برای یک پیمانکار ساختمان سازی ، جدید خواهد بود و آمادگی و تجربه حل چنین مشکلات و موانعی در این پروژه ها در افراد غیر متخصص در پروژه های دکوراسیون داخلی وجود ندارد .

ایده های طراحی میبایست بر اساس تسلط کامل بر اجرای آنها باشد . ما بارها در پروژه هایی که طراحی آن توسط طراحان غیر متخصص در اجرا ، انجام شده و به کارفرمای پروژه تحویل داده شده است و در ادامه کارفرما از ما درخواست کرده تا آنرا اجرا نماییم، شاهد بوده ایم که پس از آغاز مراحل اجرایی ، این طرح های بسیار زیبا و چشم نواز ، در عمل قابل اجرا نبوده و در نهایت لازم است تغییرات بسیار زیاد و اساسی در آنها ایجاد شود .

در جنین شرایطی بحثی که همیشه از جانب چنین طراحانی مطرح می شود این است که “هر طرحی قابل اجرا است اگر پیمانکار آن توانایی کافی داشته باشد و پیمانکار میبایست راه حلی برای آن بیابد” .

چنین مطلبی تا حدود زیادی در مورد تمام طرح هایی که از لحاظ علم فیزیک و ضوابط ساخت و ساز قابل توجیه باشد درست است ، اما سؤال اصلی این است که آیا کارفرما حاضر است هزینه مالی و زمانی کافی برای اجرای چنین طرح های فوق العاده ای را پرداخت نماید؟

در مواردی ما شاهد آن بوده ایم که برخی از کارفرمایان پروژه های دکوراسیون داخلی و یا حتی ساختمان سازی ، پروژه های خود را به پیمانکاران جزء غیر متخصص سپرده اند .

بطور مثال کارفرمایی پروژه دکوراسیون داخلی خود را به پیمانکار کابینت ساز خود که در بخش تخصصی خود بسیار ماهر بوده و در پروژه های قبلی کارفرما ، بخش کابینتها را با کیفیت بسیار مناسبی تحویل وی نموده ، سپرده است . اما آیا ممکن است بدون داشتن تجربه در پروژه های دکوراسیون داخلی ، و کار با بخشهای مختلف یک پروژه ، از قبیل بنایی ، تخریب ، تأسیسات مکانیکی و برقی ، نازک کاری و تنها با تسلط بر کارهای چوبی و ساخت کابینت و قطعات ام دی اف ، یک پروژه دکوراسیون داخلی کامل را به خوبی و با کیفیت اجرا نمود ؟

اینها بخشی از دلایلی است که چرا پروژه های مختلف ، توانایی ها و تجربیات بسیار متفاوتی را میطلبد . به همین دلیل لازم است پیمانکاری انتخاب شود که تجربه ، دانش کافی برای اجرای پروژه های مشابه پروژه ای که شما در نظر دارید انتخاب شود .

پس از چندین سال فعالیت در پروژه های دکوراسیون داخلی و باز سازی و برخورد با کارفرمایانی که با افراد غیر متخصص در این حوزه همکاری نموده اند ، پیشنهاد میکنیم ،پروژه های بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی خود را به پیمانکاران و یا شرکت هایی که در حوزه های ساختمانی دیگری ، باتجربه و متخصص هستند و نه در پروژه های بازسازی و دکوراسیون داخلی ، نسپارید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.