نمای دور دیواره دکوراتیو در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی خانه تریبلکس در تهران - منظریه

آیا نیازی است طراح داخلی پروژه شما به اجرا طرح نیز مسلط باشد ؟

یک سؤال ساده که دانستن جواب مناسب آن به شما کمک می کند که طراح و یا شرکت طراحی ، پیمانکار و یا شرکت پیمانکاری مناسبی را برای پروژه مورد نظرتان انتخاب نمایید .

واقعاً لازم است که فرد یا شرکت طراحی که یک پروژه را طراحی می کند ، به اجرا مسلط باشد ؟

در هر صورت، چه پروژه ای که پیش روی ما است، پروژه طراحی داخلی ویلا باشد و چه طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه یا خانه یا هر فضای مشابه دیگری، جواب این سؤال بطور قطع مثبت است .

در تمام پروژه های ساختمانی نقشه ها و طرح هایی که از جانب فرد یا تیم طراحی آماده شده است ،پیاده سازی می شود . افرادی که تجربه کافی در چنین پروژه هایی و تجربه اجرا نمودن طراح های مختلف را داشته باشند ، حتماً تأیید خواهند نمود که بخش بزرگی از طرح ها از نظر اجرایی با توجه به محدودیتهای ویژه پروژه ها و محدودیتهای مالی و زمانی پروژه ها قابل اجرا نبوده و نهایتاً در زمان اجرا بخشهایی از آنها بطور کامل تغییر میکند .

بازهم به زبان ساده تر ، فرض کنید کارفرما هزینه زیادی را به یک فرد یا شرکت طراحی می پردازد تا طرح معماری پروژه خود را طراحی کند و در انتها با دریافت طرح های بسیار زیبا و فراتر از انتظار خود کارفرما ، بطور کامل از هزینه ای که پرداخل نموده است راضی خواهد بود . اما در مرحله بعد طرح تهیه شده میبایست اجرا شود . در زمان اجرا پیمانکار اجرایی با شما تماس میگیرد و بطور مثال به شما اطلاع می دهد که امکان اجرای سقف با طرح ارائه شده وجود ندارد .دلیل آن ، بطور مثال ، مسیر عبور اسپلینترها اجازه اجرای این طرح را نمی دهد به این ترتیب طرح سقف زیبایی که شما تأیید نموده بودید تغییر میکند .

بعنوان مثال دیگری برای یک پروژه دکوراسیون داخلی، پیمانکار شما به شما اطلاع می دهد که علی رغم طراحها و نقشه های پروژه شما، امکان جابجا نمودن محل سرویسها وجود ندارد زیرا داکت فاضلاب واحد مربوطه از محل جدید سرویس فاصله داشته و شیب لوله های فاضلاب قابل اجرا نخواهد بود ، درنتیجه تمام یا بخش زیادی از نقشه معماری شما تغییر خواهد کرد .

پس به این ترتیب نباید حتی بخش طراحی پروژه را نیز به یک طراحی که اطلاع و تجربه ای از اجرا ندارد و یا یک مجری و پیمانکار با تجربه در کنار خود ندارد سپرد . مهم نیست اهمیت آن بخش از پروژه ما بیشتر باشد و یا کمتر. در هرصورت این موضوع هم مطرح است که در واقع نمیتوان بخشی از فضای شخصی یا عمومی هر پروژه ای را بی اهمیت دانست. نمونه این موضوع را در مقاله “اهمیت طراحی اتاق خواب یا سالن نشیمن خانه” بررسی کرده ایم. پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه بفرمایید.

از سوی دیگر ، کار اجرای یک طرح را نیز نباید به یک پیمانکاری که هیچ آشنایی به اصول طراحی معماری یا سازه ای ندارد سپرد زیرا اجرای درست یک طرح خوب ، مستلزم درک درست از آن طرح در آغاز پروژه می باشد . در غیر اینصورت پیمانکار و یا مجری شما طرحی که شما هزینه زیادی بابت آن پرداخت نموده اید را به دلیل برداشت غلط از آن نمیتواند مطابق نظر شما و طراح شما اجرا نماید .

بطور مثال در یک پروژه دکوراسیون داخلی چنانچه مجری مربوطه از زاویه تابش نور خورشید بر اساس طرح های ارائه شده اطلاع نداشته نباشد ، در زمان اجرا موانع احتمالی پیش بینی نشده در طرح را نمی تواند به اطلاع طراح برساند تا هدف اصلی طراح از تنظیم زاویه تابش نورخورشید به داخل فضا در انتهای کار بدست بیاید .

یا در موارد دیگری ، هدف طراح ، عمداً ایجاد یک فضای نامتقارن هندسی است ، اما پیمانکاران و مجریهای با تجربه ، از روی عادت همواره بدنبال ایجاد یک هندسه منطقی ، متقارن و یکدست در هر فضایی هستند . در نتیجه ، جزئیات طرح ارائه شده توسط طراح پروژه شما ، ممکن است در مرحله اجرا بطور کامل نادیده گرفته شود و تغییر کند که البته اینگونه موارد عموماً غیر عمدی و تنها بدلیل بی اطلاعی مجری پروژه شما از اصول پایه ای طراحی رخ می دهد .

بنابراین ، تسلط تیم طراحی و تیم پیمانکاری و اجرای پروژه شما بر تمام بخشهای یک پروژه دکوراسیون داخلی کاملاً ضروری است .

طراح مناسب یک پروژه دکوراسیون داخلی باید به اجرا مسلط باشد و از سوی دیگر مجری یک پروژه دکوراسیون داخلی نیز باید به اصول طراحی مسلط باشد . برآیند چنین تیمی برای پروژه شما ، دقیقاً همان نتیجه ای خواهد بود که انتظار داشته اید و برای آن هزینه و زمان زیادی صرف کرده اید .

پیشنهاد ما همواره به کلیه مراجعینمان این است که پیش از تصمیم گیری نهایی ، حتماً با چند تیم و یا شرکت متخصص ، مشورت نموده و پس از آن تصمیم قطعی خود در مورد شیوه اچرای پروژه موردنظرشان و کسانی که درنظر دارند با آنها همکاری نمایند را اتخاذ نمایند .

شما می توانید با ورود به بخش مشاوره رایگان ، با استفاده از یکی از راه های ارتباطی ما ، مشاوره رایگان مورد نظرتان را در مورد پروژه بازسازی ، طراحی داخلی و یا دکوراسیون داخلی خود ، از کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی آیریا دریافت نمایید .

2 پاسخ
 1. سازنده
  سازنده گفته:

  سلام
  تشکر بابت سایت خوب و جامع تون ، اولین پیشنهادم اینکه فونت مقالات رو یک سایز بالاتر ببرید تا راحت تر خوانده شود .
  تشکر
  بابت مقالتون اطلاعات خوبی بود.بنظر بنده برای طراحی مهمترین کار بازدید اولیه توسط یک پیمانکار مجرب در زمینه ساخت میباشد و میتوان حتی با طراح های کم تجربه تر که سال های اولیه اشتغالشون تو این زمینه هست ، طراحی کرد . لزومی نداره حتما طراح حرفه ایی و سطح بالا باشد .
  تشکر فراوان

  پاسخ
  • آقای مهندس سادات
   آقای مهندس سادات گفته:

   سلام
   ممنون از ثبت نظرتون
   موضوع سایز فونت، حتماً به بخش فنی سایتمون اعلام میشه تا اصلاحات لازم انجام بشه
   در رابطه با بازدید اولیه از پروژه هم قطعاً از نیروهای تازه کار استفاده میشه اما براساس تجربه ما حضور یک فرد با تجربه برای بررسی و کنترل شرایط پروژه بسیار مهم هستش. ولی طبق فرمایش شما افراد با تجربه کمتر هم در کنار تیم باتجربه ما پروژه ها را بازدید میکنن تا بمرور تجربه لازم را بدست بیارن.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.