تصویر نهایی اجرای دکوراسیون داخلی سقف کناف اتاق مدیریت دفتر کار در تهران -الهیه

تفاوت معنای دکوراسیون داخلی از دید متخصصین و افراد غیر متخصص

اهمیت تشخیص نوع پروژه ای که کارفرما در نظر دارد تا برای ملک یا فضای اداری ، مسکونی ، تجاری و … خود تعریف نماید ، موضوع بسیار قابل قبولی برای تمام دستاندرکاران این حرفه می باشد . به زبان ساده ، کار فرما باید بداند پروژه ای که قصد دارد برای آن هزینه کند دقیقاً چه نوع پروژه ای است تا پیمانکار را بدرستی انتخاب نموده و اطلاعات اولیه درستی از انتظارات خودش به پیمانکار بدهد . به این ترتیب مفهوم کلی دکوراسیون داخلی نیازمند بررسی کارشناسی تر می باشد .

برای شروع ، باید متوجه باشیم که درک عام از واژه ی تخصصی مانند دکوراسیون داخلی از دید افراد غیر متخصص کاملاً متفاوت از یکدیگر و عموماً نادرست میباشد .

برای مثال در مورد موضوع مورد بحث ما در این مقاله ، عموماً مشتریانی که به ما مراجعه می نمایند ، پروژه ای شامل تخریب بخشی از فضاهای داخلی و نما ، تغییر کاربری فضاها ، ادغام و یا تقسیم برخی فضاها و انجام عملیات بنایی ، نازک کاری و در نهایت استفاده از المانهای دکوراتیوی نظیر کاغذ دیواری و چیدمان اسباب و اثاثیه را برای ما مشخص می نمایند و به مجموعه این فرآیندها تغییر دکوراسیون یا دکوراسیون داخلی و حتی عموماً باز سازی اطلاق می شود .

در مقاله “تفاوت پروژه های مختلف ساختمانی با یکدیگر” تفاوت میان پروژه های دکوراسیون داخلی را با سایر پروژه های ساختمانی مورد بحث قرار داده ایم. اما در اینجا تفاوت بخشهای مختلف پروژه های در اصطلاح دکوراسیون داخلی را شرح خواهیم داد.

یک پروژه نسبتاً کامل ، از تخریب تا بنایی و در آخر استفاده از المانهای دکوراتیو و چیدمان اسباب و اثاثیه ، که از نظر یک فرد غیر متخصص ، پروژه تغییر دکوراسیون یا دکوراسیون داخلی درنظر گرفته می شود ، از منظر یک متخصص به سه بخش مجزا تقسیم می شود :

  • معماری داخلی :

این بخش از طراحی یک پروژه ، تعیین کننده کاربری فضاها و ابعاد و اندازه و موقعیت آنها می باشد . به بیان تخصصی ، پلان معماری فاز یک پروژه طراحی می شود . با استفاده از این پلان و مقایسه آن با وضع موجود می توان میزان تخریب جداکننده های فضاها ، حجم عملیات اولیه تأسیسات مکانیکی و برقی ، مقدار عملیات بنایی یا اجرای جدا کننده ها تعیین می شود . تخصص و تجربه طراح این بخش از پروژه موجب به حداکثر رسیدن کیفیت کاربری فضاها و دسترسیهای مابین آنها و استفاده بهینه از فضای در اختیار در یک خانه ، دفتر کار و یا هر فضای دیگری می شود . از طرف دیگر مهارت ، دانش و تجربه مجری طرح معماری ، تضمین کننده کیفیت ، دقت و دوام پروژه خواهد بود .

  • طراحی داخلی :

این بخش از طراحی و اجرای یک پروژه شامل طراحی ، انتخاب و اجرای نازک کاری یک پروژه می شود . بعنوان مثال طراحی و اجرای سقف کاذب ، پوشش کف و دیوارها بوسیله مصالح چوبی ، سنگی ، سرامیکی و … ازجمله مباحث مرتبط با این بخش از یک پروژه می باشد . یکی از مهمترین بخشهای یک پروژه ساختمانی که نتیجه آن بصورت یک فضای باکیفیت ، با دوام و آماده برای اجرای دکوراسیون مناسب ، بدست می آید ، بخش معماری داخلی یک پروژه می باشد .

  • دکوراسیون داخلی :

و در آخرین مرحله از یک پروژه ، انتخاب پوشش نهایی شامل رنگ ، کاغذ دیواری و اسباب و اثاثیه و المانهای دکوراتیوی که برای فضا طراحی و ساخته شده و یا خریداری می شوند ، می باشد . همه آنچیزی که برای کاربرانی که وارد یک فضا شده و برای مدتی از امکانات آن فضا استفاده می نمایند ، در بخش دکوراسیون داخلی یک پروژه تعیین و طراحی می شود . طراحی و اجرای درست آن مهمترین نشانه از با کیفیت بودن یک فضای مسکونی ، اداری و یا تجاری می باشد .

پیشنهاد می کنیم، مقاله”۸ نکته مهم در طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه” را مطالعه بفرمایید.

مشاوره رایگان دریافت نمایید:

پیشنهاد می کنیم در صورتی که پروژه دکوراسیون داخلی یا طراحی داخلی دفتر کار، ساختمان، خانه یا هر فضای مشابه دیگری را در پیش دارید، پیش از هر تصمیم گیری نهایی، ابتدا با شرکت دکوراسیون داخلی آیریا تماس گرفته و از مشاوره رایگانی که کارشناسان ما در اختیار شما قرار می دهند استفاده نمایید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.